PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΤΕΡ Δ/Υ 380/660??



gkouk
14-02-13, 17:12
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
Εχω ενα μοτερ το οποιο γραφει το ταμπελακι του Δ/Υ 380/660. Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι για να δουλεψει Υ θελει 660ν και για να δουλεψει Δ θελει 380.
Αυτο που θελω ομως εγω ειναι να το δουλεψω Υ/Δ και μετα να το ξαναγυρναω Υ για μερικα λεπτα(5-10) και ολα αυτα με 380ν. Γινεται??
Για αρχη το να ξεκιναω με Υ με 380ν και μετα απο 12δευτερα να μπενω Δ 380ν??
Ολα αυτα γινονται με ενα απλο διακοπτη Υ/Δ ή θελει κατι ιδιαιτερο?
Το μοτερ ειναι 15kw (20Hp) Δ/Υ 380ν/660ν. Τι Αμπερ ανα φαση θα τραβαει?
Αν καποιος εχει εμπειρια με μοτερ ή αποψη πανω στο θεμα θα εκτιμουσα τη βοηθεια του..
Ευχαριστω!!

vasilllis
14-02-13, 17:47
Ειναι για εκκινηση αστερα και λειτουργια σε τριγωνο.
Ειτε με διακοπτη ειτε με πινακα αστεροτριγωνου.Α δεν τα αναφερει στο ταμπελακι?

rch
14-02-13, 18:57
Όπως λέγει και ο Βασίλης άνωθεν θα βάλεις ρελέ + χρονικό/ά για τον αυτοματισμό (Υ/Δ)
Το ρεύμα πρέπει να δεις το ταμπελάκι τι λέει καθώς δεν ξέρουμε τις απώλεις και το P.F.(συνφ) οπότε είναι ανέφικτο να το υπολογίσουμε.
Ας ρωτήσω και εγω με τη σειρά μου για ποιό λόγο θες να δουλέψεις το μοτέρι σε αστέρα;

*edit: Όταν βλέπεις 2 τάσεις σε μοτέρ να ξες ότι η μικρή αναφέρεται στην τάση που αντέχει το τύλιγμα. Εξού και 380*sqrt3=660V για σύνδεση σε αστέρα.

gkouk
14-02-13, 22:11
Όπως λέγει και ο Βασίλης άνωθεν θα βάλεις ρελέ + χρονικό/ά για τον αυτοματισμό (Υ/Δ)
Το ρεύμα πρέπει να δεις το ταμπελάκι τι λέει καθώς δεν ξέρουμε τις απώλεις και το P.F.(συνφ) οπότε είναι ανέφικτο να το υπολογίσουμε.
Ας ρωτήσω και εγω με τη σειρά μου για ποιό λόγο θες να δουλέψεις το μοτέρι σε αστέρα;

*edit: Όταν βλέπεις 2 τάσεις σε μοτέρ να ξες ότι η μικρή αναφέρεται στην τάση που αντέχει το τύλιγμα. Εξού και 380*sqrt3=660V για σύνδεση σε αστέρα.

Το προβλημα μου δεν ειναι ο αστερας-τριγωνο και ο αυτοματισμος, το μπερδεμα μου ειναι το Υ/660ν και Δ/380ν. Αυτο δεν καταλαβαινω. Δηλ. τι εννοει? οτι αστερα δουλευει μονο με 660ν? και με 380ν μονο Δ? Εγω δηλαδη που θελω Υ/Δ με 380 δεν γινεται? και ειναι μεγαλο το μοτερ για να ξεκιναει κατευθειαν Δ ...
Το μοτερ ειναι απο αντλια και τον αστερα τον θελω εκτος απο την εκινηση και για μειωνω για λιγο τις στροφες. Οταν δηλ. κοντευει να γεμισει η δεξαμενη να γυρνανε αστερα για λιγο και μετα να κλεινουν...

xrhstosmp
14-02-13, 22:15
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

Αυτο που θελω ομως εγω ειναι να το δουλεψω Υ/Δ και μετα να το ξαναγυρναω Υ για μερικα λεπτα(5-10) και ολα αυτα με 380ν. Γινεται??

Ο αστερας ειναι μονο για την εκκινηση. εαν το γυρισεις απο τριγωνο σε αστερα ενω δουλευει το μοτερ το πιο πιθανο ειναι να καψεις ασφαλειες .εαν παρολα αυτα καποια στιγμη το πετυχεις και δουλεψει ενα τετοιο μοτερ (380/660) ΓΙΑ 5-10 λεπτα σε αστερα μαλλον θα παει για περιελιξη ,
edit
εαν θες δυο ταχυτητες μαλλον πρεπει να παρεις μοτερ 2 ταχυτητων.

gkouk
14-02-13, 22:40
Ο αστερας ειναι μονο για την εκκινηση. εαν το γυρισεις απο τριγωνο σε αστερα ενω δουλευει το μοτερ το πιο πιθανο ειναι να καψεις ασφαλειες .εαν παρολα αυτα καποια στιγμη το πετυχεις και δουλεψει ενα τετοιο μοτερ (380/660) ΓΙΑ 5-10 λεπτα σε αστερα μαλλον θα παει για περιελιξη ,
edit
εαν θες δυο ταχυτητες μαλλον πρεπει να παρεις μοτερ 2 ταχυτητων.

Δηλ. αν απο τριγωνω γυρισω αστερα εστω και για λιγα δευτερολεπτα θα εχω προβλημα?

JOUN
14-02-13, 22:49
............

