PDA

Επιστροφή στο Forum : μειώνεται ο φωτισμός όταν ανάβω θερμοσίφωνο



nikolakiss
25-01-13, 04:31
καλημέρα

πριν λίγους μήνες μετακόμισα σε νέο σπίτι και τελευταία έχω παρατήρηση πως όταν ανάβω θερμοσίφωνο πέφτει ο φωτισμός.
έχω μερικές κανονικές λάμπες και οικονομικές και το φαινόμενο παρατηρείται σε όλες.

τι μπορεί να ευθύνεται γι'αυτό; :confused1:

electron
25-01-13, 07:30
Αυτο μπορει να οφειλεται σε καποιον χαλαρωμενο ουδετερο στο πινακα,στο ρολοι,ακομη και στην κολωνα που περνει παροχη το σπιτι.Για αρχη φωναξε εναν ηλεκτρολογο αμεσα για να δει τι απο ολα οσα σου ανεφερα συμβαινει.

xsterg
25-01-13, 20:06
στην μικρη διατομή των καλωδίων οφείλεται αυτο. δεν μπορεις να κανεις τιποτα. εκτος απο το να αλλαξεις την καλωδιωση ολου του σπιτιου.

lelek
25-01-13, 20:11
στην μικρη διατομή των καλωδίων οφείλεται αυτο. δεν μπορεις να κανεις τιποτα. εκτος απο το να αλλαξεις την καλωδιωση ολου του σπιτιου.

Συμφωνώ...

Και άρα εκτός από την καλωδίωση και πολλά από τα ασφαλιστικά μέσα και ίσως στην τελική και παροχή από τη Δ.Ε.Η.

tsimpidas
25-01-13, 20:15
Εγγυμονεί και κίνδυνος πυρκαγιάς η ηλεκτροπληξίας λόγο μικρής διατομής
καλωδίου που λειτουργεί σαν αντίσταση.


εγώ στην θέση σου θα το εφτιαχνα το συντομότερο δυνατόν
[αν δεν έχεις τις γνώσεις πάρε ηλεκτρολόγο που εμπιστευεσαι]

electron
25-01-13, 20:18
Ο άνθρωπος λέει "τελευταία έχω παρατηρήσει" κατά συνέπεια δεν μπορεί ξαφνικά οι καλωδιώσεις του σπιτιού να είναι ανεπαρκείς στην διατομή τους.

Κυριακίδης
25-01-13, 20:23
και τελευταία έχω παρατήρηση πως όταν ανάβω θερμοσίφωνο πέφτει ο φωτισμός.
:confused1:

Γιατί τελευταία? ... πριν δεν το έκανε? ...

lelek
25-01-13, 20:25
Ο άνθρωπος λέει "τελευταία έχω παρατηρήσει" κατά συνέπεια δεν μπορεί ξαφνικά οι καλωδιώσεις του σπιτιού να είναι ανεπαρκείς στην διατομή τους.

Γιάννη το θεωρείς απίθανο να έχουν αρπάξει λίγο οι καλωδιώσεις??

Αν συμφωνείς μαζί μας, τότε ποιά είναι η αιτία? Αμφιβάλλεις ότι μπορεί να είναι αυτά που λέμε?

electron
25-01-13, 20:31
Δεν θεωρώ απίθανο να έχουν αρπάξει όπως λες οι καλωδιώσεις, ωστόσο θεωρώ περισσότερο σύνηθες την χαλάρωση ενός ουδετέρου. Εκτός αυτού βασίζομαι στην διατύπωση που έκανε ο Νίκος ότι τελευταία παρατηρεί το φαινόμενο, που σημαίνει ότι πριν δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα. Φυσικά δεν μένει να μας το επιβεβαιώσει και ο ίδιος.

lelek
25-01-13, 20:35
Δεν θεωρώ απίθανο να έχουν αρπάξει όπως λες οι καλωδιώσεις, ωστόσο θεωρώ περισσότερο σύνηθες την χαλάρωση ενός ουδετέρου. Εκτός αυτού βασίζομαι στην διατύπωση που έκανε ο Νίκος ότι τελευταία παρατηρεί το φαινόμενο, που σημαίνει ότι πριν δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα. Φυσικά δεν μένει να μας το επιβεβαιώσει και ο ίδιος.

