PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάλια τηλεοπτική λύψη



manos_3
23-01-13, 20:52
Καλησπέρα.Μένω σε ένα χωριό στα ψηλά μέρη του Ρεθύμνου.Η τηλεόραση παίζει χάλια....Μόνο χιόνια...!!!Πιάνουμε μόνο το mega ,λίγο σταρ ,ελάχιστο ΕΤ1 και κρήτη TV.
Το πρώτο ερώτημα είναι: Πως είναι δυνατόν εκεί που παίζει ένα κανάλι μια χαρά να χαλάει και να παίζει με χιόνια και μετά όποτε του καυλ@σει να επανέρχετε;;;

Έχω δύο κεραίες σε ταράτσα με καλή ορατότητα και προς Χανιά και προς Ηράκλειο(Ρογδιά) που έχει κεραίες εκπομπής και τον από κάτω μίκτη-ενισχυτή(νομίζω-δεν τον έβαλα εγώ) ο οποίος πέρνει σήμα από τις κεραίες και δίνει σήμα σε δύο TV που έχω σπίτι.

Αν πάρω κι'άλλο ενισχυτή θα βελτιωθεί η κατάσταση;;;;Επίσης πότε θα έρθει στα μέρη μας η μ@μημένη digea.;;;;;;Τόσο καιρό περιμένουμε!!!!

40869

lcharal
23-01-13, 20:57
Για την digea πατριωτη δεν κατέχω να απαντήσω! Όμως για το πρόβλημά σου, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις ελέγχους σε όλες τις συνδέσεις από τις κεραίες έως τις τηλεοράσεις, και να ελέγξεις όλα τα βίσματα. Έχεις προσέξει αν τα χιόνια σου τα κάνει με νοτιά, ή ανεξαρτήτου καιρού? Ότι χρειαστείς θα χαρώ να βοηθήσω.

manos_3
23-01-13, 21:01
Τα χιόνια τα κάνει ανεξαρτήτου καιρού...!!!!!!!Πως να ελέγξω τα βύσματα;;;;Με το χέρι αν είναι βιδωμένα;;;

giannis - IKARIA
23-01-13, 21:39
Καλησπέρα απο την Ικαρία !! τα βύσματα τα ελέγχεις αν ειναι καλά βιδωμένα, αν το καλώδιο είναι καλά βαλμένο μέσα στα βύσματα. Δες στις συνδέσεις του ενισχυτή που είναι επάνω στην κεραία αν το καλώδιο ή οι επαφές του ενισχυτή είναι σκουριασμένες, αν είναι οι επαφές τρίφτες με ένα ψιλό γυαλόχαρτο και μετά με ψιλό σύρμα για κατσαρόλες να μην έχουν καθόλου σκουριά, αν είναι το καλώδιο σκουριασμένο κόψε το σκουριασμένο και ξανασυνδεσέ το.
Ελενξαι το καλώδιο από την κεραία έως τον εσωτερικό ενισχυτή να μην είναι φθαρμένο, κομμένο, καμένο γενικά να είναι σε καλή κατάσταση.
Η digea μετά την διακοπή του αναλογικού σήματος σε Αθήνα και Θεσ//κη πίρε αναβολή η επέκταση της λόγο κρίσης....
αυτά.. ότι άλω θες πές μας

Notios38
24-01-13, 09:08
καλημερα..οπως προαναφερει ο Γιαννης..δεν υπαρχει στο digea συνεχεια λογω κρισης λενε και διαβαζω για τα μερη μας ...για τους επομενους μηνες...χρονους...ενα πακετο παιζει απο την Μαλαξα στο 39 με 4 καναλια 2 συνδρομιτικα και 2 ελευθερα..ανευ ενδοιαφεροντος για το κοινο,
Μανωλη εχεις διπλα σου γειτονα που να εχει ληψη ...κανονικη ωστε μετα να αρχισεις να ψαχνεις την εγκατασταση σου...αν δεν εχεις οπτικη επαφη με τα δυο κεντρα εκπομπης που αναφερες..ωστε να εχεις το ελαχιστο ευκρινες σημα για την κεραια σου?

giannis - IKARIA
24-01-13, 15:58
Φίλε Μανώλη ξέχασα να σου πω στις συνδέσεις του καλωδίου να προσέξεις να μην ενώνονται το ψηλό με το χοντρό σύρμα του καλωδίου
αν ενώνονται βραχυκυκλώνει η κεραία και δεν δουλεύει!!!!