PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινέζικη γεννήτρια 3.5ΚW (λεμε τωρα) δε βγάζει τάση.



yanis
12-02-13, 17:52
Παιδιά έπεσε στα χέρια μου μια κινέζικη γεννήτρια με AVR (voltage regulator),
ο βενζινοκινητήρας λειτουργεί άψογα. το θέμα είναι πως στην έξοδο δεν έχω τάση. το άνοιξα και στην έξοδο του δυναμό βγάζει κάτι μιλιβολτ χωρίς φορτίο.
η γεννήτρια έχει να λειτουργήσει καμια πενταετία μου είπε αυτός που μου την έδωσε.
(τα πηνία δέν είναι κομμένα )
4137541376
κινέζοι! "single phrase" :lool:

vasilllis
12-02-13, 18:07
Αν μετρησες την περιελιξη ενταξει τοτε θα ειναι το avr.
Ενα ημικυκλικο βιδωμενο στην γεννητρια ειναι το avr?

yanis
12-02-13, 18:21
ναι αυτό ειναι.
δοκίμασα την περιελξη δέν είναι κομμένη, και όταν βάζω μπρος τη μηχανή βγάζει μερικά μιλιβολτ. και χωρίς το avr τα ίδια.

leosedf
12-02-13, 19:15
χμμμμ αυτοδιεγειρόμενες είναι αυτές?

edit


Ξέρω τι έχει απλά δε λέω σαν τον batman κρατάω το μυστικό/τέχνη για να σε χρεώσω 5 ευρώ και να πάρω εβδομαδιάτικο κακακακακακακακακα!

yanis
12-02-13, 19:37
ναι...



και μιας και σε βρηκα, μπορεις να ανεβάσεις κανα σχέδιο απο το μπατ-μομπιλ? :biggrin:

george Mp
12-02-13, 19:40
Ισως θελει φλασαρισμα με μια εξωτερικη μπαταρια στη διεγερση.

leosedf
12-02-13, 19:46
Ακριβώς.

Οδηγίες (ακολούθα τις κατα γράμμα για να παίξει)

1) πάρε τη γεννήτρια με μια μπαταρία αυτοκινήτου και βγεις έξω
2) πάρε και ένα νταούλι και θα χορέψεις γύρω γύρω από τη γεννήτρια πρώτα μαζί με το νταούλι (βοηθάει αν έχεις και άλλους) παραδειγματίσου από το πρώτο video εδώ http://www.youtube.com/watch?v=igmpvrRQIkI.
3) πάρε τα καλώδια τα ψιλά που βγαίνουν από τη γεννήτρια και πάνε στο AVR και ακούμπα τα στους πόλους της μπαταρίας ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ, ας βγάλουν σπίθες μόνο ένα τσάφ θέλεις.
4) συναρμολόγησε την πάλι
5) Φώναξε παπά να κάνει ευχέλαιο
6) βάλτην μπροστά και μέτρα.


καλό θα ήταν να σε παίρνει και κάποιος βίντεο να δούμε τι έκανες..

yanis
12-02-13, 19:46
χμμ. αυτο δε το είχα σκεφτεί...
αυριο θα το δοκιμάσω...
ευχαριστώ Γιωργο.

yanis
12-02-13, 19:53
Ακριβώς.

Οδηγίες (ακολούθα τις κατα γράμμα για να παίξει)

1) πάρε τη γεννήτρια με μια μπαταρία αυτοκινήτου και βγεις έξω
2) πάρε και ένα νταούλι και θα χορέψεις γύρω γύρω από τη γεννήτρια πρώτα μαζί με το νταούλι (βοηθάει αν έχεις και άλλους) παραδειγματίσου από το πρώτο video εδώ http://www.youtube.com/watch?v=igmpvrRQIkI.
3) πάρε τα καλώδια τα ψιλά που βγαίνουν από τη γεννήτρια και πάνε στο AVR και ακούμπα τα στους πόλους της μπαταρίας ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ, ας βγάλουν σπίθες μόνο ένα τσάφ θέλεις.
4) συναρμολόγησε την πάλι
5) Φώναξε παπά να κάνει ευχέλαιο
6) βάλτην μπροστά και μέτρα. χαχαχαχαχα
συμφωνω αλλα έχω δυσκολίες με το (5) .....κοστίζει.

leosedf
12-02-13, 19:58
Ε εντάξει πες μια προσευχή μωρέ.

