PDA

Επιστροφή στο Forum : Μία γενική ερώτηση... παράλληλη τάση τροφοδοσίας...



lelek
16-01-13, 03:18
Παιδιά καλησπέρα... Μια γενική ερώτηση όπως λέει και ο τίτλος... Αν έχουμε μια πλακέτα που δίνει για παράδειγμα
όταν το θελήσουμε με τηλεχειρισμό εντολή με 2 επαφές - κλέμες -- φάση κ ουδέτερος) σε έναν μονοφασικό κινητήρα στα 230 V (π.χ. μοτέρ συρόμενης), τότε εγώ μπορώ αν θελήσω να "καρφώσω" παράλληλα ενα καλώδιο 2 επί την κατάλληλη διατομή ετσι ώστε να δουλεύω το μοτεράκι και χειροκίνητα αν θέλω ??? δηλαδή στην 1 κλέμα να δώσω φάση και στην 2 κλεμα ουδέτερο? θα επηρεάσει την πλακέτα το γεγονός αυτό??

tsimpidas
16-01-13, 09:43
μέσα η πλακέτα έχει ρελε που εκκινεί το μοτέρ προς μια
κατεύθυνση η αντίθετα,,

αυτό σημαίνει πως αντιστρέφει την φάση με τον ουδέτερο στο μοτέρ,,

αν βάλεις παράλληλα μια εντολή χειροκίνητη μπορεί να πέσεις σε φάση την στιγμή που
το κύκλωμα εχει ουδέτερο και τζζζζ-μπαμ.

μπορείς να το κάνεις με δυο τρόπους ,,

ο ένας ειναι να παρεμβεις στα ρελε χειροκίνητα [αυτο σημαίνει ανάλυση κυκλώματος-πρόσθετη
προστασία με διόδους η εξτρά ρελε...

ο δεύτερος είναι με έναν ρελε η διακόπτη που μετάγει την τροφοδοσία του
μοτέρ απο το αυτόματο στο χειροκίνητο και ετσι δεν θα υπάρχει περίπτωση να
εμπλακούν οι δυο λειτουργίες.

lelek
16-01-13, 13:34
μέσα η πλακέτα έχει ρελε που εκκινεί το μοτέρ προς μια
κατεύθυνση η αντίθετα,,

αυτό σημαίνει πως αντιστρέφει την φάση με τον ουδέτερο στο μοτέρ,,

αν βάλεις παράλληλα μια εντολή χειροκίνητη μπορεί να πέσεις σε φάση την στιγμή που
το κύκλωμα εχει ουδέτερο και τζζζζ-μπαμ.

μπορείς να το κάνεις με δυο τρόπους ,,

ο ένας ειναι να παρεμβεις στα ρελε χειροκίνητα [αυτο σημαίνει ανάλυση κυκλώματος-πρόσθετη
προστασία με διόδους η εξτρά ρελε...

ο δεύτερος είναι με έναν ρελε η διακόπτη που μετάγει την τροφοδοσία του
μοτέρ απο το αυτόματο στο χειροκίνητο και ετσι δεν θα υπάρχει περίπτωση να
εμπλακούν οι δυο λειτουργίες.

Έχεις δίκιο φίλε τσιμπίδα στα όσα λες γιατί εγώ τα απλοποίησα κάπως.... απλά για να καταλάβω στο περίπου το περιέγραψα και στο περίπου... στην πραγματικότητα υπάρχουν τρία καλώδια ( com - close kai open).... έτσι τα πράγματα περιπλέκονται λίγο γιατί όταν δουλεύει π.χ. στο close έχει φάση το close και ταυτόχρονα και το open ( λογικά 230 V και αυτό - δε το μέτρησα, δοκιμαστικό έβαλα - απλά λειτουργεί για τον πυκνωτή του μοτέρ λογικά) οπότε ο ουδέτερος (com) είναι λογικά σταθερός.... και δεν αλλάζει σε φάση για αντίστροφη λειτουργία... οπότε τώρα θα έχω πρόβλημα μόνο στην περίπτωση που κάποιος θα πατήσει το τηλεκοντρόλ και εκείνη την ώρα κατεβαίνει ενώ εγώ εκείνη την ώρα του δίνω εντολή να ανέβει... αλλά και πάλι γιατιί να έχω τώρα που το σκέφτομαι... δε ξέρω μπερδεύτηκα.. άμα είναι όπως τα λέω (230 και τα 2) τότε τι είναι αυτό που καθορίζει αν θα κινηθεί πάνω ή κάτω??? μπα...κάτι λέω λάθος σίγουρα...

lelek
16-01-13, 14:52
Κανείς άλλος για βοήθεια?

mihalas2
16-01-13, 17:46
βαλε 2 ρελε τον 1 για δεξιοστροφα και τον 2 για αριστεροστροφα.
δηλαδη
την α1 του 1 ρελε θα την περασεις μεσα απο μια κλοουζ του 2 και
την α1 του 2 απο μια κλοουζ του 1 ετσι οταν δουλευει προς την μια κατευθυνση
αυτοματως ακυρωνει την αλλη

μιχαλης

JOUN
16-01-13, 21:17
Μια παρατηρηση γενικης φυσεως:Αφου προκειται για μονοφασικο μοτερ η φορα περιστροφης ΔΕΝ μεταβαλεται αντιμεταθετοντας φαση-ουδετερο, αλλα με αλλαγη στην συνδεση του πυκνωτη στο βοηθητικο τυλιγμα..

lelek
16-01-13, 22:16
Μια παρατηρηση γενικης φυσεως:Αφου προκειται για μονοφασικο μοτερ η φορα περιστροφης ΔΕΝ μεταβαλεται αντιμεταθετοντας φαση-ουδετερο, αλλα με αλλαγη στην συνδεση του πυκνωτη στο βοηθητικο τυλιγμα..

Σωστό κι αυτό... ποποοο..χοντράδα...

Αλλά τελικά πηγαίνει 230 V και στις 2 κλέμες βρε παιδιά? δηλαδή αν δώσω εγώ απευθείας ουδέτερο (COM) στην μία κλέμα και τάση 230 V στις άλλες 2 κλέμες, πως θα καταλάβει ο κινητήρας αν θα κινηθεί δεξιά ή αριστερά????

