PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεος! έλεγχος 2 φωτιστικών από ένα διακόπτη.



lcharal
22-01-13, 21:35
Καλησπέρα σας αγαπητοί.

Μπαίνω αμέσως στο ψητό.
Στο νέο σπίτι που ενοικίασα, διαπίστωσα το εξής καταπληκτικό. Από ένα διακόπτη, ελέγχονται δύο φώτα στον ενιαίο χώρο, σε απόσταση 5 μέτρων το ένα από το άλλο, το οποίο δεν εξυπηρετεί καθόλου.
Τα καλώδια στο ταβάνι είναι πλακέ κρυμμένα στο σοβα, τα κοινά πλακέ καλώδια δηλαδή.
Θέλω λοιπόν, να ελέγχω με κάποιον τρόπο ή το ένα ή το άλλο φωτιστικό. Υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό δίχως να έχω σκαψίματα, γιατί το εγκεφαλικό δεν θα το γλιτώσει ο ιδιοκτήτης, μιας και είναι ολοκαίνουριο το σπίτι... Αν ήταν με σπιράλ, θα τραβούσα άλλο ένα καλωδιάκι από το κουτί και τις λοιπές συνδεσμολογίες στο διακόπτη και όλα καλα... Τώρα όμως???
Εδώ και ένα σκαρίφημα για να γίνει πιο κατανοητό το πρόβλημα...

40846

lelek
22-01-13, 21:44
Θέλεις δηλαδή να τα ελέγχεις με 2 ανεξάρτητους διακόπτες?

lcharal
22-01-13, 21:47
Θέλεις δηλαδή να τα ελέγχεις με 2 ανεξάρτητους διακόπτες?

Αν γινότανε αυτό, βεβαίως και θα το ήθελα! Αλλά το κόβω κομμάτι δύσκολο, δεδομένου ότι θέλω να αποφύγω σκαψίματα...

lelek
22-01-13, 21:47
Αν το πλακέ έχει και γείωση νομίζω πως γίνεται....

lelek
22-01-13, 21:49
Αν γινότανε αυτό, βεβαίως και θα το ήθελα! Αλλά το κόβω κομμάτι δύσκολο, δεδομένου ότι θέλω να αποφύγω σκαψίματα...

Μα αν θελεις το απλό να ανάβει μόνο το ένα, τότε ξεβίδωσε λιγάκι το άλλο από το ντουί του...

picdev
22-01-13, 22:30
μπορείς να το κάνεις με ασύρματο διακόπτη που μπαίνει στο φωτιστικό,
θα έχεις μόνιμα αναμένο τον κλασικό του τοίχου και θα ελέγχεις το φως απο τον ασύρμαο

vasilllis
23-01-13, 10:11
Αν το πλακέ έχει και γείωση νομίζω πως γίνεται....:thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

μην τα λες αυτα εδω μεσα.Παρεξηγουνται.



Αρχικα Λευτερη πρεπει να δεις τη καλωδιο παει στα φωτισττικα.Μπορει ο ηλεκτρολογος να ειχε τραβηξει για διπλο διακοπτη ,οποτε ουτε θεματα να ανοιγεις εδω,ουτε σκαψιματα,ουτε κουτια.

lcharal
23-01-13, 10:41
:thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

μην τα λες αυτα εδω μεσα.Παρεξηγουνται.



Αρχικα Λευτερη πρεπει να δεις τη καλωδιο παει στα φωτισττικα.Μπορει ο ηλεκτρολογος να ειχε τραβηξει για διπλο διακοπτη ,οποτε ουτε θεματα να ανοιγεις εδω,ουτε σκαψιματα,ουτε κουτια.


Καλημέρα Βασίλη, τα τσέκαρα όλα προσεκτικά. Δεν υπάρχει άλλος αγωγός τραβηγμένος. Είναι ένα πλακέ καλώδιο 3Χ1,5mm² και τίποτα άλλο. Αυτό με τη γείωση το σκέφτηκα, επειδή τα φωτιστικά είναι πλαστικά, αλλά δεν θέλω να το κάνω για την μελλοντική ασφάλεια της χρήσης του σπιτιού, μιας και δεν είναι δικό μου το σπίτι, γιατί ο επόμενος που θα μπει μεσα, δεν θα το γνωρίζει και θα ψάχνει τη γείωση... Τέλος πάντων... Δεν βλέπω καμιά λύση να υπάρχει πέρα από το σφυροκάλεμο, και τα μερεμέτια... Θα δω πως θα το φτιάξω και αυτο. Σας ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σας και τις ιδέες σας!!!

