PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία Τροφοδοτικού



Sotos112233
17-01-13, 01:25
40679
Μολις μου ήρθε αυτό το μικρό τροφοδοτικό (5V 3A), αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρος για το πως να το συνδέσω. Αυτό που σκέφτηκα εγω ειναι να πάρω ένα τρίκλωνο καλώδιο (για φάση, ουδέτερο και γείωση) και μια πρίζα σούκο. Ύστερα με δοκιμαστικό κατσαβίδι θα βρω τη φάση (νομίζω οτι ανάβει όταν έρχεται σε επαφή με τη φάση) και πιστεύω πως η άλλη επαφή θα είναι ο ουδέτερος. Τα δυο σιδεράκια που είναι στην πρίζα, έχω την εντύπωση πως είναι η γείωση. Οπότε... Συνδέω τη φάση στο L, τον ουδέτερο στο Ν και τη γείωση στη...γείωση. Από το V+ θα παίρνω +5V και από V- -5V; Ας πούμε π.χ. ότι θέλω να συνδέσω ένα LED που λειτουργεί με 5V (αντί για ~3V), συνδέω την άνοδο με το V+ και την κάθοδο με τη γείωση ή το V- ; Δεν ξέρω αν αυτά που προανέφερα είναι σωστά και επειδή δε θέλω να το ρισκάρω, είπα να πάρω μία επιβεβαίωση. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ikaros1978
17-01-13, 01:28
Σωτο προσεχε καταρχας πολυ με τα 230! Τα N και L οπως και να τα συνδεσεις δεν εχει σημασια.Ολα τα αλλα σωστα τα ειπες.Τα 5v ειναι πολλα για τα led θα χρειαστεις αντισταση (220 με 470ohm).

Sotos112233
17-01-13, 01:43
Σε ευχαριστώ Βαγγέλη! Γνωρίζω ότι 5V είναι πολλά, απλά για να μην μπερδεύω αντιστάσεις και τέτοια, είπα οτι το LED δέχεται τάση 5V. Είναι σίγουρο ότι όπως και να συνδέσω το Ν και το L δε θα υπάρξει πρόβλημα; Το λέω επειδή έψαξα λίγο στο forum και είδα ότι έγινε συζήτηση επί του θέματος (χωρίς προφανώς να βγει κάποιο συμπέρασμα). Επίσης, πιστεύω πως αν δεν είχε σημασία που πάει το Ν και που πάει το L, δε θα υπήρχε η ανάλογη διάκριση στο αυτοκόλλητο πάνω στο τροφοδοτικό... Δεν είμαι σίγουρος πάντως...

ikaros1978
17-01-13, 02:40
αν καθε φορα που συνδεεαμε μια συσκευη στην μπριζα του σπιτιου μας , ψαχναμε την φαση και τον ουδετερο, τοτε σιγουρα ολοι θα ειχαμε πιο πολλα δοκιμαστικα κατσαβιδια στο σπιτι μας παρα...πηρουνια!!!

Sotos112233
17-01-13, 02:42
Χαχαχαχα.....! Όντως! Καλά τότε. Άμα ειναι το δοκιμάζω και βλέπουμε!

agis68
17-01-13, 03:17
αν καθε φορα που συνδεεαμε μια συσκευη στην μπριζα του σπιτιου μας , ψαχναμε την φαση και τον ουδετερο, τοτε σιγουρα ολοι θα ειχαμε πιο πολλα δοκιμαστικα κατσαβιδια στο σπιτι μας παρα...πηρουνια!!!


Κανονικά θα έπρεπε οι πρίζες μας να είναι πολωμένες οπως Αμερική και Αγγλία. Ετσι παντα μπαινει η φαση με τη φάση. Μπορεί να μην εχει καμια επιδραση σε μικροσυσκευές αλλα σε συσκευες που χρειάζονται τη πόλωση πρέπει να προσεχθεί...αν πχ σε φουρνακι μπει ανάποδα τοτε στο σκοτάδι θα βλέπεται να ανάβει ελαφρά το φωτάκι της συσκευής όταν είναι κλειστή άρα έχει μια μικρή κατανάλωση....

