PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για λάμπα φωτιστικού ταβανιού



Amanteous
19-01-13, 23:31
Σήμερα τοποθέτησα ενα φωτιστικό οροφής το οποίο ήταν αυτά που δεχόντουσαν κυκλική λάμπα και σταρτερ. Τα έβγαλα αυτά και τοποθέτησα 2 πορσελάνινα ντουι Ε27 και έβαλα κάτι λάμπες(σφαιρικές) που αποδίδουν ως 90άρες και καίνε 70w.

Tις έβαλα για να τις συνδυάσω με dimmer, βέβαια αμέλησα να σκεφτώ πως το warm χρώμα δεν θα μου άρεσε και τελικά έτσι είναι. Δεν μου αρέσει, γιατί με κουράζει και μου δείχνει το δωμάτιο σκοτεινό,σε σχέση με την φθορίου.


Οπότε το project με dimmer το αφήνω στην άκρη γιατί απο οτι είδα λάμπες(που δέχονται dimmer) που καίνε λίγα wATT και αποδίδουν κρυο φως και σαν μεγάλες λάμπες κοστίζουν αρκετά...

Ψάχνοντας στο ebay είδα αυτές
http://viewitem.eim.ebay.gr/108-LED-Light-7W-360220V-Ultra-Bright-Corn-Bulb-E27-Lamp-Cold-White-60006500K/110882077684/item

και αυτές

http://viewitem.eim.ebay.gr/E27-White-102-LED-Spot-Light-Bulb-Lamp-Energy-Saving-6W/180915033041/item

Θα προτιμούσα τις δεύτερες επειδή όλο το φως το "διώχνουν" προς τα κάτω μονάχα, ενω η πρώτη θα το διαχέει 360 μοίρες που δεν το χρειάζομαι καθόλου (και φοβάμαι μήπως απο τη θερμοκρασία λιώσει κανένα καλώδιο αν και δύσκολο...


Πρώτα απο ολα θα ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα με την θερμοκρασία που αναπτύσουν - αν και δεν νομίζω αλλά ας ρωτήσω.

Αν και τώρα που το παρατηρώ τα 600 λουξ που βγάζουν νομίζω πως θα μου είναι λίγο... Τεσπα, ας μου φύγει ο ενδοιασμός...

Και βέβαια αν έχετε καποια διαφορετική πρόταση...ευπρόσδεκτη!
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

xampos
20-01-13, 00:08
Από θερμοκρασία δεν θα έχεις κανένα προβλημα αλλά ίσως να εχεις με το dimmer αν θα βάλεις τελικά γιατι δεν ντιμάρονται όλοι οι λαμπτήρες led αλλά και και το dimmer πρέπει να είναι και για led ( με ελαχιστα φορτίο για led)

Amanteous
20-01-13, 00:56
Από θερμοκρασία δεν θα έχεις κανένα προβλημα αλλά ίσως να εχεις με το dimmer αν θα βάλεις τελικά γιατι δεν ντιμάρονται όλοι οι λαμπτήρες led αλλά και και το dimmer πρέπει να είναι και για led ( με ελαχιστα φορτίο για led)

Έχω απομακρυνθεί απο την ιδέα του dimmer... το αναφέρω και πιο πάνω...


Δεν θα έχω πρόβλημα λες ε;; Ωραία...