makatas
23-01-13, 10:50
μπορείς να το κάνεις με ασύρματο διακόπτη που μπαίνει στο φωτιστικό,
θα έχεις μόνιμα αναμένο τον κλασικό του τοίχου και θα ελέγχεις το φως απο τον ασύρμαο

Μα αυτή η ιδέα σε εξυπηρετεί φίνα.
Ο διακόπτης θα ανάβει και τις 2 λάμπες, αλλά εσύ με το τηλεχειριστήριο θα διατηρείς τη μία σβηστή.
Γίνεται ακόμα και με λάμπες από ebay (http://www.ebay.com/itm/Energy-saving-3W-GU10-E27-RGB-LED-Bulb-Lamp-light-16-Color-changing-IR-Remote-/170953146125?pt=UK_Light_Bulbs&var=&hash=item27cd99ff0d)

lcharal
23-01-13, 10:55
Μάκη, έχεις δίκιο, Προσπέρασα το μήνυμα του Άκη χωρίς να το διαβάσω... Υπάρχει κάποιο έτοιμο
κιτ, ή κάποιο σχέδιο να κάτσω να το φτιάξω? Θέλω λοιπόν, να ανάβει επιλεκτικά ή το ένα ή το άλλο ή και τα δύο μαζι... αυτές είναι οι λειτουργίες που χρειάζομαι.

makatas
23-01-13, 11:01
Διατηρείς τα πάντα όπως είναι.
Δεν επεμβαίνεις πουθενά. Απλώς αγοράζεις αυτή τη λάμπα (πρόσεξε να είναι σωστό ντουί) και το τηλεχειριστήριο.
Όταν έρθει, την διατηρείς σβηστή όταν η άλλη είναι αναμμένη απλώς πατώντας το power.
Δες τις λειτουργίες του τηλεχειρηστηρίουκαι θα καταλάβεις. Τώρα αν σε ενοχλούν τα χρώματα ψάξε μπας και βρεις καμιά απλή και όχι RGB.
Αλλιώς, μέσω του remote πάλι ρυθμίζεις να δουλεύει σε λευκό (όταν δουλεύει)

EDIT Αδύνατο ωστόσο να ανάβει αυτή η τηλεχειριζόμενη όσο η άλλη είναι σβηστή.

vasilllis
23-01-13, 11:06
Μάκη, έχεις δίκιο, Προσπέρασα το μήνυμα του Άκη χωρίς να το διαβάσω... Υπάρχει κάποιο έτοιμο
κιτ, ή κάποιο σχέδιο να κάτσω να το φτιάξω? Θέλω λοιπόν, να ανάβει επιλεκτικά ή το ένα ή το άλλο ή και τα δύο μαζι... αυτές είναι οι λειτουργίες που χρειάζομαι.


μαλλον ετσι πρεπει να γινει.Μαλλον τον διακοπτη δεν θα τον χρησιμοποιεις,αφου αν χασουν την ταση και την ξαναπαρουν,θα ειναι στην προηγουμενη κατασταση?? σβηστα και τα δυο??ανοιχτα και τα δυο??


ΥΓ μια χαρα ειναι ,ειδικα αν ειναι και κρεβατοκαμαρα :wiink:

mihalas2
23-01-13, 11:29
μπορεις και με ρελε καστανιας!!!

spiroscfu
23-01-13, 18:45
Πρώτο: Επειδής προτού απαντήσω διαβάζω το θέμα, οι λύσεις που έχεις είναι ΠΑΡΑ πολλές
1. Δεν χρησιμοποιείς την γείωση αφού τα φωτιστηκά είναι πλαστικά και κάνεις την δουλεία σου
2. χρησιμοποιείς αντί για λάμπες 220V στα 110V και κάνεις ημιανόρθωση στην μεριά του διακόπτη με δυο διοδάκια, με την θετική ημιπερίοδο θα ανάβει το ένα με την αρνητική το άλλο και με εναλλασσόμενο και οι δύο
3. Στην μεριά του διακόπτη βάζεις μ/σ και για λάμπες βάζεις 12βόλτες DC, και αλλάζοντας την πολικότητα ελέγχεις τις λάμπες
4. Με ασύρματο σύστημα και στης δύο λάμπες και μόνιμα κλειστό τον διακόπτη
5. Με ένα κύκλωμα να στέλνει δύο διαφορετικές συχνότητες (μια για κάθε λάμπα) πάνω στα 220 και στις λάμπες φτιάχνεις τον αντίστοιχο αποκωδικοποιητή
αυτά και πολλά άλλα με συνδυασμό των παραπάνω.

