PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για μεταφορά ιού μέσω HDD



Ulysses
10-02-13, 09:35
Λοιπόν έχω την εξής διαμάχη με τη μάνα μου και θέλω την άποψη σας.

Εχω έναν υπολογιστή με τον οποίο μπαίνω σε όποιο σάϊτ βρω (Ρώσικα,Αμερικάνικα,Κινέζικα) και κατεβάζω ταινίες - μουσική ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ και μάλιστα τα κάνω όλα χωρίς κάποιο antivirus.
Αν κάποιος κινδυνεύει απο ιο σε τέτοια σάϊτ,τότε εγώ έχω μαζέψει πολύ πράμα (τόσο καιρό τώρα).

Θέλει λοιπόν η μάνα μου να της φορτώσω σε κάποιο φορητό 3.5" HDD Seagate (1ΤΒ) κάποιες ταινίες για να τις βλέπει στο laptop της.

Και της είπα "δεν ευθύνομαι εγώ αν έχουν ιό και σου χαλάσει τα αρχεία του laptop" και μου λέει οτι...της είπε ο τεχνικός,πως δεν μπορεί να μεταφερθεί ιός απο τον εξ. σκληρό στο laptop με τίποτα (και αν θυμάμαι καλά,λόγω ύπαρξης USB).


Ισχύει κάτι τέτοιο;

moutoulos
10-02-13, 10:29
Οδυσσέα ...

Μάλλον ο τεχνικός που είπε αυτό, θα πρέπει να ήταν Τεχνικός Αερίων Καυσίμων (Φυσ.Αέριο),
και οχι υπολογιστών.

Κάποιος θα πρέπει να του μιλήσει για τα διάφορα USB Firewall, USB Security (που έχω και εγώ).

Παράδειγμα 1 (http://www.dwrean.net/2012/04/usb-firewall-usb-stick.html)
Παράδειγμα 2 (http://download.cnet.com/USB-Disk-Security/3000-2239_4-10708708.html) (Not Free)

Βέβαια σαφώς και δεν μεταφέρονται όλοι οι ιοί απο το USB, αλλά δεν γνωρίζω να σου πω, πότε
και ποιοι μεταφέρονται. Η ουσία είναι οτι το USB (Stick, εξωτερικός HDD), είναι υπεύθυνο για
την "μόλυνση" υπολογιστή/ών, που δεν έχει/ουν συνδεθεί ... ποτέ στο διαδίκτυο.

leosedf
10-02-13, 11:09
Ας πάει να δουλέψει ψήστης καλύτερα. Άσε με να μαντέψω, τεχνικός από αλυσίδα καταστημάτων ε?

Βάλτε και εσύ και η μάνα σου ένα kaspersky internet security (30-40 έχει για δυο υπολογιστές) και ότι και να γίνει δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα.

agis68
10-02-13, 14:15
να αυτους τους "τεχνικούς" πολεμάμε καθε φορά!!!!εχουν καταστρέψει μηχανήματα αυτοί!.....Ειδικά από τις αλυσίδες των καταστημάτων είναι δράμα!!!

toni31
11-02-13, 14:34
να αυτους τους "τεχνικούς" πολεμάμε καθε φορά!!!!εχουν καταστρέψει μηχανήματα αυτοί!.....Ειδικά από τις αλυσίδες των καταστημάτων είναι δράμα!!!
Και με τρελές χρεώσεις που για ένα φορμάτ ακουμπάει και το 100ρικο όπως πρόσφατα έφτασε στα αυτιά μου.

