PDA

Επιστροφή στο Forum : τει αυτοματισμου η τει ηλεκτρολογιας?



ermes
09-02-13, 15:13
kalispera paidia tha ithela ti gnwmh sas fetos dinw panelladikes kai den xerw ti sxolh na dialexw eimai anamesa sto tei aytomatismoy thes/nikhs
kai to tei hlektrologias kozanhs. kai oi 2 sxoles me endiaferoyn exisoy alla den xerw apo epagkelmatikh apokatastash kai epagkelmatika dikewmata ti ginete. twra eimai triti taxi
epal stin hdikotita hlektrologwn egkatastasewn. ti protinetai kai giati; eyxaristw


sorry poy sas vgazw ta matia me ta greeklish alla to pc den exei ellinika

xampos
09-02-13, 15:34
το ΤΕΙ Αυτοματισμου Θεσσαλονικης συμφωνα με το σχέδιο Αθηνά μεταφέρετε στις Σέρρες κάτι που λογικά θα του δημηουργήσει νέο πραγραμμα σκουδών και ίσως διαφορετικά επαγκελματικά δικαιώματα από αυτάπου έχει μέχρι σήμερα , αν και τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι μόνο στα χαρτιά και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Οσο για το ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας δεν γνωρίζω να σου πω. Δες εδώ (http://ee.teikoz.gr/) και εδώ (http://www.autom.teithe.gr/gr/index.php).

ermes
09-02-13, 16:02
eyxaristw gia tin apantisi xampos.ta xartia einai to thema kai o nomos ti mas epitrepi na kanoyme nomima toylaxiston to ti ginete sti pragmatikotita einai allo thema:wiink:

picdev
09-02-13, 16:03
νομίζω οτι οι αυτοματιστές δεν έχουν πάρει επαγγελματικά δικαιώματα.
πήγαινε καλύτερα τεί αυτοματισμού, βέβαια δεν έχει καμία σχέση με την ηλεκτρολογία, θα μάθεις ηλεκτρονικά, προγραμματισμό ,ΣΑΕ, σήματα συστήματα,λίγο μηχανολογία,μΕ κτλ.
άλλωστε θα έχεις ενα χαρτί ηλεκτρολόγου απο το ΕΠΑΛ.
Και στις 2 σχολές Θα σου χρειαστούν βέβαια μαθηματικά που δεν έχεις διδαχθεί .
Απο εκεί και πέρα είναι λάθος να ρωτάς και καλύτερα να πας σε αυτό που σου αρέσει

ermes
09-02-13, 16:26
apo ti xero kanoyn paromia mathimata me kati mikrodiafores kai stin hlektrologia kanoyn hlektronika psifiaka hlektronika klp. kanoyne diafora systimata aytomatoy elenxoy opws PLCs kai kati alla poy den exw idea pws legonte. ayto lew kai ta dyo moy aresoyn aplos thelw tis gnwmes sas gia na pofasiso kapia stigmi

info@kalarakis.com
09-02-13, 16:34
Εγω θα διάλεγα ΤΕΙ ηλεκτρολογία
Θα έχεις τη δύναμη της υπογραφής για εγκαταστήσεις
Ηλεκτρολόγος θα έχει καλύτερα επαγγελματικά αποτέλεσμα γιατί στο κάτω κάτω ένα μερεμέτι για να βγάλεις το μεροκάματο όλο και θα υπάρχει
από εκεί και μετά όσο το κυνηγάς μπορείς να εξελιχθείς στην ηλεκτρολογία επαγγελματικά
Από τους αυτοματισμούς δεν θα σου έχουν έτοιμη τη θέση στο εργοστάσιο
Αυτοματισμούς και προγραμματισμό ηλεκτρονικών θα μάθεις και στο ηλεκτρολογίας Άσε δε που θα βαρεθείς να ακούς για ΣΑΕ
Μαθηματικά και διάβασμα δεν αποφεύγεις σε όποιο και να πας
Με το χαρτί απο το ΕΠΑΛ είσαι μόνο βοηθός ηλεκτρολόγου και για να γίνεις ηλεκτρολόγος με κανονική άδεια χρειάζεται να είσαι κάμποσα χρόνια δίπλα σε αδειούχο εγκαταστάτη και βασικά να σου περνά ένσημα !!!! Γιατί με τα ένσημα θα αποδείξεις προϋπηρεσία. για να πάρεις μια άδεια 120KW
Να θέλεις δηλαδή να φτιάξεις ένα μεσαίο υποσταθμό, να τον κατασκευάσεις εσύ, να βάλεις όλο το κόπο και στο τέλος όταν είναι να τον υπογράψεις για να τον παραδώσεις, να ψάχνεις κάποιον να στον υπογράψει ΕΣΥ θα έχεις βάλει το κόπο και ο άλλος θα πάρει το μεζέ.
Σαν ηλεκτρολόγος ΤΕΙ θα έχεις κατοχυρωμένα δικαιώματα και βασικά θα έχει νόμιμη άδεια από την αρχή (Ότι θα δουλέψεις ένα δυο χρόνια δίπλα σε άλλο ηλεκτρολόγο θα είναι καλό για να μάθεις πως γίνεται η δουλειά στη πράξη)
Ως ηλεκτρολόγος έχεις μεγαλύτερο πεδίο δράσης από σπίτια εργοστάσια κήπους γήπεδα όπου θέλει ρεύμα.
το μεροκάματο το βγάζεις ευκολότερα αν έχεις ένα μεγάλο πεδίο εργασιών να εξυπηρετήσεις
Όπως είναι σήμερα τα πράματα οι μεγάλες μπουκιές έχουν εξαφανιστεί.

