PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία Αυτοκινήτου



thanasisleo
03-02-13, 19:33
Καλησπέρα σας.

Έχω μία Bosch μπαταρία αυτοκινήτου κλειστού τύπου και έχω αφήσει αχρησιμοποίητη από τον Οκτώβρη. Και έχει πέσει σε 5.9V τάση. Πήρα αυτό το φορτιστή (http://www.lidl-service.com/cps/rde/SID-FD766D6E-52CC19B1/lsp/hs.xsl/product.html?id=10619819&rdeLocaleAttr=el&title=%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%A4%CE%99%CE%A3%CE%A4%C E%97%CE%A3%20%CE%9C%CE%A0%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A1% CE%99%CE%91%CE%A3%20%CE%91%CE%A5%CE%A4%CE%9F%CE%9A %CE%99%CE%9D%CE%97%CE%A4%CE%9F%CE%A5%20ULG%203.8%2 0A1)από το LIDL αλλά την αναγνωρίζει σαν 6V και δεν τη φορτίζει.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να την φορτίσω με αυτό τον φορτιστή?

Άμα την βάλω παράλληλα με μία άλλη μπαταρία 12V(φορτισμένη) πάνω στο φορτιστή, έστω για να ξεκινήσει ο φορτιστής, θα υπάρχει πρόβλημα?

stinger
03-02-13, 19:43
αν η μπαταρια του αυτοκινητου ειναι 12v και εχει φτασει στα 5.9 οπως λες τοτε μαλλον δεν μιλαμε για αδυναμια φορτισης αλλα για καταστροφη της μπαταριας...αν καποιο απο τα στοιχεια της μπαταριας μεσα ειναι κομμενο η χαλασμενο τοτε δεν μπορει κανενας φορτιστης να στην φορτισει..ποσο μαλλον αυτος που δειχνεις τον οποιο καποτε τον ειχα παρει κι εγω αλλα δεν ειναι καλος

sakisr
03-02-13, 19:48
Αφορτιστη μπαταρια οπως και ναχει θα δειχνει χαμηλαη ταση και θα μπερδευει τον φορτιστη.Δοκιμασες να τον προγραμματισεις απο το μπουτον με τις επιλογες?Λογικα αν το βαλεις στα 12 βολτ και αναψει το ενδεικτικο λεντ θα φορτιζει κανονικα.
Επισης το τρυκ με την δευτερη μπαταρια λογικα γινεται, αλλα πρωτα προσπαθησε να την φορτισεις μονη της.Και να ξερεις οτι θελει αρκετες ωρες για πληρη φορτιση.

Κυριακίδης
03-02-13, 20:04
Έχω ακούσει από φίλο στο είδος (ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων) να πάει να ενώσει μια άδεια μπαταρία με μια γεμάτη (σε φορτηγό) και είχε χώσει και το κεφάλι του μέσα !!! .... και έσκασε στα μούτρα του η μπαταρία ! και πασαλείφτηκε παντού με υγρά μπαταρίας ... ευτυχώς που υπήρχε μια βρύση εκεί κοντά και ξεπλύθηκε ταχύτατα ... και αργότερα σε οφθαλμίατρο για τα μάτια .

Αυτοί οι φορτιστές του Lidl έτυχε να δω το φυλλάδιο (της περασμένης βδομάδας) ... μου φαίνεται ανέφερε ότι ήταν και για επιλογή 6V φόρτιση. εκτός για 12

makatas
03-02-13, 20:10
Αν οι δυο μπαταρίες έχουν μεγάλη διαφορά στην τάση ( ή ακόμα και όχι τόσο μεγάλη) πρέπει να παρεμβάλλεις αντιστάτη φορτίου για να περιορίσεις το ρεύμα.
Σχετικά με αυτό, για το αν είναι ασφαλές, ρωτάω σε άλλο ποστ και δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα. Συνεπώς συστήνω να αποφύγεις το θέμα με την μπαταρία. Δεν έχεις ένα τροφοδοτικό μικρό πχ στα 9 ή στα 12 να της συνδέσεις, να ανέβει στιγμιαία και να αναγνωρίσει τα 12 ο φορτιστής του LIDL; Βάλτα και παράλληλα αν θες, θα δει ο LIDL τα 9 ή 12 του φορτιστή και θα σεταριστεί στα 12
Εναλλακτικά, φόρτισε την κανονικά με κανένα μικρό πακ 9 ή 12 αρκετά ώστε να τριγκαριστεί στα 12 του LIDL