JOUN
16-01-13, 23:01
Κατα πασα πιθανοτητα ο ουδετερος ειναι συνδεδεμενος αλλου με το μοτερ (εκτος ρελε).
Τωρα αν δωσεις στο COM την φαση, οταν το (μεταγωγικο) ρελε ειναι στην μια θεση ο κινητηρας κανει την μια κινηση και οταν ειναι στην αλλη θεση κανει την αντιθετη.Δηλαδη απο τον κινητηρα βγαινουν(εκτος του ουδετερου φυσικα) ΔΥΟ "φασεις" και αναλογα ποια συνδεεις κανει την αντιστοιχη κινηση..

ΠΡΟΣΕΧΕ: Σε καμμια περιπτωση μην συνδεσεις στο COM τον ουδετερο και στα αλλα την φαση,θα κανει ΜΠΑΜ..

lelek
16-01-13, 23:45
Κατα πασα πιθανοτητα ο ουδετερος ειναι συνδεδεμενος αλλου με το μοτερ (εκτος ρελε).
Τωρα αν δωσεις στο COM την φαση, οταν το (μεταγωγικο) ρελε ειναι στην μια θεση ο κινητηρας κανει την μια κινηση και οταν ειναι στην αλλη θεση κανει την αντιθετη.Δηλαδη απο τον κινητηρα βγαινουν(εκτος του ουδετερου φυσικα) ΔΥΟ "φασεις" και αναλογα ποια συνδεεις κανει την αντιστοιχη κινηση..

ΠΡΟΣΕΧΕ: Σε καμμια περιπτωση μην συνδεσεις στο COM τον ουδετερο και στα αλλα την φαση,θα κανει ΜΠΑΜ..

Φίλε Γιώργο μπερδεύτηκα...

Από τον κινητήρα βγαίνουν 3 καλώδια και πηγαίνουν το ένα στην κλέμα com και τα άλλα 2 στο close και open (της πλακέτας)

Οπότε δεν είναι το com ο ουδέτερος???? Το λέω αυτό γιατί είμαι σίγουρος ότι κανένα άλλο καλώδιο δεν πηγαίνει στο μοτέρ... και γιατί επίσης όταν κινείται η πόρτα - δουλεύει το μοτέρ, το com δεν έχει τάση ενώ τα άλλα δύο έχουν...

lelek
16-01-13, 23:48
Και κάτι ακόμα... συνέδεσα με ένα μπουτόν 2 κλέμες ελεύθερες που έχει η πλακέτα (BUT kai COM) έτσι ώστε να βραχυκυκλώνονται με το πάτημα του μπουτόν αλλά δεν κάνει τίποτα γι'αυτό και θέλω να καταφύγω σε μία παράλληλη τάση τροφοδοσίας...

lelek
17-01-13, 12:48
Ρε παίδες κανένας?

JOUN
17-01-13, 13:46
Φίλε Γιώργο μπερδεύτηκα...

Από τον κινητήρα βγαίνουν 3 καλώδια και πηγαίνουν το ένα στην κλέμα com και τα άλλα 2 στο close και open (της πλακέτας)

Οπότε δεν είναι το com ο ουδέτερος???? Το λέω αυτό γιατί είμαι σίγουρος ότι κανένα άλλο καλώδιο δεν πηγαίνει στο μοτέρ... και γιατί επίσης όταν κινείται η πόρτα - δουλεύει το μοτέρ, το com δεν έχει τάση ενώ τα άλλα δύο έχουν...
Eχεις δικιο,λαθος δικο μου..Καταλαβα οτι στο ιδιο ρελε εχεις COM και open-close οποτε καταλαβε οτι το com ειναι η κινητη επαφη του ρελε στην οποια δινεις φαση και μετα απο το open - close παιρνεις την αναλογη εντολη(δεν ξερω αν σε μπερδεψα παραπανω )
Τελος παντων για να κανεις αυτο που θελεις πρεπει να βαλεις δυο μπουτον, ενα για καθε κινηση και φυσικα την ωρα που δουλευει η πορτα να μην πατησεις κανενα τηλεχειρισμο και γινει χαμος..

Γιατι δεν βγαζεις μια φωτογραφια την πλακετα;

lelek
17-01-13, 15:24
4071440715

lelek
17-01-13, 16:05
Η σειρά στις κλέμες είναι από αριστερά προς τα δεξιά:

(παροχή) 1. φάση 2. ουδέτερος 3. γείωση -
(μοτέρ) 4. com 5. open 6. close -
(χειροκίνητη λειτουργία) 7. BUT & 8. com


Και μία διόρθωση: Το καλώδιο που πηγαίνει προς το μοτέρ έχει 4 αγωγούς και όχι 3 όπως είχα αναφέρει, απλά ο τέταρτος είναι η γείωση που παίρνει από τη γείωση της τροφοδοσίας, όπως φαίνεται και από τις φώτος.

:)

Και απ'οτι κατάλαβα τελικά και το open και το close όταν δουλεύει το μοτέρ έχουν 230 V, το μπλε που πάει στο com είναι ο ουδέτερος και απλά το αν θα δουλέψει δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα είναι θέμα ποιό ρελέ θα οπλίσει εκείνη την ώρα.


Το πρώτο που θα πρέπει να κάνω νομίζω είναι με ένα διακόπτη ή ρελέ (π.χ. διακόπτη SPDT???) να μετάγω την τροφοδοσία όπως είπε κι ένας φίλος προηγουμένως, από το αυτόματο στο χειροκίνητο. Μετά όμως τί παίζει?