Μα αυτό λέω... τα καλώδια δεν ήτανε ανέκαθεν αρπαγμένα... μπορεί τώρα να τράβηξε λιγάκι παραπάνω ρεύμα το φορτίο και να αρπάξανε...

electron
25-01-13, 20:40
Όπως το θέτεις το αποδέχομαι περισσότερο αλλά όχι όπως το γράφει πιο πάνω ο xsterg. Δηλαδή να βγάλει σκάρτη ολόκληρη την εγκατάσταση του σπιτιού. Όπως να και να χει ο δημιουργός του θέματος θα πρέπει να μας το διευκρινίσει, επομένως ας αναμένουμε.

lelek
25-01-13, 20:41
Και κάτι ακόμη... με ένα τέτοιο φορτίο σε μονοφασική εγκατάσταση πάντα θα έχουμε ΈΣΤΩ και μια πολύ πολύ μικρή "πτώση τάσης"....... Εντάξει δε λέω για κάτι υπερβολικό βέβαια όπως αυτό που μάλλον συμβαίνει εδώ...γενικά μιλάω...

electron
25-01-13, 20:47
Σαφώς και θα έχουμε μια μικρή πτώση τάσης, όμως όχι όπως συνέβει στο δικό μου σπίτι τις προ άλλες, όπου μόλις άνοιγα τον θερμοσίφωνα, η τάση έπεφτε από τα 230v στα 190v. Για την ιστορία και επειδή τον πίνακα τον έχω ρετουσάρει ο ίδιος, το πρόβλημα εντοπίστηκε στην κολόνα της ΔΕΗ.

lelek
25-01-13, 21:05
Σαφώς και θα έχουμε μια μικρή πτώση τάσης, όμως όχι όπως συνέβει στο δικό μου σπίτι τις προ άλλες, όπου μόλις άνοιγα τον θερμοσίφωνα, η τάση έπεφτε από τα 230v στα 190v. Για την ιστορία και επειδή τον πίνακα τον έχω ρετουσάρει ο ίδιος, το πρόβλημα εντοπίστηκε στην κολόνα της ΔΕΗ.

Σωστός ο παίκτης...

vasilllis
25-01-13, 21:06
οταν λετε οτι εχουν αρπαξει τα καλωδια τι ακριβως εννοειται???

lelek
25-01-13, 21:26
οταν λετε οτι εχουν αρπαξει τα καλωδια τι ακριβως εννοειται???

Λιώνουν, καίγονται, μαυρίζουν (ελαφρώς πάντα έτσι) και γίνονται πιο σκληρά (μόνωση)....

Λογικά αυτό επηρεάζει και την πτώση τάσης αφού αλλάζουν όλα στο καλώδιο (μόνωση, αντίσταση, πτώση τάσης mV/m, κλπ κλπ)

Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...εδώ για να μαθαίνουμε είμαστε εξάλλου και να βοηθάμε...

vasilllis
26-01-13, 00:44
Λιώνουν, καίγονται, μαυρίζουν (ελαφρώς πάντα έτσι) και γίνονται πιο σκληρά (μόνωση)....

Λογικά αυτό επηρεάζει και την πτώση τάσης αφού αλλάζουν όλα στο καλώδιο (μόνωση, αντίσταση, πτώση τάσης mV/m, κλπ κλπ)

Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...εδώ για να μαθαίνουμε είμαστε εξάλλου και να βοηθάμε...
Μα για να αλλαξει η αντισταση πρπει να αλλαξει κατασταση και ο χαλκος.δεν μιλας κατα την χρηση λογω θερμοτητας ,μιλας για καποια μονιμη "βλαβη" .χαλαει???
Οριακα μονο αν κλεινει κυκλωμα λογω καταστροφης της μονωσης .αλλιως δεν ιφισταται.

lelek
26-01-13, 00:48
Εγώ νομίζω ότι αλλάζει....αυτό λέω...