Sotos112233
17-01-13, 03:22
Αρα... θα έχω κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό αν δεν το συνδέσω σωστά;

maouna
17-01-13, 03:35
Κανονικά θα έπρεπε οι πρίζες μας να είναι πολωμένες οπως Αμερική και Αγγλία. Ετσι παντα μπαινει η φαση με τη φάση. Μπορεί να μην εχει καμια επιδραση σε μικροσυσκευές αλλα σε συσκευες που χρειάζονται τη πόλωση πρέπει να προσεχθεί...αν πχ σε φουρνακι μπει ανάποδα τοτε στο σκοτάδι θα βλέπεται να ανάβει ελαφρά το φωτάκι της συσκευής όταν είναι κλειστή άρα έχει μια μικρή κατανάλωση....

εγω στην κουζινα του σπιτιου φαινεται ελαφρα το φωτακι αναμενο τη νυχτα.οφειλεται στην λαθος πολωση η σε καμια διαρροη?

aris285
17-01-13, 08:30
μαλον σε καποιο μοτερ που λειτουργει.

JOUN
17-01-13, 10:39
Κανονικά θα έπρεπε οι πρίζες μας να είναι πολωμένες οπως Αμερική και Αγγλία. Ετσι παντα μπαινει η φαση με τη φάση. Μπορεί να μην εχει καμια επιδραση σε μικροσυσκευές αλλα σε συσκευες που χρειάζονται τη πόλωση πρέπει να προσεχθεί...αν πχ σε φουρνακι μπει ανάποδα τοτε στο σκοτάδι θα βλέπεται να ανάβει ελαφρά το φωτάκι της συσκευής όταν είναι κλειστή άρα έχει μια μικρή κατανάλωση....
Συμφωνω οτι θα επρεπε οι πριζες μας να ειναι πολωμενες οπως στην Αγγλια..Υπαρχει και πολωμενη πριζα και φις σουκο το Γαλλικου τυπου:

JOUN
17-01-13, 10:46
^^ Το λαμπακι της κουζινας αναβει επειδη επαγεται ταση στο καλωδιο του επειδη "τρεχει" μεσα στην συσκευη διπλα σε αλλο ενεργο αγωγο .
Ετσι τα λιγα βολτ που μαζευει μπορουν να διαγειρουν το λαμπακι αιγλης και να αχνοφαινεται..Κατι παρομοιο θα εχουν συναντησει οσοι εχουν νυχτερινο που την μερα μεσα στον πινακα αχνοφαινεται(λιγοτερο η περισσοτερο) το ενδεικτικο του νυχτερινου..

Αρα... θα έχω κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό αν δεν το συνδέσω σωστά;
Κανενα απολυτως..

maouna
17-01-13, 14:13
ευχαριστω για την πληροφορια.

lelek
17-01-13, 16:20
Ακόμη και με πολωμένες πρίζες, για να είμαστε σίγουροι ελέγχουμε και την κλέμα του φις....

ikaros1978
17-01-13, 19:04
Ενταξει βρε παιδια ας μην πιανομαστε απο μια μονο συσκευη (κουζινα-φουρνακι) οπου στο 90% συμβαινει αυτο..Εγω μιλησα για συσκευες οπως τηλεορασεις,στερεφωνικα,φορτιστες κινητων,ηλεκ.υπολογιστες και γενικα οτιδηποτε χρησιμοποιει switching τοροφοδοτικο (παλμοτροφοδοτικο).Καθως και για συσκευες που μετασχηματιζουν την ταση για την λειτουργια τους.

Σωτο...προχωρα!

Sotos112233
19-01-13, 15:04
Εντάξει! Το τροφοδοτικό λειτουργεί μια χαρά όπως και να το συνδέσω! Το V- είναι στην ουσία σαν τον αρνητικό πόλο μιας μπαταρίας. Ομοίως και το V+. Έτσι η διαφορά δυναμικού μεταξύ των δύο αυτών πόλων είναι +5V DC.