Εννοώ δηλαδή έχω 2 καλώδια τα open & close και έναν ουδέτερο... Στην ουσία δε μπορώ να καταλάβω αφού μάλλον και τα 2 - open close - έχουν 230 V, πως θα γίνεται η αλλαγή στο βοηθητικό τύλιγμα έτσι ώστε να αλλάζει και η φορά περιστροφής???

lepouras
17-01-13, 17:22
ας με διορθώσει κάποιος αλλά μου φαίνονται κάποια αρπαγμένα εξαρτήματα δεξιά από τα ρελε και ψηλά έχει μια γέφυρα κομμένη που γράφει BT.
δεν ξέρω αν ο λόγος που δεν σου δουλεύει το μπουτον είναι εξαιτίας των αρπαγμένων ή τις κομμένης γέφυρας αλλά κανονικά όταν γεφυρώνεις την εντολή BUT με το COM έπρεπε να σου λειτουργεί.

lelek
17-01-13, 17:39
ας με διορθώσει κάποιος αλλά μου φαίνονται κάποια αρπαγμένα εξαρτήματα δεξιά από τα ρελε και ψηλά έχει μια γέφυρα κομμένη που γράφει BT.
δεν ξέρω αν ο λόγος που δεν σου δουλεύει το μπουτον είναι εξαιτίας των αρπαγμένων ή τις κομμένης γέφυρας αλλά κανονικά όταν γεφυρώνεις την εντολή BUT με το COM έπρεπε να σου λειτουργεί.

Το είδα το BT φίλε Γιάννη αλλά δε το ρίσκαρα να τα ενώσω και μετά να δοκιμάσω από τις κλέμες 7 & 8 με ένα BUTton... ναι αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει παιδιά...

lelek
17-01-13, 17:51
Παιδιά BT1 γράφει οπότε χλωμό να είναι αυτό.... Πήγα από κοντά και το είδα...

Όσο για τα ρελεδάκια, το καθένα έχει για επαφές έναν SPDT διακόπτη...

Ναι φαίνονται λιγάκι αρπαγμένα τα άλλα που λες Γιάννη...

Μανος Μ
17-01-13, 18:15
40719τα μοτερ αυτα εχουν δυο τυλιγματα ενα βοηθητηκο και ενα κυριο τυλιγμα.
Στην περιπτωση της πορτας τα τυλιγματα ειναι ακριβως ιδια.Στο 1 π.χ. δεξια .Στο 2 αριστερα.
Οι πλακετες αυτες απο τι ξερω εχουν την δυνατοτητα χειρισμου με το χερι μεσω μπουτον.
Επισης η πλακετα δεν εχει υποδοχες για οριακους stop της πορτας?
Εαν προσπαθεις με καποιο αλλο μοτερ τοτε για αλαγη φορας περιστροφης αλαζει το παραπανω κυκλωμα.

lelek
17-01-13, 18:25
40719τα μοτερ αυτα εχουν δυο τυλιγματα ενα βοηθητηκο και ενα κυριο τυλιγμα.
Στην περιπτωση της πορτας τα τυλιγματα ειναι ακριβως ιδια.Στο 1 π.χ. δεξια .Στο 2 αριστερα.
Οι πλακετες αυτες απο τι ξερω εχουν την δυνατοτητα χειρισμου με το χερι μεσω μπουτον.
Επισης η πλακετα δεν εχει υποδοχες για οριακους stop της πορτας?
Εαν προσπαθεις με καποιο αλλο μοτερ τοτε για αλαγη φορας περιστροφης αλαζει το παραπανω κυκλωμα.

Όχι, η πλακέτα δεν έχει... τα τερματικά βρίσκονται λογικά μέσα στην κάσα του ρολού όπου βρίσκεται και το μοτέρ...

Έτσι όπως το βλέπω το κύκλωμα είναι σαν να εναλλάσσονται οι ρόλοι...δηλαδή το κύριο τύλιγμα (το κάτω τύλιγμα της φώτο καλύτερα) στη δεξιά π.χ. φορά είναι κύριο και στην αριστερή φορά βοηθητικό...

Ο αριστερός πόλος είναι η φάση και ο δεξιός πόλος ο ουδέτερος...έτσι δεν είναι???

lelek
17-01-13, 18:32
Και στη φώτο φαίνεται ότι 2 καλώδια πηγαίνουν στον κινητήρα... ενώ εγώ έχω 3.... και όπως είπα τα δύο φαίνεται να έχουν τάση όταν δουλεύει το μοτέρ και το άλλο είναι ο ουδέτερος... λέτε επαγωγικά να ανάβει το ένα όταν έχει τάση το άλλο όπως είχε πει κι ένας φίλος σε ένα άλλο topic???

Μανος Μ
17-01-13, 18:51
Ναι οι ρολοι των τυλιγματων εναλασωνται αυτο ισχυει μονο για τα μοτερ πορτας .
μη μπερδευεσε με φ & ουδ.Στο σχ.οπως &να τα βαλεις ειναι σωστο.Εστω οτι το κυκλωμα το τροφοδοτεις μεσω ενο ΦΙΣ σουκου
οπως & να το βαλεις στην πριζα θα δουλεψει.

Στην αρχη ειπες για συρομενη πορτα στην περιπτωση της γκαραζοπορτας οι οριακοι ειναι επανω στο μοτερακι.

lelek
17-01-13, 18:56
Ναι μιλούσα λίγο γενικότερα... Δε μου απάντησες όμως για τα 3 καλώδια που έχω Μανόλη... τί παίζει σε αυτή την περίπτωση??

Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ πραγματικά για το ενδιαφέρον...

tsimpidas
17-01-13, 19:01
40719τα μοτερ αυτα εχουν δυο τυλιγματα ενα βοηθητηκο και ενα κυριο τυλιγμα.
Στην περιπτωση της πορτας τα τυλιγματα ειναι ακριβως ιδια.Στο 1 π.χ. δεξια .Στο 2 αριστερα.
Οι πλακετες αυτες απο τι ξερω εχουν την δυνατοτητα χειρισμου με το χερι μεσω μπουτον.
Επισης η πλακετα δεν εχει υποδοχες για οριακους stop της πορτας?
Εαν προσπαθεις με καποιο αλλο μοτερ τοτε για αλαγη φορας περιστροφης αλαζει το παραπανω κυκλωμα.



δηλ το βοηθητικό στρέφει αριστερά και το κύριο δεξιά ??

αυτό κατάλαβα απο το σχέδιο,


η το βοηθητικό ανάλογα την σύνδεση με τον πυκνωτή μεταφέρει την
εκκίνηση αριστερόστροφα η δεξιόστροφα στο κύριο...

