PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματη κλωσομηχανη με arduino



dalai
11-02-13, 00:13
Μετα κοπων και βασανων σας παρουσιαζω και εγω την δικια μου αυτοματη κλωσομηχανη.
Η συσκευη εχει 2 αισθητηρες θερμοκρασιας (εισοδους) απο τα οποια εξαγει θερμοκρασια και υγρασια με την μεθοδο wet bulb . Εχει 4 εξοδους που ελενχουν την θερμανση (με 2 λαμπες) ,την υγρασια (με 1 λαμπα και ενα ανεμιστηρακι) , την ροη αερα (με 2 ανεμιστηρες στην οροφη) και τελος την περιστροφη των αυγων(με ενα βηματικο κινητηρα) .
Ολα αυτα τα κανονιζει ενας atmel 168 gramenoς me arduino. O μΕ εσωτερικα διαθετει ενα πινακα με 15 διαφορετικα ειδη πουλιων ,τις επιθυμητες θερμοκρασιες ,υγρασιες, ημερες περιστροφης και συνθηκες θερμοκρασιας υγρασιας για τις τελαιυτεες μερες επωασης . Επισης διαθετει ενα χρονομετρο το οποιο δεν χανετε ακομη και μετα απο απωλεια ρευματος.Αυτο λοιπον καθοριζει την περιστροφη των αυγων καθε 1 ωρα , και την αλλαγη στις επιθυμητες συνθηκες αναλογως της μερας εκολαψης.
Μετα λοιπον απο το πρωτο ανοιγμα και την επιλογη του αυγου ,το αφηνουμε να κανει την δουλεια του μεχρι την μερα που θα δουμε τα πουλακια να σκανε...μυτη .( ενταξυ δεν ειναι πληρως αυτοματο ,πρεπει να βαζουμε νερακι στο μπουκαλι και το βαζακι ) η μηχανι πχ για την κοτα θα καθορισει την θερμοκρασια στους 37,63 (+- 0.2) ,την υγρασια στο 65% (+-4%) και θα τα γυριζει καθε ωρα εως την 19 μερα οποτε και θα σταματησει να τα γυριζει καθως και να τα φυσαει.


Υ.Γ. Τελικα οι κατασκευες ειναι πολυ κουραστικες....
Υ.Γ. Και να φανταστεις οτι δεν εχω κοτετσι.. :P


http://www.youtube.com/watch?v=Rhdm98-sHIs

SV1EDG
11-02-13, 09:02
"Υ.Γ. Και να φανταστεις οτι δεν εχω κοτετσι.. "

:laugh::laugh::laugh::hahahha::hahahha::hahahha:

Μπράβο Νίκο....

manolena
11-02-13, 09:16
Ευτυχώς δηλαδή που δεν έχεις και κοτέτσι... Μπράβο!

Τρελος Επιστημονας...
11-02-13, 09:31
Φοβερή κατασκευή!! 1000 μπράβο!!!!

Νίκο θα πρότεινα να ανεβάσεις (αν βέβαια δεν θες να εκμεταλλευθείς την κατασκευή σου) και τον κώδικα + πλακέττες / κατάλογο υλικών μπας και θέλει κάποιος να φτιάξει κάτι τέτοιο κάποια στιγμή!

angel_grig
12-02-13, 23:19
Iσως η πιο high tech κλωσομηχανη στο hlektronika!!

edgar
13-02-13, 10:41
Ξερεις ποιο ειναι το επομενο βημα...Να στειλεις τα δεδομενα σε ενα pc, να γραψεις και ενα απλο script και να βλεπεις στο twitter τις συνθηκες ανα μια ωρα πχ. do it :001_tt2:

dalai
13-02-13, 11:58
Ξερεις ποιο ειναι το επομενο βημα...Να στειλεις τα δεδομενα σε ενα pc, να γραψεις και ενα απλο script και να βλεπεις στο twitter τις συνθηκες ανα μια ωρα πχ. do it :001_tt2:
Η αληθεια ειναι οτι καταγραφονται ολα στη σειριακη ,αλλα απο σκριπτακια δεν σκαμπαρω...
Τα 2 πρωτα αυγα πρεπει να ειναι τζουφια ,γιατι 5η μερα σημερα δεν βλεπω σκιες μεσα στο αυγο...

p.gabr
13-02-13, 12:44
Νικο ενα απλο συγχαρητηρια ειναι λιγο

Πραγματικα γουσταρω τετοιες κατασκευες , που (παντρευουν) την τεχνολογια στην παραδοση
Και εκτος αυτου πολυ ωραιο

JOHNY+
14-02-13, 19:44
Ενα πράγμα εχω να πώ , καταπληκτική κατασκευή . Τώρα σε βλέπω να κάνεις παραγωγή φίλε ! :biggrin: Κτηνοτροφικές εργασίες :001_smile: !

