PDA

Επιστροφή στο Forum : ουδετερος συνδεδεμενος με γειωση. SOS πρωτη μερα στη δουλεια!!!



spytoufe
21-01-13, 18:19
Καλησπερα παιδια σημερα ηταν η πρωτη μου μερα σε νεο εργασιακο χωρο και λογω μη υπαρξης αναλογης εμπειριας ειπα να πω εδω τις σκεψεις μου για ενα θεμα που συναντησα.Λιγο πριν φυγω λοιπον μου ζητηθηκε να συνδεσω ενα κινητηρακι (αντικατασταση παλαιοτερου)το οποιο διπλα του ειχε μια γεννητρια πετρελαιου.αυτη ειχε μια πριζα η οποια ηταν πενταπολικη.η υπαρχουσα γραμμη ομως που τροφοδοτουσε το παλιο κινητηρα ειναι 4πολικη διοτι δεν υπαρχει ουδετερος.μονο 3 φασεις και γειωση.Δεν ασχοληθηκα λογω ελλειψης υλικων οπου θα παραγγελθουν για να γινει η εγκατασταση αυριο-μεθαυριο.
Μια ματια ομως νωριτερα σε μια πριζα που ειχε ξηλωθει απο ενα τοιχο μου κεντρισε την προσοχη.Ηταν 4πολικη πριζα η οποια τροφοδοτουνταν με "πατεντα" οπου γειωση και ουδετερος στο κουτι διακλαδωσης ηταν ενωμενα.Αυτο το συνδιασα στο μυαλο μου καθως εφευγα και προβληματιστηκα.Δυστηχως δεν υπαρχει καποιος παλιος ηλεκτρολογος για να μου δωσει εξηγησεις για το τι συμβαινει.Φανταζομαι πως στη πρωτη περιπτωση (κινητηρα) αρκει να τραβηξω εναν ουδετερο απο τον πινακα και να γινει η συνδεσμολογια του κινητηρα οπως πρεπει αλλα δεν ειναι επικυνδυνο να ενωνουμε γενικως ουδετερο και γειωση?

Σημειωση το εργοστασιο φαινεται λιγο παλιο δεν ξερω αν στη βιομηχανια η ελλειψη ουδετερου σε πριζες ειναι συνηθες φαινομενο γιατι ειναι πρωτη φορα που δουλευω σε αυτο το τομεα ως ηλεκτρολογος..Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας.

spiroscfu
21-01-13, 18:42
Είναι απολύτως φυσιολογική η ουδετερογείωση (βραχυκύκλωμα ουδετέρου με γείωσης) ΑΛΛΑ πριν τον ρελέ διαφυγής και σε πόλεις που η δεη δεν στέλνει γείωση.

lelek
21-01-13, 19:00
Είναι απολύτως φυσιολογική η ουδετερογείωση (βραχυκύκλωμα ουδετέρου με γείωσης) ΑΛΛΑ πριν τον ρελέ διαφυγής και σε πόλεις που η δεη δεν στέλνει γείωση.


Πριν το μετρητή μήπως εννοείς? Σε ποιό τύπο γείωσης αναφέρεσαι?

vasilllis
21-01-13, 19:50
Ερωτηση.στον τριφασικο κινητηρα τι τον θες τον ουδετερο?
Στην βιομηχανια που λεει προφανως αναφερεται σε παροχη μεσης τασης οπου με οποιαδηποτε γειωση κατω απο 1ωμ τη γεφυρωνανε.

spiroscfu
21-01-13, 22:23
Πριν το μετρητή μήπως εννοείς? Σε ποιό τύπο γείωσης αναφέρεσαι?

Πριν το ρελέ αν είναι και πρίν το μετρητή (που είναι και το σωστό) τόσο το καλύτερο,

σε μεγάλες πόλεις (αθήνα,θεσσαλονίκη.... ) η δεή νομίζω πως δίνει και γείωση μαζί με την φάση/ουδέτερο,
στα νησιά και σε μικρές πόλεις η γείωση είναι του καταναλωτή.

xrhstosmp
21-01-13, 22:47
Είναι απολύτως φυσιολογική η ουδετερογείωση (βραχυκύκλωμα ουδετέρου με γείωσης) ΑΛΛΑ πριν τον ρελέ διαφυγής και σε πόλεις που η δεη δεν στέλνει γείωση.
Με φιλικη διαθερη Σπυρο,ξερεις οτι μια απλη γεφυρα ουδετερου γειωσης σε δικτυο αμεσης γειωσης μπορει να σκοτωσει ανθρωπο υπο προυποθεσεις?
Καλο ειναι αμα δεν ξερουμε καλα το θεμα γειωση να μη δινουμε συμβουλες .
φανταζεστε σε φορουμ χειρουργων ενα ποστ που να λεει: αυριο θα κανω την πρωτη μου εγχειρηση ,πως να του βγαλω την κυστη ταδε???