DLS 33
03-02-13, 20:11
O φορτιστης απο τα LIDL .....
Τελευταια που πηρα εναν με 20Ε , προχθες τον εβαλα και φορτισε μια μπαταρια 200Α απο την βαβμακοσυλεκτικη μηχανη.
Η μπαταρια ειχε να φορτισει απο Οκτωβριο και την φορτισε σε 48 ωρες μια χαρα.

thanasisleo
03-02-13, 20:57
Τι εννοείς μικρό τροφοδοτικό?


Αν οι δυο μπαταρίες έχουν μεγάλη διαφορά στην τάση ( ή ακόμα και όχι τόσο μεγάλη) πρέπει να παρεμβάλλεις αντιστάτη φορτίου για να περιορίσεις το ρεύμα.
Σχετικά με αυτό, για το αν είναι ασφαλές, ρωτάω σε άλλο ποστ και δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα. Συνεπώς συστήνω να αποφύγεις το θέμα με την μπαταρία. Δεν έχεις ένα τροφοδοτικό μικρό πχ στα 9 ή στα 12 να της συνδέσεις, να ανέβει στιγμιαία και να αναγνωρίσει τα 12 ο φορτιστής του LIDL; Βάλτα και παράλληλα αν θες, θα δει ο LIDL τα 9 ή 12 του φορτιστή και θα σεταριστεί στα 12
Εναλλακτικά, φόρτισε την κανονικά με κανένα μικρό πακ 9 ή 12 αρκετά ώστε να τριγκαριστεί στα 12 του LIDL

makatas
03-02-13, 21:00
Π.χ εργαστηριακό τροφοδοτικό πάγκου, ή εν ανάγκει ένα πακ
41106

thanasisleo
03-02-13, 21:04
τέτοια έχω. Μπορεί να φορτίσει ένα τέτοιο μια μπαταρία αυτοκινήτου? έστω και για λίγο?

Ο φορτιστής του lidl δε με αφήνει να επιλέξω άλλη επιλογή εκτός από το standby και το 6V. Για να μπορέσει να φορτίσει μπαταρία αυτοκινήτου λέει στο manual πως πρέπει να είναι πάνω από 7.5V. Οπότε στην ουσία εγώ πρέπει με κάποιο τρόπο να φορτίσω την μπαταρία στα 7 - 7.5V ή να ξεγελάσω τον φορτιστή ότι η μπαταρία έχει μεγαλύτερη τάση από τα 5.9V που έχει τώρα.


Π.χ εργαστηριακό τροφοδοτικό πάγκου, ή εν ανάγκει ένα πακ

makatas
03-02-13, 21:23
Ναι μπορεί αλλά πρόσεχε την πολικότητα και χρησιμοποίησε το μόνο τόσο ώστε να καταφέρει ο φορτιστής του lidl να το φορτίσει σωστά. Δεν ειναι φτιαγμένα για αυτό τον σκοπό άρα θα ζεσταθεί αν το παρακάνεις

thanasisleo
03-02-13, 22:17
Ναι μπορεί αλλά πρόσεχε την πολικότητα και χρησιμοποίησε το μόνο τόσο ώστε να καταφέρει ο φορτιστής του lidl να το φορτίσει σωστά. Δεν ειναι φτιαγμένα για αυτό τον σκοπό άρα θα ζεσταθεί αν το παρακάνεις

Οπότε εσυ συνιστάς να φορτίσω την μπαταρία μέχρι να φτάσει τα 7.5V με τον μικρό φορτιστή? Και μετα να την βάλω πάνω στο φορτιστή από το lidl?

Το να βάλω το φορτιστή πάνω στη φορτισμένη μπαταρία και εκείνη τη στιγμή να βάλω την αφόρτιστη και να βγάλω τη φορτισμένη, θα δουλέψει?

