PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος τελετή απο απόσταση



haf
17-01-13, 00:34
θελω να ελέγχω απο το iPhone,IPad κάποιο κύκλωμα που να ενεργοποιεί ρελε με αποτέλεσμα να ανοίγω φώτα, γκαραζοπορτα κλπ απο απόσταση
Απο μια γρηγορη αναζητηση βρίσκω προγράμματα για iPhone αλλα θέλω να βρω και τον αυτοματισμο.
υπαρχει κάτι έτοιμο στην αγορά?

agis68
17-01-13, 18:39
υπάρχουν έτοιμα modules με GSM κάρτα που καλεις το νουμερο και εκτελούν διαδικασίες. Τωρα για Iphone τα moddule θα πρέπει να έχει την ανάλογη εφαρμογή στο ios δεν νομίζεις? Και μιλάμε για χοντρή κονόμα με modules συμβατά για iOS..Πουλάει μια εταιρεία τα hardware και σου λέει οτι εχει αναπτύξει μια εφαρμογή ελέγχου που είτε την αγοράζεις είτε γίνεσαι συνδρομητής...

haf
18-01-13, 00:21
Απο εφαρμογές για IPhone βρίσκω αρκετές http://www.smarthome.com/iphone_apps.html
επειδη δεν εχω εμπειρία ψάχνω να βρω controller που να λειτουργεί με αυτές τις εφαρμογές.

vasilllis
18-01-13, 00:27
Φιλε μου,εχε υποψη σου οτι ξεκιναει απο 500(χωρις να το εχω ψαξει) και ανεβαινει.
Στην ουσια το εξυπνο σπιτι που εχουν φτιαξει αυτοι εχουν κανει και iphone εφαρμογη.
Κοστολογιο ομως θα στοιχισει κανα 2000-3000.

haf
18-01-13, 00:45
Οσο το ψαχνω βρισκω καλες και αξιοπιστες λυσεις και μαλιστα καμια σχεση με τα 2-3 χιλ
Εξαρταται ποσες συσκευες θελεις να ελεγχεις

rch
18-01-13, 13:49
Μπορείς να κάνεις κάτι κάστομ αν δεν χρειάζεσαι πολλά πράγματα + μπανίζεις από προγραμματισμό + έχεις πολύ χρόνο στη διάθεσή σου σαφώς.