Billisfx
15-02-13, 17:27
Μπραβο φιλε Νικο πολυ καλη κατασκευη,μεχρι την επομενη:biggrin:.Και μην ξεχνας οτι οι κατασκευες ειναι ο καλητερος τροπος για να κανουμε χρησιμες τις νεκρες μας ωρες αντι να πινουμε καφε καπνιζοντας (για οσους καπνιζουν) και να κοιταμε στο χαζοκουτι τα χαλια μας.Και οπως ειπε ενας καλος φιλος "καλητερα να δουλευω τζαμπα παρα να καθομαι τζαμπα.

Υ.Γ Με το καλο και το κοτετσι.

aktis
19-02-13, 19:09
Ωραίο , αλλά σαν πολύς θόρυβος δεν ακούγεται ?
Κάτι είχα ακούσει οτι ο Mozart κάνει καλό στα έμβρυα !
Μήπως είναι καλό να βάλεις καμιά ηχομόνωση
ή ίσως να βάλεις μεγαλύτερο ανεμιστήρα σε μικρότερες στροφές ?

dalai
21-02-13, 10:23
αυτο το κροταλισμα το κανει ο βιματικος κινητηρας που ενεργοποιητε για 40 δευτερα καθε 6 ωρες. Δε νομιζω να τα πειραξει ....

dalai
24-02-13, 00:16
εχω ενα θεμα με την ισοποση κατανομη θερμοτητας. Απο τους 2 μεγαλους ανεμιστηρες τον εναν τον εβαλα να φυσαει και τον αλλο να ρουφαει προς τα πανω.Αλλα βλεπω θερμοκρασιακες διαφορες της ταξης του ενος βαθμου κελσιου .Σκεφτομαι πολλα ως πιθνες λυσεις: να τα βαλω να φυσανε και τα δυο κατω? να μειωσω τις στροφες τους ? να βαλω αντικειμενο μπροστα (φυσουνα) για να πηγαινει αλλου ο αερας?

Απορω στις απλες μηχανες με μια λαμπα πανω απο τα αυγα ,πως καταφερνουν να βγουν αυγα. Εδω με τοση μελετη και δεν μπορω να κρατησω σωστη θερμοκρασια ρε παιδι μου....

p.gabr
24-02-13, 08:19
εχω ενα θεμα με την ισοποση κατανομη θερμοτητας. Απο τους 2 μεγαλους ανεμιστηρες τον εναν τον εβαλα να φυσαει και τον αλλο να ρουφαει προς τα πανω.Αλλα βλεπω θερμοκρασιακες διαφορες της ταξης του ενος βαθμου κελσιου .Σκεφτομαι πολλα ως πιθνες λυσεις: να τα βαλω να φυσανε και τα δυο κατω? να μειωσω τις στροφες τους ? να βαλω αντικειμενο μπροστα (φυσουνα) για να πηγαινει αλλου ο αερας?

Απορω στις απλες μηχανες με μια λαμπα πανω απο τα αυγα ,πως καταφερνουν να βγουν αυγα. Εδω με τοση μελετη και δεν μπορω να κρατησω σωστη θερμοκρασια ρε παιδι μου....

Βρε Νικο μήπως ο κόκορας ήταν κότα;
Για κάλεσε και τον κουμπάρο κάλου-κακου

briko
24-02-13, 18:04
εγώ εχω βάλει 4 , έναν σε κάθε πλευρά.

dalai
24-02-13, 18:38
εγώ εχω βάλει 4 , έναν σε κάθε πλευρά.
με τι φορα briko ?

dalai
24-02-13, 18:51
Βρε Νικο μήπως ο κόκορας ήταν κότα;
Για κάλεσε και τον κουμπάρο κάλου-κακου
Δεν το επιασα το υπονοουμενο....

