PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά spot led.



avolar
25-01-13, 18:25
Θελω μια βοηθεια απο απο μερικους που κατεχουν γιατι δεν εχω ιδεα.
Θελω ν'αγορασω σποτακια για το σπιτι σε καινουργια ηλεκτρολογικη εγκατασταση αν αυτο παιζει ρολο.Ο ηλεκτρολογος μου ειπε να παρω σποτακια στα 220v και να ειναι 7w.
Οσο αναφορα τα watt αναλογως τι θα μου αρεσει περρισοτερο στο χωρο θα επιλεξω.
Δεν θελω να ντιμαρονται.
Εχω καποιες ερωτησεις αν μπορει καποιος να με βοηθησει.


1.Καποια σποτακια λενε 220-240V και καποια αλλα AC85~265V. Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ τους?
2.Για να εχω μια αναλογια στα 40w σε καθε σποτακι ποσα watt θα πρεπει να ειναι το σποτακι που θα επιλεξω?
3.Τι να προτιμησω και ποια ειναι καλυτερα αυτα που ειναι smd ή τα αλλα με την λαμπα(ή 2-4 λαμπακια).
4.Η γωνια φωτισμου στα smd ειναι μεγαλυτερη απο τα αλλα?Ποσο ειναι η ιδανικη?
5.Βρηκα σποτακια εδω Ελλαδα που ειναι πολυ ακριβοτερα σε σχεση με το να τα αγορασω απο ebay.Ειναι καλα αυτα απο ebay ή να προτιμησω να παρω απο εδω?Εχει παρει κανεις απο ebay και αν εχει να μου προτεινει κανεναν πωλητη.Σε καποια καταστηματα που πηγα μου προτειναν ενα στα 4w της philips και δυο στα 3w της geyer και dimco.Δεν θα χρειαστω παραπανω μου watt μου ειπαν.

Απο ebay βρηκα αυτα:
http://www.ebay.com/itm/110927599681?var=410128388987&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
(http://www.ebay.com/itm/110927599681?var=410128388987&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649)http://www.ebay.com/itm/150839314425?var=450093065014&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Ειναι καλα αυτα και σαν τιμη γνωριζει κανεις.
Αν κανεις εχει να μου προτεινει κατι αλλο δοκιμασμενο πολυ ευχαριστως.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

avolar
01-02-13, 11:55
Καποιος να μου πει καμια γνωμη να με βοηθησει?

lepouras
01-02-13, 12:39
Σάκη καλήμερα. αυτά που θα σου απαντήσω είναι καθαρά προσωπικές μου απόψεις και μπορεί να κάνω λάθος οπότε δες τα σαν μια χοντρική εικόνα μέχρι να λάβεις πιο ακριβείς απάντηση.
1. αυτό που γράφουν είναι το εύρος τάσης που μπορούν να παίξουν. τα δεύτερα έμενα θα μου λέγαν ότι είναι καλύτερα από τα πρώτα διότι θα θεωρούσα ότι π.χ. έχουν καλύτερο (εσωτερικά) κύκλωμα άρα και στην σταθεροποίηση της τάσης τον λεντ τους(ίσος).
2. δεν είναι στάνταρ αυτό εξαρτάτε από τον κατασκευαστή και την ποιότητα οπότε πρέπει να δεις τι χαρακτηριστικά τους δίνει σε λουξ ή λουμεν. συνήθως αναγράφετε στην συσκευασία.
3. και αυτό πάλι δεν είναι στάνταρ όπως το 2.
4. τις μοίρες τις δίνει πάλι ο κατασκευαστής. το πιες μοίρες θα επιλέξεις εξαρτάτε από το ύψος τοποθετήσεις και τον αριθμό τον λαμπτήρων που θα βάλεις και άλλους παράγοντες που καθορίζουν τον φωτισμό σου.
5. από ebay δεν γνωρίζω. υπάρχουν εδώ πολλές συζητήσεις που γίνονται. μπορείς να τις διαβάσεις και να αποφασίσεις αν σε συμφέρει ή πώς γίνετε.

SV1JRT
01-02-13, 13:32
Σάκη συμφωνώ με τον Γιάννη παραπάνω.
Απλά να προσθέσω οτι προσωπικά πάντα, προτιμώ τις λάμπες με 2-4 LED απο τις SMD Και ολες τις λάμπες που έχω, τις έχω αγοράσει απο το ebay και λειτουργούν πάνω απο χρόνο τώρα απροβλημάτιστα....

primeras
01-02-13, 13:55
Σάκη δές και τα παρακάτω που έχω βρει και με βοήθησαν στις επιλογές μου (εδώ και 1 μήνα περίπου έχω led και ειμαι ευχαριστημένος).