αλπινιστης
26-01-13, 15:06
Μα για να αλλαξει η αντισταση πρπει να αλλαξει κατασταση και ο χαλκος.δεν μιλας κατα την χρηση λογω θερμοτητας ,μιλας για καποια μονιμη "βλαβη" .χαλαει???


Σε παλαια εγκατασταση, συναντησα "ξερο" καλωδιο (1,5αρι μονοκλωνο) που σε μηκος 1,5 μετρα ειχε αντισταση 48 ΟΗΜ! Χρησιμοποιουσα ενα μηχανημα που επιτηρει τα φορτια του και το συγκεκριμενο μου το εβγαζε σαν βλαβη (επεφτε το ρευμα κατω απο το κατωφλι επιτηρησης). Οταν ειπε ο ενας απο την ομαδα "Δεν μετραμε και το καλωδιο?" , στην αρχη γελασαμε...τι βλαβη να ειχε εναμισαρι μονοκλωνο??!

lelek
26-01-13, 15:26
Σε παλαια εγκατασταση, συναντησα "ξερο" καλωδιο (1,5αρι μονοκλωνο) που σε μηκος 1,5 μετρα ειχε αντισταση 48 ΟΗΜ! Χρησιμοποιουσα ενα μηχανημα που επιτηρει τα φορτια του και το συγκεκριμενο μου το εβγαζε σαν βλαβη (επεφτε το ρευμα κατω απο το κατωφλι επιτηρησης). Οταν ειπε ο ενας απο την ομαδα "Δεν μετραμε και το καλωδιο?" , στην αρχη γελασαμε...τι βλαβη να ειχε εναμισαρι μονοκλωνο??!

Σωστά!!!!


Ενώ λογικά θα έπρεπε να έχει άντε maximum 0,5 Ω....

Οπότε χαμήλωνε το ρεύμα του φορτίου φίλε Αλέξανδρε, έτσι???

αλπινιστης
26-01-13, 15:32
Ακριβως.

lelek
26-01-13, 15:51
Μεγαλώνει η πτώση τάσης επάνω στο καλωδιο ------> μικραίνει η "πτώση τάσης" πάνω στο φορτίο (τα 230 V που θέλω στο φορτίο δηλαδή) και άρα σύμφωνα με το νόμο του

Ohm μικραίνει και το ρεύμα στο φορτίο (μιας και η αντίσταση του φορτίου δε μεταβλήθηκε)

΄Η διαφορετικά


Μικραίνει το ρεύμα φορτίου γιατί μεγάλωσε η συνολική αντίσταση (καλώδιο+φορτίο) και άρα από το νόμο του Ohm μικραίνει και η τάση στο φορτίο...



(Το είχα γράψει συμπληρωματικά πριν και δε το εστειλα... αλλά "κολλάει" στο "ακριβώς" του Αλέξανδρου)

stavros_97s
26-01-13, 15:59
Αυτό το φαινόμενο είναι συνηθισμένο, και εγώ όταν ανοιγοκλείνω τον διακόπτη του αερόθερμου(1200Watt), όταν βάζω μπρος τον μεγάλο Γωνιακό λειαντήρα (2400Watt), παρατηρώ μια μικρή έως ελάχιστη πτώση τάσης, δεν είναι τόσο τρομερό, για μένα απλά συνήθισετο...

lelek
26-01-13, 16:14
Ναι, έχεις δίκιο Σταύρο...


Το θέμα όμως είναι γιατί αυτή η "πτώση τάσης" (η τάση) επάνω στο φορτίο που είναι μικρότερη από τα 230 V να μεταφέρεται σε όλη την εγκατάσταση... δηλαδή ανάβεις το θερμοσίφωνο και "πέφτει" λιγάκι ο φωτισμός από τις λάμπες...

electron
26-01-13, 16:18
Για να μην πλατειάζουμε το θέμα με το λίγο ή πολύ πτώση τάσης, θα αναφέρω ότι κατά τα πρότυπα της ΔΕΗ, η επιτρεπτή πτώσης τάσης ανέρχεται στο 2% περίπου της ονομαστικής, από κει και πέρα οποιαδήποτε απόκλιση χρήζει εξέτασης σε μια εγκατάσταση.