Αν βάλω το αυτοκίνητο να τσουλήσει, με δευτέρα θα πάρει μπρος? Και αν κάνω 150χλμ ταξίδι θα είναι αρκετό για να τη φορτίσει?

makatas
03-02-13, 22:26
Μην δοκιμάσεις τίποτα με τις μπαταρίες αν αυτό απαιτέι να συνδεθούν μεταξύ τους.
Προτείνω να φορτίσεις με το πακ μέχρι τα 8 ή κάπου εκεί.
Το αμάξι μπορεί να την φορτίσει πολύ γρήγορα, ακόμα και χωρίς να κάνεις χιλιόμετρα, απλώς με λίγο μαρσάρισμα σε ακινησία αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να το βάλεις μπροστά με σπρώξιμο, λέγεται ότι δεν είναι σωστό να το κάνεις σε καταλυτικό αυτοκίνητο (δνε ξέρω γιατί).
Με αυτή τη λογική, γιατί δεν ανάβεις το αυτοκίνητο από άλλο αυτοκίνητο (με καλώδια) και μετά να το αφήσεις να την φορτίσει;

thanasisleo
03-02-13, 22:29
Γιατί δεν παίρνει μπρος !! Από ότι μου έχουν πει θέλει πιο χοντρά καλώδια. πρέπει να πάρω λένε καλώδια για ηλεκτροσυγκόλληση. αυτά είναι αρκετά χοντρά και αφήνουν να περάσει αρκετό ρεύμα.

makatas
03-02-13, 22:33
Μα θες τα κλασσικά πολύ χοντρά καλώδια jumper wires, αυτό εννοείται! Δεν μπορεί να μην έχει κανένας γνωστός σου...

micalis
03-02-13, 22:34
Φιλε Θαναση,η μπαταρια αμα πεση απο τα 10 βολτ ΧΑΛΑΕΙ.

thanasisleo
03-02-13, 22:38
Τα καλώδια που έχω είναι χοντρά αλλά μάλλον θέλει πιο χοντρά.


Μα θες τα κλασσικά πολύ χοντρά καλώδια jumper wires, αυτό εννοείται! Δεν μπορεί να μην έχει κανένας γνωστός σου...

xsterg
03-02-13, 22:55
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι παιρνετε αυτην την αηδια τον φορτιστη του λιντλ. και εγω ψωνιζω απο εκει αλλα οχι ηλεκτρονικα. για τροφιμα ειναι καλα. αν παμε σε εργαλεια η ηλεκτρονικα ε τοτε η διαφορα στην ποιοτητα ειναι εμφανης.

vasilllis
03-02-13, 23:09
δυο σελιδες για να γινει κατι πολυ απλο και ακινδυνο.
παρε την μπαταρια και πηγαινε την σε ενα ηλεκτρολογειο αυτοκινητων. δωσε του και 5€ να στην βαλει να στην φορτιση.

Κυριακίδης
04-02-13, 01:36
Αν την πάει την μπαταρία σε ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων και δει το αφεντικό την κατάσταση της μπαταρίας ..... το πιθανότερο είναι να ρωτήσει στον Θανάση αν αυτή η μπαταρία είναι του παππού του ή του προπάππου !!

Και για τις "γνώσεις" που έχω διαβάσει πολλά γύρω από τις μπαταρίες λέω και τα εξής
1) Πολύ σωστά λένε ότι μπαταρία κάτω από τα 10 βολτ έχει χάσει την μισή έως ολόκληρη την ζωή της
2) Αν παρόλα αυτά θέλουμε να φορτίσουμε με πείσμα μια τέτοια μπαταρία ξελιγωμένη πρέπει να φορτιστεί με πάρα πολύ ελάχιστο ρεύμα φόρτισης ίσως και μέρες μέχρι και τα επιθυμητά όρια ... και από εκεί και ύστερα κανονικά . Δεν νομίζω ότι στο ηλεκτρολογείο (αν είναι σοβαρό και υπεύθυνο ) να κάνει τέτοια διαδικασία
3) Η μπαταρία αυτή (μετά την ψευδή ανάκτηση της) ... θα δείχνει σε κάθε φόρτιση ότι φορτίζει πολύ γρηγορότερα από ότι όταν ήταν καινούρια. Αλλά και θα αδειάζει επίσης πολύ γρηγορότερα από ότι ήταν σαν καινούρια. που σημαίνει δραματική μείωση της χωρητικότητας της .
4) Οι πλάκες της μπαταρίας έχουν οξειδωθεί σε μεγάλο βαθμό ... και ο "καθαρισμός" γίνεται με την διαδικασία desylphator ή όπως αλλιώς λέγεται αυτή
5) Πρέπει να αλλαχτούν και τα υγρά της μπαταρίας (ηλεκτρολύτης) καθώς αυτός πλέον συνοδεύει πληθώρα οξειδώσεων από τις πλάκες και βραχυκυκλώνουν τα στοιχεία μεταξύ τους .