spytoufe
21-01-13, 23:09
40810
Με φιλικη διαθερη Σπυρο,ξερεις οτι μια απλη γεφυρα ουδετερου γειωσης σε δικτυο αμεσης γειωσης μπορει να σκοτωσει ανθρωπο υπο προυποθεσεις?
Καλο ειναι αμα δεν ξερουμε καλα το θεμα γειωση να μη δινουμε συμβουλες .
φανταζεστε σε φορουμ χειρουργων ενα ποστ που να λεει: αυριο θα κανω την πρωτη μου εγχειρηση ,πως να του βγαλω την κυστη ταδε???
φαντασου οτι ενας αλλος κυριος μου εγραψε οτι στους 3 φασικους κινητηρες δεν χρειαζεται ουδετερος αλλα εγω ευλογα ρωταω στην πριζα που ειναι παραπλευρα της γεννητριας πετρελαιου η οποια ειναι πενταπολικη (3φασεις+ουδετερος+γειωση) για ουδετερο λοιπον τι βαζω?Τι θα κανω θα τον αφησω κενο?πως θα κλεισει το κυκλωμα.Η παροχη μου ειναι 3 φασεις και γειωση.Τραβαω καλωδιο ουδετερου απο πινακα?

xrhstosmp
21-01-13, 23:22
πολυ σωστα ο κυριος αυτος λοιπον σου απαντησε πως στους τριφασικους κινητηρες δεν χρειαζεται ουδετερος αγωγος.Αν απορεις γιατι ,να με συγχωρεσεις αλλα πρεπει να φωναξεις εναν ηλεκτρολογο .

gsouf
21-01-13, 23:25
φίλε σπύρο καλά σου είπανε ότι σε τριφασικό κινητήρα δεν χρειάζεσαι ουδέτερο εκτός αν θες εσύ συγκεκριμμένα να δούλψεις τον κινητήρα σου στα 220 και εφόσον και αν στο επιτρεπουν τα τυλίγματα του...συνήθως οι περισσότεροι τριφασικοί κινητήρες δουλεύουν με 380V σε συνδεσμολογία αστέρα....τώρα αν εσύ χρειάζεσαι και ουδέτερο για κάποιο άλλο λόγο οκ να το συζητήσουμε!!!

spytoufe
21-01-13, 23:26
ναι σε συνδεση αστερα ο ουδετερος γεφυρωνεται με την γειωση αυτο που ρωταω ειναι αν θα πραξω το αυτο στην πριζα της γεννητριας?δηλαδη οι δυο πολοι να τροφοδοτουνται απο την παροχη κοινα απο τη γειωση.οχι με 380 θα λειτουργει.αφηνω κενο τον πολο?ή τον γεφυρωνω με γειωση?παραπανω εχω ανεβασει ενα σχεδιο

gsouf
21-01-13, 23:32
φίλε μου ή είσαι πολύ μπερδεμένος η εγώ δεν κατανοώ τι θές!!!! ερώτηση εσύ κινητήρα με το δίκτυο δεή δεν θες να συνδέσεις?

spytoufe
21-01-13, 23:39
40811εχω τραβηγμενη μια παροχη απο τον πινακα μου η οποια καληγει σε 4 (3φ+1 γειωση) πολικη πριζα και θελω πανω της να συνδεσω μια γεννητρια η οποια εχει πενταπολικη πριζα (3φ+ουδετερο+γειωση) αυτο που ρωταω ειναι αν ο ουδετερος πολος της πριζας της γεννητριας θα γεφυρωθει και αυτος με τη γειωση της παροχης(η οποια ειναι 4π)

lepouras
21-01-13, 23:47
όπα εδώ εχω την απορία . πως θα συνδέσεις μια παροχή που έρχεται από τον πίνακα άρα φέρνει ρεύμα-ταση με μια γεννήτρια που θα φέρνει ρεύμα- τάση. χωρίς μεταγωγικό? χωρίς κάτι να αποκόπτει την μια παροχή τροφοδοσίας(πχ παροχή πίνακα)ώστε να μην συνδεθούν ταυτόχρονα?
αν έχεις ένα μοτέρ που τροφοδοτείτε από μια πρίζα 3φ 4π και θέλεις όταν κόβετε το ρεύμα να να ξεκουμπώνεις από εκεί(πρίζα από παροχή πίνακα) και να κουμπώνεις πάνω στην γεννήτρια έχει καλός. για ξεκαθάρισε λίγο την διαδικασία γιατί ΔΕΝ θέλεις να δεις την λάμψη που θα σε στήλη να δεις και το άλλο φως στην άκρη του τούνελ.

gsouf
21-01-13, 23:51
άμα μέσα στον πίνακα σου έχεις ξεχωριστό ουδέτερο και γείωση τότε το πιο σωστό για μένα είναι να ρίξεις και ένα μονό καλώδιο που θα το κάνεις γείωση και την γείωση της πρίζας θα την κάνεις ουδέτερο με τις κατάλληλες αλλάγες στον πίνακα βέβαια..από ότι κατάλαβα εσύ θες όταν θα πέφτει η δεή να ρίχνεις την γέννητρια μέσα ε?

spytoufe
21-01-13, 23:57
ναι φιλε η πρωτη περιπτωση που αναφερεις ειναι.

