PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρίζες τηλεόρασης



panagism9
27-01-13, 18:07
Λοιπόν είπα σήμερα να δω τι πρίζες τηλεόρασης είχε βάλει ο ηλεκτρολόγος στα δωμάτια...Από ότι μπορείτε να δείτε στις πρίζες αυτές υπάρχει και μια αντίσταση που σημαίνει ότι είναι τερματικες όλες!Για να μην αγοράζω άλλες αν απομονώσω την αντίσταση φαντάζομαι δεν θα έχω πρόβλημα?!?


http://s20.postimage.org/hjp1jk419/20130127_143105.jpg

lelek
27-01-13, 18:27
Λοιπόν είπα σήμερα να δω τι πρίζες τηλεόρασης είχε βάλει ο ηλεκτρολόγος στα δωμάτια...Από ότι μπορείτε να δείτε στις πρίζες αυτές υπάρχει και μια αντίσταση που σημαίνει ότι είναι τερματικες όλες!Για να μην αγοράζω άλλες αν απομονώσω την αντίσταση φαντάζομαι δεν θα έχω πρόβλημα?!?



Δηλαδή όλες τους στο σπίτι σου έχουν αυτή την αντίσταση μέσα????

Τί σημαίνει αυτό (το ότι ειναι τερματικές δηλαδή) ?????

Υπάρχουν και σπίτια που δεν έχουν καμία τερματική τέτοια πρίζα??

panagism9
27-01-13, 18:30
Δηλαδή όλες τους στο σπίτι σου έχουν αυτή την αντίσταση μέσα????

Τί σημαίνει αυτό (το ότι ειναι τερματικές δηλαδή) ?????

Υπάρχουν και σπίτια που δεν έχουν καμία τερματική τέτοια πρίζα??

Ναι όλες έχουν αυτή την αντίσταση μέσα.Και ρωτάω είναι φυσιολογικό αυτό?

xrhstosmp
27-01-13, 18:38
που πανε και τα βρισκουν αυτα τα πραματα....?
εμενα παντως αυτη η πριζα (χωρις να ειμαι ηλεκτρονικος ,και ειμαι ασχετος απο ηλεκτρονικα)ουτε για τερματικη μου φαινεται ουτε για διελευσεως. η αντισταση που εχει πανω ειναι μαλλον για τα ματια του κοσμου οτι κανει προσαρμογη και καλα...
αν ειμαι λαθος παρακαλω να με διορθωσετε,αν οχι πειτε μου που βρισκω τετοιες να βαζω κιεγω.... :)

panagism9
27-01-13, 18:47
έλα μου ντε!Λέω να αφαιρέσω την αντίσταση να δω τι παίζει ...

lelek
27-01-13, 18:50
Παιδιά η τερματική τί ακριβώς είναι?

Λογικά κάθε σπίτι έχει μία τερματική πρίζα έτσι δεν είναι?

panagism9
27-01-13, 18:56
Είναι μια πρίζα η οποία έχει αντίσταση.Σαν την φωτό του πρώτου ποστ που έχω...Αλλά θέλω να το επιβαιβεώσει και κάποιος πιο έμπειρος

lelek
27-01-13, 19:00
Ρε παναγιώτη άλλο ρωτάω...

Τί ακριβώς κάνει και αν έχει μόνο μία κάθε σπίτι...τεσπα μαλλον κι εσυ δε ξέρεις... να ας πει και κάποιος άλλος...


:)

panagism9
27-01-13, 19:06
Κοίταξε από τα λίγα που ξέρω, κανονικά θα πρέπει να έχει μόνο η τελευταία πρίζα τηλεόρασης του σπιτιού.Δηλ το καλώδιο που φέυγει από την κεραία και πηγαινει στην πρώτη πρίζα του σπιτιού μετά στην δεύτερη κτλ ε στην τελευταία λοιπόν μπαίνει αυτή η αντίσταση.Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς κάνει...

lcharal
28-01-13, 20:54
Κοίταξε από τα λίγα που ξέρω, κανονικά θα πρέπει να έχει μόνο η τελευταία πρίζα τηλεόρασης του σπιτιού.Δηλ το καλώδιο που φέυγει από την κεραία και πηγαινει στην πρώτη πρίζα του σπιτιού μετά στην δεύτερη κτλ ε στην τελευταία λοιπόν μπαίνει αυτή η αντίσταση.Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς κάνει...

Αυτό που λες συμβαίνει με τις πρίζες διελεύσεως. Αν όμως η εγκατάσταση της οικίας σου δεν είναι όπως αυτό που περιγράφεις, αλλά παράλληλη σύνδεση με πολυδιακόπτη σε κάποιο κεντρικό σημείο και από εκεί φεύγει ένα καλώδιο για κάθε πρίζα, νομίζω ότι πολύ σωστά ο εγκαταστάτης επέλεξε αυτού του τύπου τις πρίζες.

panagism9
07-02-13, 02:19
Αυτό που λες συμβαίνει με τις πρίζες διελεύσεως. Αν όμως η εγκατάσταση της οικίας σου δεν είναι όπως αυτό που περιγράφεις, αλλά παράλληλη σύνδεση με πολυδιακόπτη σε κάποιο κεντρικό σημείο και από εκεί φεύγει ένα καλώδιο για κάθε πρίζα, νομίζω ότι πολύ σωστά ο εγκαταστάτης επέλεξε αυτού του τύπου τις πρίζες.

Δεν νομιζω να ειναι παραλληλη η συνδεση αφου πηγαινει απο πριζα σε πριζα. Με μια κεντρικη κ μια τερματικη...

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2