PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα φορτιστη μπαταριων αυτοκινητου



Phatt
11-01-13, 10:38
Ανοιγω εδω αυτο το θεμα μιας και φανηκε πιο καταλληλο αφου εχει να κανει με τις μπαταριες του αυτοκινητου.Ψαχνω να αγορασω εναν φορτιστη μπαταριων που πρεπει να εχει τα εξης χαρακτηριστικα:

1. Να φορτιζει μικρες μπαταριες για μηχανακια.
2. Να φορτιζει σχετικα μεγαλες μπαταριες, μεχρι 80Ah.
3. Να φορτιζει μπαταριες gel.

Δεν χρειαζεται να εχει 6 η 24V, τα 12 αρκουν.Η τιμη πρεπει να ειναι κατω απο 100ε.Προοριζεται για χομπιστικη χρηση, οχι επαγγελματικη.

Εγω μεχρι στιγμης βρηκα αυτο (http://www.fitmaster.gr/%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%A4%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%97%C E%A3-%CE%9C%CE%A0%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%91%C E%A3-%CE%91%CE%A5%CE%A4%CE%9F%CE%9A%CE%99%CE%9D%CE%97%C E%A4%CE%9F%CE%A5-einhell-btbc-12dse-%CE%9A%CF%89%CE%B4-1002200-p-4513.html), που φαινεται να καλυπτει τις αναγκες μου με το παραπανω, εαν εχει καποιος να προτινει κατι καλυτερο η φτηνοτερο, ας το πει.Εαν υπαρχει γενικα αλλη ιδεα πανω στην φορτηση μπαταριων, ας την ακουσουμε.Ευχαριστω πολυ παιδια.

tsimpidas
11-01-13, 10:59
προτείνω αυτό http://www.kiriazisbatteries.gr/full_product.php?prod_id=1296812869

είναι όμως 200 ευρώ.

πάντως αυτό που έχεις στο λινκ δεν θα σε ευχαριστήσει.

Phatt
11-01-13, 11:12
Γνωριζω οτι η Telwin ειναι σοβαρη εταιρια, την ξερω απο τις κολλησεις MIG.Το μηχανημα που βλεπουμε εδω, ειναι επαγγελματικο, καθως τετοια ειναι και η τιμη του, φυσικα.Δεν ειδα ομως πουθενα να λεει οτι ειναι καταλληλο για μπαταριες gel.Εχει και επιλογη START, που δεν μου χρειαζεται.

Πες μου λιγο αν θελεις, τι κακο βρισκεις στον φορτιστη που εδειξα, και πιστευεις οτι δεν θα μεινω ευχαριστημενος;

panpar
11-01-13, 11:32
Καλημέρα
Εγώ έχω αυτόν http://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=CMU-140-3804&cat_id=00401176 για ερασιτεχνική χρήση και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Phatt
11-01-13, 14:01
Αυτος που προτεινεις συνονοματε μου φαινεται πολυ καλος...Επισης ειναι και σε μικροτερο μεγεθος για να τον εχω και στο αμαξι μονιμα.Εχει να προτεινει κανεις κατι αλλο;

tsimpidas
11-01-13, 14:06
Γ

Πες μου λιγο αν θελεις, τι κακο βρισκεις στον φορτιστη που εδειξα, και πιστευεις οτι δεν θα μεινω ευχαριστημενος;


θα αργεί πολύ,,,

το άλλο φορτίζει όλες τις μπαταρίες μολύβδου, και
μόνο αν το πάρεις στα χέρια σου και το χρησιμοποιήσεις δεν
θα θες να ξαναπιασεις φορτιστή κάτω από 15 αμπερ,
όσο και ερασιτεχνική χρήση
να θες να κάνεις θα ξέρεις ότι έχεις εργαλείο και όχι παιχνίδι.

Phatt
11-01-13, 14:24
Το οτι θα αργει το ξερω, αλλωστε οτι πληρωσεις παιρνεις.Νομιζα οτι ειδες κανενα αλλο προβλημα, λειτουργικο.Η τιμη ειναι απαγορευτικη, αλλα και το μεγεθος.

Satcom
11-01-13, 14:55
http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2972&category_id=111&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el
(http://makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2972&category_id=111&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el)Τον πήρα 78 Ε πριν μια εβδομάδα έχει mode για 0.8Α για μικρές μπαταρίες και 5 Α για μεγάλες.
Υπάρχει και μεγαλύτερο μοντέλο αλλά δεν ξέρω εάν το έχει το συγκεκριμένο μαγαζί, άλλα πάντως το έχουν.
Σουηδικός με 5 χρόνια εγγύηση και 8 στάδια φόρτισης.