stavros_97s
26-01-13, 16:39
Βασικά Νίκο, το σπίτι είναι καινούργιο, θέλω να πω πρώτη φορά μπαίνει κάποιος μέσα;
Γιατί αν είναι έτσι αλλάζουν τα πράγματα...

katmadas
26-01-13, 18:52
Αφου ρε παιδια στο μηνημα του ο ανθρωπος λεει οτι μετακομισε πριν λιγο καιρο εκει.
Πως να ξερει τι συνεβαινε πριν?
Και εγω νομιζω οτι φταινε τα καλωδια (μικρη διατομη).
Επισης μηπως εχεις και σωματα ρευματος σε λειτουργια εκεινη την ωρα?

nikolakiss
28-01-13, 14:05
παιδιά ευχαριστώ για τις απάντησης σας

λοιπόν η πολυκατοικία λογικά πρέπει να είναι άνω των 15 ετών και είμαι μέσα στο διαμέρισμα 1 μήνα περίπου.
το φαινόμενο να πέφτει για 1 με 2 δευτερόλεπτα ο φωτισμός και μετά να επανέρχεται το έχω ξανασυναντήσει και σε άλλα σπίτια, αλλά στο συγκεκριμένο και τις τελευταίες 2 μέρες πριν δημιουργήσω το θέμα σε αυτό το φόρουμ ήταν διαφορετικό.
ο φωτισμός έπεφτε αρκετά όσο ήταν αναμμένο το θερμοσίφωνο, σαν να το χαμήλωνε κάποιος με ροοστάτη.

από το βράδυ του σαββάτου λοιπόν όλα ήταν φυσιολογικά γιαυτό και δεν απάντησα.
ίσως τελικά να ήταν κάποιο πρόβλημα της ΔΕΗ ή λόγο κακοκαιρίας;:001_unsure:
παλαιότερα λόγο βροχόπτωσης είχε κοπεί το ρεύμα σε όλο το τετράγωνο και η πλάκα ήταν πως στην απέναντι μεριά του δρόμου είχαν ρεύμα ενώ από εδώ που είμαι δεν είχε κανένας:lool:

βλέποντας όμως τις απαντήσεις σας και τον κίνδυνο να έχουν "αρπάξει" οι καλωδιώσεις σκέφτομαι να φωνάξω και κάποιον ηλεκτρολόγο να δει την εγκατάσταση.

electron
28-01-13, 14:19
Εφόσον το πρόβλημα ήταν την δεδομένη στιγμή, τότε δεν μπορούμε να καταλήξουμε στην περίπτωση των αρπαγμένων καλωδιώσεων. Ετσι όπως το περιγράφεις μάλλον το πρόβλημα το είχε η ΔΕΗ, πιθανόν σε κάποιον Μ/Σ σε κολόνα κοντά στο σπίτι σου.

Κυριακίδης
28-01-13, 14:40
Αποκλείεται να ήταν και (λόγω των ημερών βροχές κτλ και αν είναι σπίτι με κεραμίδοσκεπή ) ... να έχουμε κάποιες υγρασίες μέσα στα ντουβάρια ?

electron
28-01-13, 15:07
Τίποτα δεν αποκλείεται αλλά μιλάμε πάντα και αναφέρουμε περιπτώσεις που συμβαίνουν συχνότερα και δεν είναι... Οι Περιπτώσεις. Αν τώρα κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι ακραίο όπως υγρασίες σε ντουβάρια ή αρπαγμένη ολόκληρη την εγκατάσταση του σπιτιού, να μας το πει και όχι απλά να εικάζουμε κάτι χωρίς να έχουμε ιδία εμπειρία ή έστω να μας το έχει αναφέρει κάποιος τεχνικός.

thespyros
10-03-13, 00:41
μικρη διατομή των καλωδίων οφείλεται αυτο

her
10-03-13, 01:18
Εξηγείτε γιατί το πρόβλημα είναι η καλωδίωση; Αν υποθέσουμε ακόμα και στην ακραία περίπτωση ότι στο θερμοσίφωνο συνδέεται με καλώδιο 3*1,5. Πως αυτό το καλώδιο που είναι πολύ μικρής διατομής μπορεί να επηρεάσει τους άλλους κλάδους του σπιτιού;