Δεύτερο: Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά ούτε με ενδιαφέρει να γίνω (και φυσικά να σου πάρω της δουλειές).

nikknikk4
23-01-13, 19:29
μπορείς να το κάνεις με ασύρματο διακόπτη που μπαίνει στο φωτιστικό,
θα έχεις μόνιμα αναμένο τον κλασικό του τοίχου και θα ελέγχεις το φως απο τον ασύρμαο



Μάκη, έχεις δίκιο, Προσπέρασα το μήνυμα του Άκη χωρίς να το διαβάσω... Υπάρχει κάποιο έτοιμο
κιτ, ή κάποιο σχέδιο να κάτσω να το φτιάξω? Θέλω λοιπόν, να ανάβει επιλεκτικά ή το ένα ή το άλλο ή και τα δύο μαζι... αυτές είναι οι λειτουργίες που χρειάζομαι.

Διπλό Ντουί Τηλεχειριζόμενο με 11.90

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=22453&cat=250&page=1

mixalis1988
23-01-13, 21:17
Πρώτο: Επειδής προτού απαντήσω διαβάζω το θέμα, οι λύσεις που έχεις είναι ΠΑΡΑ πολλές
1. Δεν χρησιμοποιείς την γείωση αφού τα φωτιστηκά είναι πλαστικά και κάνεις την δουλεία σου
2. χρησιμοποιείς αντί για λάμπες 220V στα 110V και κάνεις ημιανόρθωση στην μεριά του διακόπτη με δυο διοδάκια, με την θετική ημιπερίοδο θα ανάβει το ένα με την αρνητική το άλλο και με εναλλασσόμενο και οι δύο
3. Στην μεριά του διακόπτη βάζεις μ/σ και για λάμπες βάζεις 12βόλτες DC, και αλλάζοντας την πολικότητα ελέγχεις τις λάμπες
4. Με ασύρματο σύστημα και στης δύο λάμπες και μόνιμα κλειστό τον διακόπτη
5. Με ένα κύκλωμα να στέλνει δύο διαφορετικές συχνότητες (μια για κάθε λάμπα) πάνω στα 220 και στις λάμπες φτιάχνεις τον αντίστοιχο αποκωδικοποιητή
αυτά και πολλά άλλα με συνδυασμό των παραπάνω.

Δεύτερο: Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά ούτε με ενδιαφέρει να γίνω (και φυσικά να σου πάρω της δουλειές).

Αν κανεις ημιανορθωση η ταση δεν θα ειναι 110v αλλaq 161v

spiroscfu
23-01-13, 22:39
Γιατί και από που βγαίνει το 161 ?

Για την ακρίβεια θα έχει το ένα μέτωπο του παλμού με πλάτος στα 311Vpeak που η rms τιμή του θα είναι (311*0,707)*0,5= 110Vrms.


Υγ.
Φυσικά εννοώ ημιανόρθωση μόνο όχι και εξομάλυνση, υπάρχει όμως η περίπτωση να φαίνεται ένα μικρό τρεμόπαιγμα.

40873

Studio 12
23-01-13, 22:41
Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες, δηλαδή 3χ1, τότε ο ηλεκτρολόγος έχει προνοήσει να ανάβουν τα φώτα ανεξάρτητα το ένα από το άλλο. Αυτό που μάλλον δεν έκανε, είναι να βάλει διπλό διακόπτη για το κάθε φωτισμό. Πας και αγοράζεις ένα διπλό διακόπτη και είμαι σίγουρος πως θα κάνεις τη δαυλιά σου

esertas
23-01-13, 23:07
Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες, δηλαδή 3χ1, τότε ο ηλεκτρολόγος έχει προνοήσει να ανάβουν τα φώτα ανεξάρτητα το ένα από το άλλο. Αυτό που μάλλον δεν έκανε, είναι να βάλει διπλό διακόπτη για το κάθε φωτισμό. Πας και αγοράζεις ένα διπλό διακόπτη και είμαι σίγουρος πως θα κάνεις τη δαυλιά σου

