PDA

Επιστροφή στο Forum : διαγραφή τόμου σε σκληρό δίσκο



tao
01-02-13, 14:40
Έκανα την εξής χαζομάρα μέσα από την διαχείριση υπολογιστή έκανα διαγραφή τόμου σε ένα δεύτερο σκληρό δίσκο που έχω στο pc μου. Τι πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω? Ο δίσκος δεν έχει λειτουργικό το pc μου έχει win7 σε άλλον δίσκο
Το είχα ξαναπαθει και παλιότερα αλλά δεν θημαμε πως το είχα κάνει κάποιος φίλος μου μου είχε πι κάτι το είχα κάνει και επανήλθε χωρίς να χάσω τίποτα.

SV1JRT
01-02-13, 14:56
Το Δις εξαμαρτείν... και τα λοιπά..... !!!

Λοιπόν, υπάρχουν ειδικά προγράμματα για αυτή τη δουλειά, αλλα επειδή απο ότι καταλαβαίνω, δεν είσαι γνώστης του αντικειμένου, καλύτερα να ξαναφωνάξεις τον φίλο σου που σε βοήθησε την πρώτη φορά, ή φώναξε κάποιον ειδικό να στο φτιάξει επι πληρωμή, μην πάθεις μεγαλύτερη ζημιά.

tao
01-02-13, 16:33
Ευχαριστώ για την συμβουλή. αλλά εγώ δεν ζήτησα και τέτοιο, ρώτησαπως γίνεται και δεν ρωτώ για recovery αλλά για κάτι πιο άμεσο. δηλαδή αφού με ένα κλικ διαγράφεις ένα διαμέρισμα γιατί με έναν παρόμοιο τρόπο να μην τον επαναφέρεις????

Nikolaskn
01-02-13, 16:45
Δεξι κλικ στο my computer ...manage .disk management.Εκει θα τα δεις ολα και μπορεις να επαναφερεις τον σβησμενο δισκο εφ'οσον φυσικα ειναι συνδεμενος

wizard_xrc
01-02-13, 16:50
Καταρχάς δεν μας έχεις πεί. Έχεις δεδομένα που χρειάζεσαι μέσα σε αυτόν τον δίσκο ; Αν ναι, τότε όπως σωστά προείπε ο Σωτήρης θες ειδικό πρόγραμμα. Αν όχι, η διαδικασία είναι εύκολη. Πες μας τί από τα 2 ισχύει, να σε βοηθήσουμε στην ανάλογη περίπτωση. Προς το παρόν μην κάνεις απολύτως τίποτε στον δίσκο αν έχεις κάτι που χρειάζεσαι !

tao
01-02-13, 16:55
Δεξι κλικ στο my computer ...manage .disk management.Εκει θα τα δεις ολα και μπορεις να επαναφερεις τον σβησμενο δισκο εφ'οσον φυσικα ειναι συνδεμενος

Λάθος έτσι επαναφέρω τον δίσκο αλλά χάνω άλλα τα δεδομέναπου έχει μέσα, εγώ δεν θέλω να τα χάσω

tao
01-02-13, 16:57
Καταρχάς δεν μας έχεις πεί. Έχεις δεδομένα που χρειάζεσαι μέσα σε αυτόν τον δίσκο ; Αν ναι, τότε όπως σωστά προείπε ο Σωτήρης θες ειδικό πρόγραμμα. Αν όχι, η διαδικασία είναι εύκολη. Πες μας τί από τα 2 ισχύει, να σε βοηθήσουμε στην ανάλογη περίπτωση. Προς το παρόν μην κάνεις απολύτως τίποτε στον δίσκο αν έχεις κάτι που χρειάζεσαι !

Ναι έχω δεδομένα μέσα αλλιώς δεν θα κρόταγα. Δεν θέλω να μου Πίτε προγράμματα που κάνουν recovery


Όταν κάνεις διαγραφή τόμου είναι σαν να κάνεις quick format δεν διαγράφονται τα δεδομένα σου αλλά διαγράφονται οι διαδρομές τον αρχείων και το format του δίσκου π.χ. το NTFS του, υπάρχει κάποιος τρόπος αλλά δεν θυμάμαι πως γίνετε αν θυμάμαι καλά μέσα από dos που τον επαναφέρεις και εξακολουθεί να έχει μέσα τα δεδομένα του πριν από την βλακεία