Phatt
12-01-13, 00:06
Τακη το link που εβαλες δεν λειτουργει, κοιταξε το λιγο.Τους CTEK τους εχω ακουστα, αλλα δεν ξερω αν ειναι τοσο καλοι οσο υποστηριζουν, δεν με βοηθαει το πολυ μικρο τους μεγεθος(να τους πιστεψω δηλαδη).ΑΚΥΡΟ δουλεψε το λινκ.

Ερωτηση: Εαν ενας φορτιστης λεει οτι ειναι για μπαταριες 40-150Ah, τι θα γινει αν προσπαθησω να φορτισω μια μικροτερη μπαταρια, ας πουμε 15Ah;

Phatt
12-01-13, 22:04
Κανενας παιδια;

Satcom
12-01-13, 23:58
Οι διαστάσεις εφόσον έχει παλμοτροφοδοτικο είναι λογικό να είναι μικρές (ο δικός μου 5 Α είναι 70χ153 mm).
Τώρα για το άλλο που ρωτάς , εάν ξεκινά από 40Ah τότε μάλλον το ρεύμα φόρτισης είναι 4 Α , οι μολύβδου φορτίζονται με το 1/10 της χωρητικότητας τους.
Όποτε θα φορτίσεις την 15 Ah με 4 Α αντί για 1.5 Α , όχι ότι κάποιες φορές δεν μπορείς να το κάνεις αλλά μειώνεις τον χρόνο ζωής της μπαταρίας.

Phatt
13-01-13, 00:24
Ευχαριστω.Τελικα λεω να προχωρησω στην αγορα του CTEK MXS 5.0 που φαινεται να με εξυπηρετει μια χαρα.

Κυριακίδης
13-01-13, 00:44
θα αργεί πολύ,,,

το άλλο φορτίζει όλες τις μπαταρίες μολύβδου, και
μόνο αν το πάρεις στα χέρια σου και το χρησιμοποιήσεις δεν
θα θες να ξαναπιασεις φορτιστή κάτω από 15 αμπερ,
όσο και ερασιτεχνική χρήση
να θες να κάνεις θα ξέρεις ότι έχεις εργαλείο και όχι παιχνίδι.

Σε ένα όχημα ο ρυθμός φορτίσεως κανονίζεται από τον αυτόματο. Εξαρτάται από τη στάθμη φορτίσεως της μπαταρίας η οποία με τη σειρά της εξαρτάται από τα πρόσφατα φορτία στα οποία έχει υποβληθεί η μπαταρία, αλλά και από την ηλικία και την κατάστασή της. Πάντως αν θέλουμε να φορτίσουμε μια μπαταρία με φορτιστή, τότε, αν δεν υπάρχει ανάγκη ταχείας φορτίσεως καλό είναι να την φορτίζουμε με ρεύμα 1/10 έως 1/30 της χωρητικότητάς της. Στο παράδειγμα μας, αν η μπαταρία των 36 Ah ήταν τελείως αφόρτιστη, τότε θα χρειαζόταν 46,8 Ah για να φορτιστεί (36 x 1,3) και αν την φορτίζαμε με ρυθμό 1/10 θα έπρεπε να φορτιστεί με ρεύμα 1/10 x 46,8 = 4,68 δηλ. περίπου 5Α (για δέκα ώρες). Καλό είναι να μην φορτίζουμε τις μπαταρίες με πιο γρήγορο ρυθμό από 1/10 γιατί καταπονούνται, υπερθερμαίνονται, μπορεί να βραχυκυκλώσουν στοιχεία τους, μπορεί να πέσει η στάθμη του ηλεκτρολύτη κ.λ.π.

Πόσο μάλλον , όταν ο φίλος μας Παναγιώτης λέει ότι θέλει να φορτίζει μπαταρίες από μηχανάκι

Phatt
13-01-13, 00:50
Και απο αυτοκινητο θα χρειαστει να φορτισω, 75Ah μεγιστο.Απλα δεν με ενδιαφερει αν υπαρχει καθυστερηση στην φορτιση, αρκει να γινεται η φορτιση σωστα.Και 2 μερες να παρει μια μπαταρια να φορτισει, δεν με ενδιαφερει.Εαν χρειαζομαι κατι αμεσο για να κινηθω θα βαλω μπρος το εκαστοτε οχημα με καλωδια για να κανω την δουλεια μου, δεν ζηταω κατι με βοηθημα εκκινησης, ζηταω κατι να κανει καλη φορτιση και οσο γινεται να βελτιωνει την κατασταση της υγειας της μπαταριας.

Phatt
24-01-13, 18:25
Ο φορτιστης ηρθε πριν κανα 2 μερες, αυτη τη στιγμη φορτιζω την δευτερη μπαταρια.Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.