Μόνο που θα σε δω με το νταούλι η με καμιά κατσαρόλα μου φτάνει, δε θα μπορώ να κοιμηθώ δυο μέρες από το γέλιο.:lool:

yanis
12-02-13, 20:05
επειδη ο μπατμαν δε γελάει... μάλλον θα ξαναέπαθες αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=iOkPaSwXC6s
:lool:

yanis
13-02-13, 14:54
κάτι έκανε, έβγαλε 5Vac αλλα παραπάνω δε λέει να βγάλει.

tsimpidas
13-02-13, 15:15
βαλε ενα φορτιο και λογικά θα ανεβάσει βολτ.

τσέκαρε και τον πυκνωτή της αυτοδιεγερσης,,,μπορει να ειναι βραχυκυκλωμένος.

αν μπορείς αλλαξε τον φθηνός ειναι.

vasilllis
13-02-13, 17:03
κάτι έκανε, έβγαλε 5Vac αλλα παραπάνω δε λέει να βγάλει.

Ανεβασε μια φωτογραφια με το avr κλπ.Ειμαι περιεργος να δω που συνδεσες την μπαταρια...

yanis
13-02-13, 17:39
βαλε ενα φορτιο και λογικά θα ανεβάσει βολτ.

τσέκαρε και τον πυκνωτή της αυτοδιεγερσης,,,μπορει να ειναι βραχυκυκλωμένος.

αν μπορείς αλλαξε τον φθηνός ειναι. δεν υπάρχει πυκνωτής.

george Mp
13-02-13, 17:41
Βγαλε τα καλωδια της διεγερσης απο το avr ξεκινα τη μηχανη και ακουμπισετα πανω σε μια μπαταρια, με τα καλωδια πανω στην μπαταρια δες τι ταση βγαζει, αν βγαζει καποια ταση μεγαλη αστην ενα δυο λεπτα σβησε τη μηχανη και ξαναδοκιμασε παλι με το avr ενωμενο.

yanis
13-02-13, 17:50
ακολούθησα αυτές τις οδηγίες... http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=ECu4C__r1Qc&NR=1
μιας κ μοιάζουν λειτουργικά οι γεννήτριες. δοκίμασα δηλαδή την μπαταρία πάνω στα καρβουνάκια 41397
και δεν είδα διαφορα στην έξοδο. οπότε έδωσα στιγμιαία 12V στα κάτω δύο πιν που πάνε μέσα στο δυναμό 41398
μετα τα ξανασύνδεσα όπως ήταν έβαλα μπρός και είχα 5Vac.

αυτό εδώ είναι το AVR 41399 Lihua 2KW

yanis
13-02-13, 17:53
Βγαλε τα καλωδια της διεγερσης απο το avr ξεκινα τη μηχανη και ακουμπισετα πανω σε μια μπαταρια, με τα καλωδια πανω στην μπαταρια δες τι ταση βγαζει, αν βγαζει καποια ταση μεγαλη αστην ενα δυο λεπτα σβηνε τη μηχανη και ξαναδοκιμασε παλι με το avr ενωμενο. αυτό έκανα Γιώργο, αλλά δε βγάζει έξοδο.

vasilllis
13-02-13, 18:02
Με σβηστη δοκιμασες??
Πρεπει να λειτουργει .προσεξε πολικοτητα .

george Mp
13-02-13, 18:03
Ξεσυνδεσε το avr και δωσε με τη μπαταρια επανω στα καρβουνα αλλα πρεπει να βρεις το θετικο και το αρνητικο ξεκινα την μηχανη με τη μπαταρια επανω και δες αν βγαζει ταση και αστη λογο να δουλεψει, αν εχει κανενα ταμπελακι δες σε τι ταση δουλευει η διεγερση.Ελεγξε και αν τα καρβουνα πατανε σωστα και αν ειναι καθαρα τα δακτυλιδια.

yanis
13-02-13, 18:06
πάνω στα καρβουνάκια δοκίμασα με αναμμένη τη μηχανή και με αποσυνδεδεμένο AVR.