vasilllis
22-01-13, 00:18
40811εχω τραβηγμενη μια παροχη απο τον πινακα μου η οποια καληγει σε 4 (3φ+1 γειωση) πολικη πριζα και θελω πανω της να συνδεσω μια γεννητρια η οποια εχει πενταπολικη πριζα (3φ+ουδετερο+γειωση) αυτο που ρωταω ειναι αν ο ουδετερος πολος της πριζας της γεννητριας θα γεφυρωθει και αυτος με τη γειωση της παροχης(η οποια ειναι 4π)

Επιμενω παλι να απαντησω.οπως σωστα απαντησε αυτο δεν γινεται.
Πρωτα θα ασφαλισεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση η γεννητρια να παρει δεη και η δεη γεννητρια.
Μετα οντως μπορεις να χρησιμοποιησεις το τετραπολικο σαν 3φ+Ν.
Με την προυποθεση θα φτιαξεις νεα γειωση για το η/ζ ΚΑΛΗ.
Επισης θα γειωσεις και τον ουδετερο.ακομα πιο σωστα για ξεκαθαρες δουλειες τραβα ενα αγωγο γυμνο οπως ειπε ο gsouf

spytoufe
22-01-13, 00:27
οκ σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ
22-01-13, 00:46
ΡΕ ΦΙΛΕ ΣΠΥΡΟ ΚΑΠΟΥ ΤΑ ΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΑΔΕΛΦΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ. ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ, ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ
ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΣΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ, ΝΟΜΙΖΩ ΔΗΛΑΔΗ, ΑΝ ΔΩΣΕΙΣ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΙΦΑΣΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ 220 ΠΛΕΟΝ ΑΝΑ ΖΕΥΓΟΣ.
ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ.

mtzag
22-01-13, 03:35
λοιπον εχω 3φ κινητηρα και η παροχη που εχω ειναι 4 καλωδια 3 φασεις και το 4ο ειναι ή ουτετερος ή γειωση (δεν ξερω)

ειναι ασφαλες σε αστερα να βαλω τις 3 φασεις και το 4 κλωδιο στο κεντρο του αστερα ?
Αν γινει διαρροη θα με σκοτωσει το ρευμα ?

Το σωστο ποιο ειναι ? να εχεις 1 ουδετερο και 1 γειωση ή να εχεις 1 ουδετερογειωση ?

και αν εχεις 1 ουδετερογειωση ποτε κινδυνευεις απο ηλεκτροπληξια ?
Η ουτετερογειωση ειναι πατεντα της πλακας για να βαζουνε 1 καλωδιο λιγοτερο και να κανουνε οικονομια στο χαλκο ?

lepouras
22-01-13, 04:04
χμμμμμμ Μανο δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά βλέπω πολλές ελλείψεις γνώσης επί του θέματος και ειλικρινά αν δεν κατανοήσεις κάποια πράγματα θα αντιμετωπίσεις μεγάλο πρόβλημα. αν είσαι ηλεκτρολόγος πρέπει να ξανά ασχοληθείς με το θεωρητικό επίπεδο,
δεν είμαι από τους ανθρώπους που το λένε και ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που το λέω. να ήτανε κάτι απλό μια λάμπα μια πρίζα θα σου έλεγα . εδώ πρόκειται για σοβαρότερα πράγματα και δεν είναι καλό αν δεν το κατέχεις καλά να ασχοληθείς.
να σου πω ότι σε ένα μοτέρ 3φ δεν έχουμε ουδετερο άσχετα αν είναι αστέρα τρίγωνο άρα το 4 είναι γείωση και ότι πατέντες για οικονομία δεν υπάρχουν σε αυτόν τον τομέα αλλά όλα έχουν τον λόγο του? πατέντες κανουν μόνο όση αγύρτες προσπαθούν να οικονομήσουν παίζοντας πολλές φορές με την ασφάλεια τον άλλον? νόμιμοι, παράνομοι, μικροί, μεγάλοι εργολάβοι, μικρές μεγάλες εταιρίες. δεν σου μιλάω για κανονισμούς αλλά για γνώση πάνω στο αντικείμενο που πρέπει να κατέχεις και όχι να ακολουθείς ένα μπούσουλα γιατί έτσι σου μάθανε.
παράκληση. δε γνωρίζω πώς τα πας από πρακτικό επίπεδο αλλά ΠΡΕΠΕΙ να εμβαθύνεις ΚΑΙ στην θεωρία. είναι για το δικό σου καλό.

spiroscfu
22-01-13, 09:43
Με φιλικη διαθερη Σπυρο,ξερεις οτι μια απλη γεφυρα ουδετερου γειωσης σε δικτυο αμεσης γειωσης μπορει να σκοτωσει ανθρωπο υπο προυποθεσεις?
Καλο ειναι αμα δεν ξερουμε καλα το θεμα γειωση να μη δινουμε συμβουλες .
φανταζεστε σε φορουμ χειρουργων ενα ποστ που να λεει: αυριο θα κανω την πρωτη μου εγχειρηση ,πως να του βγαλω την κυστη ταδε???

Δεν κατάλαβα χρήστο, που έχω λάθος ?