radiomario
04-02-13, 02:42
φιλε πεταξε την μπαταρια χθες .... ρε μαστορια τι του λετε του ανθρωπου ? υπαρχει καποιος μαστορης εδω μεσα που να μετρησε την μπαταρια του 6 volt ????????????? κ να την εφερε παλι στα καλα της ??? αν υπαρχει να τον γραψουμε στο βιβλιο gines ..... πηγαινε ρε φιλε κ αγορασε μια καινουργια μπαταρια .......
:confused1:

sakisr
04-02-13, 02:45
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι παιρνετε αυτην την αηδια τον φορτιστη του λιντλ. και εγω ψωνιζω απο εκει αλλα οχι ηλεκτρονικα. για τροφιμα ειναι καλα. αν παμε σε εργαλεια η ηλεκτρονικα ε τοτε η διαφορα στην ποιοτητα ειναι εμφανης.

Αν και ξεφευουμε απο το θεμα θα ηθελα να επισημανω πως οτι αγορασα απο το συγκεκριμενο καταστημα μου βγηκε παρα πολυ καλο και αξιοπιστο.Φυσικα γνωριζοντας τις δυνατοτητες του και με αναλογη μεταχειριση.
Τωρα για το συγκεκριμενο φορτιστη? Φιλος με συνεργειο εχει δυο τρεις που δουλευουν ολη μερα και δεν παρουσιασαν κανενα προβλημα.Επισης ειναι ιδανικος για συντηρηση μπαταριων που βρισκονται σε αχρηστια πολυ καιρο για να τις διατηρει σε κανονικη φορτιση και συγχρονως κανει αποθειωση.

makatas
04-02-13, 10:25
Παιδιά το πως θα συμπεριφερθεί κάποιος σε αυτό το πρόβλημα εξαρτάται από τα οικονομικά του. Φυσικά είναι καλύτερα να αγοράσει καινούρια, αλλα δεν μας ρώτησε για καινούρια, το παιδί θέλει να φορτίσει την παλιά.
Τι κι αν έχει χάσει τη μισή χωρητικότητα της, τι κι αν είναι ήδη χαλασμένη.
Θέλει να δοκιμάσει. Και του είπα ένα τροπο να το κάνει. Αν θέλει το προσπαθεί, αν όχι ας πάρει καινούρια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί εσείς αντιδράτε. Αν του κρατήσει άλλες 10 μέρες η μπαταρία ίσως του αρκεί του ανθρώπου. Αν απλώς την πετάξει, τότε δεν θα του κρατήσει ούτε 10 μέρες. Εύκολα πετάτε εσείς όταν το αντικείμενο ανήκει σε άλλον!

Το αυτοκίνητο του αδερφού μου είχε μέσα μια 5χρονη μπαταρία, η οποία ένα πρωινό λόγω κρύου έπεσε στα 9 και με την μίζα έπεφτε στα 3V. Το βαλαμε μπρος με άλλο αμάξι, και το αφήσαμε να φορτίσει με το δυναμό, κάναμε και μια γυρα.
Πήγαμε στον ηλεκτρολόγο ο οποίος την τέσταρε και την βρήκε καλα.
Guess what? (που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι;) Η μπαταρία είναι μια χαρά εδώ κι έναν μήνα.
Εσείς ας την πετούσατε...εγώ προτίμησα να δοκιμάσω...

tsimpidas
04-02-13, 10:41
φιλε πεταξε την μπαταρια χθες .... ρε μαστορια τι του λετε του ανθρωπου ? υπαρχει καποιος μαστορης εδω μεσα που να μετρησε την μπαταρια του 6 volt ????????????? κ να την εφερε παλι στα καλα της ??? αν υπαρχει να τον γραψουμε στο βιβλιο gines ..... πηγαινε ρε φιλε κ αγορασε μια καινουργια μπαταρια .......
:confused1:


Aν η μπαταρία εχει πέσει λόγο διαρροής-βραχυκύκλωμα στο κύκλωμα του αυτοκινήτου
φυσικά και συνέρχεται.
Αν η μπαταρία έχει εσωτερικό βραχυκύκλωμα θέλει πέταμα.

