PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλέμες για πολλά Αμπερ



tzitzikas
22-01-13, 22:50
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για κλεμες που να αντέχουν πολλά αμπερ (20Α-30Α). Ειναι για τροφοδοτικό πομπου 100βολτ/20Α.
Εχω δοκιμάσει τις κανονικές ηλεκτρολογικές (ασπρες) για μεγάλες διατομές, αλλα μετά απο κάποιους μήνες λιώνει και κάνει σπινθιρισμούς. Εχετε να προτείνεται κάτι καλό σε κλέμες ή κάτι που να κάνει αντίστοιχα αυτή την δουλειά? Συνδεεται με μετασχηματιστη με λήψεις όπου αλλάζεις την τάση ανάλογα την ισχύ που θες. Για αυτο δεν κάνω σταθερή ένωση.
Ευχαριστώ.

antonis988
22-01-13, 23:01
μπωρεις να βαλεις πορσελανης στην αντιστηχη διατομη που βαζεις δν καιγωντε.αλιως κυπαρισακια αλλα δν νομηζω να κανεις δουλεια γιατι ειναι μεγαλα

johnnyb
23-01-13, 00:17
Τι διατομη καλωδιων χρησιμοποιεις ? Αν αλλαζεις συχνα τα καλωδια στις ληψεις λογικα απο το βγαλε - βαλε στο τελος δεν πατουν σωστα τα καλωδια υπερθερμαινεται η συνδεση και τις λιωνει δε νομιζω να φταιει κατι αλλο(αν ειναι καλης ποιοτητας ) αφου με πλαστικες κλεμες καλης ποιοτητας συνδεουμε κουζινες - θερμοσιφωνα και ολοκληρες παροχες πολλων αμπερ αν χρειαστει , γιαυτο υπαρχουν και σε μεγαλες διατομες πλαστικες.
Αν κανεις συχνες αλλαγες συνδεσεων στα καλωδια μαλλον δε σου κανουν οι κλεμες ρωτα σε καταστημα με βιομηχανικα ηλεκτρολογικα μπορει να σε βολευουν περισσοτερο ακροδεκτες κως

http://www.viokar.gr/products/gr/images/photos/akrodektes/normal/akrodektes_2.jpg

ή αν χρειαζεται πολυ συχνα αλλαγη τασης να ειναι καλυτερη η τοποθετηση μεταγωγικου διακοπτη

vasilllis
23-01-13, 10:06
θα ζητησεις απο ηλεκτρολογικο καταστημα κλεμες ραγας.Εχουν οι περισσοτερες μαρκες ηλ. υλικων.
Διαφερουν στην διατομη του καλωδιου που δεχονται και αναλογα ειναι και τα Α αντοχης.Βγαινεουν μεχρι και 240mm καλωδιο!!!!

http://www.technomat-shop.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=18815#axzz2ImOaoUL4

mihalas2
23-01-13, 11:36
βαλε ακροδεκτη στο καλωδιο τον οποιο θα τον κολλησεις με καλαι
και τελος

Nemmesis
23-01-13, 12:31
και γιατι δεν βαζεις εναν διακοπτη μεταγωγης??? γιατι να βιδωνεις ξεβιδωνεις καθε φορα...

mtzag
23-01-13, 13:00
γιατι δεν βαζεις απο χαλκοσωληνες ? σε ενα ξυλο ?
παιρνεις τη χαλκοσωληνα κοβεις κυλινδρακια τα χωριζεις στη μεση και βγαζεις τετραγωνα κοματακια τα τρυπας και τα βιδωνεις.

tzitzikas
23-01-13, 15:43
Τι διατομη καλωδιων χρησιμοποιεις ?
2μισάρι ηλεκτρολογικό πολύκωνο. Δεν αλλάζω λήψεις ποτε. ειναι μονιμα σε μία λήψη αλλα μια φορά είχε λιώσει η κλέμα. Λειτουργεί 24ωρο συνεχομενα.

stavros_97s
23-01-13, 16:10
Παναγιώτη ζήτησε κυπαρίσσια, αντέχουν πολλά αμπέρ και κοστίζουν 1-3 Ευρώ.