Είναι απολύτως φυσιολογική η ουδετερογείωση (βραχυκύκλωμα ουδετέρου με γείωσης) ΑΛΛΑ πριν τον ρελέ διαφυγής και σε πόλεις που η δεη δεν στέλνει γείωση.

lepouras
22-01-13, 13:42
Σπύρο για εμένα και κάποιους που ξέρουν καταλαβαίνουν αυτό που λες αν είναι σωστό σε απλά λόγια αλλά για κάποιον που δεν ξέρει μπορεί να νομίζει ότι πάω στον πίνακα του σπιτιού μου και τραβάω ένα γεφύρωμα ουδετέρου γείωσης πριν το ρελε και είμαι εντάξει.
ακομα χειροτερα να νομίζει ότι δεν χρειάζεται να φτιάξει γείωση διοτι θα του την φέρει η ΔΕΗ.
αυτό λέει ο Χρήστος με το σκεπτικό ότι μπορεί να παρερμηνευτούν τα λόγια σου από κάποιον άσχετο και να πάθει καμία ζημιά.
φυσικά για μένα το να μπω στο ιντερνετ και να διαβάσω πώς κανουν εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας και να το κάνω πράξει σπίτι μου είναι δικιά μου ευθύνη και όχι αυτού που το πέταξε πώς γίνετε στο ίντερνετ.
και όταν βήχεις θα βρεθούν 20 να σου κανουν διάγνωση στον δρόμο, σπίτι, στην καφετέρια . αν εσύ επιλέξεις να πας στον γιατρό ή όχι είναι δικό σου θέμα και ευθύνη, και όχι τον διαφόρων τυχάρπαστων γιατρών του δρόμου.
ελπίζω να έγινα κατανοητός προς όλους.
πάντα φιλικά.

spiroscfu
22-01-13, 19:37
ok Γιάννη συμφωνώ με αυτά που λες αλλά δεν κατάλαβα από τα γραφόμενα του Χρήστου που είναι το λάθος μου.



Καλο ειναι αμα δεν ξερουμε καλα το θεμα γειωση να μη δινουμε συμβουλες .


γιατί όντως από ηλεκτρολογικά είμαι σκράπας, αλλά που είναι το λάθος ?

lcharal
22-01-13, 20:04
ok Γιάννη συμφωνώ με αυτά που λες αλλά δεν κατάλαβα από τα γραφόμενα του Χρήστου που είναι το λάθος μου.



γιατί όντως από ηλεκτρολογικά είμαι σκράπας, αλλά που είναι το λάθος ?


Από ηλεκτρολογικά είσαι σκράπας, και δουλεύεις ως ηλεκτρολόγος σε εργοστάσιο? Ήμαρτον ρε! (Γεωργίου speaking) Και οι αδειουχοι ηλεκτρολόγοι είναι άνεργοι, ενώ οι πονηροί του τύπου "εγώ ξέρω να το φτιάξω¨διαχειρίζονται ολόκληρο εργοστάσιο! Για να συνετιστούμε λιγάκι!
Όπως έλεγε και παραπάνω κάποιος για τις εγχειρήσεις, είναι σαν να βάνεις υδραυλικό να κάνει εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς!
Έλεος! Να σταματήσουν άμεσα λοιπόν, οι συμβουλές - υποδείξεις προς τον κύριο! Εκείνο που χρειάζεται είναι ηλεκτρολόγος και όχι βοήθεια από το φόρουμ.

leosedf
22-01-13, 20:17
Έχω την εντύπωση Λευτέρη ότι μιλάς για λάθος Σπύρο :)

Καλά εντάξει ο άνθρωπος μια ερώτηση έκανε, δεν ήρθε να πάρει πτυχίο από εδώ.

lcharal
22-01-13, 20:20
Έχω την εντύπωση Λευτέρη ότι μιλάς για λάθος Σπύρο :)

Καλά εντάξει ο άνθρωπος μια ερώτηση έκανε, δεν ήρθε να πάρει πτυχίο από εδώ.
κ. Συντονιστά! πολύ σωστά! Μπερδεύτηκα με τους Σπύρους. οκ λοιπόν, το παίρνω πίσω και ζητώ συγνώμη από τον δημιουργό του θέματος.

Μανος Μ
22-01-13, 21:20
Καλησπερα παιδια σημερα ηταν η πρωτη μου μερα σε νεο εργασιακο χωρο και λογω μη υπαρξης αναλογης εμπειριας ειπα να πω εδω τις σκεψεις μου για ενα θεμα που συναντησα.Λιγο πριν φυγω λοιπον μου ζητηθηκε να συνδεσω ενα κινητηρακι (αντικατασταση παλαιοτερου)το οποιο διπλα του ειχε μια γεννητρια πετρελαιου.αυτη ειχε μια πριζα η οποια ηταν πενταπολικη.η υπαρχουσα γραμμη ομως που τροφοδοτουσε το παλιο κινητηρα ειναι 4πολικη διοτι δεν υπαρχει ουδετερος.μονο 3 φασεις και γειωση.Δεν ασχοληθηκα λογω ελλειψης υλικων οπου θα παραγγελθουν για να γινει η εγκατασταση αυριο-μεθαυριο.
Μια ματια ομως νωριτερα σε μια πριζα που ειχε ξηλωθει απο ενα τοιχο μου κεντρισε την προσοχη.Ηταν 4πολικη πριζα η οποια τροφοδοτουνταν με "πατεντα" οπου γειωση και ουδετερος στο κουτι διακλαδωσης ηταν ενωμενα.Αυτο το συνδιασα στο μυαλο μου καθως εφευγα και προβληματιστηκα.Δυστηχως δεν υπαρχει καποιος παλιος ηλεκτρολογος για να μου δωσει εξηγησεις για το τι συμβαινει.Φανταζομαι πως στη πρωτη περιπτωση (κινητηρα) αρκει να τραβηξω εναν ουδετερο απο τον πινακα και να γινει η συνδεσμολογια του κινητηρα οπως πρεπει αλλα δεν ειναι επικυνδυνο να ενωνουμε γενικως ουδετερο και γειωση?

