PDA

Επιστροφή στο Forum : Γκαραζόπορτα (συμβατότητα κοντρόλ & ενίσχυση εμβέλειας?)



.::Nikos::.
08-01-13, 22:38
Καλησπέρα! Ελπίζω να ποστάρω στο σωστό μέρος.
Επειδή δε βρίσκω το βιβλιαράκι του μηχανισμού της γκαραζόπορτας, πως θα μάθω στα πόσα MHz παίζει; Έχω ήδη κάποια κοντρόλια το ένα από τα οποία φαίνεται εδώ (http://img441.imageshack.us/img441/5770/dscf0815s.jpg). Να υποθέσω πως είναι στα 433MHz;
Ερωτώ επειδή θα ήθελα να πάρω αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.991647) (το είχα παραγγείλει με προσφορά στα 7,5€) και δε ξέρω αν θα είναι συμβατό. Βασικά και συμβατό να είναι συμφέρει στα 7,5€ ή μπα; (αυτό είναι λίγο εκτός θέματος :biggrin: )

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να ενισχύσω την εμβέλεια είτε στα κοντρόλ είτε στην πλακέτα του μηχανισμού της πόρτας. Από ότι θυμάμαι στην πλακέτα είχε πανω σε μία κλέμα ένα καλωδιάκι για κεραία. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για καλύτερη εμβέλεια; (πχ άλλο καλώδιο, άλλο μήκος κλπ)

Ευχαριστώ!

sokin_23
08-01-13, 22:58
Γεια σου Νικο μπορεισ να βαλισ μια εξωτερικη κερεα κια να πιανει ειναι αυτοι εδω (http://www.ecoalarms.com/eksetwriki-keraia-genius-433-mhz.html)

ioannischristo
08-01-13, 23:03
Νίκο καλή χρονιά,

Προσωπικά θα αγόραζα από Κατουμά ένα σετ δέκτη-πομπού ισχύος (έχει) για να πιάνει από μεγάλη απόσταση, και θα έβαζα την έξοδο του στην θέση του σταθερού διακόπτη και θα είχα τελειώσει. Να σου πω ακόμα ότι το set που θα αγόραζα στην θέση σου θα ήταν κυλιόμενου κωδικού και θα είχα την δυνατότητα να προσθέσω όσους πομπούς ήθελα μέσω της διαδικασίας learn του δέκτη.

.::Nikos::.
08-01-13, 23:25
Γεια σου Νικο μπορεισ να βαλισ μια εξωτερικη κερεα κια να πιανει ειναι αυτοι εδω (http://www.ecoalarms.com/eksetwriki-keraia-genius-433-mhz.html)
ααα τόσα λεφτά για μία κεραιούλα; Μάλλον θα συμβιβαστώ με την εμβέλεια που έχει ήδη (είναι αρκετή καμιά 50άρα μέτρα όταν είμαι πεζός, αλλά μέσα από το αυτοκίνητο δε πιάνει καλά)

Νίκο καλή χρονιά,

Προσωπικά θα αγόραζα από Κατουμά ένα σετ δέκτη-πομπού ισχύος (έχει) για να πιάνει από μεγάλη απόσταση, και θα έβαζα την έξοδο του στην θέση του σταθερού διακόπτη και θα είχα τελειώσει. Να σου πω ακόμα ότι το set που θα αγόραζα στην θέση σου θα ήταν κυλιόμενου κωδικού και θα είχα την δυνατότητα να προσθέσω όσους πομπούς ήθελα μέσω της διαδικασίας learn του δέκτη.
Με μπέρδεψες πολύ. Εκεί που λες στη θέση του σταθερού διακόπτη δε καταλαβαίνω. Επίσης κάτι τέτοιο φαντάζομαι θα κόστιζε πάρα πολύ και δεν νομίζω πως το χρειάζομαι. Ήδη έχω 3 κοντρόλ (αντιγράφω το ένα από το άλλο) Πάντως με το πρώτο ερώτημα μου τι γίνεται; Το αν το κοντρόλ που ήδη έχω είναι 433MHz? (αυτό που γράφει πάνω το ασημένιο πραματάκι εννοεί 433MHz, άρα θα κάνει αυτό που θέλω να πάρω?)

Καλή χρονιά! (το ξέχασα πριν :p)

ioannischristo
08-01-13, 23:45
Νίκο, ο αυτοματισμός της γκαραζόπορτας έχει είσοδο για λειτουργία απο σταθερό διακόπτη που μπορεί έχει τοποθετηθεί από τον εγκαταστάτη. το πακέτο δέκτη-1 πομπού έχει κανένα 80άρι και κάθε χειριστήριο κανένα 30άρι. Το θέμα της απόστασης που έχω είναι 80 μέτρα μέσα από το αυτοκίνητο. (μετρημένα, όχι λόγια του αέρα). Mε τρία τέτοια set έχω καλύψει τράπεζα ενός οικοδομικού τετραγώνου και για λόγους που καταλαβαίνεις δεν μπορώ να αναφέρω την τράπεζα. Αναφέρω το παράδειγμα αυτό για να τονίσω την αξιοπιστία του set. Φυσικά υπάρχουν και φθηνά αλλά δεν μπορώ να σου πω πόσο καλά λειτουργούν ή την απόσταση λειτουργίας διότι δεν τα έχω δοκιμάσει. Μόνο ότι έχω δει με τα μάτια μου μπορώ να σου προτείνω. Λόγος φυσικά δεν γίνεται για το τι εσύ και μόνο εσύ επιλέγεις.

.::Nikos::.
09-01-13, 00:06
οκ κατάλαβα αν και αμφιβάλλω αν έχει είσοδο για σταθερό διακόπτη που λες (δε θυμάμαι να είδα κάτι τέτοιο όταν το σύνδεσα... πρέπει να βρω το βιβλιαράκι του πάντως :001_tongue: ) Αν είναι να δώσω καμιά 100άρα ευρω αφού δε θέλω να δώσω ούτε 20 για την κεραία δε με συμφέρει. Δεν είναι και τόση ανάγκη να πιάνει πολύ μακρυά. Απλά μου σπάει τα νευρα όταν δεν πιάνει, αλλά οκ συμβιβάζομαι.

Απλά στο άλλο θέμα που ρωτάω, θα είναι συμβατό το κοντρόλ αυτό που δείχνω παραπάνω; Είναι ανεξάρτητο με το θέμα της εμβέλειας. Απλά θέλω ακόμα ένα πομπό.

ioannischristo
09-01-13, 00:50
Νίκο εάν διαβάσεις τα σχόλια των όσων έχουν αγοράσει το εν λόγο χειριστήριο είναι λίγο μπερδεμένοι. κάποιος λέει ότι δεν έχει κυλιόμενους κωδικούς, άλλα μάλλον για τα 15 είναι καλό. Για την συχνότητα ούτε λόγος.

.::Nikos::.
09-01-13, 01:07
Νίκο εάν διαβάσεις τα σχόλια των όσων έχουν αγοράσει το εν λόγο χειριστήριο είναι λίγο μπερδεμένοι. κάποιος λέει ότι δεν έχει κυλιόμενους κωδικούς, άλλα μάλλον για τα 15 είναι καλό. Για την συχνότητα ούτε λόγος.

Λέει ότι είναι για 433MHz και ένας στα σχόλια λέει ότι του αντέγραψε και από συχνότητα 433,92. Απλά δεν ξέρω τι συχνότητα είναι το δικό μου. Για την ακρίβεια 7,5€ θα το πάρω, άρα υποθέτω πως είναι μια χαρά.