PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφαιρεση ΤΡΟJAN-WORM Απο usb stick



marioland
04-02-13, 16:59
Μου εδωσαν σε ενα στικακι διαφορα χρησιμα προγραμματα αλλα δεν ειχε κανενα antivirus το pc απο οπου τα πηρα και το στικ εχει μεσα worm που εχει μολυνει ολα τα αρχεια απο το στικ (ακομη και τα jpeg και pdf ) Το AVG στο pc μου βγαζει την ακολουθη περιγραφη και απομονωνει ολα τα μολυσμενα αρχεια χωρις να μπορει να απομονωσει τον ιο

41116

Με ποια προγραμματα (trojan -removal tools) μπορω να αφαιρεσω τη μολυνση χωρις να χασω τα αρχεια που εχει το στικ?

rkiller
04-02-13, 17:23
Δοκίμασε με το MALWAREBYTES

agis68
04-02-13, 18:30
Από τα δωρεάν θεωρώ πολύ καλό πρόγραμμα το adaware της lavasoft.com και το acs της Ιοbit.com.

Blue
04-02-13, 21:53
Μου εδωσαν σε ενα στικακι διαφορα χρησιμα προγραμματα αλλα δεν ειχε κανενα antivirus το pc απο οπου τα πηρα και το στικ εχει μεσα worm που εχει μολυνει ολα τα αρχεια απο το στικ (ακομη και τα jpeg και pdf ) Το AVG στο pc μου βγαζει την ακολουθη περιγραφη και απομονωνει ολα τα μολυσμενα αρχεια χωρις να μπορει να απομονωσει τον ιο

41116

Με ποια προγραμματα (trojan -removal tools) μπορω να αφαιρεσω τη μολυνση χωρις να χασω τα αρχεια που εχει το στικ?

Μάριε, από την εικόνα που ανέβασες φαίνεται ότι το autorun.inf που υπάρχει στο στικάκι, έχει μέσα μία εγγραφή που καλεί τον ιό.
Σβήσε το autorun.inf χειροκίνητα και δημιούργησε στη θέση του ένα φάκελο με το ίδιο όνομα (μειώνεις τις πιθανότητες να ξανακολλήσει στο autorun.inf και εφόσον φυσικά δεν το χρειάζεσαι για κάποιο λόγο)....

αν δεν μπορείς μέσα από το γραφικό περιβάλλον δοκίμασε χειροκίνητα...

βγες σε command line και δώσε....

c:\Docum......>h:
h:\> attrib -s -h -r autorun.inf
h:\> delete autorun.inf
h:\>md autorun.inf
h:\>attrib +s +h +r autorun.inf

Κάνε επανεκκίνηση και τρέξε χειροκίνητο σκανάρισμα στο στικάκι
Δοκίμασε και πες μας τι γίνεται.

Με εξωτερικούς δίσκους γενικά θεωρώ μία καλή πρακτική την απενεργοποίηση της "αυτόματης εκτέλεσης" από εξωτερικούς δίσκους (γίνεται μέσα από το λειτουργικό)