PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρότορας κεραίας



helias_
10-01-13, 15:22
θελω να στησω μια κεραια δικτυου σε ιστο και θελω ταυτοχρονα να μπορω να την χειριζομαι με ενα ροτορα.μπορω να χρησιμοποιησω ενα ροτορα σαν αυτο?
http://www.ebay.de/itm/DiseqC-Motor-1-2-Digipower-Moteck-SG-2100-A-2100A-Diseq-/300835367876?pt=DE_TV_Video_Audio_Ant_Sat_Ant_Inst allation&hash=item460b2f6bc4
ή αυτος χειριζεται μονο μεσω του αποκωδικοποιητη?

ezizu
10-01-13, 15:45
Αυτό που έχεις στο link, είναι ένα μοτέρ για κινούμενο δορυφορικό πιάτο, το οποίο κινείται με τις κατάλληλες εντολές diseq,τις οποίες λαμβάνει,από κάποιον δορυφορικό δέκτη με την αντίστοιχη λειτουργία.
Δεν νομίζω να σου κάνει όμως, επειδή ο άξονας αυτού του μοτέρ δεν περιστρέφεται μόνο κατακόρυφα ,αλλά κατά την περιστροφή του κινείται και κατά το τόξο λήψης των δορυφόρων.

helias_
10-01-13, 16:21
Ειχα την εντυπωση οτι η κινηση του τοξου γινεται μονο χειροκινητα με την βιδα ρυθμισης που εχει πανω.
Αν μπορουσα παντως να το συνδεσω με καποιο χειριστηριο οπως αυτο που εχουν οι κλασσικοι ροτορες κεραιας
η με καποιο αλλο τροπο χειρισμου θα μου εκανε μια χαρα την δουλεια μου μια και θα χρειαστει καποια στιγμη
να κανω και την κινηση πανω κατω(καποιες μοιρες) εκτος απο την κινηση αριστερα δεξια.