Ηλιας Α
14-02-13, 22:55
Το προβλημα μου δεν ειναι ο αστερας-τριγωνο και ο αυτοματισμος, το μπερδεμα μου ειναι το Υ/660ν και Δ/380ν. Αυτο δεν καταλαβαινω. Δηλ. τι εννοει? οτι αστερα δουλευει μονο με 660ν? και με 380ν μονο Δ? Εγω δηλαδη που θελω Υ/Δ με 380 δεν γινεται? και ειναι μεγαλο το μοτερ για να ξεκιναει κατευθειαν Δ ...
Το μοτερ ειναι απο αντλια και τον αστερα τον θελω εκτος απο την εκινηση και για μειωνω για λιγο τις στροφες. Οταν δηλ. κοντευει να γεμισει η δεξαμενη να γυρνανε αστερα για λιγο και μετα να κλεινουν...
<< Αυτο δεν καταλαβαινω…… Δηλ. τι εννοει? οτι αστερα δουλευει μονο με 660ν? και με 380ν μονο Δ? >> Ακριβώς έτσι. << Οταν δηλ. κοντευει να γεμισει η δεξαμενη…… >>
Ουσιαστική μείωση στροφών δεν θα πετύχεις με τον Υ έστω και αν δε καεί ο κινητήρας, αν θέλεις να πετύχεις μείωση της παροχής, μετά από κάποια στάθμη της δεξαμενής και πάνω, θα μπορούσες να βγάνεις 2 ηλεκτροβάνες μια μικρής και μια μεγάλης διαμέτρου επιτηρούμενες κατάλληλα από έναν φλοτεροδιακόπτη.

θοδωρης ποντιος
14-02-13, 23:34
για την λειτουργια αστεροτριγωνο υπαρχουν διακοπτες ειδικοι,οσο για το ρευμα αφου ειναι 20 αλογα επι 1.5αμπερ ανα ιππο εχεις 30 αμπερ περιπου ανα φαση-εμπειρικα-.
για την μειωση των στροφων μονο με ινβερτερ αλλα αξιζει ο κοπος?.
μην το λειτουργησεις σε αστερα για πολυ ωρα,θα ζεσταθουν τα τυλιγματα ,λογω φορτιου,ο αστερας ειναι μονο για την εκκινηση του μοτερ και οχι για συνεχη λειτουργια.


να ρωτησω με την σειρα μου αν ξερει κανεις πως μπορω να συνδεσω ενα τριφασικο κολωνατο δραπανο σε μονοφασικη παροχη,με μτην μικροτερη απωλεια ισχυος ,εχω βαλει ενα πυκνωτη 31 mf. αλλα μολις δει ζορια σταματαει.καθε προταση δεκτη.
ευχαριστω εκ των προτερω.

JOUN
15-02-13, 01:15
Δυσκολα κολπα θοδωρη..Η ροπη πεφτει πολυ αν εχεις συνδεσμολογια Steinmetz. Για τι ισχυ κινητηρα μιλαμε;

lelek
15-02-13, 04:17
<< Αυτο δεν καταλαβαινω…… Δηλ. τι εννοει? οτι αστερα δουλευει μονο με 660ν? και με 380ν μονο Δ? >>

Ακριβώς έτσι.

<< Οταν δηλ. κοντευει να γεμισει η δεξαμενη…… >>
Ουσιαστική μείωση στροφών δεν θα πετύχεις με τον Υ έστω και αν δε καεί ο κινητήρας, αν θέλεις να πετύχεις μείωση της παροχής, μετά από κάποια στάθμη της δεξαμενής και πάνω, θα μπορούσες να βγάνεις 2 ηλεκτροβάνες μια μικρής και μια μεγάλης διαμέτρου επιτηρούμενες κατάλληλα από έναν φλοτεροδιακόπτη.

Με 380 V μπορείς να το δουλέψεις και σε αστέρα απλά θα έχεις μειωμένη τάση στα τυλίγματα και άρα μειωμένο αριθμό στροφών... μπορείς όμως... άλλο το μπορώ κι άλλο το δε με βολεύει αυτό που μπορώ...

Φιλικά...

aris285
15-02-13, 07:05
εναι απλα τα πραγματα. Οπως λεει και το ταμπελακι σε Υ λειτουργει στα 660 και σε Δ στα 380 αν εσυ θες να του κανεις ομαλη εκινηση αν ξεκιναει με φορτιο τωτε πρεπει πρωτα να το ξεκινησεις Υ με 380 ετσι λιπων θα τραβηξει λιγοτερα Α και μολις πιασει στροφες το γυρνας σε Δ για να παρεις την πληρη ισχυ.

Προσοχη αν ενα μοτερ ομως αναγραφει 220/380 δεν μπωρουμε να του κανουμε ομαλη εκινηση με Υ/Δ διοτι για να το κανουμε θα επρεπε να εχουμε 220 τριφασικο και οχι 380. εκει ομαλη εκινηση γινεται μονο με converter.

vasilllis
15-02-13, 08:40
Το προβλημα μου δεν ειναι ο αστερας-τριγωνο και ο αυτοματισμος, το μπερδεμα μου ειναι το Υ/660ν και Δ/380ν. Αυτο δεν καταλαβαινω. Δηλ. τι εννοει? οτι αστερα δουλευει μονο με 660ν? και με 380ν μονο Δ? Εγω δηλαδη που θελω Υ/Δ με 380 δεν γινεται? και ειναι μεγαλο το μοτερ για να ξεκιναει κατευθειαν Δ ...
Το μοτερ ειναι απο αντλια και τον αστερα τον θελω εκτος απο την εκινηση και για μειωνω για λιγο τις στροφες. Οταν δηλ. κοντευει να γεμισει η δεξαμενη να γυρνανε αστερα για λιγο και μετα να κλεινουν...