Τον ίδιο τον θερμοσίφωνα καταλαβαίνω ότι θα τον επηρεάσει γιατί λόγο μεγάλης αντίστασης στο καλώδιο μπορεί τελικά να τροφοδοτείτε με π.χ 180V αντί 230V, αλλά το υπόλοιπο σπίτι;

electrifier
10-03-13, 23:29
λολ, το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου διαμέρισμα. Κυρίως είναι εμφανές σε λαμπτήρες πυρακτώσεως (αλλά και μικρούς πυρακτώσεως αλογόνου στο μπάνιο που δουλεύουν μέσω μετασχηματιστή). Άσχετη αλλά κουλή λεπτομέρεια είναι πως τη σύνδεση την έκανε υδραυλικός (αυτός που εγκατέστησε το θερμοσίφωνο) - γαμάτο, έτσι; :001_tongue:

Το θερμοσίφωνο το δικό μου είναι ηλιακός 120 λίτρων, οπότε το καλώδιό του ενδεχομένως να μην είναι ιδανικό δεδομένου πως διανύει καμιά 10αριά μέτρα απόσταση από το πίνακα.

Πάντως ούτε εγώ κατάλαβα γιατί φταίει η καλωδίωση του σπιτιού ολόκληρη. Αν φταίει κάποια καλωδίωση είναι αυτή που φέρνει τη τάση στο σπίτι μου...

thespyros
02-02-16, 22:26
μικρες διατομες στανταρ,...

FILMAN
03-02-16, 16:41
Όχι απαραίτητα. Αν τα καλώδια που τροφοδοτούν και τις δύο συσκευές (θερμοσίφωνα και φωτιστικό) είναι λεπτά, μακριά, οι διακλαδώσεις που περιλαμβάνονται δεν είναι σφιχτές και οι επαφές των εξαρτημάτων που μεσολαβούν δεν παρουσιάζουν χαμηλή αντίσταση (π.χ. πώμα γενικής τηκόμενης ασφάλειας χαλαρά βιδωμένο και οξειδωμένες επαφές ασφαλειοθήκης), υπάρχει πτώση τάσης που μεγαλώνει καθώς τραβάς περισσότερο ρεύμα. Έτσι με αναμμένο θερμοσίφωνα η πτώση τάσης θα είναι μεγαλύτερη από ότι με σβηστό, και η λάμπα θα ανάβει λιγότερο.

vasilllis
03-02-16, 17:02
Γενικά αν το δίκτυο είναι σωστό,ερχεται σωστη ταση δηλ.το προβλημα εστιαζεται σε αντίσταση σε σειρα με τους καταναλωτες και πριν απο αυτους.

alpha uk
04-02-16, 02:56
Δέν έχει νά κάνει μέ τής μικρές διατομές , περισσότερο έχει νά κάνει μέ αυτά πού ανέφερε ό Φίλλιπος . Το Zs τού κάθε κυκλώματος πρέπει νά είναι ανάλογο τού Max Zs τής κάθε ασφάλειας πού ασφαλίζει τό κύκλωμα

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
04-02-16, 16:14
τι μου θυμισατε τωρα εχω ενα πολυ παλιο σπιτι το οπιο εχει ενα διακοπτη πακο και μια ασφαλεια 25Α πατητη αυτα τα υπολειπα ειναι λεπτομερειες χαχα..

παντως φιλε Νικο αν χαμηλονουν πολυ τα φωτα σου με του βαζεις καποιο φορτιο τοτε το πιο πιθανο ειναι καπια βλαβη σε ουδετερο στο ρολοι η σε κολονα ΔΕΗ αν εισε σε πολυκατικια ρωτα αν εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα.