Άρα πρέπει να δει αν από τα 3 του πλακέ τα 2 ενώνονται μεταξύ τους και μετά συνδέονται στην φάση.

troller_coaster
23-01-13, 23:32
1. Τα φώτα αποκλείεται να είναι σε σειρά. Αν ήταν, δεδομένου ότι οι λαμπτήρες είναι ίδιοι, η τάση στα άκρα τους θα ήταν 230/2 = 115V και δεν θα άναβαν σωστά.
2. Έχω την αίσθηση ότι το 3πολικό καλώδιο ίσως μεταφέρει 2xφάση (1 για κάθε λάμπα, όχι διαφορετική φάση!) και έναν ουδέτερο κοινό για τις 2 λάμπες. Αν η διακλάδωση των κλάδων των φάσεων έχει γίνει πάνω στο διακόπτη, τα πράγματα είναι εύκολα. Άλλαξέ τον με έναν κομιτατέρ.

Μπορείς να φτιάξεις ένα πολυγραμμικό σχέδιο με το τι είναι συνδεδεμένο πού, ώστε να έχουμε καθαρή εικόνα;

lcharal
24-01-13, 11:37
1. Τα φώτα αποκλείεται να είναι σε σειρά. Αν ήταν, δεδομένου ότι οι λαμπτήρες είναι ίδιοι, η τάση στα άκρα τους θα ήταν 230/2 = 115V και δεν θα άναβαν σωστά.
2. Έχω την αίσθηση ότι το 3πολικό καλώδιο ίσως μεταφέρει 2xφάση (1 για κάθε λάμπα, όχι διαφορετική φάση!) και έναν ουδέτερο κοινό για τις 2 λάμπες. Αν η διακλάδωση των κλάδων των φάσεων έχει γίνει πάνω στο διακόπτη, τα πράγματα είναι εύκολα. Άλλαξέ τον με έναν κομιτατέρ.

Μπορείς να φτιάξεις ένα πολυγραμμικό σχέδιο με το τι είναι συνδεδεμένο πού, ώστε να έχουμε καθαρή εικόνα;


1. Ποιος είπε ότι τα φώτα είναι σε σειρά συνδεδεμένα? Η σύνδεση είναι παράλληλη.
2. Μακάρι να ήτανε έτσι, αλλά για να ήτανε σωστο, θα έπρεπε από το κουτί μέχρι την πρώτη λάμπα να είχε 4Χ1,5mm². (όποιος κατάλαβε κατάλαβε)

εδώ και το πολυγραμμικό, αν και το μονογραμμικό σχέδιο στην αρχή του θέματος είναι κατατοπιστικό νομίζω...

40879

mihalas2
24-01-13, 12:40
ρε παιδια.....
με ενα ρελε καστανιας (στο πρωτο φωτιστικο).
ειναι το πιο ευκολο

lcharal
24-01-13, 13:58
Το ρελέ καστάνιας δε το γνωρίζω. Μπορεί κάποιος να περιγράψει τη λειτουργία του?

vasilllis
24-01-13, 16:19
Το ρελέ καστάνιας δε το γνωρίζω. Μπορεί κάποιος να περιγράψει τη λειτουργία του?

αλλαζεις τον διακοπτη με μπουτον.πατας μια φορα ανοιγει πατας δευτερη κλεινει.Νομιζω υπαρχει και τριων θεσεων 1-0-2 δηλ.Πατας ανοιγει 1 πατας ανοιγει 2 πατας κλεινει.Εσενα θα σε βολευε 4 .το 1 φως,το δευτερο,και τα δυο και κλειστο.Υπαρχει??

nikknikk4
24-01-13, 18:43
Ναι και θα κάνει τις λάμπες φωτορθυμικό…!

lcharal (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=56307) ηπρόταση του picdev στο post # 6 δεν σε καλύπτει ? ούτε καλώδια .ούτε πατέντες κλπ.

spiroscfu
24-01-13, 19:07
Και αυτό που αναφέρω στο #17 εντελώς απλό είναι και με έναν διακόπτη τεσσάρων θέσεων θα μπορεί να ανάβει ή την μια ή την άλλη ή και τις δύο.