Στον αυτοματισμό τι πεδίο έχεις Να γίνεις υπάλληλος σε μια εταιρεία αυτοματισμών στην αρχή ΜΕΤΑ?
Θα φτιάξεις δικού σου αυτοματισμούς
Αν δεις στο forum όλοι μα φτιάχνουμε αυτοματισμούς από ερασιτεχνικούς μέχρι επαγγελματικούς. Άσε που υπάρχου και οι έτοιμοι, που υποστηρίζονται άμεσα από το κατασκευαστή και δεν χρειάζεται επέμβαση τρίτου Τον πέρνει ο ηλεκτρολόγος και τον τοποθετεί.
Μικρό το πεδίο εργασίας

Εσυ διαλέγεις

ermes
09-02-13, 16:55
poly wraia ta eipes Mixali exw mia parapanw klish pros ths hlektrologias alla thelw na ta psaxw ligo akoma

Nikos65
09-02-13, 17:14
poly wraia ta eipes Mixali exw mia parapanw klish pros ths hlektrologias alla thelw na ta psaxw ligo akoma


ΑΝ εισαι δυνατός διάλεξε αυτοματισμούς. ΟΙ αυτοματιστές ειναι λίγοι , ελάχιστοι, και οι εταιρείες που σε παίρνουν σε πληρώνουν καλά. Αυτοματιστές που ξέρουν να γράψουν ένα πρόγραμμα PLC , ή να ετοιμάσουν ένα αναπτυξιακό απο την αρχή . Για τέτοιο επίπεδο μιλάμε. Κάτι λιγώτερο απο αυτό καταλήγεις πωλητής. Ο ηλεκτρολόγος έχει ευρύτερο πεδίο εργασίας , έτοιμα δικαιώματα υπογραφής , βαρρέα ένσημα άν δουλέψεις στη βιομηχανία.

Εγώ ειμαι 47 έχω τελειώσει ΤΕΙ Ηράκλειο Κρήτης και τώρα δουλεύω 20 χρόνια περίπου σε βιομηχανίες, μέχρι τώρα σε καλές δουλειές δεν έχω παράπονο. Αν ειχα κότσια θα γινόμουν αυτοματιστής. Δεν ξέρω πως θα ήμουν τώρα αλλα ισως όχι ελλάδα. Το πεδίο εφαρμογής ειναι μικρότερο.

johnnyb
09-02-13, 17:18
Το Τει Αυτοματισμου ειναι αρκετα δυσκολοτερο , τα δικαιωματα του κατοχυρωθηκαν προσφατα και πηρε και μερικα απο την πληροφορικη (οι αποφοιτοι του μπορουν να μπουν στη διδασκαλια πληροφορικης). Στο τμημα ηλεκτρολογιας εχει αρκετα ηλεκτρονικα (αναλογικα -ψηφιακα κλπ) και αυτοματισμους (plc microcontrolers κλπ) και το κυριοτερο δινει πολυ μεγαλύτερο πεδιο εφαρμογων οικιακες εγκαταστασεις , βιομηχανικες , AΠΕ ,επισκευες και αυτοματισμους.

ermes
09-02-13, 18:03
ayto poy maresei einai oti to tei hlektrologias perilamvanei kai aytomatosmaoys kai apoti lete exei kai megalitero paidio afarmogwn. oson afora ta PLC ta kanoyme kai fetos olh th xronia sto sxoleio, programatismo PLC kai poles efarmoges twn plc. kai shgkekrimena me to logo kai to simatic.

leosedf
09-02-13, 18:21
Δεν έχει Ελληνικά το PC?? Είναι πολύ δύσκολο να μπουν ε? Καταλαβαίνω, κλειδώνεται.

http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules
Δυστυχώς οι κανόνες είναι κανόνες.