λοιπον.Η συνδεση τριγωνου μας αναφερει την ονομαστικη ταση λειτουργιας του τυλιγματος ενος μοτερ.Στην περιπτωση σου ειναι 400V.
Για να το συνδεσεις σε αστερα επειδη δεν τροφοδοτεις ενα τυλιγμα κατευθειαν αλλα τροφοδοτειται απο τον κομβο των αλλων θελει και παραπανω ταση (τα 660v) να φτασει την κανονικη ταση (400) που εχουν υπολογιστει τα τυλιγματα.
Γιατι εμεις τροφοδοτουμε με 400 τον αστερα? για να εχουμε χαμηλη ταση και χαμηλο ρευμα εκκινησης.
Αυτο ομως ειναι για μικρο χρονικο διαστημα,αλλιως θα καει.Οποτε δεν μπορεις να το δουλευεις σε αστερα παρα μονο για εκκινηση.
Αν θες ρυθμιση στροφων inverter.

Ηλιας Α
15-02-13, 10:25
Με 380 V μπορείς να το δουλέψεις και σε αστέρα απλά θα έχεις μειωμένη τάση στα τυλίγματα και άρα μειωμένο αριθμό στροφών... μπορείς όμως... άλλο το μπορώ κι άλλο το δε με βολεύει αυτό που μπορώ...

Φιλικά...
Καλημέρα.
Έγραψα στο 8 μήνυμα αυτά:
<< Αυτο δεν καταλαβαινω…… Δηλ. τι εννοει? οτι αστερα δουλευει μονο με 660ν? και με 380ν μονο Δ? >>

Ακριβώς έτσι.

<< Οταν δηλ. κοντευει να γεμισει η δεξαμενη…… >>
Ουσιαστική μείωση στροφών δεν θα πετύχεις με τον Υ έστω και αν δε καεί ο κινητήρας, αν θέλεις να πετύχεις μείωση της παροχής, μετά από κάποια στάθμη της δεξαμενής και πάνω, θα μπορούσες να βγάνεις 2 ηλεκτροβάνες μια μικρής και μια μεγάλης διαμέτρου επιτηρούμενες κατάλληλα από έναν φλοτεροδιακόπτη.

<<Με 380 V μπορείς να το δουλέψεις και σε αστέρα απλά θα έχεις μειωμένη τάση στα τυλίγματα και άρα μειωμένο αριθμό στροφών... μπορείς όμως... άλλο το μπορώ κι άλλο το δε με βολεύει αυτό που μπορώ...

Φιλικά... >>

Η ποιο πάνω απάντηση σου αποτελεί αμφιβολία ορθότητας του 8 δικού μου μηνύματος; Και αν ναι που την εστιάζεις;

mtzag
15-02-13, 16:03
Αν το δουλεψεις με κατι διαφορετικο απο οτι λεει το ταμπελακι θα το καψεις ειτε αμεσως ειτε μετα απο 5 λεπτα αναλογα την περιπτωση.
Αν θες να ρυθμιζεις τις στροφες πρεπει να βαλεις VFD ή να βαλεις τροχαλιες.

gkouk
16-02-13, 09:11
Καλημερα και ευχαριστω ολους για τις απαντησεις στο θεμα!
Συνδεσα το μοτερ με δικοπτη Υ/Δ και εκανα καποιες δοκιμες.
Στην εκινηση με Υ και στη οση ωρα λειτουργει Υ τραβαει 4.5-5Α ανα φαση, με το μονο φορτιο την αντλια.
Οταν γυρναω Δ πηγαινει στα 15-16Α ανα φαση και στην αντληση 2-3Α παραπανω δηλ. 19Α
Οταν ξαναγυρναω Υ πεφτει στα 4.5-5Α χωρις αντληση (εχει αδειασει η δεξαμενη), θα δοκιμασω βεβαια και με αντληση.
Ολα αυτα με 380ν.
Η απορια μου ειναι οτι αν δουλεψω στον Υ για λιγο με τα 4.5-5Α ανα φαση, υπαρχει προβλημα? Υπαρχει κίνδυνος να καει το μοτερ? Μιλαμε για 40-50 sec.

Ηλιας Α
16-02-13, 09:53
Η απορια μου ειναι οτι αν δουλεψω στον Υ για λιγο με τα 4.5-5Α ανα φαση, υπαρχει προβλημα? Υπαρχει κίνδυνος να καει το μοτερ? Μιλαμε για 40-50 sec.

<< Η απορια μου ειναι οτι αν δουλεψω στον Υ για λιγο με τα 4.5-5Α ανα φαση, υπαρχει προβλημα? Υπαρχει κίνδυνος να καει το μοτερ? Μιλαμε για 40-50 sec.>>

Καλημέρα.
Υπάρχει και η σχολή που λέει: μπορούμε να δουλεύομε ένα κινητήρα – για απεριόριστο χρόνο- με ότι τάση γουστάρομε αρκεί α)να μην υπερβούμε την ον ένταση (*) των τυλιγμάτων και β) να στρέφει ο κινητήρας για να έχει την ψύξη

(*) τα τυλίγματα του δικού σου κινητήρα έχουν Ι ον περίπου 16,5 Α

gkouk
16-02-13, 16:55
Καλημέρα.
Υπάρχει και η σχολή που λέει: μπορούμε να δουλεύομε ένα κινητήρα – για απεριόριστο χρόνο- με ότι τάση γουστάρομε αρκεί α)να μην υπερβούμε την ον ένταση (*) των τυλιγμάτων και β) να στρέφει ο κινητήρας για να έχει την ψύξη