Λάμπες οικονομίας - Συμφέρουν;
Πολλά λέγονται το τελευταίο διάστημα για τις λεγόμενες λάμπες οικονομίας. Ορισμένα είναι σωστά, άλλα όμως αποτελούν απλά μύθους, με αποτέλεσμα να παραπλανούν τον καταναλωτή.

Πραγματοποιήσαμε μια μικρή έρευνα σε διάφορες πηγές του διαδικτύου και καταλήξαμε σε κάποια συμπεράσματα, τα οποία παραθέτουμε παρακάτω σε απλή μορφή, ώστε να είναι κατανοητά στον μέσο αναγνώστη.

Κατανάλωση και φωτιστική απόδοση

Η ισχύς (Watt) και η φωτιστική απόδοση (Lumen) είναι δύο διαφορετικά μεγέθη που χαρακτηρίζουν έναν λαμπτήρα.

Η ισχύς (Watt) υποδηλώνει την ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνει ένας λαμπτήρας, όταν λειτουργεί. Π.χ. ένας λαμπτήρας 100W, αν μείνει σε λειτουργία 10 ώρες, θα καταναλώσει 100W X 10H = 1KWH (μία κιλοβατώρα), την οποία θα πληρώσουμε στην ΔΕΗ.

Η φωτιστική απόδοση αναφέρεται στο πόσο έντονα φωτίζει ο λαμπτήρας. Ένας λαμπτήρας 300 Lumen φωτίζει πιό έντονα ένα δωμάτιο, σε σύγκριση με κάποιον άλλον των 200 Lumen.



Η φωτιστική απόδοση (Lumen) είναι ανεξάρτητη από την ισχύ (Watt)

Αυτό σημαίνει ότι δύο διαφορετικοί λαμπτήρες μποροί να έχουν ονομαστική ισχύ 100 W, δηλαδή να καταναλώνουν την ίδια ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας, αλλά ο πρώτος να φωτίζει περισσότερο. Δηλαδή πληρώνοντας τα ίδια χρήματα στη ΔΕΗ, ο πρώτος δίνει περισσότερο φως.

Στην αγορά κυκλοφορούν σήμερα τέσσερα είδη λαμπτήρων.
α. Πυρακτώσεως (κοινές λάμπες)
β. Φθορισμού (σωλήνες)
γ. Φθορισμού μικρού μεγέθους (οικονομίας)
δ. LED

Παρακάτω ακολουθεί η αντιστοιχία φωτιστικής απόδοσης μεταξύ τους (μέσοι όροι απόδοσης - υπάρχουν μικροδιαφορές ανάλογα με τη μάρκα και την ποιότητα).

Λαμπτήρας πυρακτώσεως --> 15 Lumen / Watt
Λαμπτήρας φθορισμού -------> 50 Lumen / Watt
Λαμπτήρας οικονομίας --------> 55 Lumen / Watt
Λαμπτήρας LED -----------------> 90 Lumen / Watt

Όπως προκύπτει από τα παραπάνω, μια κλασική λάμπα 100W δίνει φωτισμό 2000 Lumen.



Αν λοιπόν σε ένα δωμάτιο έχουμε μια κοινή λάμπα 100 Watt και θέλουμε να έχουμε τον ίδιο φωτισμό, αλλά με μικρότερη κατανάλωση, τότε θα πρέπει να προσέξουμε ότι:

Λαμπτήρας πυρακτώσεως 1500 Lumen ------> κατανάλωση 100 Watt
Λαμπτήρας φθορισμού 1500 Lumen -----------> κατανάλωση 30 Watt
Λαμπτήρας οικονομίας 1500 Lumen -----------> κατανάλωση 28 Watt
Λαμπτήρας LED 2000 Lumen --------------------> κατανάλωση 16,6 Watt

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι:

- ένας λαμπτήρας οικονομίας δίνει 3,6 φορές τον ίδιο φωτισμό σε σύγκριση με έναν λαμπτήρα πυρακτώσεως στα ίδια Watt και όχι 5 φορές, όπως λένε οι διαφημίσεις.
- ένας λαμπτήρας LED δίνει 6 φορές τον ίδιο φωτισμό σε σύγκριση με έναν λαμπτήρα πυρακτώσεως στα ίδια Watt και όχι 10 φορές, όπως λένε οι διαφημίσεις.

Ίσως τώρα να σας λύθηκε η απορία γιατί ενώ στο κατάστημα μας λένε, ότι μια λάμπα οικονομίας 20 Watt αντιστοιχεί σε λαμπτήρα πυρακτώσεως 100 Watt, μόλις την τοποθετήσουμε στο σπίτι μας, μας δίνει την αίσθηση ότι φωτίζει λιγότερο. Είναι επειδή στην πραγματικότητα φωτίζει όσο ένας λαπτήρας 72 Watt.