όμως και στις δυο περιπτώσεις πρέπει να περασει την δοκιμασία του φορτισματος για
να βγει η ''διάγνωση''.

motzin
04-02-13, 10:52
Αν την πάει την μπαταρία σε ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων και δει το αφεντικό την κατάσταση της μπαταρίας ..... το πιθανότερο είναι να ρωτήσει στον Θανάση αν αυτή η μπαταρία είναι του παππού του ή του προπάππου !!

Και για τις "γνώσεις" που έχω διαβάσει πολλά γύρω από τις μπαταρίες λέω και τα εξής
1) Πολύ σωστά λένε ότι μπαταρία κάτω από τα 10 βολτ έχει χάσει την μισή έως ολόκληρη την ζωή της
2) Αν παρόλα αυτά θέλουμε να φορτίσουμε με πείσμα μια τέτοια μπαταρία ξελιγωμένη πρέπει να φορτιστεί με πάρα πολύ ελάχιστο ρεύμα φόρτισης ίσως και μέρες μέχρι και τα επιθυμητά όρια ... και από εκεί και ύστερα κανονικά . Δεν νομίζω ότι στο ηλεκτρολογείο (αν είναι σοβαρό και υπεύθυνο ) να κάνει τέτοια διαδικασία
3) Η μπαταρία αυτή (μετά την ψευδή ανάκτηση της) ... θα δείχνει σε κάθε φόρτιση ότι φορτίζει πολύ γρηγορότερα από ότι όταν ήταν καινούρια. Αλλά και θα αδειάζει επίσης πολύ γρηγορότερα από ότι ήταν σαν καινούρια. που σημαίνει δραματική μείωση της χωρητικότητας της .
4) Οι πλάκες της μπαταρίας έχουν οξειδωθεί σε μεγάλο βαθμό ... και ο "καθαρισμός" γίνεται με την διαδικασία desylphator ή όπως αλλιώς λέγεται αυτή
5) Πρέπει να αλλαχτούν και τα υγρά της μπαταρίας (ηλεκτρολύτης) καθώς αυτός πλέον συνοδεύει πληθώρα οξειδώσεων από τις πλάκες και βραχυκυκλώνουν τα στοιχεία μεταξύ τους .

Στο αυτοκίνητό μου η μπαταρία που είχα πριν 5 χρόνια άδειασε τελείως από αναμμένη λάμπα στο πορτ-παγκάζ 2 φορές. Μή έχοντας φορτιστή τότε έβγαλα τη μπαταρία του UPS του υπολογιστή και με καλώδια ρεύματος σύνδεσα τη μπαταρία του αυτοκινήτου και φόρτισε. Τότε ήταν που αγόρασα το φορτιστή από το LIDL που τελικά τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο για 12 VOLT μπαταρία μηχανής που γέμιζε γρήγορα σε μισή ώρα και δεν είχε δύναμη να γυρίσει τη μίζα. οπότε αλλάχτηκε ο συσσωρευτής της. αν παίξει λίγο με τα κροκοδειλάκια δηλαδή τα ακουμπάς και τα απομακρύνεις πάνω από τους πόλους θα αρχίσει να φορτίζει κανονικά γιατί είναι και αυτόματος και κάποιες φορές οι αυτοματοποιημένες λειτουργίες δεν χρειάζονται

thanasisleo
11-02-13, 11:17
Όντως φόρτισα την μπαταρία με ένα φορτιστάκι 12Volto για 10 ώρες και πήγε την τάση της μπαταρίας στα 12 V αλλά με το που αποσύνδεσα το φορτιστή, η τάση της μπαταρίας έπεφτε 10mV/sec ! Σύνδεσα κατευθείαν το φορτιστή του LIDL και ευτυχώς μπόρεσα να επιλέξω την επιλογή για αυτοκίνητο.