p.gabr
24-02-13, 19:04
Νικο.δεν υπαρχει καποιο υπονοουμενο
Συγμωμη αν σε προσβαλε
Πολλες φορες τα αυγα ειναι ( άσπορα)
Τωρα.για τους ανεμιστηρες δεν γνωριζω , αλλα μηπως δεν κανουν και καλο βρε παιδια;
Μηπως αφυδατωνουν το αυγο.Δεν λεω εχεις υγρασια και ολα τα καλουδια.,αλλα μηπως δεν χρειαζται τοσο φυσιμα,γιατι οσο ναναι ειναι ζωντανος οργανισμος που ζει και αναπνεει μεσα απο το τσοφλι

dalai
24-02-13, 20:54
Δεν προσβαλθικα (πως σκ@τ@ να ειναι το σωστο....προσβληθικα ?)
Ναι εχω ενα ασπορο .Η φυσαλιδα μεσα στο αυγο κινητε ελευθερα .Δεν ξερω ομως θα το αφησω λιγο ακομη μηπως κανω λαθος
Για τον αερα εχω και εγω παρομοιες υποψιες ,αλλα αν το κλεισω θα γινουν 2 πραγματα. σε 10 λεπτα θα λιωσει το αφρολεξ και τα αυγα θα ζεσταθουν μονο απο την μια πλευρα

briko
25-02-13, 17:59
με τι φορα briko ?
από έναν σε κάθε πλευρά με μια μικρή κλίση προς τα κάτω και σε σειρά (ο μπροστινός να τραβάει τον αέρα του πίσω)

dalai
20-03-13, 02:33
λοιπον εκανα αρκετες αλλαγες στο μηχανημα. Στην πρωτη φουρνια 16 στα 20 , με 3 ασπορα και 1 νεκρο τη τελαιυτεα μερα. Εχω και ενα αναπυρο αλλα ζει ακομη . Τωρα εβαλα αλλα 35 και βλεπω να πηγαινει πολυ καλα γιατι διορθωσα πολλα προβληματα με την θερμοκρασια κυριως

beligekas
15-05-13, 21:26
συγχαρητηρια φιλε μου για την κατασκευη σου
εχω φτιαξει και εγω μια κλωσομηχανη με 4 ραφια και arduino kaiεχω καποιο προβλημα
αν θελεις νε με βοηθησεις πες μου να σου γραψω αναλυτικα ευχαριστω

mtzag
10-03-14, 17:37
Τι αισθητηρια για θερμοκρασια υγρασια και μοτερ εχεις βαλει ?
Επισης ποσα watt λαμπες εχεις βαλει συνολο και σε ποσο ογκο ?
Που θα βρω τις οδηγιες για το τι συνθηκες θελει καθε τυπος αυγου για να βγει ?

briko
10-03-14, 18:33
πλήρης οδηγίες

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47860&highlight=%EA%EB%F9%F3%F3%EF%EC%E7%F7%E1%ED%DE

dalai
10-03-14, 20:23
Τι αισθητηρια για θερμοκρασια υγρασια και μοτερ εχεις βαλει ?
Επισης ποσα watt λαμπες εχεις βαλει συνολο και σε ποσο ογκο ?
Που θα βρω τις οδηγιες για το τι συνθηκες θελει καθε τυπος αυγου για να βγει ?

Εχω LM35 kai στη δeυτερη που φτιαχνουμε εβαλα τα ψηφιακα DS18b20
Για υγρασια στη πρωτη εβαλα δευτερο θερμομετρο και εκανα ρυθμιση με τη μεθοδο wet bulb.Στη δευτερη δοκιμασα τα DHT11 αλλα μαλλον θα το αλλαξω με κατι πιο ακριβειας.Παραειναι κουφο. η υγρασια ανεβενει με ενα ανεμιστηρα και μια εμποτισμενη αντισταση σιλικονης 20watt
οι λαμπες το χειμωνα ειναι 80watt ,το καλοκαιρι 50 watt
Ειναι περιπου 60χ50χ70 φτιαγμενο απο fibran 3 cm.
στις οδηγιες που υποδικνυει ο βρικο ,να ξερεις οτι η υγρασια αναφερετε στη μεθοδο wet bulb. Πχ για την κοτα δεν ειναι 85% ,αλλα 85 φαραναιτ στο βρεγμενο θερμομετρο.

Απο τον ιανουαριο που την εχω σε παραγωγη εχω πανω απο 90% αποδωση . Στα παπακια ειχα 15 στα 16 και αυτη τη στιγμη εχω 10 αυγα χηνας μεσα στη μηχανη .φτου φτου ,μη τα ματιαξουμε.

hackertom
19-07-15, 20:02
Καλησπέρα, στον βηματικό κινητήρα πως αλλάζει η πολικότητα και μια μαζεύει το συρτάρι δεξιά και μετά αριστερά;

dalai
21-07-15, 20:06
Καλησπέρα, στον βηματικό κινητήρα πως αλλάζει η πολικότητα και μια μαζεύει το συρτάρι δεξιά και μετά αριστερά;

Ο βηματικος εχει 4 βηματα παντα. Αναλογως την ακολουθια τψν βηματων ,πηγαινει δεξιοστροφα ή αριστεροστροφα ....