Τι πρέπει να γνωρίζουμε:

Στους λαμπτήρες οικονομίας, επιλέγουμε αυτούς που δίνουν θερμό φωτισμό (κίτρινο χρώμα φωτός, που δεν κουράζει τα μάτια).

Οι λαμπτήρες οικονομίας απαιτούν 1-2 λεπτά, από τη στιγμή που θα ανάψουν, ώστε να φτάσουν στη μέγιστη απόδοση φωτισμού. Όσο παλιώνουν λόγω χρήσης, η μέγιστη απόδοση σε Lumen μικραίνει.

Οι λαμπτήρες LED, πέρα από την χαμηλότερη κατανάλωση, δεν θερμαίνονται όταν λειτουργούν, πράγμα που τους καθιστά βολικούς σε κάποιες εφαρμογές, όπως σποτάκια, φωτισμό βιτρίνας ή κλειστού επίπλου με τζαμαρία κλπ.

Το ακριβότερο δεν είναι πάντα και το καλύτερο, όπως και το φθηνότερο δεν είναι πάντα και το πιο συμφέρον. Υπάρχουν λαμπτήρες κορυφαίας μάρκας (και τιμής) που προσφέρουν ακριβώς τα ίδια με άλλους μεσαίας μάρκας (και τιμής). Αν δυό ίδιοι λαμπτήρες οικονομίας ή LED έχουν διαφορά στην τιμή, σίγουρα θα έχουν διαφορά και στη διάρκεια ζωής. Ό,τι είναι κινέζικο δεν είναι απαραίτητα και κακής ποιότητας, όπως προσπαθεί να μας πείσει ο μέσος πωλητής.

Η διάρκεια ζωής που δίνει ο κατασκευαστής (κάποιες χιλιάδες ώρες) ισχύει με την προϋπόθεση ότι ο λαμπτήρας λειτουργεί σε στεγνό μέρος (όχι υγρασία) και συνεχώς, χωρίς να ανάβει ή να σβήνει. Στην πραγματικότητα, η διάρκεια ζωής μπορεί αναλόγως να πέσει και κάτω της μισής από αυτή που δίνει ο κατασκευαστής.

Δεν συμφέρει η τοποθέτηση λαμπτήρα οικονομίας σε χώρους όπου αναβοσβήνουν διαρκώς και για μικρό χρονικό διάστημα (π.χ. μπάνιο - WC).

Όταν αγοράζουμε λαμπτήρες, συγκρίνουμε την απόδοση σε Lumen, στα ίδια Watt.

Τελικά τί είδους λαμπτήρες με συμφέρει να βάλω;

Κάνοντας μια σύγκριση μεταξύ των διαφόρων ειδών, με την παραδοχή ότι θα φωτίζουμε επί 20.000 ώρες (δηλ 27,7 μήνες) ένα δωμάτιο με την ίδια ένταση φωτισμού (τα ίδια Lumen), λαμβάνοντας ως τιμή κιλωβατώρας τη σημερινή (0,11 €), και ως διάρκεια ζωής λαμπτήρα τη μέγιστη ονομαστική τιμή που δηλώνει ο κατασκευαστής, προκύπτουν τα παρακάτω συμπεράσματα.

α. Λαμπτήρας πυρακτώσεως 25 W, διάρκεια ζωής = 1.000 ώρες, τιμή μονάδος 0,6 €
20.000 ώρες φωτισμού αντιστοιχούν σε 20 λάμπες (12 €) και 500 KWh (55 €)
Σύνολο κόστους: 67 €

β. Λαμπτήρας οικονομίας 7 W, διάρκεια ζωής = 8.000 ώρες, τιμή μονάδος 4,5 €
20.000 ώρες φωτισμού αντιστοιχούν σε 2,5 λάμπες (11,25 €) και 160 KWh (17,6 €)
Σύνολο κόστους: 28,85 €

γ. Λαμπτήρας LED 4,5 W, διάρκεια ζωής = 20.000 ώρες, τιμή μονάδος 18 €
20.000 ώρες φωτισμού αντιστοιχούν σε 1 λάμπ (18 €) και 90 KWh (9,9 €)
Σύνολο κόστους: 27,9 €

Όπως βλέπουμε ο λαμπτήρας πυρακτώσεως καταλήγει σε χρονικό διάστημα δύο ετών και κάτι να έχει υπερδιπλάσιο κόστος λειτουργίας, συγκριτικά με τους λαμπτήρες οικονομίας και LED

* Όλοι οι λαμπτήρες είναι μέσου κόστους και ποιότητας.
** Όσο αυξάνει η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος, τόσο πιό ασύμφορος γίνεται ο λαμπτήρας πυρακτώσεως.

vasilllis
01-02-13, 13:56
Σάκη συμφωνώ με τον Γιάννη παραπάνω.
Απλά να προσθέσω οτι προσωπικά πάντα, προτιμώ τις λάμπες με 2-4 LED απο τις SMD Και ολες τις λάμπες που έχω, τις έχω αγοράσει απο το ebay και λειτουργούν πάνω απο χρόνο τώρα απροβλημάτιστα....