(*) τα τυλίγματα του δικού σου κινητήρα έχουν Ι ον περίπου 16,5 Α[/QUOTE]

Απ' οτι γραφει το ταμπελακι 31.6/18.2 Α Δ/Υ

gkouk
16-02-13, 16:59
<< Η απορια μου ειναι οτι αν δουλεψω στον Υ για λιγο με τα 4.5-5Α ανα φαση, υπαρχει προβλημα? Υπαρχει κίνδυνος να καει το μοτερ? Μιλαμε για 40-50 sec.>>

Καλημέρα.
Υπάρχει και η σχολή που λέει: μπορούμε να δουλεύομε ένα κινητήρα – για απεριόριστο χρόνο- με ότι τάση γουστάρομε αρκεί α)να μην υπερβούμε την ον ένταση (*) των τυλιγμάτων και β) να στρέφει ο κινητήρας για να έχει την ψύξη

(*) τα τυλίγματα του δικού σου κινητήρα έχουν Ι ον περίπου 16,5 Α

Απ' οτι γραφει το ταμπελακι 31.6/18.2 Α Δ/Υ

Ηλιας Α
16-02-13, 18:19
Απ' οτι γραφει το ταμπελακι 31.6/18.2 Α Δ/Υ
<< Απ' οτι γραφει το ταμπελακι 31.6/18.2 Α Δ/Υ >>
Γράφει και cos Φ 0,71;

JOUN
16-02-13, 20:58
<< Η απορια μου ειναι οτι αν δουλεψω στον Υ για λιγο με τα 4.5-5Α ανα φαση, υπαρχει προβλημα? Υπαρχει κίνδυνος να καει το μοτερ? Μιλαμε για 40-50 sec.>>

Καλημέρα.
Υπάρχει και η σχολή που λέει: μπορούμε να δουλεύομε ένα κινητήρα – για απεριόριστο χρόνο- με ότι τάση γουστάρομε αρκεί α)να μην υπερβούμε την ον ένταση (*) των τυλιγμάτων και β) να στρέφει ο κινητήρας για να έχει την ψύξη

(*) τα τυλίγματα του δικού σου κινητήρα έχουν Ι ον περίπου 16,5 Α
Kαι εγω αυτο λεω Ηλια..Η μειωμενη ψυξη λογω λιγοτερων στροφων αντισταθμιζεται επειδη εχουμε πολυ μειωμενο ρευμα(μιλαω για την συγκεκριμενη περιπτωση) αρα και λιγοτερες απωλειες χαλκου..

Ηλιας Α
16-02-13, 22:48
Kαι εγω αυτο λεω Ηλια..Η μειωμενη ψυξη λογω λιγοτερων στροφων αντισταθμιζεται επειδη εχουμε πολυ μειωμενο ρευμα(μιλαω για την συγκεκριμενη περιπτωση) αρα και λιγοτερες απωλειες χαλκου..
<< Kαι εγω αυτο λεω Ηλια..Η μειωμενη ψυξη λογω λιγοτερων στροφων αντισταθμιζεται επειδη εχουμε πολυ μειωμενο ρευμα(μιλαω για την συγκεκριμενη περιπτωση) αρα και λιγοτερες απωλειες χαλκου.. >>
Γιώργο θα μπορούσαμε ακόμη να πούμε; Πως ένας κινητήρας Δ/Υ 380/660, όταν δουλεύει κάτω από την ον ένταση των τυλιγμάτων σε Υ με δίκτυο 220/380V, και αρχίσει να στρέφει, τότε και οι στροφές του είναι οι ονομαστικές, δεδομένου του ότι οι στροφές n – αν αφαιρέσομε τη διολίσθηση – είναι n = f * 60 / 2 P

rch
17-02-13, 01:13
Καλά σε αυτό το νήμα ο καθένας γράφει ότι του κατέβει. Από την μία ο ένας θα κάνει ρύθμιση στροφών με μεταβολή της τάσης σε AC κινητήρα, από την άλλη κάποιοι που υποστηρίζουν ότι θα καεί ο κινητήρας όταν τον συνδέσεις σε αστέρα, τι να λέμε τωρα...

gkouk
17-02-13, 10:08
<< Απ' οτι γραφει το ταμπελακι 31.6/18.2 Α Δ/Υ >>
Γράφει και cos Φ 0,71;

cos Φ 0,81

4151941520

Ηλιας Α
17-02-13, 10:31
cos Φ 0,81

4151941520
Καλημέρα.
<< Το μοτερ ειναι 15kw (20Hp) Δ/Υ 380ν/660ν.>>
<< Απ' οτι γραφει το ταμπελακι 31.6/18.2 Α Δ/Υ >>
<< cos Φ 0,81 >>
Με τα νούμερα που ανάρτησες δε μου βγαίνουν τα << κουκιά >>, εκτός και κάνω λάθος.

gkouk
17-02-13, 10:38
Καλημέρα.
<< Το μοτερ ειναι 15kw (20Hp) Δ/Υ 380ν/660ν.>>
<< Απ' οτι γραφει το ταμπελακι 31.6/18.2 Α Δ/Υ >>
<< cos Φ 0,81 >>
Με τα νούμερα που ανάρτησες δε μου βγαίνουν τα << κουκιά >>, εκτός και κάνω λάθος.

Καλημερα!
τι εννοεις Ηλια? Κατι δεν λεει σωστα το ταμπελακι?