μετά πάνω στα καλώδια που πάνε στο δυναμό δοκίμασα με σβηστή τη μηχανή.

yanis
13-02-13, 18:10
πάω να το ξαναδοκιμάσω, και θα σας πω

george Mp
13-02-13, 18:13
Παρε ενα πολυμετρο και μετρα τους πολους πανω στα καρβουνα και αν εχεις προσβαση στα δυο καλωδια του ροτορα, θα πρεπει να εχει πολυ μικρη αντισταση, αν ειναι κομενο το ενα απο τα δυο πρεπει να βγει ο ροτορας εξω.

tsimpidas
13-02-13, 18:42
πάνω στα καρβουνάκια δοκίμασα με αναμμένη τη μηχανή και με αποσυνδεδεμένο AVR.

μετά πάνω στα καλώδια που πάνε στο δυναμό δοκίμασα με σβηστή τη μηχανή.


αν εχει καρβουνάκια αλλαζει το πράγμα.....
οι προηγούμενες συμβουλές ολων μας ήταν για αυτοδιγερουμενες χωρις καρβουνάκια

yanis
13-02-13, 19:04
το ξαναδοκίμασα όπως το είχα δοκιμάσει και στην αρχή δηλαδή 12V στα καρβουνάκια και με αναμμένη τη μηχανή αλλα με τη διαφορα οτι ανέβασα τις στοφές, και ξαφνικά μου έβγαλέ σταθερά 59-60Vac
αλλα με το AVR τίποτα....
το θέμα είναι μήπως να έδινα στιγμιαία 12 στα καρβουνάκια με το AVR πάνω?

george Mp
13-02-13, 19:31
Μηπως οι στροφες ειναι λιγες; Μη το δοκιμαζεις με το avr πανω γιατι μπορει να το καψεις, εφοσον ειναι καλο.Συνδεσε το avr κανονικα ξεκινα τη μηχανη και ανεβασε στροφες, εφοσον σου εβγαλε 60ν ή θελει κι'αλλες στροφες ή το avr θελει αλλαγη.

yanis
13-02-13, 20:05
δε νομίζω να παιζουν ρόλο οι στροφές, αφού (χωρίς το AVR) τις ανέβασα για λίγο πήγε ακαριαία στα 60V και μετα έμεινε εκεί και όταν κατέβασα τις στροφές στο πιο χαμηλό έπαιζε 57-59V....

με το AVR κουμπωμένο δοκίμασα στο φουλ τις στροφές και απο 0 ανεβάζει το πολυ 4-5V

george Mp
13-02-13, 20:09
Το πιο πιθανο ειναι να καηκε το AVR.

yanis
13-02-13, 20:13
κ εγώ αυτό υποψιάζομαι.
οπότε αυριο θα το ξαναδοκιμάσω αλλα με το avr κουμπωμένο και θα επανέλθω.

ba99297
13-02-13, 20:58
Παιδιά αν και δεν είμαι ηλεκτρονικός να τολμήσω μια εκτίμηση μηχανολογική(ούτε μηχανολόγος είμαι). Λογικά ( υποθέτω ) ο βενζινοκινητήρας με κάποιο τρόπο μεταδίδει την κίνηση στο δυναμό. Αν ανάμεσα σε κινητήρα και δυναμό παρμβάλετε κάτι σαν αυτόματος συμπλέκτη ( όπως έχουν τα μοτοποδήλατα) παίζει το ενδεχόμενο να έχουν φαγωθεί και ενώ γυρίζει ο κινητήρας δεν μεταδίδει όλες τις στροφές στο δυναμό. Φανταστείτε σαν αμάξι που πατινάρει. Ξαναλέω ούτε ηλεκτρονικός είμαι ούτε καν γνωρίζω πως μεταδίδεται η κίνηση σε αυτές τις γεννήτριες. Απλά καμιά φορά πεφτουμ στην παγίδα να θεωρούμε ότι η αιτία είναι ηλεκτρολογική ή ηλεκτρονική και τελικά μπορεί να είναι μηχανική.
Καλή ευκολία
Βαγγέλης