γιατί ενα μοτέρ που εχω αν πατήσεις τον διακόπτη εν ωσο γυρίζει δεν αλλαζει περιστροφή
παρά μονο αν σταματήσει και εκκινήσει ξανά,
λογικά είναι ασύγχρονο χωρίς καρβουνάκια,,

της γκαραζοπορτας θα ειναι με καρβουνάκια universal

Μανος Μ
17-01-13, 19:05
Τα βεπεις & στο σχ.
κοινο των τυλιγματων ειναι το ενα
τα αλλα ειναι το 1 & το 2

lelek
17-01-13, 19:11
δηλ το βοηθητικό στρέφει αριστερά και το κύριο δεξιά ??

αυτό κατάλαβα απο το σχέδιο,

Όχι, το ένα παίζει το ρόλο του άλλου. Κύριο ονομάζεται στην ουσία αυτό που έχει τάση 230 κάθε φορά.. Μη μπερδεύεσαι από τις ονομασίες που έδωσε ο Μανόλης... Αν βέβαια ισχύει αυτό που είπε...

η το βοηθητικό ανάλογα την σύνδεση με τον πυκνωτή μεταφέρει την
εκκίνηση αριστερόστροφα η δεξιόστροφα στο κύριο...

Ναι, στα άλλα μοτέρ γενικά (όχι σε αυτό όπως μας είπε ο Μανόλης) ισχύει αυτό που λες...

γιατί ενα μοτέρ που εχω αν πατήσεις τον διακόπτη εν ωσο γυρίζει δεν αλλαζει περιστροφή
παρά μονο αν σταματήσει και εκκινήσει ξανά,
λογικά είναι ασύγχρονο χωρίς καρβουνάκια,,

της γκαραζοπορτας θα ειναι με καρβουνάκια universal

Ισχύει αυτό (Μανόλη) για τα καρβουνάκια...ο δικός μου είναι UNI???

Μανος Μ
17-01-13, 19:45
Ναι οι ρολοι των τυλιγματων εναλασωνται αυτο ισχυει μονο για τα μοτερ πορτας .


μοτερ universal δεν συναντησα ποτε στις πορτες .Θα ειχε αναγκαστικα 4 ακρα για αλαγη φορας περιστροφης.

tsimpidas
17-01-13, 20:14
Ναι οι ρολοι των τυλιγματων εναλασωνται αυτο ισχυει μονο για τα μοτερ πορτας .


.


μήπως είναι έτσι ??

40724

οι ρόλοι των πηνίων θα εναλλασσόταν μονό σε universal ,,


το βοηθητικό χρησιμεύει μονό στην εκκίνηση αριστερόστροφα η δεξιόστροφα και
μετά το κύριο αναλαμβάνει πλήρη καθήκοντα.

JOUN
17-01-13, 20:44
λέτε επαγωγικά να ανάβει το ένα όταν έχει τάση το άλλο όπως είχε πει κι ένας φίλος σε ένα άλλο topic???
ΝΑΙ..Αν συνδεσεις ενα λαμπακι 230V θα δεις οτι αναβει μονο σε μια επαφη καθε φορα.Απλως επειδη τα τρια καλωδια βγαινουν μεσα απο τον κινητηρα και "τρεχουν" παραλληλα καποια μετρα,επαγεται ταση και στο "νεκρο" καλωδιο..Συνδεσε ενα λαμπακι μεταξυ ουδετερου και του open η close και θα δεις πως θα καταλαβεις τι παιζεται..

@tsimpidas:Το βοηθητικο χρειαζεται οσο και το κυριο για την κινηση του κινητηρα.Αυτο ειναι που δημιουργει ενα δευτερο μαγνητικο πεδιο σε καποια γωνια με το κυριο και ετσι παραγεται η ροπη για να περισταρφει ο δρομεας.
Οταν εχουμε πυκνωτη εκκινησης σε ενα μοτερ αυτος ειναι ο δευτερος πυκνωτης του μοτερ( ο πρωτος ειναι ο λειτουργιας και ειναι συνδεδεμενος συνεχεια)Αφου γινει η εκκινηση χρειαζεται πλεον λιγοτερη ροπη και ετσι ο εκκινησης βγαινει εκτος.Αν δεν με πιστευεις συνδεσε ενα διακοπτη σε σειρα με τον πυκνωτη και αφου ξεκινησει ανοιξε τον διακοπτη και δες τι γινεται..Το πρωτο σχημα που εβαλες δεν μπορω να καταλαβω που αναφερεται.

Στο τριφασικο δεν χρειαζεται πυκνωτης γιατι οι τρεις φασεις εχουν 120 μοιρες διαφορα ετσι κιαλλιως.

Μανος Μ
17-01-13, 21:09
μήπως είναι έτσι ??

40724

οι ρόλοι των πηνίων θα εναλλασσόταν μονό σε universal ,,


το βοηθητικό χρησιμεύει μονό στην εκκίνηση αριστερόστροφα η δεξιόστροφα και
μετά το κύριο αναλαμβάνει πλήρη καθήκοντα.

αυτο συμβαινει στο πρωτο σχ. στο αλλο ο πυκνωτης & το Β μενουν στο κυκλωμα κατα την λειτουργεια
για να κανεις αλαγη φορας αντεστρεψε το βοηθ.& στις δυο περιπτωσεις.

στα uni δεν εχουμε Β & Κ τυλιγμα

Μανος Μ
17-01-13, 21:22
Και κάτι ακόμα... συνέδεσα με ένα μπουτόν 2 κλέμες ελεύθερες που έχει η πλακέτα (BUT kai COM) έτσι ώστε να βραχυκυκλώνονται με το πάτημα του μπουτόν αλλά δεν κάνει τίποτα γι'αυτό και θέλω να καταφύγω σε μία παράλληλη τάση τροφοδοσίας...

Βρες το manual υπαρχει περιπτωση καποια γεφυρα στην πλακετα να μη σου αφηνει την λειτουργεια που θες.

Το μπουτον ειναι καλο?

tsimpidas
17-01-13, 21:25
..