p.gabr
23-01-13, 18:31
40859

Κατι τέτοιο μήπως κάνει;

johnnyb
23-01-13, 20:27
Αν φτανει τα 20Α ρευμα και ενα μερος των καλωδιων ειναι μεσα σε κουτια καλυτερα να ακολουθησεις τις διατομες του ΚΕΗΕ να αλλαχτει το καλωδιο με μεγαλυτερη διατομη τουλαχιστον 4mm για να μην θερμαινονται τα καλωδια.

andrewsweet4
23-01-13, 21:16
μυριζομαι τροφοδοτικο του 1431am? :D

Nemmesis
24-01-13, 11:31
Παναγιώτη ζήτησε κυπαρίσσια, αντέχουν πολλά αμπέρ και κοστίζουν 1-3 Ευρώ.

δεν αντιλεγω... αλλα μας ειπε επισης "Συνδεεται με μετασχηματιστη με λήψεις όπου αλλάζεις την τάση ανάλογα την ισχύ που θες. Για αυτο δεν κάνω σταθερή ένωση.
Ευχαριστώ." εγω υπεθεσα οτι αλλαζει ληψεις για αυτο δεν θελει να τα κανει κολλητα και τι πιο λογικο απο το να βαλει εναν μεταλαγης???... μετα μας λεει οτι "Δεν αλλάζω λήψεις ποτε. ειναι μονιμα σε μία λήψη αλλα μια φορά είχε λιώσει η κλέμα." αρα εγω δεν βλεπω λογο να μην τον κανει κολλητο πλεον και να τα ξεχασει ολα... ο κλεμες ποτε δεν μου αρεσαν...

tzitzikas
26-01-13, 12:35
μυριζομαι τροφοδοτικο του 1431am? :D
σωστά μυρίστικες :biggrin:
2μισαρι για 8-10Α ειναι καλά για 20 εκατοστά καλωδίωση νομίζω.
απλα θελω να αποφυγω τις κολλησεις γιατι ο μ/σ βγαζει μονοκλωνα χοντρα καλωδια, και δεν θελω να ειναι βασικα στον αέρα. πρέπει να είναι κάπου σταθερά πιασμένα. βεβαια οι μη χρησιμοποιούμενες ληψεις μπορουν να παραμείνουν στις κλέμες και η χρησιμοποιούμενη λήψη να γίνει κολλητή αλλά μετά αυτη η ενωση θα ειναι στον αέρα με μονωτικές ταινίες και δεν μου αρεσει σαν λύση. Ξεκολουν οι μονωτικές μετά απο καιρό κτλ. δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο σύστημα ένωσης που κανεις κολληση τα 2 καλωδια και μετα κουμπωνει εξωτερικα ένα πλαστικό περίβλημα μόνωσης.

tzitzikas
26-01-13, 12:49
σωστά μυρίστικες :biggrin:
2μισαρι για 8-10Α ειναι καλά για 20 εκατοστά καλωδίωση νομίζω.
απλα θελω να αποφυγω τις κολλησεις γιατι ο μ/σ βγαζει μονοκλωνα χοντρα καλωδια, και δεν θελω να ειναι βασικα στον αέρα. πρέπει να είναι κάπου σταθερά πιασμένα. βεβαια οι μη χρησιμοποιούμενες ληψεις μπορουν να παραμείνουν στις κλέμες και η χρησιμοποιούμενη λήψη να γίνει κολλητή αλλά μετά αυτη η ενωση θα ειναι στον αέρα με μονωτικές ταινίες και δεν μου αρεσει σαν λύση. Ξεκολουν οι μονωτικές μετά απο καιρό κτλ. δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο σύστημα ένωσης που κανεις κολληση τα 2 καλωδια και μετα κουμπωνει εξωτερικα ένα πλαστικό περίβλημα μόνωσης.


βαλε ακροδεκτη στο καλωδιο τον οποιο θα τον κολλησεις με καλαι
και τελος
κατι τετοιο ενοω αλλα έχεις υπόψην κάτι συγκεκριμένο?

gsmaster
26-01-13, 20:28
Κάνε την κόλληση κανονικά και πέρνα και δυό θερμοσυστελλόμενα απο πάνω για σιγουριά και είσαι κομπλέ.