PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτόματες ασφάλειες Legrand ...χαρακτηριστικής ( ? )



anypotaktus
08-02-13, 00:58
Γνωρίζει κανείς για αυτόματες ασφάλειες της Legrand χαρακτηριστικής καμπύλης U που κυκλοφορούσαν 10ετία '80 με '90 ?
Ποια η αντιστοιχία τους με τις σημερινές καμπύλες ?
Λειτουργούν σωστά, όμως η γνώμη σας ποια είναι, τις αλλάζω ?

alfklstr
08-02-13, 22:18
Εγώ φίλε μου αυτές τις έχω συναντήσει κατα κύριο λόγο σε σπίτια χτισμένα αρχές του 80. Εχω αντικαταστήσει αρκετές φορές τέτοιες γιατί κολλάνε και δε σηκόνονται. Δε ξέρω την αντιστοιχία της χαρακτηριστικής τους και σε έναν επανέλεγχο θα το σκεφόμουν πολύ να τις αφήσω.

bababoulas
09-02-13, 14:33
Φίλε μου anypotaktus σύμφωνα με αυτό http://ehe-greece.blogspot.gr/2012/01/33_21.html το mcb χαρακτηριστικής U αντιστοιχεί στην χαρακτηριστική C.
Προσωπικά αν και κάθε ασφαλιστικό υλικό έχει κάποιους κύκλους ζωής του οποίους μπορεί να μην τους έχει ξεπεράσει, θα το αντικαθιστούσα με νέο όπου θα είχα τα data sheets του και θα ήμουν σίγουρος για τη συμπεριφορά του. Πάντως δεν έχω βρει κάπου στο πρωτόκολλο να προτείνεται - επιβάλλεται η αλλαγή τους.

anypotaktus
12-02-13, 01:25
Καταρχήν να ευχαριστήσω τους φίλους που απάντησαν.
"Προχωράω" λοιπόν στην αντικατάστασή τους με Β10 & C16 για γραμμές φωτισμού & πριζών σούκο αντίστοιχα ?
Η 20Α (θερμοσίφωνας) & 25Α (κουζίνα) με τι καμπύλες ?
Να αντικαταστήσω και τον Δ.Δ.Ε. σκέφτομαι.
Όλα έχουν κλείσει 25ετία χρήσης - λειτουργίας.

mixalis1988
12-02-13, 02:42
Για ωμικα φορτια καμπυλη χαρακτηριστικης Β.Οποτε θερμοσιφωνας και κουζινα Β20 και Β25 αντιστοιχα.