Σημειωση το εργοστασιο φαινεται λιγο παλιο δεν ξερω αν στη βιομηχανια η ελλειψη ουδετερου σε πριζες ειναι συνηθες φαινομενο γιατι ειναι πρωτη φορα που δουλευω σε αυτο το τομεα ως ηλεκτρολογος..Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας.

Το θεμα αυτο δεν θα σταματησει να υπαρχει ποτε αναμεσα σε εμας που η ενασχολησήμας ειναι τα ηλεκτρολογικα.Αυτο συμβαινει απο δικήμας ελειψη γνωσεων .
Τα βιβλια ηλεκτρολογιας που ο καθενας απο εμας εχει στην βιβλιοθηκη του μιλουν καθαρα περι γειωσεων & ουδετερογειωσεων. Περα απο εκει ΤΙΠΟΤΕ.

Τα τριφασικα μοτερ δεν χρειαζωνται ουδετερο μονο τρεις φασεις & μια καλη γειωση. Η ΔΕΗ ΚΑΙ Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ να μη βρεθουν στον ιδιο δρομο ΠΟΤΕ

Κυριακίδης
22-01-13, 22:04
Τα τριφασικα μοτερ δεν χρειαζωνται ουδετερο μονο τρεις φασεις & μια καλη γειωση. Η ΔΕΗ ΚΑΙ Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ να μη βρεθουν στον ιδιο δρομο ΠΟΤΕ

Να κάνω μια παρέμβαση αν και εγώ ανήκω στην κατηγορία των "μπερδεμένων" .... ότι πω να μην θεωρηθεί στο απόλυτα βάσιμο (απλός παρακολουθώ και συμμετέχω ).
Κάπου είχα διαβάσει στους διάφορους κανονισμούς (δεν θυμάμαι το σημείο που το έχω διαβάσει και ίσως και να κάνω και λάθος).
ότι όπου υπάρχουν τριφασικοί κινητήρες και Η/Ζ . Επιβάλλεται από τους κανονισμούς να υπάρχει ξεχωριστή και ανεξάρτητη γείωση , εκτός της γείωσης του δικτύου.
Με την πρόφαση ίσως σε περίπτωση πιθανότητας αποκοπής (για οποιοδήποτε λόγω π.χ. καιρικά φαινόμενα καταστροφές ) της γείωσης της ΔΕΗ , να μην μείνουν σε καμιά περίπτωση η εγκατάσταση μας χωρίς γείωση , ακόμη και μετά την μεταγωγή από το δίκτυο στο Η/Ζ. Αν είμαι λάθος απλά αγνοήστε

Μανος Μ
22-01-13, 23:19
Να κάνω μια παρέμβαση αν και εγώ ανήκω στην κατηγορία των "μπερδεμένων" .... ότι πω να μην θεωρηθεί στο απόλυτα βάσιμο (απλός παρακολουθώ και συμμετέχω ).
Κάπου είχα διαβάσει στους διάφορους κανονισμούς (δεν θυμάμαι το σημείο που το έχω διαβάσει και ίσως και να κάνω και λάθος).
ότι όπου υπάρχουν τριφασικοί κινητήρες και Η/Ζ . Επιβάλλεται από τους κανονισμούς να υπάρχει ξεχωριστή και ανεξάρτητη γείωση , εκτός της γείωσης του δικτύου.
Με την πρόφαση ίσως σε περίπτωση πιθανότητας αποκοπής (για οποιοδήποτε λόγω π.χ. καιρικά φαινόμενα καταστροφές ) της γείωσης της ΔΕΗ , να μην μείνουν σε καμιά περίπτωση η εγκατάσταση μας χωρίς γείωση , ακόμη και μετά την μεταγωγή από το δίκτυο στο Η/Ζ. Αν είμαι λάθος απλά αγνοήστε

Δεν εισαι λαθος.

lepouras
23-01-13, 01:09
Η ΔΕΗ ΚΑΙ Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ να μη βρεθουν στον ιδιο δρομο ΠΟΤΕ

για να ρίξουμε λίγο και το κλίμα, είναι σαν δυο άντρες που τα έχουν με την ίδια γυναίκα. μια συνάντηση μεταξύ τους δεν είναι ποτέ ήρεμη:biggrin:.

spiroscfu
23-01-13, 01:52
Μπερδεύτηκα με τους Σπύρους. οκ λοιπόν, το παίρνω πίσω και ζητώ συγνώμη από τον δημιουργό του θέματος.