Θα δω τι θα γίνει με την μπαταρία αλλά εν τέλη θα αγοράσω μια καινούρια. Απλά αυτή τη διαδικασία τη κάνω μόνο και μόνο για να δω τι θα γίνει στο τέλος.

leosedf
11-02-13, 11:23
Μέχρι που έπεσε? Το πιο πιθανό είναι όπως είπαν τα παιδιά και πιο πάνω να έχει καταστραφεί.

thanasisleo
11-02-13, 12:05
Μέχρι που έπεσε? Το πιο πιθανό είναι όπως είπαν τα παιδιά και πιο πάνω να έχει καταστραφεί.


ε λογικά δε θα πρόλαβε να πέσει κάτω από τα 11 V. την έβαλα γρήγορα στον φορτιστή.

Η μπαταρία είναι αγορασμένη το 2007 και μέχρι τον Οκτώβρη δούλευε κανονικά. Από τον Οκτώβρη μέχρι και πριν από 20 μέρες ήταν πάνω στο αυτοκίνητο χωρίς να δουλέψει.

leosedf
11-02-13, 12:23
Ναι άστην για κάποια ώρα και θα δεις ότι θα πέσει στα 6-7. Πας για άλλη μπαταρία.

vasilllis
11-02-13, 18:00
Ναι άστην για κάποια ώρα και θα δεις ότι θα πέσει στα 6-7. Πας για άλλη μπαταρία.

Κωνστ/νε απο το 2007. Ειναι.
Πανε οι μπαταριαδες θα πεινασουν.

DLS 33
11-02-13, 18:44
6 χρονια εχω 2 μπαταριες απο τα Τρακτερ (200Α) σε 1 UPS και εργαζεται καλα.
1 TV 42 LCD , Computer, 2 Εκτυπωτες, DVD, Oθονη 22 κλπ..ΟΛΑ πανω στα UPS κ οταν κανει διακοπη η ΔΕΗ
παιζουν ανετα χωρις την TV 3-4 ωρες....

41331

thanasisleo
11-02-13, 19:11
Κωνστ/νε απο το 2007. Ειναι.
Πανε οι μπαταριαδες θα πεινασουν.


Αν η μπαταρία είναι όντως ψόφια θα την αλλάξω ( που μάλλον είναι).

Αν όμως η μπαταρία μπορούσε να έρθει στα καλά της, ποιος ο λόγος να πεινάσουν οι μπαταριάδες από τη στιγμή που θα μου άλλαζαν μία μπαταρία η οποία δεν χρειαζόταν να αλλαχτεί ?

Θα φάνε όταν πρέπει να φάνε.

billisj
11-02-13, 19:13
καλησπερα σε ολους .φιλε μου εγω με τον συγκεκριμενο φορτιστη απο τα LIDL απο εντελως αδεια μπαταρια που ειναι ( κλειστου τυπου) το γυαλακι (ενδεικτικο) εχει χρωμα μαυρο μετα απο 5 μερες συνεχους φορτισης το γυαλακι (ενδεικτικο) εγινε πρασινο και η μπαταρια ειναι μια χαρα αυτη την στιγμη που μιλαμε και δουλευη μια χαρα επανω στο αυτοκινητο !!!!!!

vasilllis
11-02-13, 19:45
Αν η μπαταρία είναι όντως ψόφια θα την αλλάξω ( που μάλλον είναι).

Αν όμως η μπαταρία μπορούσε να έρθει στα καλά της, ποιος ο λόγος να πεινάσουν οι μπαταριάδες από τη στιγμή που θα μου άλλαζαν μία μπαταρία η οποία δεν χρειαζόταν να αλλαχτεί ?

