PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΜΕΛΕΙΑΚΗ ΓΕΙΩΣΗ - ΔΕΗ ?



gkouk
21-01-13, 23:45
Εχω να κανω μια ερωτηση σχετικα με ενα θεμα που δημιουργηθηκε σε μια δουλεια..
Υπαρχει ενα 3οροφο κτισμα, σε ενα αρκετα μεγαλο οικοπεδο, το οποιο ειναι χτισμενο στην μεση και προς τα πισω του οικοπεδου.
Εχει πεσει θεμελιακη γειωση και εχουν βγει αναμονες εκει που πρεπει (κεντρικο πινακα, ανσασερ κτλ), εκτος απο το ρολοϊ της ΔΕΗ,
το οποιο απεχει 60μετρα περιπου απο το κτισμα.
Ειναι απαρετητο να παει η γειωση μεχρι το ρολοϊ?? που στην ουσια δεν χρειαζεται εκει σε κατι...

Kyriakoschar
21-01-13, 23:52
Τι σύστημα χρησιμοποιεί η ΔΕΔΔΗΕ στην περιοχή αυτή?

gkouk
21-01-13, 23:57
Τι σύστημα χρησιμοποιεί η ΔΕΔΔΗΕ στην περιοχή αυτή?

Να σου πω την αληθεια δεν το ξερω αυτη τη στιγμη, αλλα το ολο θεμα ειναι στο Λουτρακι.

lepouras
22-01-13, 00:00
ένας προβληματισμός που με έχει απασχολήσει και εμένα αλλά το μόνο συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι την ΔΕΗ την ενδιαφέρει να δει και να δώσει εκείνη την γείωση οπότε σαν λύση είναι να τοποθετείτε(σε αυτές τις περιπτώσεις) ένα τρίγωνο και στο ρολόι για να τις κάνεις το χατίρι και ΝΑΙ να έχει και η παροχή σου πάλι γείωση (σωστό αυτό)μέχρι το ρολόι. τι θα κερδίσεις?(εκτός από το χατήρι της ΔΕΗ) να έχεις και άλλη μια γείωση συνδεδεμένη πάνω στην γείωση σου οπότε κακό δεν κάνει καλό είναι.
αν κάποιο από τα παιδιά έχει βγάλει κάποια άκρη ή γνωρίζει κάποια απόφαση της ΔΕΗ ή τον κανονισμών που να δίνει διαφορετικό σκεπτικό είμαι πρόθυμος να το διαβάσω.
με κάθε επιφύλαξη όλα αυτά το σωστό είναι να ρωτήσεις και στην ΔΕΗ τι ζητάει σε αυτές τις περιπτώσεις(μήπως άλλαξε κάτι).

Υ.Γ. τώρα είδα ότι είναι για επαρχία. ναι πρέπει να πάει και εκεί γιατί πρέπει να γίνει στον μετρητή η ουδετερογείωση

gkouk
22-01-13, 00:09
ένας προβληματισμός που με έχει απασχολήσει και εμένα αλλά το μόνο συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι την ΔΕΗ την ενδιαφέρει να δει και να δώσει εκείνη την γείωση οπότε σαν λύση είναι να τοποθετείτε(σε αυτές τις περιπτώσεις) ένα τρίγωνο και στο ρολόι για να τις κάνεις το χατίρι και ΝΑΙ να έχει και η παροχή σου πάλι γείωση (σωστό αυτό)μέχρι το ρολόι. τι θα κερδίσεις?(εκτός από το χατήρι της ΔΕΗ) να έχεις και άλλη μια γείωση συνδεδεμένη πάνω στην γείωση σου οπότε κακό δεν κάνει καλό είναι.
αν κάποιο από τα παιδιά έχει βγάλει κάποια άκρη ή γνωρίζει κάποια απόφαση της ΔΕΗ ή τον κανονισμών που να δίνει διαφορετικό σκεπτικό είμαι πρόθυμος να το διαβάσω.
με κάθε επιφύλαξη όλα αυτά το σωστό είναι να ρωτήσεις και στην ΔΕΗ τι ζητάει σε αυτές τις περιπτώσεις(μήπως άλλαξε κάτι).