draco1
05-02-16, 22:18
ΚΑΚΗ ΕΠΑΦΗ στην Κεντρικη ασφαλεια του πίνακα ή στην μπάρα ουδέτερου (κακη επαφή ή λιωμένη μπάρα )

picdev
31-10-21, 21:39
σε ανακαινισμένο σπίτι , εφτιαξα εγώ τα ηλεκτρολογικά , σωστές διατομές , κλέμες wago παντου κτλ.
Εγινε ο τυπικός έλεγχος απο ηλεκτρολόγο.
Η αποσταση του πινακα απο το ρολόι ειναι 20 μέτρα(ίσως και παραπάνω), το μονο που δεν αλλαξα επειδη δεν αλλαζει, ειναι το παροχικό καλώδιο .
Επισης δεν άλλαξα απο αμέλεια ενα μικρό πινακάκι που ειναι διπλα στο ρολόι με μια παλιά ασφάλεια και εναν διακοπτη.
Πρόσφατα έβαλα μεγάλα φορτία και βλεπω οτι η τάση στον επιτηρητή φάσης πέφτει 3volt ανά 3kw περίπου φορτίου.
3kw = 13Α , που σημαίνει 3volt / 13A = 0.2ohm.

Προσφατα άλλαξα και ρολοί, θα φερω ηλεκτρολόγο να μου αλλάξει το πινακάκι διπλα στο ρολόι,
σαν πτωση τασης ειναι φυσιολογική? μπορώ να πω στον ηλεκτρολόγο να κάνει κάποιες ειδικές μετρήσεις με το μηχάνημα μέτρησης των εγκαταστάσεων ?
Ο πινακας έχει 2 μπάρες ουδετέρου εχω τσεκάρει οτι ολα ειναι σφιγμένα αλλά άλλος ενα έλεγχος δεν βλάπτει.
Επίσης θα μετρήσω και αν υπαρχει η ιδια πτώση τάσης στο πινακάκι του ρολογιού (μήπως το πρόβλημα ειναι πριν το ρολόι)

mikemtb
01-11-21, 01:39
3 volt στα 3kw φορτίο πτώση? Σιγά την πτώση. Από 230 στα 227.
Δηλαδή με 10kw!! Φτάνει 220v, ε και?
Το παλιοπινακακι ναι άλλαξε το. Συμβάλει και αυτό

Κλασσικά: Tapatalk

picdev
01-11-21, 09:47
3 volt στα 3kw φορτίο πτώση? Σιγά την πτώση. Από 230 στα 227.
Δηλαδή με 10kw!! Φτάνει 220v, ε και?
Το παλιοπινακακι ναι άλλαξε το. Συμβάλει και αυτό

Κλασσικά: Tapatalk

πρώτη φορά παρακολουθώ live καταναλώνεις και τάσεις, εχω βάλει στο πίνακα shelly em με clamp ,
δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές δεν ειμαι ηλεκτρολόγος.
δυστηχώς η τάση ειναι 220volt και το καλοκαίρι ακόμα πιο κατω, ειναι χάλια η περιοχή

pstratos
01-11-21, 13:41
Μέχρι τα 210V είσαι εντώς του ορίου του 10%. Το καλοκαίρι και 10kW να τραβήξεις είσαι οκ. Τώρα και 20kw....

antonisc
01-11-21, 19:10
ελεγχος κακής επαφής ουδετέρου στην μπάρα. στον πινακα και μεγαλο ποσοστο Κομμένος ουδέτερος στη ΔΕΗ

vasilllis
01-11-21, 19:24
σε ανακαινισμένο σπίτι , εφτιαξα εγώ τα ηλεκτρολογικά , σωστές διατομές , κλέμες wago παντου κτλ.
Εγινε ο τυπικός έλεγχος απο ηλεκτρολόγο.
Η αποσταση του πινακα απο το ρολόι ειναι 20 μέτρα(ίσως και παραπάνω), το μονο που δεν αλλαξα επειδη δεν αλλαζει, ειναι το παροχικό καλώδιο .
Επισης δεν άλλαξα απο αμέλεια ενα μικρό πινακάκι που ειναι διπλα στο ρολόι με μια παλιά ασφάλεια και εναν διακοπτη.
Πρόσφατα έβαλα μεγάλα φορτία και βλεπω οτι η τάση στον επιτηρητή φάσης πέφτει 3volt ανά 3kw περίπου φορτίου.
3kw = 13Α , που σημαίνει 3volt / 13A = 0.2ohm.

