PDA

Επιστροφή στο Forum : PLC-Αυτοματισμός Ανοιγμα Κλείσιμο Παραθύρων



golemic
29-01-13, 23:01
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι σε διαδικασία πτυχιακής, και θα ασχοληθώ με αυτοματισμό με PLC.
Αρχικά αυτό που ψάχνω να φτιάξω, είναι στη κατασκευή ένα σύστημα ανοίγματος παραθύρων σε θερμοκήπιο.
Το PLC που έχω στη κατοχή μου είναι ένα Siemens S5-95U.
Με ποιο τρόπο θα μπορούσα να το κάνω, αν σκεφτούμε ότι θα χρειαστεί να γνωρίζω αν είναι κλειστά τα παράθυρα, κατά πόσο είναι ανοιχτά και να ανοίγουν μέχρι ένα σημείο τερματισμού.
Λογικά θα χρειαστώ κάποιο μοτερ(???) και με κάποιο τρόπο να γνωρίζω σε ποια θέση είναι κάθε φορά? Επίσης πως θα πρέπει να το συνδέσω? Απευθείας στο PLC ή με ρελέ?
Ελπίζω να μη σας κούρασα, αλλά η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

vampiris
30-01-13, 00:51
Αυτό είναι το θέμα της Πτυχιακής ή κάτι τέτοιο σκέφτεσαι να προτείνεις στον καθηγητή; Είτε είναι το πρώτο, είτε είναι το δεύτερο θα πρέπει να μας δώσεις ή να σκεφτείς περισσότερα στοιχεία για τον αυτοματισμό! Η θέση των παραθύρων σε ένα αυτοματισμό θερμοκηπίου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως θερμοκρασία, ήλιος, υγρασία, άνεμος, κ.τ.λ.. Όλες αυτές οι μεταβλητές είναι αναλογικές και θα πρέπει να έχεις τις κατάλληλες εισόδους στο plc και να γνωρίζεις πως θα τις χρησιμοποιήσεις. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις και την θέση του παραθύρου σε σχέση με αυτές τις μεταβλητές, τον "αυτοματισμό" δηλαδή...

Τώρα εάν απλώς θέλεις να ελέγχεις την θέση των παραθύρων και στις ενδιάμεσες θέσεις, εκτός του τέρμα ανοικτό και τέρμα κλειστό, θα πρέπει να διαβάσεις για τους encoders, τα είδη τους, τον τρόπο σύνδεσή τους στο plc, τους κώδικες (gray, binary), τον τρόπο μετατροπής από τον έναν στον άλλον (με τις σχετικές εντολές του plc), να επιλέξεις τον κατάλληλο (δεξιόστροφη - αριστερόστροφη περιστροφή), να βρεις ένα κινητηράκι έναν encoder, να μελετήσεις τους γρήγορους απαριθμητές (ccu και ccd εάν δεν κάνω λάθος), να μετατρέψεις την κυκλική κίνηση σε γραμμική, να ορίσεις τα όρια (τόσες στροφές του κινητήρα τόσο το άνοιγμα), να τα βάλεις όλα μέσα στον προγραμματισμό και πάρα πολλά άλλα!

Μπορεί να βρεθεί και κανένας σχετικός με τα plc και ειδικότερα με αυτά τα γ@μ@δ@@ της siemens να προσθέσει περισσότερα και να βοηθήσει ακόμη πιο πολύ από ότι εγώ!

Giasafox
30-01-13, 00:51
Βάλε από 2 τερματικούς στο κάθε παράθυρο (κλειστό-ανοιχτό) και πρόσθεσε και ένα σε ενδιάμεση θέση. Στείλε τα απευθείας στο plc.
Μη βάλεις μοτέρ. Προτίμησε έμβολo αέρα (σε κάθε παράθυρο) που θα ελέγχεις τη βαλβίδα του (μέσω μικρορελέ) με έξοδο 24+ από το plc.

leosedf
30-01-13, 00:55
http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

golemic
30-01-13, 02:44
Αυτό είναι το θέμα της Πτυχιακής ή κάτι τέτοιο σκέφτεσαι να προτείνεις στον καθηγητή; Είτε είναι το πρώτο, είτε είναι το δεύτερο θα πρέπει να μας δώσεις ή να σκεφτείς περισσότερα στοιχεία για τον αυτοματισμό! Η θέση των παραθύρων σε ένα αυτοματισμό θερμοκηπίου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως θερμοκρασία, ήλιος, υγρασία, άνεμος, κ.τ.λ.. Όλες αυτές οι μεταβλητές είναι αναλογικές και θα πρέπει να έχεις τις κατάλληλες εισόδους στο plc και να γνωρίζεις πως θα τις χρησιμοποιήσεις. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις και την θέση του παραθύρου σε σχέση με αυτές τις μεταβλητές, τον "αυτοματισμό" δηλαδή...

Τώρα εάν απλώς θέλεις να ελέγχεις την θέση των παραθύρων και στις ενδιάμεσες θέσεις, εκτός του τέρμα ανοικτό και τέρμα κλειστό, θα πρέπει να διαβάσεις για τους encoders, τα είδη τους, τον τρόπο σύνδεσή τους στο plc, τους κώδικες (gray, binary), τον τρόπο μετατροπής από τον έναν στον άλλον (με τις σχετικές εντολές του plc), να επιλέξεις τον κατάλληλο (δεξιόστροφη - αριστερόστροφη περιστροφή), να βρεις ένα κινητηράκι έναν encoder, να μελετήσεις τους γρήγορους απαριθμητές (ccu και ccd εάν δεν κάνω λάθος), να μετατρέψεις την κυκλική κίνηση σε γραμμική, να ορίσεις τα όρια (τόσες στροφές του κινητήρα τόσο το άνοιγμα), να τα βάλεις όλα μέσα στον προγραμματισμό και πάρα πολλά άλλα!

Μπορεί να βρεθεί και κανένας σχετικός με τα plc και ειδικότερα με αυτά τα γ@μ@δ@@ της siemens να προσθέσει περισσότερα και να βοηθήσει ακόμη πιο πολύ από ότι εγώ!

Το θέμα της πτυχιακής είναι αυτοματισμοί σε θερμοκήπιο.
Ο πρώτος έλεγχος που θέλω να πετύχω είναι ανάλογα με τη θερμοκρασία, να ανοίγω ή να κλείνω τα παράθυρα στο θερμοκήπιο. Αν έχω θερμοκρασία πάνω του threshold, άνοιξέ τα, αν έχω μικρότερη κλείστα. Ίσως θα ήταν και θεμιτό να βάλω και μια ενδιάμεση κατάσταση(το σκέφτομαι, κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να με ενημερώσει αν χρειάζεται και κάτι τέτοιο).

Προσπαθώ να βρώ τον σωστό τρόπο να το κάνω και ουσιαστικά τα υλικά που θα χρειαστώ, αλλά και τον σωστό τρόπο σύνδεσής τους.
Έχει κάποιος κάποια ιδέα σχετικά?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!