Στον δημιουργό του θέματος αναφέρθηκες ή σε εμένα

Samios60
23-01-13, 08:57
λοιπον εχω 3φ κινητηρα και η παροχη που εχω ειναι 4 καλωδια 3 φασεις και το 4ο ειναι ή ουτετερος ή γειωση (δεν ξερω)

ειναι ασφαλες σε αστερα να βαλω τις 3 φασεις και το 4 κλωδιο στο κεντρο του αστερα ?
Αν γινει διαρροη θα με σκοτωσει το ρευμα ?

Το σωστο ποιο ειναι ? να εχεις 1 ουδετερο και 1 γειωση ή να εχεις 1 ουδετερογειωση ?

και αν εχεις 1 ουδετερογειωση ποτε κινδυνευεις απο ηλεκτροπληξια ?
Η ουτετερογειωση ειναι πατεντα της πλακας για να βαζουνε 1 καλωδιο λιγοτερο και να κανουνε οικονομια στο χαλκο ?


Φιλε Μανο ΠΡΟΣΕΞΕ αυτα δεν ειναι παιχνιδια απο οτι καταλαβαινω σου λειπει η εμπειρεια λοιπον οπως ειπαν και τα παιδια σε συνδεσμολογια 3φ μοτερ η αστερα η τριγωνω ΔΕΝ χρειαζομαστε ουδετερο παρα μονο σε πολυ ειδικες περιπτωσεις αρα το τεταρτο καλωδιο θα ειναι η ΓΕΙΩΣΗ επισης και η ουδετερογειωση δεν ειναι κατι νορμαλ ειναι κατι που κανουν μερικοι για λογους οικονομιας η απο μεγαλη αναγκη για μενα δεν ειναι σωστο εχω δει ανθρωπο να τον χτυπα το ρευμα απο ουδετερογειωση ...μετα αντε βγαλε ακρη ...γιαυτο προσοχη μεγαλη ...ολα αυτα παντα φιλικα :biggrin:

bchris
23-01-13, 11:14
για να ρίξουμε λίγο και το κλίμα, είναι σαν δυο άντρες που τα έχουν με την ίδια γυναίκα. μια συνάντηση μεταξύ τους δεν είναι ποτέ ήρεμη:biggrin:.

Γιαννη εξαρταται.
Εχω δει αρκετα ντοκυμαντερ :001_rolleyes: πανω στο εν λογω θεμα και μπορω να πω οτι η καταληξη πολλες φορες ειναι ...εκρηκτικη.
:mrgreen:

Κυριακίδης
23-01-13, 11:49
για να ρίξουμε λίγο και το κλίμα, είναι σαν δυο άντρες που τα έχουν με την ίδια γυναίκα. μια συνάντηση μεταξύ τους δεν είναι ποτέ ήρεμη:biggrin:.

Ένσταση !! .... ο υπολογισμός είναι ατελής ..

2 Χ (Άντρες ) + 1 Χ (Γυναίκα ) = "Βραχυκύκλωμα"

και σύμφωνα και με τον τύπο :
2 Χ (Γυναίκες ) + 1 Χ (Άντρας) = "Βραχυκύκλωμα"

Αλλά και με τον τύπο :
2 X (Τραβεστί ) + 1 Χ (Άντρας) = "Βραχυκύκλωμα"

Και με τον τύπο :
2 X (Λεσβίες) + 1 Χ (Γυναίκα ) = "Βραχυκύκλωμα"

Βέβαια υπάρχει και ο τύπος που δεν έχω καταλάβει ακόμη και δεν ξέρω τι γίνεται στον άγνωστο (Χ).

2 Χ (Τρανσέξουαλ ) + 1 Χ (Άγνωστος Χ) = "Αμφισβητούμενο αποτέλεσμα."


Γιαυτό σύμφωνα με τους παραπάνω τύπους στην επιλογή τους .. σε σύγκριση με τα ρεύματα θέλει προσοχή.!

mtzag
26-01-13, 03:35
χμμμμμμ Μανο δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά βλέπω πολλές ελλείψεις γνώσης επί του θέματος και ειλικρινά αν δεν κατανοήσεις κάποια πράγματα θα αντιμετωπίσεις μεγάλο πρόβλημα. αν είσαι ηλεκτρολόγος πρέπει να ξανά ασχοληθείς με το θεωρητικό επίπεδο,
δεν είμαι από τους ανθρώπους που το λένε και ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που το λέω. να ήτανε κάτι απλό μια λάμπα μια πρίζα θα σου έλεγα . εδώ πρόκειται για σοβαρότερα πράγματα και δεν είναι καλό αν δεν το κατέχεις καλά να ασχοληθείς.
να σου πω ότι σε ένα μοτέρ 3φ δεν έχουμε ουδετερο άσχετα αν είναι αστέρα τρίγωνο άρα το 4 είναι γείωση και ότι πατέντες για οικονομία δεν υπάρχουν σε αυτόν τον τομέα αλλά όλα έχουν τον λόγο του? πατέντες κανουν μόνο όση αγύρτες προσπαθούν να οικονομήσουν παίζοντας πολλές φορές με την ασφάλεια τον άλλον? νόμιμοι, παράνομοι, μικροί, μεγάλοι εργολάβοι, μικρές μεγάλες εταιρίες. δεν σου μιλάω για κανονισμούς αλλά για γνώση πάνω στο αντικείμενο που πρέπει να κατέχεις και όχι να ακολουθείς ένα μπούσουλα γιατί έτσι σου μάθανε.
παράκληση. δε γνωρίζω πώς τα πας από πρακτικό επίπεδο αλλά ΠΡΕΠΕΙ να εμβαθύνεις ΚΑΙ στην θεωρία. είναι για το δικό σου καλό.

