PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτιστικο



fm344
20-01-13, 14:02
2,60χ3,2,60 η διαστασεις του δωματιου.το ταβανι ασπρο και οι τοιχοι ζαχαρι χρωμα.
τι λαμπα προτινεται να μπει(ισχυ και χρωμα)και πιο ειναι το σωστο υψος για να κρεμαστη το φωτιστικο?

xinoulis
21-01-13, 22:44
Για ποια χρηση προοριζετε το δωματιο?

fm344
22-01-13, 05:38
υπνοδωματιο

vasilllis
22-01-13, 09:42
2,60χ3,2,60 η διαστασεις του δωματιου.το ταβανι ασπρο και οι τοιχοι ζαχαρι χρωμα.
τι λαμπα προτινεται να μπει(ισχυ και χρωμα)και πιο ειναι το σωστο υψος για να κρεμαστη το φωτιστικο?

καθε φωτιστικο ειναι σχεδιασμενο νσ δουλευει σε καποιο υψος.επελεξε αυτο που θες και δοκιμασε το που σε βολλευει.
Αν θες πολυ φως θα κοιταξεις σε πολυφωτο και οχι 1 λαμπα.

Κυριακίδης
22-01-13, 10:16
Στα υπνοδωμάτια το ύψος του φωτιστικού πρέπει να είναι το μέγιστο . Τα κρεμαστά φώτα ταιριάζουν περισσότερο σε σαλόνια και ψηλοτάβανα ή η χρήση διακοσμητικών πολυελαίων.

Επειδή πολλοί απαιτούν για τα υπνοδωμάτια να είναι πιο φωτεινά στην διάρκεια της μέρας , και πιο "ατμοσφαιρικά" κατά τις απογευματινές/νυχτερινές ώρες , χρησιμοποιούν φωτισμούς με Dimmer . + ανάλογα τις απαιτήσεις κάποιες πορτατίφ λάμπες για βοηθητικές π.χ. για διάβασμα .

Η λάμπα θα πρέπει και λόγω του χώρου να είναι χωρίς "άμεσο φως" και πέφτει κατά πρόσωπο .. ή όπως αλλιώς το λέμε κρυφό φωτισμό , το ίδιο και για τα πορτατίφ.

Στο δικό μου υπνοδωμάτιο έχω κάνει και το εξής αν και δεν συνηθίζεται ... αλλά το βρίσκω πολύ εξυπηρετικό.
έβαλα ένα προβολάκι με φωτοκύτταρο από αυτά που είναι με 60 Led 4Watt. Τοποθετημένο να "κοιτάζει" μόνο στον διάδρομο από όπου κατεβαίνω από το κρεββάτι. Το έβαλα σαν έξτρα βοηθητικό επειδή σηκώνομαι πολύ νωρίς το πρωί για την δουλειά , για να μην βαδίζω στα σκοτεινά μέχρι να φτάσω στην πόρτα που είναι ο διακόπτης , ή όταν χρειάζομαι να πάω για την ανάγκη μου + του ότι όταν δεν ξέρω τι ώρα είναι ακόμη για να ξεκινήσω για την δουλειά για να δω το ορολόι του τοίχου ... αρκεί μια κίνηση του χεριού μου εκτός χώρου του κρεββατιού για να ανάψει !! ... Καλό ... και δεν το αλλάζω με τίποτα !!

fm344
03-05-14, 05:46
50813
τι σημαινη το cm.to m,lux to katalaba,alla to cm oxi

lepouras
03-05-14, 12:08
cm = centimeter διάμετρος της φωτιζόμενης επιφάνειας σε εκατοστά ανάλογα με την απόσταση από την λάμπα.