PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπες Αλογόνου 400Watt



agis68
15-01-13, 21:59
Καλησπέρα στην ομήγυρη...μόλις προχθές τελειωσα από τη μετακόμιση...τεσπα...Σήμερα διέλυσα μια σόμπα με λάμπες αλογόνου. Ψάχνοντας για τη βλάβη (διοτι όντως δεν δούλευε ειχε καεί μια ασφάλεια 10Α από τις 2 που διέθετε. Οι λάμπες δουλεύουν αλλά επειδή εγινε φύλο και φτερό για να βγάλω την ασφάλεια σκεφτομαι τρόπους για τη χρήση των λαμπτήρων. Το να ξανασυναρμολογήσω τη σόμπα δεν αποτελεί επιλογή γιατί έχουν στραβώσει οι λαμαρίνες κλπ.... Οι λάμπες θα μου πείτε αφενός είναι τσάμπα πράμα αφετέρου καινε τα κερατιάτικα τους απο ρεύμα αλλά εγώ παρόλα αυτά θέλω να παίξω... Σκέφτομαι κατί σε steampunck σόμπα...Ερώτηση μπορεί να χρησιμοποιηθούν ως φωτιστικό μια και δίνει ωραιο ζεστό χρώμα? Τι κινδυνοι υπάρχουν για περίπτωση φωτιάς?

Phatt
15-01-13, 22:55
Εφοσον θα βαλεις ασπιδες, δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα.Σε steampunk θα ηταν κατι πολυ καλο...Αλλα για να γινει καλο θελει δουλεια.Θα ηθελα να τις δω και τις 3 σε καθετη θεση με μια ωραια σιτα μπροστα.Ετσι κι αλλιως οι θερμαστρες αλογονου ειναι τοσο αχρηστες που δεν μπορεις να καταλαβεις αν ειναι φωτιστικα η αν ειναι θερμαστρες...

Κυριακίδης
15-01-13, 23:09
Τι κινδυνοι υπάρχουν για περίπτωση φωτιάς?

Αυτές τις λάμπες νομίζω τις λένε χαλαζία γιατί είναι κοινές αντιστάσεις αλλά τοποθετημένες σε υλικό περίβλημα χαλαζία ... σαν χαρακτηρισμός αλογόνου δεν ταιριάζει.
Οι κίνδυνοι είναι μεγάλοι . γιατί αν έχεις "παραδειγματιστεί" από το "ξεψύχισμα" της σόμπας που μόλις διάλυσες . θα παρατήρησες ότι στις στραβωμένες λαμαρίνες από πίσω έχουν ακροδέκτες Βακελίτη για αντοχή στην θερμοκρασία . Και εκτός αυτού πάντα τοποθέτηση της λάμπας οριζόντια και με κάτοπτρο (αντανακλαστικής) λαμαρίνας για φεύγει η θερμότητα και ακτινοβολία εκτός της συσκευής. Και τα καλώδια που έχουν παραπέρα να είναι σαν αυτά της ηλεκτρικής κουζίνας

Σε καμιά περίπτωση τοποθέτηση αυτής της λάμπας (υποτίθεται στο ταβάνι για φωτιστικό) ή και κολόνας δαπέδου. Το πολύ πολύ μόνο για τοποθέτηση σε μίνι φουρνάκια (υπάρχουν στην αγορά με τέτοιου τύπου λάμπες)

Και μια δική μου προσωπική ερώτηση .... ανέφερες ότι η συγχωρεμένη σόμπα σου . είχε μέσα 2 ασφάλειες ... από τις οποίες η μία 10 αμπέρ ... το ίδιο και η άλλη? και πόσες συνολικά τέτοιες λάμπες είχε η σόμπα?

agis68
16-01-13, 12:13
Να διορθώσω οτι εγώ θα χρησιμοποιήσω μόνο τη μια απο τις 3 για οικονομία. Επίσης οι θήκες που προσαρμόζονται οι λάμπες δεν είναι βακελίτη αλλά από γνήσιο κεραμικό....Η σόμπα δεν ξεψύχισε απλά μια ασφάλεια καηκε μη τα παραλέμε. Εννοειται η χρήση κατόπτρου...η ίδιες οι λάμπες στα κεραμικά τους άκρα γράφουν iodine 400W που μάλλον σημαίνει οτι είναι Ιοδίου (Αλογόνο) στα 400W.

Μόλις το προχωρήσω θα ανεβάσω εικόνες...

primeras
16-01-13, 13:44
Θα μπορούσες ίσως να πάρεις μια καλά ψημένη γλάστρα-αγγείο από ένα ανθοπωλείο να το κόψεις όπως θέλεις και να βάλεις μέσα την αντίσταση. Δες το παρακάτω γρήγορο σκίτσο.


40652

agis68
16-01-13, 16:48
μα τις χίλιες πίπες (μπλέηκ) πολύ καλή ιδέα...

chris73
16-01-13, 19:09
Κάνε ένα πράμα σαν θερμοθάλαμο να κράτας ζεστά τα κοψίδΙΑ στο μπέρμπεκιου (brainstorming τώρα λέμε)

agis68
16-01-13, 21:22
έλα τώρα που γυρίζει.....γίνεται όλο και καλύτερο......!!!! (να χαμε και τα κοψίδια καλά θα τανε)


Βάζω τις λάμπες και το ρεύμα ποιος βάζει τα κοψίδια?:001_tt2:

Phatt
16-01-13, 22:32
ΧΑΧΑ τωρα θυμηθηκα το εξης...περι τα μεσα της δεκαετιας του 2000, δεν θυμαμαι πια χρονια ακριβως, συναδελφοι οι οποιοι υπηρετουσαν στην KFOR(Κossovo Force) εκαναν μια τετοια σομπα αλογονου, ψησταρια αναγκης(!) για να ψησουν κατι κρεατα που ειχαν, διοτι στο φυλακιο που ηταν δεν υπηρχε κατι αλλο προσφορο, να χρησιμοποιηθει ως ψησταρια.Βεβαια το πιο πιθανο ειναι να ηταν μιας χρησης η συσκευη, απο τα καμμενα λιπη που επεσαν μεσα, αλλα, ελληνικο δαιμονιο...

agis68
16-01-13, 23:11
αμα βάλεις τις λάμπες όρθιες και βαλεις γύρο σε σουβλα τον ψήνει και τα λίπη τρέχουν προς τα κάτω χωρίς πρόβλημα και για αλλη χρήση