Ναι και θα κάνει τις λάμπες φωτορθυμικό…!
Μια άλλη λύση είναι με ηχοδιακόπτη :-({|=
με 5 παλαμάκια θα ανάβει η πρώτη και θα σβήνει με 10
με 15 θα κάνει on η δεύτερη και με 20 off.
Το μόνο πρόβλημα θα είναι που θα βαράει καμιά χιλιάδα παλαμάκια την μέρα με πιθανή περίπτωση να τον περάσουν για βαρεμένο ή τρελό.

nikknikk4
24-01-13, 19:41
Και αυτό που αναφέρω στο #17 εντελώς απλό είναι και με έναν διακόπτη τεσσάρων θέσεων θα μπορεί να ανάβει ή την μια ή την άλλη ή και τις δύο.


αυτό που προτείνεις είναι πατέντα (με αμφίβολο αποτέλεσμα flicker ) και όχι κάτι εντελώς απλό σαν το post #6

spiroscfu
24-01-13, 19:45
Αν ήταν λάμπες λεντ όντως κάτι θα φαίνονταν άλλα με πυρακτώσεως αν φαίνεται θα είναι ελάχιστο (δεν νομίζω να προλαβαίνει να παγώσει στα 10mSec).

nikknikk4
25-01-13, 00:50
εδώ λίγο παραπάνω post #14 post #17 προτείνεις κάτι ...και μετά ανοίγεις καινούργιο θέμα κάπου αλλού ...και ρωτάς για την ορθότητα του ?


http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68428 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68428)



Αν έχουμε το παρακάτω ημιτονικό σήμα


με rms τιμή ίση με 220V
άρα Vpeak 220/0,707=311V και peak to peak 311*2=622V.


Αν εμείς τώρα κάνουμε ημιανόρθωση στο σήμα θα πάρουμε την μια ημιπερίοδο του σήματος με πλάτος peak ίσο με 311V,
η rms τιμή αυτού κανονικά δεν πρέπει να είναι (311V/sqrt(2))*0,5D=110V ??


Σύμφωνα με το wiki η rms τιμή ενός ημιανορθωμένου σήματος είναι Vrms=Vpeak/2 γιατί?
και η Vdc ίση με Vpeak/π.
Άρα σύμφωνα με το http://en.wikipedia.org/wiki/Rectifier θα έχουμε
Vrms=> 311/2=155Vrms
και Vdc=> 311/3,14=99V (μήπως εννοεί average ? επίσης η Vdc δεν πρέπει να είναι ίση με την Vrms)


γιατί συμβαίνει αυτό, αν κόψουμε την μια ημιπερίοδο ενός ημιτονικού σήματος δεν είναι σαν να κόβουμε την μισή ισχύ του??
μαθηματικά εντάξει μπορεί να βγαίνει λόγο του root mean square αλλά στην πράξη πως γίνεται.

:cursing:

selectronic
25-01-13, 11:16
Πραγματικά έλεος, όπως αναφέρει και ο τίτλος...

Γίνονται και οι πατέντες με ρελέδες/ασύρματα ντουί/διόδους, αλλά γιατί???

Όλα τα σπίτια τα τελευταία 30 χρόνια, με τον ίδιο τρόπο φτιάχνονται (το γνωστό πλακέ ΝΥΜ 3x1,5).
Δεν χρησιμοποιούμε το κίτρινο καλώδιο για γείωση, αλλά σαν «δεύτερη φάση». Άρα με ένα 3x1,5 έχεις έλενχο δύο «γραμμών» (μπλέ κοινός ουδέτερος και τα άλλα δύο φάση στην κάθε γραμμή).
Έτσι ανάβουν σε όλους τους «πολυέλαιους» μισά-μισά τα φώτα, ή σε αυτή τη περίπτωση δύο διαφορετικά φωτιστικά.

Αφού υπάρχει καλώδιο 3x1,5 από τα φωτιστικά μέχρι το κουτί, το πολύ-πολύ να χρειάζεται ακόμη ένα καλώδιο από το κουτί στον διακόπτη, αν και λογικά θα πρέπει να υπάρχει ήδη (όχι σκαψίματα).