@tsimpidas:Το βοηθητικο χρειαζεται οσο και το κυριο για την κινηση του κινητηρα.Αυτο ειναι που δημιουργει ενα δευτερο μαγνητικο πεδιο σε καποια γωνια με το κυριο και ετσι παραγεται η ροπη για να περισταρφει ο δρομεας.
Οταν εχουμε πυκνωτη εκκινησης σε ενα μοτερ αυτος ειναι ο δευτερος πυκνωτης του μοτερ( ο πρωτος ειναι ο λειτουργιας και ειναι συνδεδεμενος συνεχεια)Αφου γινει η εκκινηση χρειαζεται πλεον λιγοτερη ροπη και ετσι ο εκκινησης βγαινει εκτος.Αν δεν με πιστευεις συνδεσε ενα διακοπτη σε σειρα με τον πυκνωτη και αφου ξεκινησει ανοιξε τον διακοπτη και δες τι γινεται..Το πρωτο σχημα που εβαλες δεν μπορω να καταλαβω που αναφερεται.

ς.


το πρώτο σχήμα ηταν του Μάνου,

σε αυτό το σχήμα αν αλλάξουμε την σύνδεση του βοηθητικού σε σχέση με
τον πυκνωτή θα αλλάξει φωρα περιστροφής ετσι ??



40725

JOUN
18-01-13, 01:59
Ναι θα αλλαξει.

lelek
19-01-13, 12:42
[QUOTE=JOUN;577360]ΝΑΙ..Αν συνδεσεις ενα λαμπακι 230V θα δεις οτι αναβει μονο σε μια επαφη καθε φορα.Απλως επειδη τα τρια καλωδια βγαινουν μεσα απο τον κινητηρα και "τρεχουν" παραλληλα καποια μετρα,επαγεται ταση και στο "νεκρο" καλωδιο..Συνδεσε ενα λαμπακι μεταξυ ουδετερου και του open η close και θα δεις πως θα καταλαβεις τι παιζεται..


Τώρα πρόσεξα αυτή σου την απάντηση...

Δυστυχώς έχω βάλει ένα φάρο στα 230 V και το έχω δώσει στην close για να ανάβει μόνο όταν κατεβαίνει η πόρτα που είναι και το πιο επικίνδυνο....
Έλα μου όμως που ανάβει κι όταν η πόρτα ανεβαίνει!!! Τόσο μεγάλη επαγωγή????

:)

lepouras
19-01-13, 13:54
να πω και εγώ την εμπειρία μου. τα μοτέρ αυτά όπως ρολού τέντας κλπ, τα δύο πηνία είναι σε σειρά και στο κείνο σημείο είναι ο ουδέτερος.
όταν αλλάζουμε την φάση από τον ένα πόλο στον άλλο πάντα επιστρέφει τάση και ρεύμα από τον δεύτερο. γιαυτό τον λόγο δεν συνδέουμε ποτέ παράλληλα αυτά τα μοτέρ χωρίς αυτοματισμό απομόνωσης τον πόλων. δηλαδή όταν τροφοδοτούμε τον έναν να απομονώνετε ο άλλος .
όσοι έχουν κάνει κατά καιρούς το λάθος και τα έχουν συνδέσει παράλληλα συνήθως το μεγαλύτερο σε ισχύ μοτέρ καίει το μικρότερο σύντομα πριν παραδώσει πνεύμα και αυτό.
αν φάνηκε λίγο μπερδεμένο το μήνυμά μου να προσπαθήσω να το αναλύσω καλύτερα.

lelek
19-01-13, 14:33
να πω και εγώ την εμπειρία μου. τα μοτέρ αυτά όπως ρολού τέντας κλπ, τα δύο πηνία είναι σε σειρά και στο κείνο σημείο είναι ο ουδέτερος.
όταν αλλάζουμε την φάση από τον ένα πόλο στον άλλο πάντα επιστρέφει τάση και ρεύμα από τον δεύτερο. γιαυτό τον λόγο δεν συνδέουμε ποτέ παράλληλα αυτά τα μοτέρ χωρίς αυτοματισμό απομόνωσης τον πόλων. δηλαδή όταν τροφοδοτούμε τον έναν να απομονώνετε ο άλλος .
όσοι έχουν κάνει κατά καιρούς το λάθος και τα έχουν συνδέσει παράλληλα συνήθως το μεγαλύτερο σε ισχύ μοτέρ καίει το μικρότερο σύντομα πριν παραδώσει πνεύμα και αυτό.
αν φάνηκε λίγο μπερδεμένο το μήνυμά μου να προσπαθήσω να το αναλύσω καλύτερα.

Στην ουσία περιγράφεις φίλε Γιάννη το κύκλωμα από τη φώτο του Μανόλη και όχι του τσιμπήδα... όπου εκεί (φώτο Μανόλη) έχουμε εναλλαγή του κύριου σε βοηθητικό και αντίστροφα, ανάλογα με τη φορά και ο κοινός κόμβος των 2 σημείων (τυλιγμάτων) είναι ο ουδέτερος (COM).

Αυτό που συμβαίνει να έχουνε και τα 2 καλώδια τάση - προφανώς και το δεύτερο αφού ανάβει κανονικά ο φάρος και στις 2 περιπτώσεις- πως το εξηγείς??

Έχεις να προτείνεις κάποιο διακόπτη για την εναλλαγή των πόλων έτσι ώστε να μην είναι παράλληλα και τα 2 κυκλώματα (κύκλωμα πλακέτας και δικό μου κύκλωμα) ταυτόχρονα???

lepouras
19-01-13, 15:52
Αυτό που συμβαίνει να έχουνε και τα 2 καλώδια τάση - προφανώς και το δεύτερο αφού ανάβει κανονικά ο φάρος και στις 2 περιπτώσεις- πως το εξηγείς??

μα εφόσον έχεις τον φάρο στην ουσία παράλληλα στο ένα πηνίο μια πιο τραβηγμένη σκέψη που κάνω είναι ότι από την στιγμή που τα πηνία αυτά είναι μαζί τυλιγμένα το ένα τροφοδοτεί επαγωγικά το άλλο σαν μετασχηματιστή ένα προς ένα κατά κάποια έννοια αλλά έχουν κοινό το ένα άκρο τους.
το απλό που θα σκεφτόμουν είναι ότι εφόσον είναι σε σειρά επιστρέφει η φάση και στο άλλο όπως φαίνεται και στο σχέδιο που είπες.