Ηλιας Α
17-02-13, 10:43
Καλά σε αυτό το νήμα ο καθένας γράφει ότι του κατέβει. Από την μία ο ένας θα κάνει ρύθμιση στροφών με μεταβολή της τάσης σε AC κινητήρα, από την άλλη κάποιοι που υποστηρίζουν ότι θα καεί ο κινητήρας όταν τον συνδέσεις σε αστέρα, τι να λέμε τωρα...
<< από την άλλη κάποιοι που υποστηρίζουν ότι θα καεί ο κινητήρας όταν τον συνδέσεις σε αστέρα, τι να λέμε τωρα... >>
Το αν καεί ή όχι ο κινητήρας Δ/Υ 380/660 που έχει συνδεθεί σε Υ με δίκτυο 220/380 V εξαρτάτε από ορισμένους παράγοντες, τους οποίους και κάνομε προσπάθεια να τους περιγράψωμε, τι ζόρι τραβάς εσύ τώρα;.

Ηλιας Α
17-02-13, 10:51
Καλημερα!
τι εννοεις Ηλια? Κατι δεν λεει σωστα το ταμπελακι?


<< Κατι δεν λεει σωστα το ταμπελακι >>
Λάθος αντιγραφή
Εγώ κάνω λάθος
Όπως και να έχει το πράγμα δε διαφοροποιεί πολύ το αποτέλεσμα.

arkoudiaris
17-02-13, 10:51
λοιπον ας πω και γω πεντε π@@,
αρχικα εγινε ενα μικρο λαθακι οι συγχρονες στροφες δινονται απο τον τυπο n=(60f)/(P/2)=120f/P απλα για να ειμαστε απολυτως σωστοι
δευτερον ελεγχος στροφων σε ασυγχρονη εε αχα μπορει να γινει με αρκετους τροπους : 1) εύκολα μειωνεις την ταση 2) παιζεις με την συχνοτητα 3) και τα δυο δεν εχουν καλα αποτελεσματα και δημιουργουν θεμα ροης μαγνητισης της μηχανης οποτε πας στο λογο V/f σταθερο, 4) γουσταρεις πολυ και αρχιζεις να παιζεις με διανυσματικο ελεγχο δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται

οπότε πας στα εύκολα ρύθμιση της τάσης για ελάχιστα δευτερολεπτα.

τώρα παμε σε καποια πραγματακια που δεν καταλαβαίνω απο οσα μας εχεις δωσεις για την μηχανη σου μας δινεις δυο τασεις 380/660 βολτ που δεν βγαινει το πραγμα γιατι και οι δυο θα πρεπε να ειναι οι πολικες και δεν βγαινουν οπως λεει ο Ηλιας απο πανω "τα κουκια"...

arkoudiaris
17-02-13, 11:22
αυτο που θελω να πω και ισως να μην το διευκρινισα ειναι οτι ... οταν εχεις μηχανη τουλαστον τις λιγες που εχω δει εγω σου δίνεται μια ταση η πολικη ανεξαρτητα πως εσυ θα συνδεσμολογησεις την μηχανη σου .. η ταση 660 μου φαινεται περιεργη.. αν η πολικη σου ταση ειναι τα 380βολτ που στο δικο μας σηε αυτη ειναι (πλεον 400 αλλα τεσπα) τοτε τα δεδομενα που μας εχεις δωσει
για συνδεσμολογια τριγωνου εχουμε P=3*Vπ*I*cosφ->15000=3*380*Ι*0,81->Ι=16,24Α αν δεν εχω κανει λαθος στους υπολογισμους μου
και για συνδεσμολογια αστερα εχουμε P=sqrt(3)*Vπ*I*cosφ->15000=sqrt(3)*380*I*0.81->I=28.13A...........διαφορετικα απο οσα μας δινεις

παρολα 'υτα και γω πιστευω οτι η μονη σου λυση ειναι ενα inverter

Ηλιας Α
17-02-13, 11:32
λοιπον ας πω και γω πεντε π@@,
αρχικα εγινε ενα μικρο λαθακι οι συγχρονες στροφες δινονται απο τον τυπο n=(60f)/(P/2)=120f/P απλα για να ειμαστε απολυτως σωστοι
δευτερον ελεγχος στροφων σε ασυγχρονη εε αχα μπορει να γινει με αρκετους τροπους : 1) εύκολα μειωνεις την ταση 2) παιζεις με την συχνοτητα 3) και τα δυο δεν εχουν καλα αποτελεσματα και δημιουργουν θεμα ροης μαγνητισης της μηχανης οποτε πας στο λογο V/f σταθερο, 4) γουσταρεις πολυ και αρχιζεις να παιζεις με διανυσματικο ελεγχο δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται

οπότε πας στα εύκολα ρύθμιση της τάσης για ελάχιστα δευτερολεπτα.

τώρα παμε σε καποια πραγματακια που δεν καταλαβαίνω απο οσα μας εχεις δωσεις για την μηχανη σου μας δινεις δυο τασεις 380/660 βολτ που δεν βγαινει το πραγμα γιατι και οι δυο θα πρεπε να ειναι οι πολικες και δεν βγαινουν οπως λεει ο Ηλιας απο πανω "τα κουκια"...
<< αρχικα εγινε ενα μικρο λαθακι οι συγχρονες στροφες δινονται απο τον τυπο n=(60f)/(P/2)=120f/P >>
Το μόνο σχετικό που έχει γραφτεί είναι αυτό:
δεδομένου του ότι οι στροφές n – αν αφαιρέσομε τη διολίσθηση – είναι n = f * 60 / 2 P
Τι; << ενα μικρο λαθακι >> βλεπεις.