40894

Τώρα αν ο ηλεκτρολόγος τσιγκουνεύτηκε το ένα καλώδιο (όπως φαίνεται στην φωτό στο πρώτο ποστ) και το κουτί του διακόπτη έχει μόνο δύο καλώδια, τι να πω...

vasilllis
25-01-13, 12:26
Πραγματικά έλεος, όπως αναφέρει και ο τίτλος...

Γίνονται και οι πατέντες με ρελέδες/ασύρματα ντουί/διόδους, αλλά γιατί???

Όλα τα σπίτια τα τελευταία 30 χρόνια, με τον ίδιο τρόπο φτιάχνονται (το γνωστό πλακέ ΝΥΜ 3x1,5).
Δεν χρησιμοποιούμε το κίτρινο καλώδιο για γείωση, αλλά σαν «δεύτερη φάση». Άρα με ένα 3x1,5 έχεις έλενχο δύο «γραμμών» (μπλέ κοινός ουδέτερος και τα άλλα δύο φάση στην κάθε γραμμή).
Έτσι ανάβουν σε όλους τους «πολυέλαιους» μισά-μισά τα φώτα, ή σε αυτή τη περίπτωση δύο διαφορετικά φωτιστικά.

Αφού υπάρχει καλώδιο 3x1,5 από τα φωτιστικά μέχρι το κουτί, το πολύ-πολύ να χρειάζεται ακόμη ένα καλώδιο από το κουτί στον διακόπτη, αν και λογικά θα πρέπει να υπάρχει ήδη (όχι σκαψίματα).

40894

Τώρα αν ο ηλεκτρολόγος τσιγκουνεύτηκε το ένα καλώδιο (όπως φαίνεται στην φωτό στο πρώτο ποστ) και το κουτί του διακόπτη έχει μόνο δύο καλώδια, τι να πω...

Αν εγω αυριο πιασω το κιτρινο καλωδιο??? επειδη ξερω οτι ειναι γειωση?????
αυτα μονο με pm. Δεν πρεπει να ακουγονται παραεξω.

mihalas2
25-01-13, 13:06
ρε παιδια.....
με ενα ρελε καστανιας (στο πρωτο φωτιστικο).
ειναι το πιο ευκολο

ουτε καλωδια ουτε τιποτα
θα ανεβασω σχεδιακι το απογευμα....

selectronic
25-01-13, 14:15
Αν εγω αυριο πιασω το κιτρινο καλωδιο??? επειδη ξερω οτι ειναι γειωση?????
αυτα μονο με pm. Δεν πρεπει να ακουγονται παραεξω.

Φίλε Βασίλη δεν προτείνω κάποια πατέντα, όλα τα σπίτια έτσι είναι...

Αν εσύ έχεις δει κάτι διαφορετικό, διόρθωσε με :001_smile:

vasilllis
25-01-13, 14:53
Φίλε Βασίλη δεν προτείνω κάποια πατέντα, όλα τα σπίτια έτσι είναι...

Αν εσύ έχεις δει κάτι διαφορετικό, διόρθωσε με :001_smile:

Γιαννη δεν θα διαφωνησω ,απλα Καποια μερα πρεπει να σταματησει αυτο.Το κιτρινο να παραμεινει κιτρινο και ολα να γινουν οπως πρεπει.
Ειπωθηκαν τοσες ιδεες>Αν σεν του αρεσει καποια ,ας σκαψει 3 μ να ριξει αλλο καλωδιο.Δεν ειναι δα και το μερεμετι το τρελο.Ετσι και ο ηλεκτρολογος θα βγαλει το μεροκαματακι του(ο ΣΩστος) και ο χτιστης θα βγαλει αλλο ενα.

pantelisyzfr1
25-01-13, 15:24
διακόπτης με κορδόνι σε κάθε φωτιστικό

xrhstosmp
25-01-13, 15:39
Για να μη δικαιολογουμε γενικευοντας την ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ολα τα σπιτια ΔΕΝ ειναι ιδια, ισως ειναι ολα στα οποια εχεις παει εσυ. η αλληθεια ειναι οτι ειναι πολλα σπιτια με 3χ1,5 στα κομυτατερ αλλα αυτο δεν παει να πει οτι ο αλμπανης αγυρτης απατεωνας που τα εφτιαξε δικαιολογειται.
απλα ο αλλος πηρε ακριβως οτι πληρωσε .το φτηνο το κρεας.

spiroscfu
25-01-13, 18:52
εδώ λίγο παραπάνω post #14 post #17 προτείνεις κάτι ...και μετά ανοίγεις καινούργιο θέμα κάπου αλλού ...και ρωτάς για την ορθότητα του ?


http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68428 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68428)




:cursing:

Ναι, τελικά όντως δεν θα είναι 110V αλλά ~150 ΑΛΛΑ δεν έχεις δει ποτέ converter 220/110 με μια δίοδο μόνο ?