Έχεις να προτείνεις κάποιο διακόπτη για την εναλλαγή των πόλων έτσι ώστε να μην είναι παράλληλα και τα 2 κυκλώματα (κύκλωμα πλακέτας και δικό μου κύκλωμα) ταυτόχρονα???

έφτιαξα ένα σχέδιο να σε βοηθήσω αλλά επειδή δεν είμαι καλός στα ηλεκτρονικά το έκανα με αυτοματισμό.
παίρνεις2 ρελε με 2 ΝC και μια ΝΟ επαφές και τα τροφοδότης μέσο του μπουτον σου για ρολα με 12 βολτ ή από την υπάρχουσα πλακετα σου ή με ένα καινούργιου τροφοδοτικό. κάνεις την συνδεσμολογία όπως την έχω οπότε σε κάθε πάτημα μπουτον έχεις και πλήρες απομόνωση από τις εντολές τις πλακέτας.
αν δεν θέλεις να πάρεις 12 βολτ από την πλακετα μπορείς και με ρελε 220 βολτ και παίρνεις φάση ουδετερο από την τροφοδοσία τις πλακέτας. σε αυτήν την περίπτωση δεν βάζεις τις διόδους.
όπια παρατήρηση και από τα άλλα παιδιά ευπρόσδεκτη.40737


πάντως δες μήπως μπορεί να φτιαχτεί η υπάρχουσα εντολή μπουτον που έχει η πλακετα.

Υ.γ. Προς τα άλλα παιδιά. οι δίοδοι που έβαλα εφόσον όταν κόβω το (+) και μένει το άκρο στον αέρα χρειάζονται? ή πάντα πρέπει να μπαίνει? ευχαριστώ.

lelek
19-01-13, 15:54
Στη ουσία πρέπει να μπει κάποιος διακόπτης για να απομονώνει το ένα από τα δύο κυκλώματα στην περίπτωση που εγώ του δίνω χειροκίνητη εντολή να κατέβει ενώ κάποιος άλλος εκείνη την ώρα πατάει το τηλεκοντρόλ και η πόρτα πάει να ανέβει (αν η τελευταία εντολή του τηλεκοντρόλ ήταν κατέβασμα της πόρτας). Αλλιώς δε θα χρειαζότανε απομόνωση...έτσι δεν είναι??? Ποιό το κακό δηλαδή για παράδειγμα σε μία λάμπα που ανάβει με φάση και ουδέτερο εγώ να της δώσω εκείνη την ώρα ακόμη μια φάση κι έναν ουδέτερο... ( ακόμη και τριφασικό να είχα... εννοώ διαφορετική φάση... αν βέβαια το φορτίο δεν ήτανε ομικό όπως τώρα στην περίπτωση μου με τη γκαραζόπορτα που είναι επαγωγικό θα μπορούσα???? -- μάλλον όχι έτσι???)

lelek
19-01-13, 16:03
Τώρα είδα το μηνυμα σου... θα μελετήσω λίγο το κύκλωμα.. σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη... :)

Η πλακέτα βγάζει 24 V οπότε πρέπει να γνωρίζω και μέχρι πόσα αμπέρ μπορεί να δώσει για να τροφοδοτήσω το εν λόγω κύκλωμα... έτσι δεν είναι???

Η πλακέτα όπως προανέφερα έχει ανοιχτοκυκλωμένα δύο άκρα και επάνω γράφει ΒΤ1... αλλά φοβάμαι να τα συνδέσω μήπως το BT1 δεν αναφέρεται στο BUT (μπουτόν).... οπότε εγώ βραχυκυκλώνοντας στις κλέμες για λίγο το BUT με το COM με την κατάσταση ως έχει, δε συμβαίνει τίποτα απολύτως... :(

Ανοίγω τώρα το σχέδιο σου, μελετάω και λίγο την απάντηση και τα ξαναλέμε... αν σε προλάβω εδώ...

lelek
19-01-13, 17:09
έφτιαξα ένα σχέδιο να σε βοηθήσω αλλά επειδή δεν είμαι καλός στα ηλεκτρονικά το έκανα με αυτοματισμό.
παίρνεις2 ρελε με 2 ΝC και μια ΝΟ επαφές και τα τροφοδότης μέσο του μπουτον σου για ρολα με 12 βολτ ή από την υπάρχουσα πλακετα σου ή με ένα καινούργιου τροφοδοτικό. κάνεις την συνδεσμολογία όπως την έχω οπότε σε κάθε πάτημα μπουτον έχεις και πλήρες απομόνωση από τις εντολές τις πλακέτας.
αν δεν θέλεις να πάρεις 12 βολτ από την πλακετα μπορείς και με ρελε 220 βολτ και παίρνεις φάση ουδετερο από την τροφοδοσία τις πλακέτας. σε αυτήν την περίπτωση δεν βάζεις τις διόδους.
όπια παρατήρηση και από τα άλλα παιδιά ευπρόσδεκτη.40737


πάντως δες μήπως μπορεί να φτιαχτεί η υπάρχουσα εντολή μπουτον που έχει η πλακετα.

Υ.γ. Προς τα άλλα παιδιά. οι δίοδοι που έβαλα εφόσον όταν κόβω το (+) και μένει το άκρο στον αέρα χρειάζονται? ή πάντα πρέπει να μπαίνει? ευχαριστώ.

1) Τα 2 ρελέ χρειάζονται νομίζω για να ακολουθήσουν διαφορετικές "διαδρομές" οι χειροκίνητες εντολές μας, L1 & L2, έτσι? Θα μπορούσαμε δηλαδή και με ένα ρελέ 4 επαφών να κάνουμε την ίδια δουλειά, ή όχι??

2)Η φάση L της επάνω κλέμας θα πάει στα 2 μπουτόν και από εκεί θα φύγουν οι επιστροφές, η μία επιστροφή για το πρώτο ρελέ και η άλλη για το δεύτερο, έτσι?