leosedf
13-02-13, 21:03
Δεν παίζει οι γεννήτριες είναι σταθερά συνδεδεμένες με τον κινητήρα και απλά ο κινητήρας ρυθμίζει τις στροφές ανάλογα με τις απαιτήσεις.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
13-02-13, 22:47
Καλησπερα αν τα καρβουνακια εχουν τερματσει τοτε αλαγη μετρημα στα δαχτηλιδια (καθαρισμα)για συνεχεια και τον στατη.Αν παλι δεν γινει τιποτα εξορκισμο .Καλη τηχη.

yanis
13-02-13, 23:56
Αυτό που δεν θέλω είναι να έχει πρόβλημα το δυναμό αλλά πιστεύω όλα είναι οκ τώρα, εκτός από το AVR.

Αύριο θα το ξαναδοκιμάσω γιατί νύχτωσε και δε πρόλαβα και θα σας πω τα αποτελέσματα.

yanis
17-02-13, 19:15
το ξαναδοκίμασα. αλλα δυστυχώς τίποτα...
με συνδεδεμένο το AVR συνδέω απότομα τη μπαταρία πάνω στη διέγερση (μέσω διόδου ισχύος) και πάλι ανεβάζει 55-60V αποσυνδέω τη μπαταρία και κατεβάζει στο 0-2V

yanis
17-02-13, 19:29
επίσης με 18V διέγερση (απο τροφοδοτικό και χωρίς AVR) βγάζει κοντά στα 90-95Vac.

vasilllis
17-02-13, 20:19
βγαλε μια φωτο το avr.

yanis
17-02-13, 20:26
lihua 2KW 41532

vasilllis
17-02-13, 23:13
lihua 2KW 41532

xωρις να επιμεινω,νομιζω οτι αυτα τα avr λειτουργουν διαφορετικα απο αυτα που γνωριζουμε,στην ουσια απο ενα βοηθητικο τυλιγμα τροφοδοτουνε την διεγερση.Εχεις μεγκερομετρηση τα τυλιγματα?

http://www.aliexpress.com/store/product/2KW-Gasoline-Generator-AVR-Universal-LIHUA-AVR-YP-AVR-Fast-Cheap-Shipping-By-DHL-TNT-Fedex/607171_550778175.html

και

Specifications:
Electrical specification
1.voltage230±2V(25℃±5℃ specification set at 25℃±5℃)
2.voltage stability±1V
3.stead-state voltage change≤2
4.AC 2V lowest starting excited voltage less than 2VAC
5.≤2V output voltage stability from engine on hot and cool condition≤2V
6.output voltage temp. excursion≤2V
7.load ability
1110%,With power factor =1 and 110% rated load, it works for long time.
8.≥0.8,8. With power factor≥0.8 rated load, it works for long time.
9.Excited short circuit protection on rotor of generator (operational)
10.Load output short circuit protection function(operational)
11.short-circuit protection between main and secondary winding(operational).
12.Sampling winding fall line protection (operational)
13.capacitive load power factor is compensatable.
best specification suitable for motor and AVR::
1.230V,17-19V1. Motor output is 230V, sampling voltage is 17-19V
2.100V≤≤200V
The secondary winding peak voltage is 100V≤ peak voltage ≤200V from idle to full load. 32A
3. Excited current is less than 1.8A from idle to full load.
αν εξυπηρετουν τα χαρακτηριστικα.

yanis
19-02-13, 20:25
δεν έχω μεγκερομετρηση, θα ψάξω μήπως βρώ απο κανα φίλο, αν και δύσκολα.

ευχαριστω παιδια.