<< 1) εύκολα μειωνεις την ταση >>
Επιμένω πως με την μείωση της τάσης σε ασύγχρονο κινητήρα βραχ. δρομέα, ο κινητήρας θα προσπαθήσει να πάρει της ον στροφές του οπότε θα έχομε 1 από τα 2 αποτελέσματα κατά περίπτωση:
1 περίπτωση
Ι αν Ι κινητήρα μικρότερο του Ιον κινητήρα, ο κινητήρας στρέφει χωρίς πρόβλημα με ον στροφές.

2 περίπτωση
Ι αν Ι κινητήρα μεγαλύτερο του Ιον κινητήρα, ο κινητήρας στρέφει με μειωμένες στροφές με τα γνωστά αποτελέσματα.
<< γουσταρεις πολυ και αρχιζεις να παιζεις με διανυσματικο ελεγχο δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται >>
για πες λίγα περισσότερα.

<< 380/660 βολτ που δεν βγαινει το πραγμα γιατι και οι δυο θα πρεπε να ειναι οι πολικες και δεν βγαινουν όπως >> … << θα πρεπε να ειναι οι πολικες >>
Τι εννοείς:

arkoudiaris
17-02-13, 11:45
Ηλια στο λογο του κλασματος σου γραφεις 2*P αυτο ειναι το λαθος θα πρεπε να γραφεις P/2

και γω επιμενω οτι Pel/m εξαρταται (V^2)/Z , η ηλεκτρομηχανική ισχύς- εσωτερική ισχυς της μηχανής δλδ εξαρταται (δεν ειναι ιση)οπως γραφω απο την επιβαλλόμενη ταση οποτε ναι μπορεις να μειωσεις τις στροφες της ασυγχρονης μηχανης διοτι με αυτο τον τροπο θα χεις μεγαλυτερη ολισθηση, είτε το φορτιο σου ειναι σταθερο στροφων είτε μεταβλητων

για διανυματικο ελεγχο δεν μπορω να μιλησω πρωτον γιατι δεν ειμαι ειδικος-δεν το κατεχω ακομα οποτε θα ταν κριμα να τα πω λανθασμενα(φοιτητης ειμαι ακομα :biggrin: ) ... αυτο που μπορω να πω ειναι οτι κανεις αποσυζευξη των εξισωσεων της μηχανης σε d-q αξονες και απαραιτητη προυποθεση πλεον ειναι η μετρηση τιμων των ρευματων του κινητηρα και ο ελεγχος τους μεσω αντιστροφεα παντα

Ηλιας Α
17-02-13, 11:56
λοιπον ας πω και γω πεντε π@@,
αρχικα εγινε ενα μικρο λαθακι οι συγχρονες στροφες δινονται απο τον τυπο n=(60f)/(P/2)=120f/P απλα για να ειμαστε απολυτως σωστοι
δευτερον ελεγχος στροφων σε ασυγχρονη εε αχα μπορει να γινει με αρκετους τροπους : 1) εύκολα μειωνεις την ταση 2) παιζεις με την συχνοτητα 3) και τα δυο δεν εχουν καλα αποτελεσματα και δημιουργουν θεμα ροης μαγνητισης της μηχανης οποτε πας στο λογο V/f σταθερο, 4) γουσταρεις πολυ και αρχιζεις να παιζεις με διανυσματικο ελεγχο δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται

οπότε πας στα εύκολα ρύθμιση της τάσης για ελάχιστα δευτερολεπτα.

τώρα παμε σε καποια πραγματακια που δεν καταλαβαίνω απο οσα μας εχεις δωσεις για την μηχανη σου μας δινεις δυο τασεις 380/660 βολτ που δεν βγαινει το πραγμα γιατι και οι δυο θα πρεπε να ειναι οι πολικες και δεν βγαινουν οπως λεει ο Ηλιας απο πανω "τα κουκια"...
.................................................. ....

arkoudiaris
17-02-13, 12:02
<< σου δίνεται μια ταση η πολικη ανεξαρτητα πως εσυ θα συνδεσμολογησεις την μηχανη σου >>

Μερικές ηλ συσκευές όπως αρκετοί κινητήρες βραχ δρομέα, ηλ μαγειρεία κ.α, έχουν 2 ον τάσεις , και βέβαια εννοούν πολικές τάσεις, κατά συνέπια θα έχουν και 2 συνδεσμολογίες, όπως στην προκειμένη περίπτωση Δ/Υ

αληθεια ??? δλδ εχουν και δυο διαφορετικα τριφασικα τυλιγματα στο στατη ή ενα απλα που σου επιτρεπει διαφορετικη ταση αναλογα με την συνδεσμολογια??? sorry αλλα δεν το ξερα:confused1:

gkouk
17-02-13, 12:04
λοιπον ας πω και γω πεντε π@@,
αρχικα εγινε ενα μικρο λαθακι οι συγχρονες στροφες δινονται απο τον τυπο n=(60f)/(P/2)=120f/P απλα για να ειμαστε απολυτως σωστοι
δευτερον ελεγχος στροφων σε ασυγχρονη εε αχα μπορει να γινει με αρκετους τροπους : 1) εύκολα μειωνεις την ταση 2) παιζεις με την συχνοτητα 3) και τα δυο δεν εχουν καλα αποτελεσματα και δημιουργουν θεμα ροης μαγνητισης της μηχανης οποτε πας στο λογο V/f σταθερο, 4) γουσταρεις πολυ και αρχιζεις να παιζεις με διανυσματικο ελεγχο δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται

οπότε πας στα εύκολα ρύθμιση της τάσης για ελάχιστα δευτερολεπτα.

