PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδίαση Precharger



fips
28-01-13, 14:12
Χαίρεται και καλημέρα,
Θα ήθελα αν γίνεται τη βοήθειά σας στο εξής θέμα:
Ενδιαφέρομαι να σχεδιάσω (στο Pspice το κάνω) έναν precharger/discharger.
Για την ακρίβεια, διαθέτω μια πηγή με supercapacitorss γύρω στα 750V και επειδή σε αυτή είναι συνδεδεμένος ένας motorcontroller με πυκνωτή εισόδου πρέπει αρχικα ο πυκνωτής να φορτιστεί μέσω μιας αντίστασης από την πηγή πριν κλείσει η επαφή και παρακαμφθεί η αντίσταση.

Η επαφή κλείνει όταν ο πυκνωτής είναι φορτισμένος στο 90% περίπου της τάσης των supercaps (~675Ω). (1)
Επίσης, θέλω ένα λαμπάκι να ανάβει όταν η τάση στα άκρα του πυκνωτή ξεπεράσει τα 40V.(2)

Εχω λοιπόν το εξής πρόβλημα:
Για τις συγκρίσεις (1) και (2) εχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω comparators ύστερα από χρήση κατάλληλων διαιρετών τάσης (είναι καλή ιδέα πιστεύετε?). Για να τροφοδοτήσω όμως τους συγκριτές πρέπει να ρίξω τα 750V στα 5V περίπου αλλά δεν ξέρω πώς να το κάνω. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω κάτι σε voltage regulator αλλά αυτοι δε δέχονται ως είσοδο τέτοιες τάσεις. ΘΑ μπορούσα ίσως να χρησιμοποιήσω κάποια μπαταρία (?) η οποία να έχει την ίδια γή με τα 750V αν και θα προτιμούσα το κύκλωμα να είναι τελείως ανεξάρτητο από εξωτερικές πηγές. Eχετε μήπως κάτι άλλο να προτείνετε για ένα τέτοιο κύκλωμα?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

NOE
28-01-13, 14:58
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%B7%C F%82_%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82

fips
28-01-13, 16:43
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%B7%C F%82_%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82

Τι εννοείς να ριξω τα 750V σε 5V με διαιρέτες για τους comperators??Αυτή είναι κακή ιδέα γιατί αυτή η τάση (750Ω) θα έχει και κάποια διακύμανση οπότε θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα ολοκληρωμένα. (*)

(*) Οι supercaps μπορεί να μην είναι πλήρως φορτισμένοι για παράδειγμα. Πιο σωστό θα ήταν να έλεγα αντί για 750V, Vs.

(Και ρε συ Δημτητρη, ευχαριστω για την απάντηση, αλλά όταν σου λέω ότι ήδη στο κύκλωμα χρησιμοποιώ διαιρέτες τάσης εσύ μου παραθέτεις wiki με διαιρέτες τάσης? Τεσπα)

NOE
28-01-13, 16:54
Δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις, αλλά αν πρέπει η τάση των 5V να είναι γραμμικά εξαρτημένη από την τάση των 750V (κάτι σαν ανάδραση αν κατάλαβα καλά) τότε μάλλον πρέπει να χρησιμοποιήσεις διαιρέτη τάσης. Ο διαιρέτης τάσης εκτός από την τάση διαιρεί και την διακύμανση, επιπλέον με μία ζένερ ανάστροφα πολωμένη μπορείς να προστατέψεις τις εισόδους των ολοκληρωμένων από υπέρταση.

fips
28-01-13, 17:24
Αυτό που θέλω είναι να παρέχω τα 5V τροφοδοσία που χρειάζεται ένας συγκριτής ( ή ένας τελεστικός ενισχυτής). Αυτή η τάση θέλω να είναι σταθερή γιατί είναι η τροφοδοσία ( δεν είναι η τάση που θα συγκρίνω στις εισόδους) γι αυτό θέλω να εξαρτάται όσο το δυνατό λιγότερο από την είσοδο. Τώρα βέβαια ίσως με τη zener που λες ίσως να γίνει κάτι. Εγω ήμουν περισσότερο προσανατολισμένος σε voltage regulators.