Καταρχην δεν ειμαι ηλεκτρολογος ενα παλιο τορνο εχω βρει και θελω να να τον λειτουργησω...
Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις γιατι ο αστερας δεν θελει ουδετερο ? Ουδετερος δεν σχηματιζετε στο κεντρο του που ενωνονται ολα τα τυλιγματα λογο ιδιας αντιστασης στα τυλιγματα ?
Επισης η παροχη που εχω στο σπιτι μου για το τριφασικο ρευμα που δινει ρευμα στο μοτερ του ασανσερ εχει 4 καλωδια 3 φασεις και 1 αλλο που ειναι ή γειωση ή ουδετερος
και η πριζα εχει 4 pins και οχι 5 γι αυτο ρωταω.
Στο παλιο καλωδιο του μηχανηματος υπαρχουνε 4 καλωδια μεσα 3 φασεις και αλλο 1.
Τα καλωδια αυτα τα 4 εγω τα συνδεσα και παιζει το θεμα ειναι ομως αμα παιζει με ασφαλεια ... γιατι εχει μονο 4 καλωδια και οχι 5
και το 4ο οταν ρωτησα ηλεκτρολογο μου το ονομασε ουδετερογειωση και μου ειπε ετσι το εχουμε εδω και τοτε κακοβαλα...
Ηλεκτρολογος μου το ειπε ουδετερογειωση δεν ειναι ουτε δικια μου πατεντα ουτε δικια του ετσι βρηκα το μοτερ
και οταν ρωτησα τον ηλεκτρολογο ειπε τη λεξη ουδετερογειωση την οποια ακουσα 1η φορα...

Επισης αυτος που μας εχει κανει την εγκατασταση εχει πεθανει προσφατα και δεν μπορω να τον ρωτησω και ουτε εχει αφησει σχεδιο καπου για το τι εχει κανει.
Εχουνε προβλημα και τα καλωδια με το vdsl χανω τη μιση ταχυτητα και στον αποπανω ηλεκτρολογο που ρωτησα και μου ειπε για την ουδετερογειωση
μου ειπε δεν ασχολειτε με δυκτια και να βρω δυκτια... ειναι αλλη ειδικοτητα λεει..

Επισης αμα γινει βραχυκλωμα στο σπιτι δεν πευτουνε οι διακοπτες ασφαλειας απο τον πινακα αλλα απο το ρολοι της δεη.
Φανταζομαι οτι εχει κανει πολλες ματσακονιες

vasilllis
26-01-13, 16:42
Να κάνω μια παρέμβαση αν και εγώ ανήκω στην κατηγορία των "μπερδεμένων" .... ότι πω να μην θεωρηθεί στο απόλυτα βάσιμο (απλός παρακολουθώ και συμμετέχω ).
Κάπου είχα διαβάσει στους διάφορους κανονισμούς (δεν θυμάμαι το σημείο που το έχω διαβάσει και ίσως και να κάνω και λάθος).
ότι όπου υπάρχουν τριφασικοί κινητήρες και Η/Ζ . Επιβάλλεται από τους κανονισμούς να υπάρχει ξεχωριστή και ανεξάρτητη γείωση , εκτός της γείωσης του δικτύου.
Με την πρόφαση ίσως σε περίπτωση πιθανότητας αποκοπής (για οποιοδήποτε λόγω π.χ. καιρικά φαινόμενα καταστροφές ) της γείωσης της ΔΕΗ , να μην μείνουν σε καμιά περίπτωση η εγκατάσταση μας χωρίς γείωση , ακόμη και μετά την μεταγωγή από το δίκτυο στο Η/Ζ. Αν είμαι λάθος απλά αγνοήστε

Οτι εχει να κανει σε σεχεση με την γειωση ειναι δικη σου οχι του πελατη.δηλαδη και να παρει ενα τσεκουρι η δεη και σου κοψει την παροχη εξω γιατι την εχεις απληρωτη γειωση θα εχεις.
Επισης τα συστηματα και οι ασφαλιστικες δικλιδες που θετει η δεη για την αυτοματοποιηση των η/ζ ποτε μα ποτε δεν κοβει η διαχωριζει την γειωση.
Αυτο που θα θυμασαι ειναι οτι τα ηζ θελουν ξεχωριστη γειωση-τριγωνο για τον ουδετερο τους.

george Mp
26-01-13, 18:38
Επισης πρεπει να γειωθει-ενωθει ο ουδετερος της γενητριας στην εξοδο του με το σασσι της γενητριας.

vasilllis
27-01-13, 13:33
Επισης πρεπει να γειωθει-ενωθει ο ουδετερος της γενητριας στην εξοδο του με το σασσι της γενητριας.