τώρα παμε σε καποια πραγματακια που δεν καταλαβαίνω απο οσα μας εχεις δωσεις για την μηχανη σου μας δινεις δυο τασεις 380/660 βολτ που δεν βγαινει το πραγμα γιατι και οι δυο θα πρεπε να ειναι οι πολικες και δεν βγαινουν οπως λεει ο Ηλιας απο πανω "τα κουκια"...

Νικο και εγω προσπαθω να βρω μια ακρη για αυτο δινω οσα περισοτερα στειχεια μπορω, εξου και η φωτο με το ταμπελακι, μηπος και εχω γραψει κατι λαθος.
Μηπος και το σηγκεκριμενο μοτερ δουλευει μονο Δ 380ν ή μονο Υ 660ν?
Αλλα οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ οτι εκανα καποιες δοκιμες με 380ν

Ηλιας Α
17-02-13, 12:07
αυτο που θελω να πω και ισως να μην το διευκρινισα ειναι οτι ... οταν εχεις μηχανη τουλαστον τις λιγες που εχω δει εγω σου δίνεται μια ταση η πολικη ανεξαρτητα πως εσυ θα συνδεσμολογησεις την μηχανη σου .. η ταση 660 μου φαινεται περιεργη.. αν η πολικη σου ταση ειναι τα 380βολτ που στο δικο μας σηε αυτη ειναι (πλεον 400 αλλα τεσπα) τοτε τα δεδομενα που μας εχεις δωσει
για συνδεσμολογια τριγωνου εχουμε P=3*Vπ*I*cosφ->15000=3*380*Ι*0,81->Ι=16,24Α αν δεν εχω κανει λαθος στους υπολογισμους μου
και για συνδεσμολογια αστερα εχουμε P=sqrt(3)*Vπ*I*cosφ->15000=sqrt(3)*380*I*0.81->I=28.13A...........διαφορετικα απο οσα μας δινεις

παρολα 'υτα και γω πιστευω οτι η μονη σου λυση ειναι ενα inverter<< σου δίνεται μια ταση η πολικη ανεξαρτητα πως εσυ θα συνδεσμολογησεις την μηχανη σου >>

Μερικές ηλ συσκευές όπως αρκετοί κινητήρες βραχ δρομέα, ηλ μαγειρεία κ.α, έχουν 2 ον τάσεις , και βέβαια εννοούν πολικές τάσεις, κατά συνέπια θα έχουν και 2 συνδεσμολογίες, όπως στην προκειμένη περίπτωση Δ/Υ

Ηλιας Α
17-02-13, 12:19
αληθεια ??? δλδ εχουν και δυο διαφορετικα τριφασικα τυλιγματα στο στατη ή ενα απλα που σου επιτρεπει διαφορετικη ταση αναλογα με την συνδεσμολογια??? sorry αλλα δεν το ξερα:confused1:

<< αληθεια ??? δλδ εχουν και δυο διαφορετικα τριφασικα τυλιγματα στο στατη ή ενα απλα που σου επιτρεπει διαφορετικη ταση αναλογα με την συνδεσμολογια??? sorry αλλα δεν το ξερα >>

Έχουν 1 τριφασικό τύλιγμα, αλλά με διαφορετική συνδεσμολογία (*) στα άκρα –που είναι προσβάσιμα -πετυχαίνεις 2 ον τάσεις.
Εδώ είναι ένα από τα πολλά πλεονεκτήματα του τριφασικού δικτύου.
(*) για αυτό και γράφει Δ/Υ

arkoudiaris
17-02-13, 12:27
<< αληθεια ??? δλδ εχουν και δυο διαφορετικα τριφασικα τυλιγματα στο στατη ή ενα απλα που σου επιτρεπει διαφορετικη ταση αναλογα με την συνδεσμολογια??? sorry αλλα δεν το ξερα >>

Έχουν 1 τριφασικό τύλιγμα, αλλά με διαφορετική συνδεσμολογία (*) στα άκρα –που είναι προσβάσιμα -πετυχαίνεις 2 ον τάσεις.
Εδώ είναι ένα από τα πολλά πλεονεκτήματα του τριφασικού δικτύου.
(*) για αυτό και γράφει Δ/Υ

και πως αλλαζεις την πολικη ταση καθε φορα που αλλαζεις συνδεσμολογια ???

μια ειναι η πολικη ταση στο δικτυο χαμηλης.... μονο χρησιμοποιώντας αντιστροφεα ή μετασχηματιστη γινεται

Ηλιας Α
17-02-13, 12:27
Ηλια στο λογο του κλασματος σου γραφεις 2*P αυτο ειναι το λαθος θα πρεπε να γραφεις P/2

και γω επιμενω οτι Pel/m εξαρταται (V^2)/Z , η ηλεκτρομηχανική ισχύς- εσωτερική ισχυς της μηχανής δλδ εξαρταται (δεν ειναι ιση)οπως γραφω απο την επιβαλλόμενη ταση οποτε ναι μπορεις να μειωσεις τις στροφες της ασυγχρονης μηχανης διοτι με αυτο τον τροπο θα χεις μεγαλυτερη ολισθηση, είτε το φορτιο σου ειναι σταθερο στροφων είτε μεταβλητων

για διανυματικο ελεγχο δεν μπορω να μιλησω πρωτον γιατι δεν ειμαι ειδικος-δεν το κατεχω ακομα οποτε θα ταν κριμα να τα πω λανθασμενα(φοιτητης ειμαι ακομα :biggrin: ) ... αυτο που μπορω να πω ειναι οτι κανεις αποσυζευξη των εξισωσεων της μηχανης σε d-q αξονες και απαραιτητη προυποθεση πλεον ειναι η μετρηση τιμων των ρευματων του κινητηρα και ο ελεγχος τους μεσω αντιστροφεα παντα

<< Ηλια στο λογο του κλασματος σου γραφεις 2*P αυτο ειναι το λαθος θα πρεπε να γραφεις P/2>>


Δεν έγραψα 2*P αλλά 2Ρ.
Μερικοί συγγραφείς παριστούν τα ζεύγη πόλων και με 2Ρ όπως και με Ρ το λάθος μου ήταν πως δε καθόρησα τι εννοώ με το 2Ρ

Ηλιας Α
17-02-13, 12:48
και πως αλλαζεις την πολικη ταση καθε φορα που αλλαζεις συνδεσμολογια ???

