PDA

Επιστροφή στο Forum : Λυχνίες ράγας και λάμψη τους....



lelek
29-01-13, 16:24
Παιδιά έχει ιδέα κανένας γιατί οι λυχνίες ράγας που βάζουμε π.χ. στις στις 3 γενικές ασφάλειες ενός τριφασικού πίνακα δεν ανάβουν πάντα το ίδιο?

Λογικά όταν η ασφάλεια είναι καμμένη/βγαλμένη δεν ανάβουν ενώ όταν είναι βιδωμένη και καλή η λυχνία έχει 230 V στα άκρα της οπότε και ανάβει με σταθερή ένταση...

Παίζει ρόλο η όχι και τόσο σταθερή τάση από τη ΔΕΗ ??? (προσωπικά το αποκλείω βέβαια!!)

Έχω την εντύπωση ότι ανάβει λες και ακολουθεί το πόσα αμπέρ τραβάει η φάση... και βγάζει και την ανάλογη λάμψη...

GeorgeVita
29-01-13, 16:30
Παιδιά έχει ιδέα κανένας γιατί οι λυχνίες ράγας που βάζουμε π.χ. στις στις 3 γενικές ασφάλειες ενός τριφασικού πίνακα δεν ανάβουν πάντα το ίδιο?

Πιστεύω ότι λόγω χαμηλού κόστους είναι και χαμηλής ποιότητας (δεν έχουν ίδια διάρκεια ζωής). Αν αγοράσεις 3 ίδια καινούργια και με την προϋπόθεση ότι είναι καθαρή η βάση τους, θα ανάψουν το ίδιο. Δεν τίθεται θέμα διαφοράς τάσης. Προσωπικά αλλάζω αυτά τα "λαμπάκια" με καινούργια κάθε 3-4 χρόνια και δείχνουν παρόμοια.

stavros_97s
29-01-13, 16:31
Γεια σου Λελεκ, το θέμα σου είναι παρόμοιο με αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68442&p=579781#post579781),



Έχω την εντύπωση ότι ανάβει λες και ακολουθεί το πόσα αμπέρ τραβάει η φάση... και βγάζει και την ανάλογη λάμψη...
Είναι πιθανό, όταν δουλεύουν συσκευές μεγάλης ισχύς να υπάρχει μια μικρή πτώση τάσης, γύρω στα 2%..

lelek
29-01-13, 16:37
Ωραία, κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ φίλε Σταύρο κι όχι τόσο λόγω παλαιότητας...

Σταυρό και Γιώργο σας ευχαριστώ για τη γρήγορη απόκριση...

FILMAN
29-01-13, 17:11
Ναι, αλλά με πτώσεις μόνο 2% ή 5% η διαφορά είναι τόσο μικρή που μάλλον δεν θα φαίνεται στο μάτι. Άλλωστε πολλές φορές τρεμοπαίζουν κιόλας, και επίσης με τον καιρό μαυρίζει και το γυαλί. Αυτά ισχύουν βέβαια για τα ενδεικτικά ΝΕΟΝ. Τα καινούρια είναι ως επί το πλείστον LED και δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

GeorgeVita
29-01-13, 19:16
Ναι
:001_smile: Καλώς επανήλθες!

JOUN
29-01-13, 20:21
Γεια σου Φιλιππε!:biggrin:
Καλα τα λες με τα LED ενδεικτικα δεν υπαρχουν τετοια προβληματα..

FILMAN
30-01-13, 17:48
Γεια σας και πάλι παιδάκια - πάντως ακόμα δεν έχω πολύ χρόνο και μπαίνω για λίγο...

ezizu
30-01-13, 18:03
Γειά σου Φίλιππε! Καλό είναι που μπαίνεις στο forum, έστω και για λίγο ....... από το καθόλου . :biggrin:

FILMAN
30-01-13, 18:04
Ευχαριστώ Σήφη, νά' σαι καλά.