3)Είναι καλά νομίζω να μη μπει διπλός διακόπτης μπουτόν όπως στα ηλεκτρικά στόρια των σπιτιών, για να μη πατηθούν καταλάθος και τα δύο ταυτόχρονα έτσι? (αλήθεια στα μπουτόν σε στόρια αν τα πατήσεις μαζί τι θα συμβεί??? προφανώς θα έχουν κάποια "ασφάλεια")

Προστασία:

4) Τα ρελέ δεν ειναι οπλισμένα όπως τα βλέπουμε τώρα, αλλά όταν πατήσουμε το διακόπτη και δεν οπλίσει έστω το 2 ρελέ (κολλήσουν οι επαφές του) δεν τρέχει και τίποτα... θα δουλεύει μόνο το L2 στο χειροκίνητο.. σωστά???


Πολλές ερωτήσεις... σε κούρασα... :)

lepouras
19-01-13, 18:41
1) Τα 2 ρελέ χρειάζονται νομίζω για να ακολουθήσουν διαφορετικές "διαδρομές" οι χειροκίνητες εντολές μας, L1 & L2, έτσι? Θα μπορούσαμε δηλαδή και με ένα ρελέ 4 επαφών να κάνουμε την ίδια δουλειά, ή όχι??οχι

2)Η φάση L της επάνω κλέμας θα πάει στα 2 μπουτόν και από εκεί θα φύγουν οι επιστροφές, η μία επιστροφή για το πρώτο ρελέ και η άλλη για το δεύτερο, έτσι?ναι

3)Είναι καλά νομίζω να μη μπει διπλός διακόπτης μπουτόν όπως στα ηλεκτρικά στόρια των σπιτιών, για να μη πατηθούν καταλάθος και τα δύο ταυτόχρονα έτσι? (αλήθεια στα μπουτόν σε στόρια αν τα πατήσεις μαζί τι θα συμβεί??? προφανώς θα έχουν κάποια "ασφάλεια")
ναι. έχουν ένα εσωτερικό σαν πίρο που όταν πατηθεί το ένα ασφαλίζει να μην να πατηθεί το άλλο.
Προστασία:

4) Τα ρελέ δεν ειναι οπλισμένα όπως τα βλέπουμε τώρα, αλλά όταν πατήσουμε το διακόπτη και δεν οπλίσει έστω το 2 ρελέ (κολλήσουν οι επαφές του) δεν τρέχει και τίποτα... θα δουλεύει μόνο το L2 στο χειροκίνητο.. σωστά??? αν κολλήσουν αλλαζεισ το ρελε. άμα τα βάλεις σε βάση ώστε να μπορούν να αλλαζουν θα είναι πιο εύκολο αλλά αν δεν κάνεις κάνα βραχυκύκλωμα δεν χαλάνε εύκολα ή χαλάνε πολύ σπάνια.


Πολλές ερωτήσεις... σε κούρασα... :)

τα ρελε να προσέξεις να αντέχουν το φορτίο του μοτερ. δες τη ρελε εχει επανο η πλακετα και βάλε τουλάχιστον στα ίδια αμπερ.

JOUN
19-01-13, 18:54
Η πλακέτα όπως προανέφερα έχει ανοιχτοκυκλωμένα δύο άκρα και επάνω γράφει ΒΤ1... αλλά φοβάμαι να τα συνδέσω μήπως το BT1 δεν αναφέρεται στο BUT (μπουτόν).... οπότε εγώ βραχυκυκλώνοντας στις κλέμες για λίγο το BUT με το COM με την κατάσταση ως έχει, δε συμβαίνει τίποτα απολύτως... :(



Αφου λεμε ρε παιδια βαζετε καμμια φωτο..Κατα πασα πιθανοτητα το ΒΤ1 που γραφεις εννοει μπουτον 1 οποτε δουλευει ως εξης:Πατας το μπουτον που συνδεεις εκει κανει την μια κινηση,ας πουμε ανοιγμα.Το αφηνεις,σταματαει.Το ξαναπατας κανει την αλλη κινηση δηλ. το κλεισιμο κ.ο.κ..
Ουτε συνδεση σε αλλο σημειο θελει ουτε τιποτα, ενα απλο μπουτον NO χρειαζεται και τελειωσες..

lelek
19-01-13, 20:04
Αφου λεμε ρε παιδια βαζετε καμμια φωτο..Κατα πασα πιθανοτητα το ΒΤ1 που γραφεις εννοει μπουτον 1 οποτε δουλευει ως εξης:Πατας το μπουτον που συνδεεις εκει κανει την μια κινηση,ας πουμε ανοιγμα.Το αφηνεις,σταματαει.Το ξαναπατας κανει την αλλη κινηση δηλ. το κλεισιμο κ.ο.κ..
Ουτε συνδεση σε αλλο σημειο θελει ουτε τιποτα, ενα απλο μπουτον NO χρειαζεται και τελειωσες..



Γιώργο έχω βάλει φώτο.. ρίξε μια ματιά αν θέλεις... Στις πρώτες σελίδες του topic είναι... περιμένω.... :)

Εννοείται πως έτσι δουλεύει, ναι, συμφωνώ, αλλά δες λιγάκι στην πλακέτα στο πάνω μέρος... έχει 2 "ακίδες" ανοικτές...να τις συνδέσω λες? φοβάμαι... ποιός ο λόγος που τις αφήσανε απο την Profelm ανοιχτές τότε????

JOUN
19-01-13, 20:08
Δικιο εχεις δεν ειναι για συνδεση μπουτον αλλα κατι αλλο..
Με λιγα λογια θελέις δυο μπουτον ενα για την μια κινηση και ενα για την αλλη, αλλο τροπο δεν βλεπω..

lelek
19-01-13, 20:10
Ναι γι'αυτό σου λεώ.. πάντως δοκίμασα στις κλέμες BUT & COM με ένα διακόπτη pushbutton N.O. και τις βραχυκύκλωσα.... μάταια...

lelek
22-01-13, 14:04
Όσο για το γιατί δε δουλεύει η πλακέτα με BUT & COM παιδιά έχει πρόβλημα η πλακέτα... το διαπίστωσα σήμερα... δίκιο είχε κάποιος φίλος ότι είναι αρπαγμένη...