Υ.Γ. τώρα είδα ότι είναι για επαρχία. ναι πρέπει να πάει και εκεί γιατί πρέπει να γίνει στον μετρητή η ουδετερογείωση


Το τριγωνο υπαρχει λογο εργοταξιακου..
Ουδετερογειωση δεν μπορει να την κανει με τον αγωγο γειωσης της παροχης?

Kyriakoschar
22-01-13, 00:14
Αν στο λουτράκι χρησιμοποιούν σύστημα TN τότε θα πρέπει να πάει στη μετρητική διάταξη για να κάνει η ΔΕΔΔΗΕ την ουδετερογείωση.
Αν το σύστημα είναι άμεσης γείωσης (TT). τότε δε γνωρίζω φίλε μου, δεν το έχω συναντήσει ποτέ.
Το λογικό είναι να μη χρειάζεται να πάει στους μετρητές, αλλά δεν ξέρω αν το ζητάει η ΔΕΔΔΗΕ, γιατί εδώ πάνω, πολλά παράλογα έχουν δει τα μάτια μας, γι' αυτό μη σε πάρω και στο λαιμό μου.
Φαντάζομαι ότι ένα φρεάτιο πρόσβασης (που χρησιμοποιείται ούτως ή άλλως) στη γείωση θα ήταν αρκετό...

lelek
22-01-13, 00:18
Ειναι απαραίτητο να παει η γειωση μεχρι το ρολοϊ?? που στην ουσια δεν χρειαζεται εκει σε κατι...

Εάν πρόκειται για ουδετερογείωση τότε ναι σίγουρα...

lepouras
22-01-13, 00:28
Το τριγωνο υπαρχει λογο εργοταξιακου..
Ουδετερογειωση δεν μπορει να την κανει με τον αγωγο γειωσης της παροχης?

αν ρωτήσεις στην ΔΕΗ θα σου ζητήσει να έχει εκείνη την γείωση ώστε να το κάνει στον μετρητή.οπότε αναγκαστικά θα τους δώσεις το τρίγωνο του εργοταξιακου και παράλληλα εσύ θα βάλεις και της θεμελιακής.
ακούγετε λίγο παράξενο και αρκετοί (με το δίκιο τους) θα δουν ότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα σε αυτό αλλά αν βγάλεις εσύ άκρη με την ΔΕΗ τότε έχει καλός. πάντως ρωτά τους αν και δεν νομίζω να σου πούνε τίποτε άλλο. το ασφαλές(άποψή μου) είναι να πας ΚΑΙ από την θεμελιακή μεμονωμένη γείωση έξω στον μετρητή ώστε να είναι εξασφαλισμένο ότι οι γειώσεις του τριγώνου και της θεμελιακής δεν θα μείνουν σε καμία περίπτωση αποκομμένες μέσο τις παροχής μεταξύ τους.

lepouras
22-01-13, 00:36
αλλά δεν ξέρω αν το ζητάει η ΔΕΔΔΗΕ, γιατί εδώ πάνω, πολλά παράλογα έχουν δει τα μάτια μας, γι' αυτό μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

γιατί εδω κάτω νομίζεις ότι έχουνε δει τα δικά μας λιγότερα? από δήμο σε δήμο(αρα τομέα ΔΕΗ σε τομέα) είναι αυτόνομα κράτη. άστα να πάνε.

xrhstosmp
22-01-13, 00:37
να σας θυμισω οτι απο το 2004(μεταβατικα) και απο το 2006 (οριστικα) εδω δηλ και 6χρονια εχει μπει σε εφαρμογη ο ελοτ hd384 που αναφερει χαρακτηριστικα κατι για κυριους και συμπληρωματικους ζυγους γειωσης.
Μια ερωτηση: στο συγκεκριμενο εργο ,που ειναι τοποθετημενος ο κυριος ισοδυναμικος ζυγος γειωσης?αν απαντηθει αυτο πιστευω οτι λυνονται ολα τα ερωτηματα ως δια μαγειας.!