Αν η rms τιμή είναι περίπου στα 150 η κατανάλωση μιας λάμπας πυρακτώσεως 110V/100W θα γίνει περίπου 180W αλλά και πάλη επειδής θα έχει αρκετό χρόνο σε αδράνεια, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα να καεί.

Υγ.
Το θέμα δεν το άνοιξα για την ορθότητα της "πατέντας" αλλά για την ορθότητα των σκέψεων μου.

Τέλος πάντων ας το αφήσουμε γιατί το κουράζουμε με επιπλέον συζήτηση.

lcharal
25-01-13, 20:10
Αχ Χρήστο λες και ήσουν από μια μεριά όταν φτιαχνόταν το σπίτι, και θα καταλάβεις στη συνέχεια γιατί το λέω αυτό.

Σήμερα, τυχαία ρώτησα και ένα ηλεκτρολόγο για μια λύση, ή να έρθει και να τραβήξει ένα καλώδιο επιπλέον. Του είπα που είναι το σπίτι, και μου είπε "εγώ εκεί δεν ξαναπάω" Καταλαβαίνετε, ότι εκείνος είχε φτιάξει την εγκατάσταση, αλλά τι είχε συμβει? Ο ιδιοκτήτης, ήταν εκεί και του έκανε κουμάντο το τι θα κάνει και πως θα το κάνει. Δε μπορούσε να πει ο κακόμοιρος ο ηλεκτρολόγος τίποτε γιατί δούλευε για άλλο ηλεκτρολόγο (υπάλληλος δηλαδή) και δεν ήτανε δική του δουλειά. Αφού να φανταστείτε, ο ιδιοκτήτης έδιωξε τον ένα βοηθό του ηλεκτρολόγου και τραβούσε ο ίδιος καλώδια για να γλιτώσει λέει μεροκάματα!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!
Οπότε, θα το αφήσω ως έχει, διότι νομίζω ότι έπεσα σε τρύπα με σφίγγες...
Σας ευχαριστώ πάντως όλους εσάς που δώσατε τις προτάσεις σας, είναι πολύ ενδιαφέρουσες όλες, και ελπίζω να βοηθήσουν κάποιο άλλο συνάνθρωπό μας στο μέλλον!

panos318
25-01-13, 21:22
Πραγματικά έλεος, όπως αναφέρει και ο τίτλος...

Γίνονται και οι πατέντες με ρελέδες/ασύρματα ντουί/διόδους, αλλά γιατί???

Όλα τα σπίτια τα τελευταία 30 χρόνια, με τον ίδιο τρόπο φτιάχνονται (το γνωστό πλακέ ΝΥΜ 3x1,5).
Δεν χρησιμοποιούμε το κίτρινο καλώδιο για γείωση, αλλά σαν «δεύτερη φάση». Άρα με ένα 3x1,5 έχεις έλενχο δύο «γραμμών» (μπλέ κοινός ουδέτερος και τα άλλα δύο φάση στην κάθε γραμμή).
Έτσι ανάβουν σε όλους τους «πολυέλαιους» μισά-μισά τα φώτα, ή σε αυτή τη περίπτωση δύο διαφορετικά φωτιστικά.

Αφού υπάρχει καλώδιο 3x1,5 από τα φωτιστικά μέχρι το κουτί, το πολύ-πολύ να χρειάζεται ακόμη ένα καλώδιο από το κουτί στον διακόπτη, αν και λογικά θα πρέπει να υπάρχει ήδη (όχι σκαψίματα).

40894

Τώρα αν ο ηλεκτρολόγος τσιγκουνεύτηκε το ένα καλώδιο (όπως φαίνεται στην φωτό στο πρώτο ποστ) και το κουτί του διακόπτη έχει μόνο δύο καλώδια, τι να πω...
Απόλυτα σωστός

mihalas2
26-01-13, 09:06
διακόπτης με κορδόνι σε κάθε φωτιστικό


ετσι !





η και ετσι!40905