Όσο για το BT1 καλά έκανα και δε το γεφύρωσα γιατί είναι απλά εάν θέλεις να αλλάξεις κωδικούς...


Νομίζω ότι το θέμα κλείνει κάπου εδώ απλά ήθελα να σας ενημερώσω και εσάς για να ξέρετε...

:)

lepouras
22-01-13, 14:08
θα την επισκευάσεις ή θα ακολουθήσεις την πατέντα τελικά?

lelek
22-01-13, 15:56
θα την επισκευάσεις ή θα ακολουθήσεις την πατέντα τελικά?

Πατέντα forever Γιαννάκη...

Δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικής τόσες ώστε να μπορώ να τη φτιάξω... για να τη στείλω να μου την επισκευάσουν μόνο τα μεταφορικά να βάλεις δε συμφέρει...

Για καινούργια Profelm που ρώτησα 80+ Φ.Π.Α. ....... άντε γειά σας βρε παιδιά... άκου εκεί νομίζω ότι έχει πολύ καλύτερες στη μισή τιμή...


Αλλά ήδη έχω φτιάξει το ένα πρόβλημα που ανέβαινε μόνη της όταν ξαναερχόταν η τάση του δικτύου (έδωσα ανάποδα όπως είπαμε τις επαφές)...
Επιπλέον, έβαλα και ένα φάρο στο κατέβασμα της πόρτας (ο οποίος όμως ανάβει ΚΑΙ στο ανέβασμα τελικά!!! χαχα δε με χαλάει καθόλου αυτό) και επίσης κάτι beams που
μου περίσσευαν τα έβαλα για ασφάλεια στο κατέβασμα)

Το μόνο που μου μένει λοιπόν είναι ένας μεταγωγικός διακόπτης Ι-0-ΙΙ για να το γυρίζω σε χειροκίνητη λειτουργία βάζοντας ένα διπλό μπουτόν ρολού όπως είπαμε...

:)

lepouras
22-01-13, 16:04
γιατί να βάλεις τον μεταγωγικό. για να μην το κάνεις με ρελεδακια? αυτό που σου έβαλα το σχέδιο καλύπτει ότι όταν πατάς (και όσο κρατάς πατημένο κουμπί) δεν μπορεί να δουλέψει από την πλακετα όσο και να προσπαθούν.
φυσικά είναι επιλογή σου να το κάνεις όπως θέλεις.

lelek
22-01-13, 16:57
Γιάννη μου λες σε ποιό ποστ??? σε αυτό το θέμα? γιατί είχα ανοίξει και ένα άλλο παλιότερα....

lelek
22-01-13, 17:17
Α σόρρυ ναι τώρα το θυμήθηκα...πόστ 36.... εδώ!


Γιάννη 3 ερωτήσεις...

1. Τί τύπο διόδων να βάλω... καταλαβαίνω ότι είναι γενικής χρήσης αλλά έχεις να προτείνεις κάτι??? μπορεί και να μου βρίσκονται...

2. Και επιπλέον, όλα αυτά θα είναι ράγας τα υλικά σε πινακάκι... οι δίοδοι θα είναι αντιπαράλληλα επάνω στα στοιχεία (ρελέ) δηλαδή? πρακτικά το ρωτάω... πού να τις βάλω δηλαδή...
Δεν είναι λίγο πρόχειρο... έτσι μου κάνει λιγάκι η εικόνα όπως το σκέφτομαι...

3. Και κάτι άλλο ίσως λίγο βλακεία ακουστεί αλλά μου ήρθε... τα ρελέ που θέλω πρέπει να είναι απλά 3 επαφών άσχετα με το ότι εγώ θα τις συνδέσω
σαν 2 NC και 1 NO, έτσι δεν είναι? εκτός κι αν οι επαφές αυτές δεν είναι SPDT αλλά SPST οπότε εκεί ναι έχω "θέμα".

lepouras
22-01-13, 21:01
1)δεν εχω να σου προτείνω κάτι αλλά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα να βάλεις ότι νάνε π.χ. 1Ν4001 μέχρι και 1N4007
2)αν το κάνεις με ρελε 220 δεν θέλεις ούτε διόδους πάρα μόνο τα ρελε , αν είναι συνεχούς και πάρεις και τάση από την πλακετα(12 ή 24 δεν ξέρω τη δίνει αλλά είδα ότι τα δικά του είναι 12 βολτ)
τότε χρειάζονται. ναι τα διοδακια μπαίνουν ανάποδα.
3)τα ρελεδακια ότι θέλεις(ανάλογα με την τάση που θα τα δουλέψεις) αρκεί να έχουν τουλάχιστον τις επαφές αυτές και να αντέχουν τα την τάση και το ρεύμα του ρολού σου. τα spst spdt δεν ξέρω τη είναι θα σε γελάσω σε αυτά.

lelek
22-01-13, 21:19
----------------------
SPDT : Single Pole Double Throw --------- (όπως εδώ οπότε δεν έχω "θέμα" με ΝΟ και NC)
----------------------


SPST : Single Pole Single Throw (σε αυτή την περίπτωση ναι θα έχω "θέμα" θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρω ρελέ με 2 NC και 1 NO)

Πιστεύω να τα λέω σωστά....

lepouras
22-01-13, 21:21
----------------------
SPDT : Single Pole Double Throw --------- (όπως εδώ οπότε δεν έχω "θέμα" με ΝΟ και NC)
----------------------


SPST : Single Pole Single Throw (σε αυτή την περίπτωση ναι θα έχω "θέμα" θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρω ρελέ με 2 NC και 1 NO)

Πιστεύω να τα λέω σωστά....

εφόσον τα ξέρεις τη τα ρωτάς αυτά μετά? έμαθα κάτι και εγώ πάλι

lelek
22-01-13, 21:27
Αν δεν είσαι σίγουρος καλύτερα να ρωτάς κι ας το ξέρεις... και ειδικά άτομα που αρχίζεις να τα εμπιστεύεσαι και να τα εκτιμάς...


:) Φιλικά


Νταν!