info@kalarakis.com
11-02-13, 21:58
Αφού κυκλοφορείς στο internet χωρίς αντιβιοτικό, το μόνο σίγουρο θα είναι ότι θα έχεις σπουδαία συλλογή από ιούς
Είναι και παράξενο που παίζει ακόμα ο υπολογιστής σου Εκτός και αν σέρνεται αλλά "παίζει"
Τα αρχεία avi και τα Mp4 δεν μπορούν να προσβληθούν τα ίδια από ιούς γιατί δεν είναι εκτελέσιμα, δεν περιέχουν μέσα τους κώδικα.
Αν ήταν multi jpg που έχουν και εκτελέσιμο κώδικα Ναι θα μπορούσαν να έχουν ιούς. το ίδιο είναι και τα animation gif , τα σκέτα gif δεν έχουν πρόβλημα
Αυτό συμβαίνει γιατί τα σκετα gif είναι παράγωγα προγράμματος και είναι πληροφορίες χρώματος και θέσεις για τα εικονοστοιχεία, και χρειάζονται υποχρεωτικά
κάποιο πρόγραμμα για να τα δεις στην οθόνη Αρα αν το έχει κτυπήσει ιός οι πληροφορίες θα είναι κατεστραμμένες και δεν θα δεις τίποτα
Από την άλλη μεριά τα animation gif ειδικά αυτά που παίζουν μόνα τους (υπάρχουν και αυτά που θέλουν υποχρεωτικά πρόγραμμα) έχουν στην αρχή ένα "κομμάτι" πρόγραμμα
εκτελέσιμου κώδικα (το loader) αυτό κτυπάει ο ιός. Όταν κάνεις κλικ για να το ανοίξεις πρώτα εκτελείς τον ιό και μετά βλέπεις τις φώτο
Κατι ανάλογο συμβαίνει και με τα avi, mp3 mp4
Αυτό είναι μια απλή απλή περιγραφή Τα έγραψα όσο πιο απλά μπορώ για να τα καταλάβουν όσο δυνατό περισσότεροι
π.χ Τα bmp δεν επηρεάζονται
Ανάλογα με το τύπο του αρχείου είναι αν θα επηρεαστεί από τον ιό.

Τώρα Ο ιός θα ενεργοποιηθεί με το copy - paste που θα κάνεις και θα μολύνει ότι εκτελέσιμο αρχείο έχει μέσα ο δίσκος
Ο πιο συνηθισμένος είναι ο autoexec αυτός αλλάζει το αρχείο εκκίνησης του δίσκου και βάζει τον εαυτό του με αποτέλεσμα κάθε φορά που εσύ κάνεις klik κλικ πάνω στο δίσκο για να τον ανοίξεις να εκτελείς πρώτα τον ιό και μετά να ανοίγει ο δίσκος για να δεις τα περιεχόμενα. υπάρχουν και άλλοι που κάνουν διάφορα.
αυτό που σου συνιστώ είναι να βάλεις στην μαμά ένα αντιβιοτικό όπως είπαν και οι προηγούμενοι και μετά ξεκίνα τον εφοδιασμό με ταινίες στο φορητό.
προσοχή
Λόγω της συλλογής που έχεις να αγοράσεις ένα για να καλύψει όλες τις εκδοχές.
αυτά που είναι free στο Internet καλύπτουν μόνο μία ή δύο κατηγορίες ιών για τις υπόλοιπες πρέπει να τα αγοράσεις

info@kalarakis.com
11-02-13, 22:31
Την απάντηση μου στο θέμα την έδωσα στο προηγούμενο