Θα φάνε όταν πρέπει να φάνε.
Ενοειται οτι τετοιες εποχες δεν πεταμε ουτε το σαλιο μας.
Απλα επειδη θεωρω και θεμα ασφαλειας την μπαταρια μετα απο τοσα χρονια καλο ειναι αφου την φορτισες και δεν παιζει να αντικατασταθει.
Εμενα με σκαρτα τρια χρονια,λογω οτι αγορασα μηχανακι και κανω και εβδομαδα να το βαλω μπροστα εχει ηδη αρχισει τα ζορια.μπλοκαρουν εγκεφαλακια του αυτοκινητου απο την μεγαλη πτωση τασεως.
Εννοειται απο περσι το ενδεικτικο της μπαταριας ειναι μαυρο .

leosedf
11-02-13, 20:31
Θανάση πίστεψε με αν υπήρχε τρόπος να την επαναφέρεις θα είμαι ο πρώτος που θα σου έλεγε κανε αυτό η πρόσθεσε αυτό κλπ. Αλλά φαίνεται ότι η μπαταρία έχει ξεπεράσει το όριο.

thanasisleo
16-02-13, 20:19
Η μπαταρία ακριβώς μετά τη φόρτιση της ήταν στα 13.3V και μετά από 2.5 μέρες έχει φτάσει στα 12.87V. Έχει χάσει περίπου 3%. Την έχω στο μπαλκόνι, όχι πάνω στο αυτοκίνητο.

makatas
16-02-13, 20:23
Τράβα λίγα αμπέρ να δεις πως θα συμπεριφερθεί.
Αν η τάση βυθιστεί άμεσα σε μικρές καταναλώσεις, τότε η μπαταρία είναι για πέταμα.
Πάντως σίγουρα άξιζε την προσπάθεια.

thanasisleo
16-02-13, 20:31
Τράβα λίγα αμπέρ να δεις πως θα συμπεριφερθεί.
Αν η τάση βυθιστεί άμεσα σε μικρές καταναλώσεις, τότε η μπαταρία είναι για πέταμα.
Πάντως σίγουρα άξιζε την προσπάθεια.

και τι φορτίο να συνδέσω για να τραβήξω λίγα αμπέρ?

makatas
16-02-13, 20:54
Οτιδήποτε έχεις σε 12V π.χ. ακόμα κι ένα ανεμιστηράκι υπολογιστή θα δείξει ενδεικτικά.
Κατά προτίμηση ομως αν έχεις π.χ. μια βατική αντίσταση γύρω στο 10Ω ώστε να τραβήξει περί το 1Α και να δούμε.
Εναλλακτικά οποιαδήποτε λάμπα αυτοκινήτου;

744
16-02-13, 21:57
1. O φορτιστής ο συγκεκριμένος του Lidl, αν και έχω εκφράσει τις απόψεις μου σχετικά με τα προϊόντα τους, είναι πολύ καλός. Επίσης κάνει και αποθείωση της μπαταρίας αν μείνει συνδεμένος πάνω στην μπαταρία μόνιμα. Αυτό κάνω στο αυτοκίνητο του πατέρα μου που κυκλοφορεί μια φορά το χρόνο, και μέχρι τώρα άλλαζε μπαταρία πριν την κυκλοφορία του. Ο φορτιστής αυτός έσωσε την κατάσταση. Μικρός, αξιόπιστος και με πολλές λειτουργίες.

2. Για την μπαταρία που συζητάμε εδώ. Αν μετά την πλήρη φόρτισή της (πράσινο LED), η τάση της δεν είναι πάνω από 13,5 τουλάχιστον, μάλλον η εσωτερική της κατάσταση δεν είναι πολύ καλή.

Συνιστώ, να γίνει για ένα διάστημα αποθείωση (εβδομάδα τουλάχιστον) και επανέλεγχος της. Αν και πάλι δεν δώσει αποτέλεσμα, πάει για ανακύκλωση.

angel_grig
17-02-13, 18:39
O φορτιστης που λεμε ειναι αυτος εδω?

41529

DLS 33
17-02-13, 20:13
Nαι !.
Πολυ καλος για λεφτα του...

nassosxlvbros
17-02-13, 21:16
Τελικά σώθηκε η μπαταρία ή όχι; :confused1:

radiomario
17-02-13, 21:44
Τελικά σώθηκε η μπαταρία ή όχι; :confused1: , μαλλον θα ακουσε κανεναν ξυπνιο απο εδω μεσα ( οτι μπορει να την ξανακανει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ) , την εβαλε πανω στο αμαξι κ θα εχει ξεμεινει σε κανα βουνο ... :001_rolleyes:

nikolaras
18-02-13, 01:19
Για αυτό εδώ : http://www.batterydoctors.gr/index.htm έχει κάποιος ιδέα τι παίζει;