ΟΧΙ. με μονωμενο αγωγο σε ξεχωριστο τριγωνο.

george Mp
27-01-13, 13:51
Στα service manual η caterpilar λεει οτι πρεπει να γειωνεται στο σασσι ο ουδετερος εκτος ειδηκες περιπτωσεις οπως στις marine για να αποφυγουμε το φαινομενο της ηλεκτρολυσης.

vasilllis
27-01-13, 15:53
Στα service manual η caterpilar λεει οτι πρεπει να γειωνεται στο σασσι ο ουδετερος εκτος ειδηκες περιπτωσεις οπως στις marine για να αποφυγουμε το φαινομενο της ηλεκτρολυσης.

Και αν για καποιο λογο χαθει η γειωση τα μεταλικα μερη θα αποκτησουν ταση!!!
τον αγωγο προστασιας τον εχουμε παντα μονωμενο.αν μπορουσες να αναρτησεις καποιο μανιουαλ καλο θα ηταν να δουμε ακριβως τι γινεται.
Εκτος αν ειναι για προδιαγραφες εκτος ΕΕ .οχι βεβαια οτι δεν εχω συναντησει και καινουργια ηζ με γειωμενο τον ουδετερο απο το εργοστασιο.

george Mp
27-01-13, 16:26
Ολες οι γεννητριες εχουν στο σασσι σημειο για τη γειωση, αν ενωσεις το τριγωνο της γειωσης μονο με το σασσι στην ουσια δεν κανεις τιποτα, αν το ενωσεις με τον ουδετερο σε περιπτωση που καποιο καλωδιο απο τις τρεις φασεις κανει επαφη με το σωμα ολο το ζευγος θα ειναι υπο ταση, οσα ζευγοι εχουν ερθει και ειναι απο Ευρωπαικες χωρες ο ουδετερος ειναι γειωμενος, αν μπορουσα σαφως και θα ανεβαζα το μανουαλ, Βασιλη ξερεις που εργαζομαι και εκτος απο καφε δεν εχω προβλημα να σου δειξω ολα τα βιβλια και μανουαλ.

vasilllis
27-01-13, 19:28
Ολες οι γεννητριες εχουν στο σασσι σημειο για τη γειωση, αν ενωσεις το τριγωνο της γειωσης μονο με το σασσι στην ουσια δεν κανεις τιποτα, αν το ενωσεις με τον ουδετερο σε περιπτωση που καποιο καλωδιο απο τις τρεις φασεις κανει επαφη με το σωμα ολο το ζευγος θα ειναι υπο ταση, οσα ζευγοι εχουν ερθει και ειναι απο Ευρωπαικες χωρες ο ουδετερος ειναι γειωμενος, αν μπορουσα σαφως και θα ανεβαζα το μανουαλ, Βασιλη ξερεις που εργαζομαι και εκτος απο καφε δεν εχω προβλημα να σου δειξω ολα τα βιβλια και μανουαλ.


:confused1: σε ξεχασα φιλε.Εννοειται τον καφε δεν τον ξεχναω :biggrin: .
Προς θεου δεν ειπα οτι δεν το γραφει και κατι αλλο διαβασες. Σε αυτα που αναφερεις ομως εχουμε δυο γειωσεις,μεταλικων μερων και ουδετερου.Εδω στην Ελλαδα απο οσο ξερω μεχρι τωρα η γειωση προστασιας ειναι ξεχωριστη απο την γειωση λειτουργιας.Για αυτο μου φαινεται περιεργο χωρις να μπορω βεβαια να εξηγησω τον λογο που γεφυρωνουν ουδετερο με γειωση.

thespyros
10-03-13, 00:46
ετσι συνφωνω

george Mp
10-03-13, 15:36
ετσι συνφωνωΔηλαδη θα γειωσουμε το σασσι της γεννητριας μονο χωρις να γειωσουμε πρωτα τον ουδετερο στο σασσι;Και πως θα δουλεψει η γειωση προστασιας για να καταλαβω και γω; Θα κανουμε τις intastrial marine;Η μηπως θα δουλεψει η γειωση επαγωγικα;

VirusX2
13-03-13, 03:08
40810
φαντασου οτι ενας αλλος κυριος μου εγραψε οτι στους 3 φασικους κινητηρες δεν χρειαζεται ουδετερος αλλα εγω ευλογα ρωταω στην πριζα που ειναι παραπλευρα της γεννητριας πετρελαιου η οποια ειναι πενταπολικη (3φασεις+ουδετερος+γειωση) για ουδετερο λοιπον τι βαζω?Τι θα κανω θα τον αφησω κενο?πως θα κλεισει το κυκλωμα.Η παροχη μου ειναι 3 φασεις και γειωση.Τραβαω καλωδιο ουδετερου απο πινακα?

Συγνώμη παιδιά, με φιλική διάθεση πάντα προς όλους, φιλε μου είσαι σίγουρος οτι είσαι κατάλληλος για αυτήν την δουλειά..? Παίζεις με ζωές εκεί δεν είναι αστεία τα πράγματα.. Δεν το παίζω έξυπνος και ούτε γεννηθήκαμε μαθημένοι όλοι αλλά φώναξε κάποιον ηλεκτρολόγο για το Θεό..