Προσφατα άλλαξα και ρολοί, θα φερω ηλεκτρολόγο να μου αλλάξει το πινακάκι διπλα στο ρολόι,
σαν πτωση τασης ειναι φυσιολογική? μπορώ να πω στον ηλεκτρολόγο να κάνει κάποιες ειδικές μετρήσεις με το μηχάνημα μέτρησης των εγκαταστάσεων ?
Ο πινακας έχει 2 μπάρες ουδετέρου εχω τσεκάρει οτι ολα ειναι σφιγμένα αλλά άλλος ενα έλεγχος δεν βλάπτει.
Επίσης θα μετρήσω και αν υπαρχει η ιδια πτώση τάσης στο πινακάκι του ρολογιού (μήπως το πρόβλημα ειναι πριν το ρολόι)Πόσα μετρα απο τον νετασχηματιστή εισαι;
Μέτρηση αντιστασης γραμμών

picdev
02-11-21, 20:26
Δεν ξέρω πόσο μακρυά είμαι αλλά γενικά όλη η περιοχή έχει προβλήματα χαμηλής τάσης , ειδικά το καλοκαίρι που αυξάνεται ο πληθυσμός .

Η αντίσταση αγωγών έχει κάποια αποδεκτά όρια ?

Τον πίνακα τον κάνα τσεκαρα και βρήκα κάτι .
Άλλωστε έχω ασφάλειες LN και μπάρα ln οπότε οι συνδέσεις ουδέτερου είναι λίγες με καλώδιο .



Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

picdev
02-11-21, 20:39
Άλλη μια ερώτηση , επειδή θα του πω να μου μετρήσει και γείωση(σίγουρα δεν είναι καλή ) , κάπου πήρε το μάτι για διάφορους τρόπους μέτρησης της γείωσης , ο πιο σωστός τρόπος ποιος είναι ?
Έχω ουδετερογειωση

Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

el greco 1
02-11-21, 22:21
αυτος που θα ερθει να μετρισει τη γειωσει πρεπει να βαλει και πασαλακια στο εδαφος για να κανει σωστη μετριση.

https://www.youtube.com/watch?v=ftlkIyxEjJk

vasilllis
02-11-21, 23:31
Είτε τσιμπίδα μέτρησης γείωσης.Και οι δύο αποδεκτοί μεθόδοι είναι.

Η αντίσταση αγωγών έχει κάποια αποδεκτά όρια ?

Έχει.Θα καταλάβετε όταν σε κάποια γραμμή,έχετε πολύ μεγαλύτερη τιμή.Συνήθως δείχνει πληγωμένα καλώδια και χαλαρές συνδέσεις.

picdev
03-11-21, 23:46
Ναι μου είπε για τα πασαλακια αλλά πρέπει να έχουν απόσταση 20 μέτρα το καθένα , ίσως βρούμε χώμα.
Για την αντισταση αγωγών υπάρχει κάποια ειδικευμένη μέτρηση που γίνεται με το όργανο πιστοποίησης ?

Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
04-11-21, 08:24
https://www.ti-soft.com/el/support/help/electricaldesign/project/yde/protocol/getmeasurements/z_line/macrotest

picdev
04-11-21, 10:38
https://www.ti-soft.com/el/support/help/electricaldesign/project/yde/protocol/getmeasurements/z_line/macrotestΘα δω και τα χαρτιά από τις μετρήσεις που έκανε ο ηλεκτρολόγος που μου έβγαλε το πιστοποιητικό . Πάντως σε μια κουβέντα που είχα , γενικά η περιοχή έχει θέμα .
Πχ ανοίγει ο διπλανός κλιματιστικό και υπάρχει βύθιση . Θα τα κοιτάξω όλα αυτά και θα ενημερώσω

Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

picdev
04-11-21, 12:26
Βρήκα ενα πρότυπο, αλλα βλέπω ειναι εταιρείας? Υπάρχει καποιο ευρωπαικο πρότυπο ?
Τέτοια μέτρηση δεν νομιζω να υπήρχε για την έκδοση του πιστοποιητικού
https://www.westernpower.co.uk/downloads-view-reciteme/38953

alpha uk
04-11-21, 15:21
https://professional-electrician.com/technical/determining-zs-for-a-lighting-circuit/

vasilllis
04-11-21, 20:54
Βρήκα ενα πρότυπο, αλλα βλέπω ειναι εταιρείας? Υπάρχει καποιο ευρωπαικο πρότυπο ?
Τέτοια μέτρηση δεν νομιζω να υπήρχε για την έκδοση του πιστοποιητικού
https://www.westernpower.co.uk/downloads-view-reciteme/38953https://www.deddie.gr/media/8345/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%BC%C E%B1.pdf