Χωρις να ειμαι σιγουρος αυτες με τα λιγα led ειναι βιτρινας.Μικρη διαχυση λιγες μοιρες ,αντιθετα τα smd ειναι διαχυτος φωτισμος.

SV1JRT
01-02-13, 14:52
Χωρις να ειμαι σιγουρος αυτες με τα λιγα led ειναι βιτρινας.Μικρη διαχυση λιγες μοιρες ,αντιθετα τα smd ειναι διαχυτος φωτισμος.

Οχι απαραιτητα...
Υπάρχουν σε διαφορετικές δέσμες, απο SPOT μέχρι ευρυγώνια. Ο κατασκευαστής κανονίζει το ευρος της δέσμης και οι (σοβαροί) πωλητές συνήθως το γράφουν στα χαρακτηριστικά της λάμπας.
Οι SMD είναι αποκλειστικά και μόνο ευρυγώνιοι.

mtzag
02-02-13, 12:20
εδω να πω οτι οι λαμπες φθοριου ειναι ισως και επικυνδινες το λεω απο προσωπικη εμπειρια με τα ματια μου.
Ειχα σοβαρο προβλημα πονοκεφαλους ζαλη πονο στα ματια ειχα παει σε οφθαλμιατρο και δεν βρηκε την αιτια και μου εδωσε κορτιζονουχο κοληριο. Το οποιο εκανε δουλεια
και βγηκε με 1-2 χρησεις το συμπερασμα της φωτοαλεργιας..
Τελικα ανακαλυψα οτι εφταιγε μια λαμπα φθοριου που εκανε flickering και με πιανανε αυτα τα συμπτωματα.
Την λαμπα αυτη την καταργησα αλλα προ μερικους μηνες εβαλα μια οικονομιας και εχω και παλι παρομοια συμπτωματα σε λιγοτερη ενταση
ετσι αλλαξα σε λαμπα πυρακτωσεως και φυγανε παλι τα συμπτωματα.

Λοιπον επειδη αποφασισα οτι θα πεταξω ολες τις λαμπες οικονομιας/φθοριου(επικυνδινες για την υγεια) και πυρακτωσεως(καλες αλλα ασυμφορες)
και θα βαλω αποκλειστικα λαμπες led πειτε παρακαλω κατι φτηνο και καλο απο το ebay.
Δεν θελω απο μαγαζια εδω γιατι ειναι ακριβοι (δεν λεει να πληρωνω μεσαζοντα στο κινεζικο πραμα)

avolar
02-02-13, 13:13
Σας ςυχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις και για την βοηθεια.
Ο ηλεκτρολογος μου ειπε να παρω σποτακια στα 220v.Αν παρω αυτα που γραφουν AC85-265v θα εχω καποιο προβλημα?Τι αλλαζει δηλαδη?
Σε 5-6 καταστηματα που πηγα οι τιμες ειναι για τα σποτ κυμαινονται απο 10-25 για 5-7w που θελω και η γωνια δεσμης που βρηκα ειναι μεχρι 40 μοιρες.Ειδικα καποια επωνυμα εκαναν 25 ευρω.
Με μια τιμη περιπου στα 16 ευρω/15 τεμαχια για καθε λαμπα που θελω να παρω θα μου βγει στα 240 ευρω.Αν τα παρω απο ebay θα μου κοστισουν κανενα 50αρικο.
Μου φανηκαν παρα πολυ ακριβα και λεω να τα παρω απο το ebay γιατι ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα.

Αν εχει αγορασει κανεις απο ebay καποια συγκεκριμενα που τα εχει δοκιμασει και ειναι καλα ας μας πει.
Εγω αυτα που βρηκα και εχουν αγορασει πολλοι απο τους συγκεκριμενου ειναι τα παρακατω:
http://www.ebay.com/itm/110927599681?var=410128388987&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
http://www.ebay.com/itm/150839314425?var=450093065014&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Στο μονο που δεν ξερω τι να επιλεξω ειναι στην γωνια δεσμης γιατι δεν ξερω πως θα φαινεται με 60 ή με 120.

Η αναλογια στα 5 και στα 7 βατ ποια ειναι?Ποσο αποδιδουν δηλαδη?