PDA

Επιστροφή στο Forum : Xάνω ρεύμα;



pap4
19-01-13, 22:09
Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση σας παρακαλώ.
Είχα κόψει κάτι παλιά καλώδια τοίχου για φωτιστικό που προεξείχαν και τα έχωσα μέσα στον τοίχο χωρίς να τα μονώσω. Τα σκέπασα με γύψο.
Υπάρχει περίπτωση να χάνω ρεύμα από εκεί; Δηλαδή να καταναλώνει ρεύμα ο τοίχος;!

lelek
19-01-13, 22:37
Όχι φίλε μου

troller_coaster
19-01-13, 23:05
Μπα. Θα έπεφτε και ο ΔΔΕ (υπάρχει ΔΔΕ στην εγκατάστασή σου; ) αν συνέβαινε κάτι τέτοιο.

lepouras
19-01-13, 23:19
εγώ θα έλεγα και ναι και όχι. αν είναι τελείως ξερός ο τοίχος και χωρίς καθόλου υγρασία τότε μπορεί όχι έως ελάχιστο. αν όμως ανεβεί η υγρασία στον χώρο και κατά συνέπεια στον τοίχο ή για κάποιο λόγο υγρανθεί ο τοίχος πχ διότι τον έβαψες, τότε θα σου ρίχνει πιο εύκολα έως σίγουρα το ρελε(εάν έχεις)
συμπέρασμα. πρέπει να μονωθούν και μάλιστα καλά.ο πιο εύκολος και καλός τρόπος είναι τραβάμε ελαφρά την μόνωση να βγει πιο έξω από τον χαλκό και με έναν αναπτήρα καίμε την άκρη και την πατάμε να κολλήσει και να σφραγίσει.

Phatt
19-01-13, 23:47
Ωραιος τροπος για σφραγισμα Γιαννη, δεν τον ειχα σκεφτει ποτε...

lelek
19-01-13, 23:56
εγώ θα έλεγα και ναι και όχι. αν είναι τελείως ξερός ο τοίχος και χωρίς καθόλου υγρασία τότε μπορεί όχι έως ελάχιστο. αν όμως ανεβεί η υγρασία στον χώρο και κατά συνέπεια στον τοίχο ή για κάποιο λόγο υγρανθεί ο τοίχος πχ διότι τον έβαψες, τότε θα σου ρίχνει πιο εύκολα έως σίγουρα το ρελε(εάν έχεις)
συμπέρασμα. πρέπει να μονωθούν και μάλιστα καλά.ο πιο εύκολος και καλός τρόπος είναι τραβάμε ελαφρά την μόνωση να βγει πιο έξω από τον χαλκό και με έναν αναπτήρα καίμε την άκρη και την πατάμε να κολλήσει και να σφραγίσει.


Γειά σου ρε Γιάννη... !!! Δεν ήθελα να το αναλύσω τόσο νομίζω... Αλλά αυτό με το σφράγισμα... έγραψες!!!! Σωστόςςς ο παίκτης.

lepouras
20-01-13, 00:32
η διαδικασία γίνετε και λίγο διαφορετική αλλά πολύ πιο αποδοτική, όμως επειδή είμαι τεμπέλης βαριόμουν να την γράψω.
αλλά με βάλατε στην πρίζα να την πω.
σκεφτείτε την διαδικασία που ξεγυμνώνουμε ένα καλώδιο. με ένα κοφτακι, πένσα ή ότι άλλο εργαλείο, συνήθως πιάνουμε την μόνωση πιέζοντας την σαν να πάμε να το κόψουμε αλλά χωρίς να πιέσουμε τόσο ώστε να φτάσουμε στον χαλκό και τραβάμε προς τα έξω μέχρι να αφαιρεθεί. αν το κάνουμε ανάποδα δηλαδή αντί προς τα έξω αλλά προς τα μέσα, δηλαδή προς την μεριά που έρχεται το καλώδιο από τον τοίχο πχ και κρατώντας με μια πένσα την άκρη για ευκολία τότε η μόνωση συμπιέζετε, και πάλι ελευθερώνετε χαλκός.
μόλις ελευθερώσουμε περίπου 1-2 πόντους χαλκό(άρα συμπιέσαμε την μόνωση τόσο μέσα) πιέζουμε το κοφτακι ώστε να κόψουμε και τον χαλκό. η μόνωση θα ξεσυμπιεστεί και θα βγει μόνη της 1-2 πόντους έξω από τον χαλκό. κάνουμε την ίδια διαδικασία με τον αναπτήρα και είμαστε έτοιμη. το πετάμε στο νερό (αν μας τρώει ο κώλος μας) και δεν παθαίνει τίποτα.

η διαφορά από τον άλλον τρόπο είναι ότι εκεί έχει την τάση η μόνωση να θέλει να μπει προς τα μέσα ώστε να έρθει στα ίσια με τον χαλκό. οπότε αν δεν το πετύχουμε καλά, θα ανοίξει το σημείο που μονώσαμε. ενώ τώρα έχουμε 1-2 πόντους απόσταση από τον χαλκό που και να αποτύχουμε έχουμε και άλλες προσπάθειες να λιώσουμε και να κολλήσουμε.

ελπίζω να έδωσα εικόνα πώς γίνετε αλλιώς μετά πρέπει να το κάνω σε βίντεο και στον εσύσωλήνα:biggrin:.

Κυριακίδης
20-01-13, 01:17
Γιατί όχι το πιο εξασφαλισμένο από κάθε άποψη . στο να κοιτάξει στα μετόπισθεν της συγκεκριμένης γραμμής από που μπορεί να το απομονώσει τελείως? π.χ. από το προηγούμενο κουτί διακλάδωσης ή από τον πίνακα?
Τώρα το θυμάται ότι σε εκείνο το σημείο έβαλε γύψο .... σε λίγα χρόνια όταν θα αποφασίσει να ξανασκάψει τον γύψο ή πάει κάποιος άλλος που δεν γνωρίζει τι έχει γίνει εκεί μέσα ?
Θα λένε μετά ... έπαθε ηλεκτροπληξία από ..... Γύψο !!

lepouras
20-01-13, 02:20
αυτό που λέει Πέτρος είναι το σωστό και έτσι πρέπει να γίνετε. λάθος μου που δεν το ανέφερα και εγώ νωρίτερα. δεν πρέπει να αφήνουμε κριμένα έτσι καλώδια στους τοίχους. το μόνο σίγουρο είναι ότι ΚΑΙ θα ξεχαστεί ΚΑΙ κάποια στιγμή θα το πετύχει ο άτυχος που θα πάει να κρεμάσει ή τρυπήσει κάτι στο σημείο.

Αποστόλης1
20-01-13, 14:23
Επειδή υπάρχει περίπτωση να το ξαναχρειαστεί μπορούσε να το βάλει σε κουτί.