Οι τεχνικοί στις αλυσίδες είναι φτηνό εργαζόμενο προσωπικό. Μόλις έχουν βγάλει το epal και ξέρουν ένα δυο πράγματα και τους ονόμασαν τεχνικούς.
Γνωρίζουν και ότι γράφουν οι οδηγίες έξω από το κουτί.
το πιο εύκολο είναι να σου πουν ότι ο δίσκος χρειάζεται format = 54e+fpa
Και τα έγραφα μου οι φώτος μου που είναι ? διερωτάσαι αφού έχεις πληρώσει και έχεις πάει στο σπίτι Πέρνεις τηλέφωνο και σου λένε ότι έπρεπε να είχες κάνει backup
Αφού δεν δούλευε το ρημάδι πως να κάνεις backup (αλήθεια ξέρει ο πελάτης τι είναι αυτό)
Δε λέω ότι σε όλες τις περιπτώσεις μπορείς να σώσεις τα αρχεία του πελάτη ΑΛΛΑ αν τον έχει χτυπήσει ο ιός και δεν ανοίγει δε μπορείς να βγάλεις το δίσκο, να τον βάλεις σε άλλο υπολογιστή και να πάρεις τα αρχεία από μέσα, μετά να προσπαθήσεις να τον καθαρίσεις και αν δεν μπορείς να τον φορμάρεις ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕεεεεεεεεεε
Αυτό βέβαια στην αλυσίδα ΑΝ βρεθεί τεχνικός να ξέρει να το κάνει μετρά με το ρολόι Εξ' ου και το 100αρικο ++++ οτι βγει
Οι πελάτες νομίζουν ότι θα εξυπηρετηθούν καλύτερα στην αλυσίδα Αυτό τη πρώτη φορά γιατί τη δεύτερη επισκέπτονται περιφερειακό μαγαζί Και βέβαια άμα ακούσουν τη τιμή λένε μονοοοοοοο
Ε μόνο γιατί το φορματ - εγκατάσταση μπορεί να θέλει 2.5 ώρες αλλά το μαγαζί κάνει και άλλες δουλειές σε αυτό το χρόνο ...... και σε βλέπει σαν πελάτη και όχι σαν όρθιο 50ευρώ

Αυτα

Καμία σχέση με το αρχικό θέμα αλλά είπα και εγώ να τα γράψω ξανά

mtzag
12-02-13, 05:43
Ο τεχνικος εχει δικιο δεν μπορει να κολησει ο υπολογιστης ιο αν συνδεσεις με usb τον μολυσμενο δισκο.
Για να συμβει αυτο πρεπει να τρεξεις εκτελεσιμο μολυσμενο αρχειο απο τον μολυσμενο δισκο ή να τρεξει μεσω autorun (που αυτο το απενεργοποιεις).
Αλλα ακομα και σε αυτη την περιπτωση για να μολυνθει το συστημα πρεπει να τρεξει με δικαιωματα υπερχρηστη(administrator/root).
Οσο για τα λογισμικα antivirus πιανουνε συνηθως το 40% των viruses και σε καμμια περιπτωση δεν προσφερουνε ασφαλεια επαρκη.
Υπαρχουνε καποιοι κανονες που αμα τους τηρεις εχεις πολυ μικροτρες πιθανοτητες να πιασεις ιο απο οτι να εχεις το καλυτερο antivirus.
Πχ ο λογαρισμος που κανεις χρηση τον υπολογιστη δεν εχει δικαιωματα admin/ οταν τρεχεις καποιο αρχειο ως admin κοιτας αν ειναι ψηφιακα υπογεγραμμενο/ να βαζεις τα security updates
μετα αν εχεις ενα υποπτο αρχειο το φορτωνεις σε προγραμμα τυπου peid για αναλυση αν ειναι ας πουμε packed ή οχι αν δεν ειναι κοιτας τι κλησεις κανει στο winapi
απο καποιο debugger (αν δεις υποπτα syscalls παιζει σοβαρα να ειναι ιος) αν ειναι packed εκει τα πραγματα αλλαζουνε
και δεν ειναι τους παροντος να γινει αναλυση αλλα κανε αφοβα μεταφορα ταινιων (μη εκτελεσιμα αρχεια).
Αν θες να καθαρισεις τον υπολογιστη σου απο ιους δεν θες καν antivirus τσεκαρε τα autostarts (πχ με το autoruns ) και σβησε ολες τις υποπτες εγγραφες
μετα τσεκαρε το hosts file για υποπτες καταχωρησεις κανε boot σε safe mode και απεγκατεστησε υποπτους drivers και ελεγχος checksums αρχειων συστηματος αυτα στο 99% καθαριζουνε τον υπολογιστη.
Ναι μεν ειναι οι ιοι στο δισκο αλλα δεν τρεχουνε αρα δεν κανουνε καμια ζημια...

Για ποιο αλλο εποπτικο μεσω αρχειων ειναι να το ανεβασεις σε υπηρεσια με ολα τα antivirus.