PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητή κατανάλωσης ρεύματος



Amanteous
25-01-13, 00:16
Θέλω να πάρω ενα τέτοιο μπλιμπλίκι και ήθεαλ να ρωτήσω αν όντως κάνει δουλειά...

Το μόνο που θέλω να δείξω είναι τα watt, άντε και οι kwh...

Και απλά θέλω να μου πείτε αν έχει αγοράσει κάποιος και του δείχνει σωστά αποτελέσματα... (με μικρές αποκλίσεις δεν εεχω πρόβλημα.)

vasilllis
25-01-13, 10:06
Θέλω να πάρω ενα τέτοιο μπλιμπλίκι και ήθεαλ να ρωτήσω αν όντως κάνει δουλειά...

Το μόνο που θέλω να δείξω είναι τα watt, άντε και οι kwh...

Και απλά θέλω να μου πείτε αν έχει αγοράσει κάποιος και του δείχνει σωστά αποτελέσματα... (με μικρές αποκλίσεις δεν εεχω πρόβλημα.)

ποιο? Ακριβως??
σωστα δειχνουν τα καλα.Σε σχεση με την δεη εννοεις προφανως αποκλιση?
Εχουν ακομα και αυτη την δυνατοτητα ,να ρυθμιστουν και πιστοποιηθουν απο τον δημοσιο φορεα παροχης.

rama
25-01-13, 10:38
Κι εγώ ψάχνομαι για κάτι τέτοιο, και ενημερωτικά έχω βρεί τα εξής:
* με 10-20 ευρώ παίρνεις ένα αναλογικό μετρητή, που μετράει τις κιλοβατώρες με ροδάκια όπως το ρολόϊ της ΔΕΗ και μπαίνει στον πίνακα
* με λίγα παραπάνω ευρώ παίρνεις το ίδιο μαραφέτι με ψηφιακή οθόνη
* με 80 περίπου ευρώ παίρνεις ψηφιακό μετρητή που μπαίνει στον πίνακα και σου δείχνει τρέχουσα κατανάλωση, κάνει αναγωγή σε ευρώ και καταγράφει ιστορικό κατανάλωσης
* με λίγα έως πολλά παραπάνω λεφτά ο ίδιος μετρητής έχει και μικρή ταμπλέτα που συνδέεται ασύρματα ώστε να παρακολουθείς τα στοιχεία αυτά από τον καναπέ σου
Όλοι πάντως οι μετρητές συνδέονται πανεύκολα, με αμπεροτσιμπίδα στην κεντρική παροχή του πίνακα χωρίς κατσαβίδιασμα ή άλλη παρέμβαση.
Δες εδώ σχετικά
http://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=387

SV1EDG
25-01-13, 18:57
Είχε μια προσφορά το eshop.Γύρω στα 12 ευρώ αν θυμάμαι.Στο http://www.eshopspecials.gr/ .Τα βασικά έδειχνε W,KW,KWh,A.Μια χαρά για μια απλή ένδειξη.

vasilllis
25-01-13, 21:11
δεν εννοουσα ακριβως αυτα οταν εγραφα πιο πανω οτι μπορουν μεχρι και να πιστοποιηθουν....
οταν θελουμε ακριβεια σε ηλεκτρικες μετρησεις και οχι ενα gadget τοτε πρεπει να παμε σε ενα ηλεκτρολογειο.