PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Relai διαφυγής



Νικος Ρουσσος
18-01-13, 20:54
Γεια σας. Εχω ένα πρόβλημα με το Relai διαφυγής αν το λεω σωστά.
Με τις πολλές βροχές έπεφτε το ΔΔΕ και εντόπισα το πρόβλημα στον φωτισμό της αυλής που έχει βάλει ο παππούς (φαναράκια κρεμαστά).
Την γραμμή ρεύματος την είχε τραβήξει από ένα κουτί διακλαδώσεων του δωματίου κουζίνας.
Τράβηξα νέα γραμμή από τον πίνακα και έβαλα μία ασφάλεια για να κόβεται η γραμμή αλλά νομίζω πως έπρεπε να βάλω και έναν διακόπτη που θα κόβει και τα δύο καλώδια ώστε όταν σε περίπτωση έντονης βροχόπτωσης να απομονώνεται τελείως η γραμμή.
Είναι εντάξει ή πρέπει να βάλω και τον διακόπτη ;
Υπόψη δεν είμαι ηλεκτρολόγος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Νίκος.

xrhstosmp
18-01-13, 20:59
Αν βαλεις και τον διπολικο διακοπτη που λες δε θα εχεις το προβλημα να σου πεφτει το ρευμα σε ολο το σπιτι αν παρουν υγρασια τα εξωτερικα φωτα.

Νικος Ρουσσος
18-01-13, 21:45
Ευχαριστώ Χρήστο για την γρήγορη απάντηση.
Να υποθέσω ότι με μια έντονη βροχόπτωση πάλι εφόσον δεν έχω κόψει και την γραμμή του ουδέτερου θα πέσει το Relai πάλι σωστά ;

xrhstosmp
18-01-13, 22:01
τιποτα δεν αποκλειεται αλλα τιποτα δεν ειναι και σιγουρο αν δεν απομονωθουν και οι δυο πολοι.
εξαρτατε που και πως εχει γινει η διαρροη...

mixalis1988
18-01-13, 22:16
Υπόψιν οτι υπαρχει ηλεκτρολογικο υλικο το οποιο προοριζεται για εξωτερικους χωρους με το οποιο μπορεις να διορθωσεις την εγκατασταση σου και να μην εχεις κανενα απολυτως προβλημα..
Καλα εκανες που εβαλες τον εξωτερικο φωτισμο σε ξεχωριστη γραμμη.Επισης υπαρχουν διπολικες ασφαλειες οι οποιες κοβουν και φαση και ουδετερο.Λεγονται L+N και βγαινουνε και σε μεγεθος ενος στοιχειου.Μονο που θελουν προσοχη στην συνδεσμολογια.Γραφουν πανω που συνδεεται η φαση και που ο ουδετερος.

Νικος Ρουσσος
18-01-13, 23:23
Είπαμε ρε παιδιά να κάνω δύο ερωτήσεις αλλά δεν σας προλαβαίνω στην ταχύτητα των απαντήσεων σας.
Θα κοιτάξω να βρω αυτό που είπε ο Μιχάλης για τις διπολικές ασφάλειες και αν δεν είναι πολύ ακριβές θα βάλω αντί για διακόπτη.
Να κάνω και μια ερώτηση πάλι για Relai διαφυγής.
Είχα βάλει και στο σπίτι μου αλλά χάλασε και τον έβγαλα (πριν 5 χρόνια περίπου) και από τότε περισσότερο από αμέλεια δεν έβαλα άλλον.
Ξέρω παρότι δεν είμαι ηλεκτρολόγος ότι είναι εγκληματικό και είμαι αδικαιολόγητος.
Τώρα με την ευκαιρία του παππού ρώτησα πόσο κάνει ένας τριφασικός (έχω τριφασικό ρεύμα για θερμοσυσσωρευτές) και μου είπε 50 ευρώ για έναν τριφασικό μάρκας ΑΒΒ (πριν ενάμιση χρόνο που είχα ρωτήσει στην ΣΕΗΛΕ μου είχαν πει γύρω στα 80 ευρώ της Siemens) .
Ρωτάω λοιπόν να πάρω αυτόν της ΑΒΒ (φυσικά για μένα είναι άγνωστη μάρκα) ή να προτιμήσω κάποιον άλλον ;
Επίσης έχει σημασία πόσα Αμπέρ είναι η ασφάλεια του ρολογιού της Δεη (είναι 60 Α) ;

Ευχαριστώ.

Dragonborn
18-01-13, 23:47
ΑΒΒ (φυσικά για μένα είναι άγνωστη μάρκα) Όντως, εντελώς άγνωστη και ασήμαντη... Που την θυμήθηκες;

xrhstosmp
19-01-13, 00:08
και το ββα και το μιζενς τα ιδια σκουπιδακια ειναι,(θα σου μεινει καμοια βιδα στο χερι -γερμανικη τελειοτητα-) αν προσεξεις αυτο ομως-τις βιδες- μια χαρα αξιοπιστα ειναι.50και κατι κανει το 4χ40. για 4χ63Α που θες εσυ μαλλον θα το σκασεις το 80αρι.