Το 3.4 .Το ζητάει ο ΔΕΔΔΗΕ


Υγ of topic .Εκανα αναζήτηση ΥΔΕ και βρήκα πιστοποιητικά απο 24€..ο κατήφορος δεν έχει τέρμα...

picdev
05-11-21, 00:38
https://www.deddie.gr/media/8345/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%BC%C E%B1.pdf

Το 3.4 .Το ζητάει ο ΔΕΔΔΗΕ


Υγ of topic .Εκανα αναζήτηση ΥΔΕ και βρήκα πιστοποιητικά απο 24€..ο κατήφορος δεν έχει τέρμα...


https://www.deddie.gr/media/8345/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%BC%C E%B1.pdf

Το 3.4 .Το ζητάει ο ΔΕΔΔΗΕ


Υγ of topic .Εκανα αναζήτηση ΥΔΕ και βρήκα πιστοποιητικά απο 24€..ο κατήφορος δεν έχει τέρμα...

αυριο θα δω βρώ το χαρτί, ειπα σε ενα γνωστό εργολάβο άλλα έστειλε υπάλληλο.

picdev
05-11-21, 00:53
λοιπόν ειδα το χαρτί , εχει μετρήσεις για ολες τις γραμμές , σιγουρα οι μετρησεις δεν εγιναν σε ολες τις γραμμές αλλα σε μια πριζα μονο :001_rolleyes:
επίσης στο χαρτί δεν ειναι σημειωμένη πουθενά η αντίσταση βρόχγου σφάλματος :001_rolleyes: πως εγκρίθηκε αυτο απο τη δεη ?

τελος νομιζω οτι η συγκεκριμένη μέτρηση οπως καταλαβαίνω ειναι πιο πολυ για την σωστή λειτουργία των ασφαλειών, παρά για τη πτώση τάσης.

alpha uk
05-11-21, 03:59
Το max Zs δεν έχει συσχέτιση με την πτώση τάσης , το (max phase to neutral loop impedance PNLI)της παροχής όμως έχει , συνήθως σε TN-C παροχές η αντίσταση βροχου μεταξύ φάσης ουδέτερου είναι ίδια με την αντίσταση φάσης γείωσης και δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 0.45Ω σε δίκτυα που τροφοδοτούν και οδικό φωτισμό. 035Ω σε δίκτυα που τροφοδοτούν μόνο κτίρια .(αυτά ισχύουν εδώ στην Αγγλία )για τα Ελληνικά δεδομένα δεν γνωρίζω , πάντως μεγάλες μετρήσεις στο Ze αντιστοιχούν και σε μεγάλα Ζς (όχι πάντα ,αυτό είναι σχετικό ) με συνέπεια οι ασφάλειες να μην λειτουργούν σωστά στον χρόνο πτώσης (0.4 - 5 seconds)

vasilllis
05-11-21, 08:17
Ναι σωστά.Μετράει φάση γειωση μόνο.

Καλά από Υδέ μην ψάχνεις.Έχω δει ΥΔΕ να γράφει "χωρίς γείωση" και πηρε ρεύμα.

picdev
27-11-21, 18:49
Λοιπόν παιδιά άλλαξα το πινακακι που είναι δίπλα στο ρολόι , έβαλα καινούριο διπολικό και μέτρησα τη τάση πριν το διακόπτη .
Όταν ανάβω τον θερμοσίφωνα η τάση πέφτει στο ρολόι 3volt . Από 223.3 πέφτει στο 220.5.
Μέσα στο σπίτι έχω 220volt . Οπότε στα 40 μέτρα περίπου έχω περίπου μισό βόλτ πτώση . Τις μετρήσεις τις έκανα με unit

Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk