PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποίηση 230 VAC



trpappas
10-02-13, 15:18
Παράγω ενέργεια από υδατόπτωση. Ψάχνω τρόπο να πάρω 220 VAC σταθεροποιημένο. Θα παρακαλούσα αν κάποιος ασχολήθηκε να με βοηθήσει στά παρακάτω...

1. Αν έχει υπόψη γεννήτρια που έχει ενσωματωμένο κάποιο σταθεροποιητή.
2. Αν υπάρχει έτοιμο κάτι στην αγορά.
3. Αν συμφέρει η γεννήτρια σταθερού μαγνήτη και είναι ευκολότερη στη σταθεροποίηση.

Ο υδροστρόβιλος που έχω παρέχει 2200 στροφές το λεπτό χωρίς φορτίο
και 1800 στροφές το λεπτό με φορτίο ( έχω προσαρμόσει ένα alternator αυτοκινήτου 12 VDC και παίρνω 20 Αμπέρ).

ευχαριστώ

katmadas
10-02-13, 15:46
Ωραιος ο φιλος!
Καλωσηρθες!

Για τα inverter εχεις ακουστα?
Πχ δες παρακατω:

http://www.skroutz.gr/c/1196/inverters.html?keyphrase=400W%2F12V++inverter

trpappas
10-02-13, 15:52
Συγνώμη ίσως να μην ήμουνα σαφής.... Θέλω να παράγω κατευθείαν 230 VAC... να αντικαταστήσω τη 12βολτη γεννήτρια με γεννήτρια 230 VAC

ευχαριστώ

george Mp
10-02-13, 18:50
Οι γεννητριες θελουν σταθερες στροφες και αναλογα με τους πολους βγαζουν σε σχεση με τις στροφες και τη συχνοτητα, με 4 πολους στις 1500 στροφες εχουμε τα 50ΗΖ, με δυο πολους οι στροφες διπλασιαζονται και γινονται 3000 για την ιδια συχνοτητα, αν εχεις 2200 στροφες πρεπει ή να βαλεις μειωτηρα στροφων ή το αναποδο αλλα πρεπει οι τελικες στροφες να αντιστοιχουν στις στροφες της γεννητριας. Οταν το καταφερεις αυτο θα εχεις και σταθερη ταση απο τη γεννητρια μαζι με το σταθεροποιητη τασης (κοινως AVR) που θα εχει η γεννητρια ειδηκα αν αγορασεις καμια καινουργια.

lepouras
10-02-13, 19:24
Γιώργο σωστά αυτά που λες όταν μιλάμε για γεννήτριες με βενζίνα η πετρέλαιο. το παλικάρι έχει ένα νερόμυλο να το πούμε απλά από ότι κατάλαβα οπότε δεν γνωρίζεις πάντα πόση ροΐ νερού θα έχει το ρέμα, αυλάκι, καταρράχτη που εκμεταλλεύεσαι. εγώ σκεφτόμουν κάτι σε 230 σε 230 ινβερτερ αλλά δύσκολα βρήκα μερικά στο ιντερνετ. πιστεύω είναι η καλύτερη λύση και με σίγουρη σταθεροποίηση στην έξοδο.
π.χ. αυτό εδώ αν και είναι πολύ μεγάλο και ακριβό στην προκειμένη περίπτωση.

http://www.12vgridtiepowerinverters.com/ProductProfile/PSW10000-220-220

xrhstosmp
10-02-13, 19:33
κατα τη γνωμη μου, η πιο ασφαλης λυση για σταθεροποιημενο εναλλασομενο ρευμα οταν στην κινητηρια μηχανη του ζευγους ειναι δυκολη ή αδυνατη η ρυθμιση στροφων και που χρησιμοποιηται κατα κορων σε ολα τα συγχρονα πλοια στις γεννητριες των αξονων των κυριων μηχανων του πλοιου (shaft), ειναι η παραγωγη dc ρευματος και κατοπιν η μετατροπη του μεσω ινβερτερ σε εναλλασομενο.το θεμα ειναι αν συμφερει στην περιπτωση μας η λυση αυτη.
ισως να ειναι προτιμωτερο να βρεθει διαταξη ρυθμισης των στροφων του υδροστροβιλου.

vasilllis
10-02-13, 20:07
κατα τη γνωμη μου, η πιο ασφαλης λυση για σταθεροποιημενο εναλλασομενο ρευμα οταν στην κινητηρια μηχανη του ζευγους ειναι δυκολη ή αδυνατη η ρυθμιση στροφων και που χρησιμοποιηται κατα κορων σε ολα τα συγχρονα πλοια στις γεννητριες των αξονων των κυριων μηχανων του πλοιου (shaft), ειναι η παραγωγη dc ρευματος και κατοπιν η μετατροπη του μεσω ινβερτερ σε εναλλασομενο.το θεμα ειναι αν συμφερει στην περιπτωση μας η λυση αυτη.
ισως να ειναι προτιμωτερο να βρεθει διαταξη ρυθμισης των στροφων του υδροστροβιλου.

δεν ισχυει αυτο.Τουλαχιστον σε οσα εχω δει συζητησει ακουσει.Αυτες οι γεννητριες ειναι εναλλασωμενου ρευματος και τις κουμπωνουν οταν εχουν ταχυτητα πλευσης και σταθερες στροφες.
Οντως ομως χρησιμοποιουσαν παλιοτερα dc.
Σημερα αυτο που χρησιμοποιουναι ειναι ελεγχομενες στροφες σε ανεμογεννητριες(με ρυθμιση της γωνιας των πτερυγιων-pitch) κατι αναλογο πρεπει να γινει και στα πτερυγια που γυρναει το νερο.

Οποτε η φτηνοτερη λυση ειναι αυτη που εχεις τωρα.με το αναλογο inverter θα παιρνεις 220v σταθερο .Αν εχεις λεφτα για ξοδεμα μελετησε αν μπορεις τα 20Α που περνεις να τα κανεις 30 ή 40.

george Mp
10-02-13, 20:13
Ισως λογω μικρης ισχυος να ειναι προτιμοτερο το altenator του αυτοκινητου με μια ή δυο μπαταριες και ενα inverter, εκτος και εχει πιο πολλες δυνατοτητες οποτε θελει ψαξιμο τι συμφερει, αλλα αν απο 2200 πεφτουν στις 1800 στροφες το βλεπω δυσκολο για κατι πιο μεγαλο και πιο αποδοτικο.

xrhstosmp
10-02-13, 23:00
φιλε βασιλη αυτο ηταν η προηγουμενη γενια.Η συγχρονη ταση της μοδας (:001_rolleyes:) ειναι dc στα 5κν και μετατροπη του στα 440 με ινβερτερ.φυσικα ειναι δαπανηρη λυση αλλα δε σε κρεμαει οταν χαμηλωσεις στροφες.για το πιτς των ανεμογενητριων συμφωνω,ετσι πρεπει να δουλευει ενα συστημα το θεμα ειναι αν υπαρχει αναλογο φτηνο συστημα για νερο.ισως ενα βαρυτατο βολαν να ειναι μια μπακαλυστικη λυση αν δε μας ενδιαφερει και πολυ η σταθεροτητα της συχνοτητας σε αποτομες διακυμανσεις φορτιου.

vasilllis
11-02-13, 00:07
φιλε βασιλη αυτο ηταν η προηγουμενη γενια.Η συγχρονη ταση της μοδας (:001_rolleyes:) ειναι dc στα 5κν και μετατροπη του στα 440 με ινβερτερ.φυσικα ειναι δαπανηρη λυση αλλα δε σε κρεμαει οταν χαμηλωσεις στροφες.για το πιτς των ανεμογενητριων συμφωνω,ετσι πρεπει να δουλευει ενα συστημα το θεμα ειναι αν υπαρχει αναλογο φτηνο συστημα για νερο.ισως ενα βαρυτατο βολαν να ειναι μια μπακαλυστικη λυση αν δε μας ενδιαφερει και πολυ η σταθεροτητα της συχνοτητας σε αποτομες διακυμανσεις φορτιου.


Χρηστο μιλας για παρκα πανω απο ΜW?? γιατι απο μεση ταση σε χαμηλη(αν και νομιζω τα 440 που αναφερεις ειναι για υπερυψηλη ταση-δεν συνδεεται εδω στην Ελλαδα) θελεις μετασχηματιστες κλπκλπ.


https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ntua.gr%2FMIRC%2F6th_conferen ce%2Fpresentations%2F1_main_sessions%2F7th_session %2FMEGA%2520M.pdf&ei=hQoYUYbaCs3Hsgbx7YDoAw&usg=AFQjCNG9WUaqvV8K0sxY2s9kN3loURl24g&bvm=bv.42080656,d.Yms

καποιες πληροφοριες απο μια μελετη.ο ελεγχος γινεται με την μειωση-αυξηση της παροχης νερου στα ακροφυσια.
αποσυναρ΅ολόγησης.
Η γεννήτρια είναι σύγχρονη, τριφασική, αερόψυκτη κατακόρυφου άξονα. Συνδέεται
κατευθείαν στο στροφείο του στροβίλου και στερεώνεται στο κάλλυ΅α του στροβίλου. Ο
άξονας της γεννήτριας είναι εφοδιασ΅ένος ΅ε έδρανα κύλισης λιπαινό΅ενα ΅ε γράσο. Η
γεννήτρια είναι εφοδιασ΅ένη ΅ε ανιχνευτές θερ΅οκρασίας (PT 100), στα έδρανα και στα
τυλίγ΅ατά της για την προστασία της έναντι υπερθέρ΅ανσης. Επίσης έχει αγείωτο κό΅βο και
είναι σύ΅φωνα ΅ε τους Κανονισ΅ούς IEC 34 και VDE 0530 εφοδιασ΅ένη ΅ε αυτό΅ατο
ρυθ΅ιστή τάσης περιστρεφο΅ένων διόδων χωρίς ψύκτρες, καθώς και ΅ε ρυθ΅ιστή διόρθωσης
του συντελεστή ισχύος.
Τα βασικά χαρακτηριστικά της γεννήτριας είναι:
• Τάση λειτουργίας : 6,3 KV
• Συχνότητα : 50 Hz
• Ταχύτητα περιστροφής : 750 r.p.m.
• Ισχύς : 2250 KVA
• Συντελεστής ισχύος : 0,8
• Βαθ΅ός προστασίας : IP 23
• Μέγιστη θερ΅οκρασία αέρα περιβάλλοντος : 40
ο
C
• Κλάση ΅όνωσης : F
• Υψό΅ετρο εγκατάστασης : ΅έχρι 1000 m
• Περιοχή ρύθ΅ισης τάσης : ± 5 %
• Ακρίβεια ρύθ΅ισης : ± 1 %

ς για την εποπτεία και τον έλεγχο της λειτουργίας της ΅ονάδας.
Για την λειτουργία της ΅ονάδας εγκαταστάθηκε ανάντη, στο φράγ΅α εκτροπής,
ηλεκτρονικό σταθ΅ή΅ετρο λήψης πίεσης που θα συνδέεται ΅ε τον ρυθ΅ιστή στροφών της
΅ονάδας

λιγα βασικα απο οτι αναφερει η μελετη.

xrhstosmp
11-02-13, 00:22
ωχ βασιλη ξεφυγαμε! φυσικα και δε μιλαω για παρκα. για πλοια μιλουσα και ειδικα για γενητριες των κυριων μηχανων! τα 440 ειναι ν και οχι κν.5κν dc παραγουν στα συγχρανα πλοια και με ινβερτερ τα μετατρεπουν σε 440ν ac.η ισχυς τους δε ειναι απο 500-1500 kva
απο παρκα ημουν ειμαι και θα ειμαι ασχετος.:001_smile:

Κυριακίδης
11-02-13, 01:12
Γιώργο σωστά αυτά που λες όταν μιλάμε για γεννήτριες με βενζίνα η πετρέλαιο. το παλικάρι έχει ένα νερόμυλο να το πούμε απλά από ότι κατάλαβα οπότε δεν γνωρίζεις πάντα πόση ροΐ νερού θα έχει το ρέμα, αυλάκι, καταρράχτη που εκμεταλλεύεσαι.

Ο φίλος μας , μιλάει για υδατόπτωση (άλλο το ρέμα και άλλο η υδατόπτωση) ... όσο για την σταθερή ροή (μερικώς) εξαιτίας βροχών κτλ
και σε συνδυασμό με αυτά που ακούω για AVR (διορθωτικά) θα μπορούσε να αποκτήσει ικανοποιητική σταθερότητα στροφών , αν εκμεταλλεύονταν μέρος της υδατόπτωσης σε μια εκατέρωθεν π.χ. δεξαμενή με ανοικτό το επάνω μέρος του .
Οπότε η πίεση στην δεξαμενή αυτή (είτε φουντώνει ο χείμμαρος ) η δεξαμενή θα έχει ίδιο βάρος και ίδια πίεση πάντα ... γιατί το πλεονάζων νερό θα ξεφεύγει από το ελεύθερο επάνω άνοιγμα της δεξαμενής .
Την κίνηση για την γεννήτρια θα την πάρει από την μια μοναδική έξοδο στο κάτω μέρος π.χ. με σωλήνα και βάνα που θα την ρυθμίσει όπως τον βολεύει (ακριβώς για τα 220 βολτ) στις στροφές που το θέλει. Φυσικά είναι δύσκολο να το κατασκευάσει

Κυριακίδης
11-02-13, 23:37
41341 :001_tt2:

katmadas
12-02-13, 09:20
Πετρο βρισκω παρα πολυ καλη την ιδεα αλλα και παλι νομιζω πως με την παροδο καποιου χρονου το βολταζ θα πεσει παλι...
Φθορες-συντηρηση κλπ

Κυριακίδης
12-02-13, 09:32
Πετρο βρισκω παρα πολυ καλη την ιδεα αλλα και παλι νομιζω πως με την παροδο καποιου χρονου το βολταζ θα πεσει παλι...
Φθορες-συντηρηση κλπ

Και η Porshe / Ferrari ... πέφτουν! Και εννοείται όλα θέλουν συντήρηση μέχρι και το πυρηνικό εργοστάσιο...
Θα πρέπει το ρέμα να μην έχει ακάθαρτα νερά π.χ. Ξύλα , φύκια κτλ.
Μου θύμησες κάπου στην Ελασσόνα μεριά (που είχα πάει ταξίδι) κάτι σπουδαίους επιχειρηματίες όπου με τέτοια ρυάκια φτιάξανε πλυντήρια χαλιών !!!! τρελάθηκα να τα βλέπω και πόσο όμορφα λειτουργούσαν .... είχε 2 στρέμματα απλωμένα (για στέγνωμα ) χαλιά !! με παραγγελίες ακόμη και από Θεσσ/νίκη , Αθήνα . Απίστευτοι

katmadas
12-02-13, 18:53
Ε ναι και στην τελικη βαζεις και εναν σταθεροποιητη στο τελος:001_smile:

xrhstosmp
12-02-13, 19:31
το προβλημα τελικα ειναι η ρυθμιση της τασης ή της συχνοτητας???:001_unsure:

vasilllis
12-02-13, 20:39
το προβλημα τελικα ειναι η ρυθμιση της τασης ή της συχνοτητας???:001_unsure:

Οσο η συχνοτητα ειναι σταθερη θα εχει και σταθερη ταση.οταν ομως δεν θα εχει σταθερες στροφες δεν θα εχει σταθερη ταση.

xrhstosmp
12-02-13, 22:00
δηλαδη αν καταλαβα καλα σε μια γεννητρια με ρυθμιστη τασης avr αν πεσουν οι στροφες μεταβαλεται η ταση? π.χ αν απο 1800 σαλ πεσουν στις 1650σαλ.

george Mp
12-02-13, 22:31
Αν πεσουν οι στροφες πεφτει και η ταση αλλα στο συγκεκριμενο ποστ το θεμα ξεκινησε με την ερωτηση αν μπορει να αντικαταστησει το altenator του αυτοκινητου με μια γεννητρια εναλασομενου και λιγο κοντεψε να γινει μελετη για υδροηλεκτρικο εργο.

arkoudiaris
12-02-13, 23:39
Οσο η συχνοτητα ειναι σταθερη θα εχει και σταθερη ταση.οταν ομως δεν θα εχει σταθερες στροφες δεν θα εχει σταθερη ταση.

από που προκυπτει το συγκεκριμένο ? ισχύει μονο για αυτονομο συστημα?...ή γενικοτερα

vasilllis
13-02-13, 18:20
από που προκυπτει το συγκεκριμένο ? ισχύει μονο για αυτονομο συστημα?...ή γενικοτερα
Ισχυει για γεννητρια ειτε συγχρονη ειτε ασυγχρονη.

trpappas
14-02-13, 15:01
ευχαριστώ πολύ Πέτρο εσένα και όλους τους φίλους που διαθέσανε το χρόνο τους... Εχω σταθερή ροή γιατί έβαλα δεξαμενή στην οποία ρίχνω πολύ νερό και κάνει συνεχώς υπερχείληση (αποτέλεσμα να έχω σταθερή ροή στον υδροστρόβιλο). Το πρόβλημά μου θα υπάρξει όταν θα ζητάω πολύ ενέργεια και θα¨"γονατίζει" η γεννήτρια 230 VAC όπως επίσης όταν θα βγαίνει εκτός μια ενεργοβόρα κατανάλωση (θερμοσίφωνας) θα έχω εκτίναξη της τάσης. Με το altenator δεν έχω το πρόβλημα γιατί φορτίζω μπαταρίες και με inverter παίρνω 230 VAC σταθερά. Δεν ξέρω αν το AVR που αναφέρθηκε (στην περίπτωση χρήσης γεννήτριας 230) θα καλύπτει αυτές τις διακυμάνσεις. Επίσης αν ένας μετασχηματιστής 230 / 230 θα μου έλυνε το πρόβλημα σταθεροποίησης. Θέλω να αποφύγω την ακριβή περίπτωση αγοράς μεγάλου inverter και πολλών συσσωρευτών που χρειάζεται για να ικανοποιήσω ενεργοβόρες καταναλώσεις. ευχαριστώ.

trpappas
14-02-13, 15:10
41341 :001_tt2:

΄Πέτρο, έχω τη δεξαμενή 100 μέτρα μακριά με υψομετρική διαφορά 35 μέτρα. Η μεταφορά του νερού γίνεται με σωλήνα 2,5 ιντσών, και χρησιμοποιώ δύο ακροφύσια 12 mm. Αν καταφέρω να πάρω σταθεροποιημένο 230 VAC με γεννήτρια AC, θα φέρω περισσότερο νερό για να καλύψω Βουλγαρία - Τουρκία :)

Κυριακίδης
14-02-13, 15:27
΄Πέτρο, έχω τη δεξαμενή 100 μέτρα μακριά με υψομετρική διαφορά 35 μέτρα. Η μεταφορά του νερού γίνεται με σωλήνα 2,5 ιντσών, και χρησιμοποιώ δύο ακροφύσια 12 mm. Αν καταφέρω να πάρω σταθεροποιημένο 230 VAC με γεννήτρια AC, θα φέρω περισσότερο νερό για να καλύψω Βουλγαρία - Τουρκία :)

Οκ , φίλε καλή δύναμη .... και απαιτώ ένα βίντεο με τις εγκαταστάσεις για μένα θα ήταν σκέτη "τσόντα" να το δω!

Να θυμάσαι από εμένα ... μπορείς να κανεις τα ΠΑΝΤΑ . και με τα απλά alternator και μάλιστα χωρίς μπαταρίες και σταθεροποίηση καν για πολλές άλλου είδους καταναλώσεις π.χ. για νερό ζεστό , θέρμανση κτλ
Η σταθεροποίηση είναι συμβιβασμός σε κάποια άλλα πράγματα που δεν γίνεται αλλιώς π.χ. ηλεκτρονικές συσκευές κτλ

george Mp
14-02-13, 18:58
Το δυσκολο με τη γεννητρια ειναι οτι οι στροφες ειναι συγκεκριμενες και αν βαλεις πχ τεσσαρων πολων οι στροφες χωρις φορτιο και με πληρες φορτιο δεν μπορουν να εχουν μεγαλη διακυμανση, αν παιζουν απο 1530 εως 1490 περιπου θα δουλεψει, οταν βγαζεις εκτος ενα μεγαλο φορτιο η εκτιναξη της τασης θα προερθει απο την αυξηση των στροφων γι'αυτο λεμε για σταθερες στροφες.Αν οι στροφες δεν ανεβουν δεν ανεβαινει η ταση λογω avr.

micalis
14-02-13, 23:08
Παράγω ενέργεια από υδατόπτωση. Ψάχνω τρόπο να πάρω 220 VAC σταθεροποιημένο. Θα παρακαλούσα αν κάποιος ασχολήθηκε να με βοηθήσει στά παρακάτω...

1. Αν έχει υπόψη γεννήτρια που έχει ενσωματωμένο κάποιο σταθεροποιητή.
2. Αν υπάρχει έτοιμο κάτι στην αγορά.
3. Αν συμφέρει η γεννήτρια σταθερού μαγνήτη και είναι ευκολότερη στη σταθεροποίηση.

Ο υδροστρόβιλος που έχω παρέχει 2200 στροφές το λεπτό χωρίς φορτίο
και 1800 στροφές το λεπτό με φορτίο ( έχω προσαρμόσει ένα alternator αυτοκινήτου 12 VDC και παίρνω 20 Αμπέρ).

ευχαριστώ
Φιλε Τριανταφυλλε τα 20Α σε 12V ειναι 240W......Τι μας λες για ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ?

Κυριακίδης
14-02-13, 23:43
Φιλε Τριανταφυλλε τα 20Α σε 12V ειναι 240W......Τι μας λες για ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ?

Μιχάλη είσαι να σε βάλω ένα στοίχημα ότι με αυτά τα 240W (έστω και DC) "ξεφτυλισμένα" βατουλάκια μπορώ να σου αποδείξω και πρακτικός για ικανοποιητική θέρμανση νερού π.χ. (οικιακή χρήση ) ότι φτάνουν? Αν βάλει και γεννήτρια AC ακόμα καλύτερα.

Διάβασε λίγα στον Γκούγκλη (αναζήτηση) ... dump load resistant water heater είτε για φωτοβολταικά είτε για ανεμογεννήτριες κτλ

Και αφού τα διαβάσεις .... έλα πάλι εδώ να με βρεις .... για να υπογράψεις συμβόλαιο για στοίχημα στο αν γίνεται ή όχι με 240W βατουλάκια. και ειδικά με υδροστρόβιλο 24ωρης λειτουργίας σε αντίθεση με φωτοβολταικά και ανεμογεννήτριες . Σε περιμένω με χαρτί και μολύβι και το συμβόλαιο στο τραπέζι !!!

micalis
15-02-13, 00:11
Αμα αλαξεις ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ κατι μπορει να γινει.

Κυριακίδης
15-02-13, 00:25
Αμα αλαξεις ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ κατι μπορει να γινει.

Ρε συ ... ορίστε εδώ έχω το συμβόλαιο έτοιμο για υπογραφή .... (αν διστάζεις συμφωνώ και με αντίσταση 150W)

41469

nikolaras
15-02-13, 01:14
Ο φίλος Τριαντάφυλλος νομίζω ότι έχει λύσεις και μάλιστα πολύ κοντά του...... απλώς δεν τις εφαρμόζει.
Τριαντάφυλλε, εφόσον είδες και γνωρίζεις πως σταθεροποιείται η τάση σε υδρογεννήτρια που πίνεις καφεδάκι, γιατί δεν εφαρμόζεις αυτές τις τεχνικές;
Το avr σε υδρογεννήτρια 220 βολτ το μόνο που θα κάνει είναι να μην υπερβαίνει αυτά τα βόλτ, σε περίπτωση υπέρ - ζήτησης περισσότερων φορτίων από αυτό που "σηκώνει" το σύστημα υδροστρόβιλος - γεννήτρια το avr είναι άχρηστο, καθώς η γεννήτρια θα γονατίσει.....
Για να διατηρήσεις σταθερή τάση σε τέτοιο σύστημα θα πρέπει να βρεις το μάξιμουμ της απόδοσης του υδροστρόβιλου - γεννήτριας και να τα συσχετίσεις με εικονικά φορτία, αυτά τα φορτία θα παίζουν το ρόλο της σταθεροποίησης αναλογικά με την ζήτηση της κατανάλωσης. (μιλάω πάντα για σύστημα χωρίς αποθήκευση) Αυτό που έχω την εντύπωση ρωτάει και θέλει να εφαρμόσει ο Τριαντάφυλλος.

micalis
15-02-13, 01:48
Μιχάλη είσαι να σε βάλω ένα στοίχημα ότι με αυτά τα 240W (έστω και DC) "ξεφτυλισμένα" βατουλάκια μπορώ να σου αποδείξω και πρακτικός για ικανοποιητική θέρμανση νερού π.χ. (οικιακή χρήση ) ότι φτάνουν? Αν βάλει και γεννήτρια AC ακόμα καλύτερα.

Διάβασε λίγα στον Γκούγκλη (αναζήτηση) ... dump load resistant water heater είτε για φωτοβολταικά είτε για ανεμογεννήτριες κτλ

Και αφού τα διαβάσεις .... έλα πάλι εδώ να με βρεις .... για να υπογράψεις συμβόλαιο για στοίχημα στο αν γίνεται ή όχι με 240W βατουλάκια. και ειδικά με υδροστρόβιλο 24ωρης λειτουργίας σε αντίθεση με φωτοβολταικά και ανεμογεννήτριες . Σε περιμένω με χαρτί και μολύβι και το συμβόλαιο στο τραπέζι !!!
Φιλε Πετρο,μου αρεσει που ΑΡΠΑΖΕΣΑΙ αλλα για ποσα ατομα θα κανουν μπανιο στο διαστημα ΜΙΑΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ?

Κυριακίδης
15-02-13, 09:44
41473http://alnew.manufacturer.globalsources.com/si/6008827979546/pdtl/Hydroelectric-generator/1009081151/Water-Turbine-Generator.htm

tsimpidas
15-02-13, 10:11
αλλα για ποσα ατομα θα κανουν μπανιο στο διαστημα ΜΙΑΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ?

αυτο το διαστημα ??


http://www.youtube.com/watch?v=SGbvu3y1hk0

tsimpidas
15-02-13, 11:38
τώρα διάβασα όλο το θέμα και απο οτι κατάλαβα
ο φίλος έχει έναν υδροστρόβιλο και
θέλει να τον αξιοποιήσει.

Καταρχήν το σχέδιο με την δεξαμενή και τον υδροστρόβιλο
είναι απαραίτητο για μια σταθερή ροή νερού.
Δεύτερων πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε 1500 η 3000 στροφές το λεπτό
στον υδροστρόβιλο.

ο υδροστρόβιλος ρυθμίζει τις στροφές του ανάλογα με την ποσότητα
νερού που θα περασει απο μέσα του το λεπτό [πχ 100 λίτρα νερό το λεπτό]

η μεγίστη ροπή στρέψης του υδροστροβίλου δεν εξαρτάτε απο την ποσότητα νερού αλλά
απο την πίεση του που σχετίζεται άμεσα με την υψομετρική διαφορά μεταξύ αυτού και της δεξαμενής.

η παραγόμενη ενέργεια μπορεί να διαχειριστεί με δυο τρόπους,,
ο ένας είναι με άμεση σύνδεση στο δημόσιο δίκτυο και είναι πολύ ευκολότερος
απο την οικιακή χρήση διότι δεν χρειαζετε ινβερτερ ουτε ιδιαίτερα ηλεκτρονικά συστήματα.

ο δεύτερος είναι η οικιακή χρήση με την εξής σειρά =
γεννήτρια = μπαταριές =ινβερτερ= κατανάλωση.


τα στοιχεια που χρειάζονται για να συνεχίσουμε ειναι = στροφές-λίτρα νερού ανα λεπτό + πίεση νερού.

χωρίς αυτά δεν μπορεί να βοηθηθεί ο φίλος με τον υδροστρόβιλο.

trpappas
16-02-13, 12:50
Πέτρο το σκέφτηκα για ζεστό νερό αλλά με 12 και 24 βολτ δεν το βλέπω... εκτος αν έχεις κάτι στο μυαλό σου που δεν σκέφτηκα :). Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη συμβουλή σου!!! Οταν καταφέρω να πάρω 5-6 KW με τα 230 βόλτ, ανεξάρτητα αν είναι σταθεροποιημένο ή όχι, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα μποιλερ και με κυκλοφορητή θα το ρίχνω στο καλοριφέρ... (ευσεβής πόθος :)).
Οποσδήποτε θα σου στείλω βίντεο... αλλά αν το κάνω τώρα έτσι πρόχειρα που τα έχω (αμπερόμετρα εισόδου, εξόδου, Βολτόμετρο, μπαταρίες, φορτιστή, ινβερτερ), θα σε απογοητεύσω. Να σταθεροποιήσω την κατάσταση πρώτα. Να μη γίνουμε ρεζίλι!!! :) ΣΤΟΧΟΣ Η ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΗ!!! Αν καταφέρω να μειώσω και τα έξοδα για θέρμανση θα είμαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ!!!

trpappas
16-02-13, 12:56
Φίλε μου το σύστημα λειτουργεί αυτή τη στιγμή όπως περιγράφω στην εισήγησή μου... το ΘΕΜΑ είναι η σταθεροποίηση όταν χρησιμοποιήσουμε γεννήτρια 230 βόλτ, στις ενναλαγές της κατανάλωσης... Να προστατεύσουμε ευαίσθητες συσκευές...

tsimpidas
16-02-13, 12:59
έχεις τόσο πολύ νερό στην διάθεση σου ?
η βροχή είναι αστάθμητος παράγων.

πάντως αν θες να ''γυρίζεις το ρολόι ανάποδα'' με
την υδροστρόβιλο γίνεται εύκολα.

tsimpidas
16-02-13, 13:05
http://www.youtube.com/watch?v=731ppW4eFaE

δες αυτό και ότι δεν καταλαβαίνεις εδώ είμαστε...

trpappas
16-02-13, 13:06
΄Φίλε Μιχάλη ο Πέτρος έδωσε απάντηση που με καλύπτει για την παρούσα κατάσταση του συστήματος. Πρέπει να αξιολογήσεις αυτό που επεσήμανε... Λίγα βατάκια αλλά σε 24ωρη βάση... Αν μπώ στο πειρασμό να χρησιμοποιήσω και ένα μικροκοντρόλερ να ρίχνει τη γεννήτρια αυτόματα στο θερμοσίφωνα όταν αντιλαμβάνεται φορτισμένες τις μπαταρίες, δεν θα έχω πρόβλημα. Μην με αποπαίρνεις όμως... άσε να ονευρεύομαι!! :).

lepouras
16-02-13, 13:09
βρε Τριανταφυλλε βρε Τριανταφυλλε. όπως σου είπε και ο Νικόλας τράβα για ένα καφέ στην Πύλη στον Νερόμυλο (http://www.cafe-neromylos.gr/) πιες ένα καφεδάκι, δες τι έκαναν εκεί και κανε μια συζητήσει με τον ιδιοκτήτη και τον Νικόλα να σου πούνε τα κόλπα τους. δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
μετά έλα και από εδώ να μας τα μαρτυρήσεις και σε εμάς :lool:
Για σου Νικόλα πατρίδα(εντάξει και Τριανταφυλλε):biggrin:

trpappas
16-02-13, 13:19
Αγαπητέ Νικολάρα, η προσπάθειά μου είναι να βρώ λύση που να με αποδευσμεύει. Να δουλεύει αυτόματα... χωρίς υποχρεωτική την παρουσία μου... και είμαι σίγουρος ότι υπάρχει... απλά χρειάζεται να συγκεντρώσουμε τις εμπειρίες... Χθές π.χ. είχα μια συζήτηση με ένα φίλο και μου έριξε την ιδέα ενός Μ/Σ 230 / 230. Θα το μελετήσω και θα δώ αν συμφέρει γιατί χρειάζεται να είναι τουλάχιστον 7-8 ΚW και δεν ξέρω τις τιμές...

trpappas
16-02-13, 13:28
Αγαπητέ Γιάννη παραβιάζεις ανοιχτές πόρτες!!! Τα παιδιά είναι φιλαράκια. Και βάβαια έκανα συζήτηση μαζί τους... Ο Λάκης έχει τη δική του λογική και κάνει τη δουλειά του. Και μάλιστα αρκετά καλά!!! Εχει τα δικά του δεδομένα, τις δικές του απαιτήσεις και είναι ικανοποιημένος σχετικά. Τα δικά μου θέλω και τα δεδομένα είναι διαφορετικά. Εκεί που συγκλίνουν συνεργαζόμαστε και μάλιστα ανταλάσσουμε απόψεις και θέσεις. Διαφωνούμε και συμφωνούμε... άλλωστε η λετουργία μας αυτή μας βοηθάει και τους δύο. Πως νομίζεις ότι έμαθα για τις στροφές του συστήματός μου? Χρησιμοποίησα το στροφόμετρο του Λάκη!!! :)

lepouras
16-02-13, 13:31
χαχαχαχαχα καλά τότε πάω πάσο. άντε να δω πότε θα ξανά ανέβω να τα πούμε και από κοντά.:wiink:

trpappas
16-02-13, 13:46
Πέτρο ειρήνη υμίν!!!!!!!!!! αλλά αν επιμείνει ο Μιχάλης και αποδειχθεί ότι έχεις δίκιο (που κατά τη γνώμη έχεις) προτείνω να έρθετε να σας φιλοξενήσω και να κάνουμε ντούζ το Μιχάλη κάθε πρωϊ με το νερό του συστήματος μέχρι να το εμπεδώσει :) Δεν θα είναι και πολύ κρύο στα 1040 υψόμετρο!!! Θα βάλουμε και κατσικάκι στον ξυλόφουρνο...4150141502

katmadas
16-02-13, 14:31
Τι εχεις κανει εκει περα ρε τεραστιε?
Που ειναι το μερος ειπαμε?

Κυριακίδης
16-02-13, 14:50
Πέτρο ειρήνη υμίν!!!!!!!!!! αλλά αν επιμείνει ο Μιχάλης και αποδειχθεί ότι έχεις δίκιο (που κατά τη γνώμη έχεις) προτείνω να έρθετε να σας φιλοξενήσω και να κάνουμε ντούζ το Μιχάλη κάθε πρωϊ με το νερό του συστήματος μέχρι να το εμπεδώσει :) Δεν θα είναι και πολύ κρύο στα 1040 υψόμετρο!!! Θα βάλουμε και κατσικάκι στον ξυλόφουρνο...

Φίλε Τριαντάφυλλε στον Μιχάλη δεν είπα ότι είπα για τα "βαττάκια" για να τον ειρωνευτώ ή να τον χλευάσω ... απλά επειδή ήξερα ότι γίνεται και πρακτικός το είπα .... και για να κατανοήσουμε ότι σε αυτήν την περίπτωση (υδροστρόβιλο) αλλάζουν πολλά δεδομένα ... και οι κάθε άλλο "κλασσικοί" υπολογισμοί όπως αυτοί περί ανεμογεννητριών / φωτοβολταικά , δεν ισχύουν παρομοίως. όπου π.χ. για φωτοβολταικά υπολογίζουν με στάνταρ των 5 ωρών ανά ημέρα ... και για ανεμογεννήτριες επίσης με τα σχετικά προβλήματα (πολύ δυνατού αέρα) που και αυτό λειτουργεί "κατά" .

Ειλικρινά τον Μιχάλη των ενημέρωσα για αυτήν την περίπτωση με τον πιο "μαλακό" τρόπο .... γιατί αν χρησιμοποιούσα τον "σκληρό" τρόπο ... θα του έλεγα μάλιστα ότι μπορεί να ζεστάνει κάποιος νερό , Χωρίς μπαταρίες + Χωρίς Ινβέρτερ + Χωρίς 12/24 βόλτ + Χωρίς ίχνος ηλεκτρονικά + Και Χωρίς ούτε καν βαττική αντίσταση !!! Και αυτό μόνο και μόνο για να μην πάθει κανένα απότομο σοκ.
π.χ.?
http://www.youtube.com/watch?v=_F8vhx8DU1c

Τριαντάφυλε ... τράβα μια 2η σωλήνα από το ρέμα (για μένα όταν με προσκαλέσεις) ... να σου βάλω το παραπάνω σύστημα σε εφαρμογή ... για να φάμε κατσικάκι μούρλια στον ατμό !!! καμιά σχέση στην γεύση !

trpappas
16-02-13, 19:36
το χωριό που βλέπουμε είναι η Ελάτη...

trpappas
16-02-13, 20:09
Πέτρο η πρόσκληση είναι ανοιχτή!!! Ο δεύτερος σωλήνας 2,5 ιντσων είναι σε διαδικασία τοποθέτησης... θέλω να δοκιμάσω μια γεννήτρια 230 βόλτ και θα βάλω από ένα σωλήνα σε κάθε ακροφύσιο.... Δεν ξέρω αν τα 3 Bar πίεσης αρκούν για το σύστημα θέρμανσης νερού. Δείχνει παιχνιδάκι... πιστεύεις ότι μπορεί να έχει πρακτική εφαρμογή? Να κρατάει ας πούμε μια μικρή θερμοκρασία στο κύκλωμα του καλοριφέρ? Η να καλύψει ανάγκες αντί του θερμοσίφωνα? Το κατσικάκι και το μπρούσικο κρασί περιμένουν!!! :)

Κυριακίδης
16-02-13, 22:55
Πέτρο η πρόσκληση είναι ανοιχτή!!! Ο δεύτερος σωλήνας 2,5 ιντσων είναι σε διαδικασία τοποθέτησης... θέλω να δοκιμάσω μια γεννήτρια 230 βόλτ και θα βάλω από ένα σωλήνα σε κάθε ακροφύσιο.... Δεν ξέρω αν τα 3 Bar πίεσης αρκούν για το σύστημα θέρμανσης νερού. Δείχνει παιχνιδάκι... πιστεύεις ότι μπορεί να έχει πρακτική εφαρμογή? Να κρατάει ας πούμε μια μικρή θερμοκρασία στο κύκλωμα του καλοριφέρ? Η να καλύψει ανάγκες αντί του θερμοσίφωνα? Το κατσικάκι και το μπρούσικο κρασί περιμένουν!!! :)

Δεν είναι για μεγάλα πράγματα το σύστημα στο #47 . Και δεν δείχνει "παιχνιδάκι" γιατί αν άκουσες τους ήχους (στροφών) του μοτέρ της κίνησης , μου θυμίζει Dremel ! ... θαρρείς γυρίζει με 20 - 30.000 στροφές (σαν μοτέρ πλάνης ξυλουργείου).
Μην φανταστείς ότι με ένα καναλάκι μπορείς να πετύχεις τέτοιες επιδόσεις εκτός και έχεις κανέναν χείμαρρο κατά κει. Η πίεση εδώ δεν πιστεύω να παίζει ρόλο , γιατί το παραπάνω σύστημα λογικά δεν έχει δυνορεύματα για να το εμποδίσει σε κάτι.
Θα χρειαστεί πολλαπλασιασμό στροφών μετά τον υποτιθέμενο υδροστρόβιλο .. γιατί δεν νοείται (απευθείας) υδροστρόβιλος με τέτοιες ταχύτητες.

Έχουμε ξεφύγει από το θέμα σου . Για σταθεροποίηση ρεύματος γεννήτριας .... αλλά πιο πάνω σου έδειξα έτοιμη τουρμπίνα για 3000W που σου λύνει όλα τα προβλήματα .
Αν βέβαια συμφωνεί σε αυτό που λέει 10 λίτρα νερό το δευτερόλεπτο !! Χ 60 (για το λεπτό) = 600 λίτρα νερό το λεπτό!!
Μπορείς από το μόλις παραπάνω να προσεγγίσεις στο περίπου κατά πόσο με το δικό σου κανάλι (που δεν γνωρίζουμε τι ποσότητας είναι) εκτός της μανομετρικής πίεσης κτλ στο τι περίπου προσεγγιστικά να περιμένεις από αποδόσεις.

trpappas
18-02-13, 07:43
Πέτρο καλημέρα :). Πριν ένα χρόνο περίπου όταν δεν ήμουνα "κολημένος με τη μπάλα" έφερε ένας γνωστός και δοκιμάσαμε αυτή των 300 Watt. Το νερό τότε το χρησιμοποιούσα για πότισμα των δέντρων... Την αφήσαμε και δούλεψε για δύο μήνες περίπου έχοντας για φορτίο μιά λάμπα πυρακτώσεως 200 Watt. Τώρα που κόλησα δεν τον βρίσκω... είναι Αθήνα. Από ότι θυμάμαι δεν χρειαζότανε όλο το νερό των 2.5 ιντσων, με 3/4 ανοιχτή στρόφιγγα, η λάμπα άναβε. Θα κοιτάξω το κόστος αυτής των 3000 Watt και μάλλον θα καταλήξω εκεί. Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Οταν την έφερε ο φίλος δεν είχα τις προδιαγραφές, την είδα κινέζικη, και την απαξίωσα... τώρα τη βλέπω με άλλο μάτι.

Κυριακίδης
18-02-13, 11:17
Θα κοιτάξω το κόστος αυτής των 3000 Watt και μάλλον θα καταλήξω εκεί.

με προσοχή ... θα πρέπει να μελετήσεις καλά τα χαρακτηριστικά π.χ. μανομετρικό ύψος 35 μέτρα (που το καλύπτεις ως φαίνεται ) αλλά έχει και άλλα χαρακτηριστικά που πρέπει να μελετήσεις π.χ. λίτρα νερού ανά δευτερόλεπτο. Και να υπολογίσεις και τα "χειρότερα " π.χ. ξηρασία το καλοκαίρι κτλ οπότε μπορεί τα 3000W να μην είναι κατάλληλα .

ΣΥΜΒΟΥΛΗ στην θέση σου με τέτοιο κτήμα και υψόμετρο 1050 μέτρα θα ξερίζωνα δέντρα για να φυτέψω ανεμογεννητριόδεντρα .... βγάζουν "καρπό" όλον τον χρόνο .... και δεν χρειάζονται τακτικό πότισμα .. :glop:

micalis
18-02-13, 22:08
Πέτρο ειρήνη υμίν!!!!!!!!!! αλλά αν επιμείνει ο Μιχάλης και αποδειχθεί ότι έχεις δίκιο (που κατά τη γνώμη έχεις) προτείνω να έρθετε να σας φιλοξενήσω και να κάνουμε ντούζ το Μιχάλη κάθε πρωϊ με το νερό του συστήματος μέχρι να το εμπεδώσει :) Δεν θα είναι και πολύ κρύο στα 1040 υψόμετρο!!! Θα βάλουμε και κατσικάκι στον ξυλόφουρνο...4150141502
Φιλε Τριανταφυλλε,σε αυτη την τοποθεσια κανω μπανιο και με παγωμενο αρκει να ειναι μετα απο ΤΣΙΠΟΥΡΟΠΟΣΙΑ.

electrifier
19-02-13, 04:57
Η καλύτερη ιδέα που έπεσε στο τραπέζι για θέρμανση νερού, είναι η παραγωγή ηλ/εν για θέρμανση αντίστασης; L-O-L

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ, το ζεστό νερό το παίρνεις από τον ήλιο χωρίς κλαπατσίμπαλα που γυρνάνε. Για τους 2-3 μήνες του χρόνου που θα έχεις συννεφιά επί 24ωρο, φτιάξε κάποιο τύπο λέβητα.

trpappas
19-02-13, 10:21
καλημέρα Πέτρο από Σκόπια σήμερα.... Μ'αρέσει που είσαι προσγειωμένος, ρεαλιστής!!! μερικοί βλέπουν κάτι στο διαδίκτυο και σου το προτείνουν λες και το έχουν δοκιμάσει. Εσύ στο ψάξιμο και στον προβληματισμό... :). Από ότι έχεις καταλάβει με ενδιαφέρουν οι χειμερινοί μήνες... είναι ενεργοβόροι!!! το καλοκαίρι καλύπτομαι με τα φωτοβολταϊκά ( έχω ήδη εγκατεστημένα 2 πάνελς ) και μια ανεμογεννήτρια που θα στήσω (δεν την επέλεξα ακόμη). Μπορεί και να βρώ τρόπο να κατασκευάσω μία...απλά να συμπληρώνει τα φωτοβολταϊκά... Θερμοσίφωνα και κουζίνα τα καλύπτω με το υγραέριο. Ρίξε μια ματιά εδώ σε παρακαλώ... http://www.alxion.com/wp-content/uploads/2011/10/145ATK4M.pdf Γεννήτρια σταθερού μαγνήτη 240 VAC με 600 RPM. Εχει μικρότερες διακυμάνσεις από αυτή με τις ψύκτρες. Αν συνδυάσω και ένα μετασχηματιστή 230/230. Δεν ξέρω το κόστος ακόμη... Τι λές?

Υ.Γ. Η συμβουλή σου είνα φανταστική και προσοδοφόρα για έναν 30ντάρη... άντε 40ντάρη... Εγώ είμαι 58 συνταξιούχος (δεν ξέρω για πόσο ακόμη θα την παίρνω :)). Ζω εργένης εδώ μέσα σε δέκα στρέμματα περιβαλλόμενος από έλατα και καστανιές... Στον παράδεισό μου... στο καλυβόσπιτό μου... 41578 με το εκκλησάκι μου... δεν είμαι θρησκόληπτος....(στο οποίο επίσης θέλω να στείλω ρεύμα)41577... καταλαβαίνεις... άσε το Μάριο (γιός μου) να φυτέψει τα δέντρα που αναφέρεσαι... έχουν και θόρυβο... Να μή χαλάσω τον παράδεισό μου.... Για ποιον? για τι? Να φορτώσω τον ευατό μου με προβλήματα? Αρκετά!!! 35 χρόνια δουλειάς... Τώρα κανένα τρυφερό... (γιατί ο παππούς ο γάτος αρέσκεται σε τρυφερά ποντίκια)... και όσο πάει!!!!!!!!!! :)

trpappas
19-02-13, 10:27
καλά τα λές φιλαράκι... είμαι καλυμένος με την ενέργεια που παράγω.. αλλά... είμαι τεμπέλης... θέλω να βρίσκω μια σχετική θερμοκρασία επιστρέφοντας στο σπίτι... άλλο να ανεβάζεις τη θερμοκρασία από 0 βαθμούς στούς 23 και άλλο να βρίσκεις 12,13,ή και 15 και να τους ανεβάζεις 23. Αυτός είναι ο λόγος που ψάχνομαι για 230 βόλτ...

trpappas
19-02-13, 10:29
Φίλε Μιχάλη δεν το συζητάμε!!! Διαθέτω με γλυκάνισο και χωρίς!!! άπαιχτο και ανόθευτο!!! Εσύ ψάξε τρόπο για 230 βολτ σταθεροποιημένο!!!

micalis
19-02-13, 12:11
Φίλε Μιχάλη δεν το συζητάμε!!! Διαθέτω με γλυκάνισο και χωρίς!!! άπαιχτο και ανόθευτο!!! Εσύ ψάξε τρόπο για 230 βολτ σταθεροποιημένο!!!
ΧΩΡΙΣ...Τελος παντων,θα σου προτεινω μια (διαφορετικη) λυση.Θα παρης ενα δυναμο 24V και θα τον πας σε ενα ηλεκτρολογο αυτοκινητων να σου τραβηξη καλωδια ΑΠΟ ΤΑ ΤΥΛΙΓΜΑΤΑ (τεσσερα συνολικα).Οταν τον συνδεσης θα δωσης ρευμα ΜΟΝΟ στο λαμπακι της διεγερσης (χωρις να συνδεσης μπαταριες).Στα τυλιγματα τωρα μπορεις να συνδεσεις Μ/Σ ανυψωσης τασης.Αναλογα με το ρευμα που μπορει να δωση το δυναμο πανε και τα καλωδια.(Ειπαμε χωρις γλυκανισο)

trpappas
19-02-13, 12:25
πές μου τέτοια!!! έχει και μπρούσικο κρασί!!! δηλαδή θα πάρουμε 230? μου έβαλες διάολο!!!! :)

Κυριακίδης
20-02-13, 12:49
https://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=MT-4ZMgDBNI&NR=1