PDA

Επιστροφή στο Forum : Dimmer & μεταχηματιστής για LED συνδεσμολογία.



Enexomenos
14-01-13, 19:19
Καλησπέρα, θέλω να συνδέσω ένα μετασχηματιστή ένα dimmer και μια led-ταινία αν μπορείτε να μου πείτε τι πάει και που.


40617

Το πρόβλημα μου είναι στο dimmer και στο μετασχηματιστή, στην αρχή υπέθεσα ότι το –V συνδέεται με το gnd και το +V με το VCC, άλλα λόγο ονοματολογίας δεν μου φαίνετε σωστό μήπως πρέπει να συνδέσω την γείωση του power supply με το gnd του dimmer και ένα από τα δύο –V ή +V με το VCC και με ποιο από τα δύο;

Nα πω ότι στο manual του dimmer έχει αυτή την εικόνα όπου κόκκινο + και όπου μαυρο – αλλά το θέμα είναι γιατί τo ονόμασαν gnd;

40620

Επίσης το V είναι ένα διακοπτάκι μάλλον trimmer τι διαφορά έχει από το dimmer;
το dimmer ξέρω χοντρικά ότι σταματάει την παροχή ρεύματος για μια μικρή χρονική στιγμή.

40619
40618

leosedf
14-01-13, 19:50
Γιάννη σωστά σκέφτεσαι αλλά κάνεις ένα μικρό λαθάκι.
Θα πάρεις το V+ από το τροφοδοτικό σου και θα το συνδέσεις στο VCC.
Μετά θα συνδέσεις το V- από το τροφοδοτικό σου στο gnd.
Από το dimmer σου θα συνδέσεις το Led+ και το Led- στις αντίστοιχες θέσεις στην ταινία σου (τα Led+, Led- είναι έξοδοι του dimmer σου).

Το ρυθμιστικό τρίμμερ V σου δίνει τη δυνατότητα μικρορύθμισης της εξόδου του τροφοδοτικού σου. Μπορεί να πάει από 11 έως 13.8V Καλό θα ήταν να συνδέσεις ένα πολύμετρο στην έξοδο του τροφοδοτικού και να το ρυθμίσεις ώστε να σου δείχνει 12V. Δεν έχει σχέση με dimmer αυτός ο ρυθμιστής.

Enexomenos
14-01-13, 20:33
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι απλά με μπέρδεψε επειδή στο dimmer λέει gnd δλδ γείωση.


Τα link είναι αυτά σε περίπτωση που θες να δεις περισσότερες πληροφορίες
DC 12V 5A 60W Switching Switch Power Supply Driver F LED Strip Light Lamp 220V (http://www.ebay.com/itm/350636155047?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649)
DC 12V 8A IR Remote LED Light Dimmer 12 Key Adjustable Brightness Control (http://www.ebay.com/itm/350645163447?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649)

Enexomenos
15-01-13, 00:58
Ευχαριστώ και πάλι, τα έβαλα λειτουργούν μια χαρά, το πολυμετρο δυστυχώς δεν έχω οπότε το έβαλα ελάχιστα πιο πάνω από την μικρότερη στάθμη, δεν έχει πολύ σημασία για την φωτεινότητα καθώς το dimmer είναι στο 25% συνήθως.

Αυτό που με σκάλωσε ήταν το gnd που έγραφε στο pcb του dimmer… anyway, όλα λειτουργούν όπως πρέπει, πάντως καλή φάση μπαίνεις στο δωμάτιο και ανοίγεις το φως με το χειριστήριο :biggrin:
Και δυο φώτο από το αποτέλεσμα σρυ για την χάλια ευκρίνεια κινητό…


4062840629

To ότι γέρνει η οθόνη το διόρθωσα, την γύρισα λίγο καταλάθος όταν έβαζα τα led/καλώδια.