μια ειναι η πολικη ταση στο δικτυο χαμηλης.... μονο χρησιμοποιώντας αντιστροφεα ή μετασχηματιστη γινεται


<< και πως αλλαζεις την πολικη ταση καθε φορα που αλλαζεις συνδεσμολογια>>
Δεν αλλάζεις την πολική τάση του δικτύου αλλά, την εφαρμοζόμενη τάση στα ξεχωριστά τυλίγματα του κινητήρα.
<<μονο χρησιμοποιώντας αντιστροφεα γινεται>>
Δεν θα τον έλεγα αναστροφέα αλλά διακόπτη Υ/Δ ή εναλλακτικά ρελέ Υ/Δ

Υ/Γ ίσως το ποιο κατάλληλα βιβλία είναι τα δίκτυα και ηλ μηχανές.

arkoudiaris
17-02-13, 13:18
<< και πως αλλαζεις την πολικη ταση καθε φορα που αλλαζεις συνδεσμολογια>>
Δεν αλλάζεις την πολική τάση του δικτύου αλλά, την εφαρμοζόμενη τάση στα ξεχωριστά τυλίγματα του κινητήρα.
<<μονο χρησιμοποιώντας αντιστροφεα γινεται>>
Δεν θα τον έλεγα αναστροφέα αλλά διακόπτη Υ/Δ ή εναλλακτικά ρελέ Υ/Δ

Υ/Γ ίσως το ποιο κατάλληλα βιβλία είναι τα δίκτυα και ηλ μηχανές.

λοιπον παμε αλλη μια δεν μπορω να καταλαβω πως θα δωσεις την 660 πολικη ταση στον αστερα...
δεδομενα δικτυο χαμηλης τασης 230 βολτ phase to neutral=ground με τον μ/σ χαμηλης τασης γειωμένο το δευτερευον του σε αστερα (εφοσον ειναι διανομης) και 400volt phase to phase

σε συνδεσμολογια τριγωνου με τα παραπανω δεδομενα καθε τυλιγμα της μηχανης σου θα εχει στα ακρα της 400 βολτ

σε συνδεσμολογια αστερα καθε τυλιγμα της μηχανης σου θα χει στα ακρα του 230 βολτ

πως γινεται να φτασεις να χεις με το διακοπτη αστερο-τριγωνου 660??
41522

Ηλιας Α
17-02-13, 13:39
λοιπον παμε αλλη μια δεν μπορω να καταλαβω πως θα δωσεις την 660 πολικη ταση στον αστερα...
δεδομενα δικτυο χαμηλης τασης 230 βολτ phase to neutral=ground με τον μ/σ χαμηλης τασης γειωμένο το δευτερευον του σε αστερα (εφοσον ειναι διανομης) και 400volt phase to phase

σε συνδεσμολογια τριγωνου με τα παραπανω δεδομενα καθε τυλιγμα της μηχανης σου θα εχει στα ακρα της 400 βολτ

σε συνδεσμολογια αστερα καθε τυλιγμα της μηχανης σου θα χει στα ακρα του 230 βολτ

πως γινεται να φτασεις να χεις με το διακοπτη αστερο-τριγωνου 660??
41522<<.........δωσεις την 660 πολικη ταση στον αστερα...>>
Με δίκτυο 220/ 380V δεν μπορείς να δώσεις στα τυλίγματα με καμία συνδεσμολογία 660 V, θα μπορούσες όμως αν έχεις δίκτυο 380 / 660 V, είναι βλέπεις και το αν, που όπως λένε, αν είχε η γιαγιά @ θα ήταν λοχίας στους περσικούς πολέμους

arkoudiaris
17-02-13, 13:43
εεε πες το ρε ανθρωπε οτι δεν μιλας για διαφορετικη ταση τοσην ωρα ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΛΙΚΗ ΤΑΣΗ οπως ξαναγραψα και πιο πριν και 380 βολτ στο δικο μας συστημα .. δεν αλλαζει η πολικη ταση η συνδεσμολογια αλλαζει ...

τελος η παρεξηγηση

rch
17-02-13, 13:47
<< από την άλλη κάποιοι που υποστηρίζουν ότι θα καεί ο κινητήρας όταν τον συνδέσεις σε αστέρα, τι να λέμε τωρα... >>
Το αν καεί ή όχι ο κινητήρας Δ/Υ 380/660 που έχει συνδεθεί σε Υ με δίκτυο 220/380 V εξαρτάτε από ορισμένους παράγοντες, τους οποίους και κάνομε προσπάθεια να τους περιγράψωμε, τι ζόρι τραβάς εσύ τώρα;.

Ποιός περιέγραψε αυτούς τους παράγοντες; ΓΤ εγω το μόνο που είδα είναι απαντήσεις του στύλ : το μοτέρ σε αστέρα θα καεί.

Τί εννοείς τί ζόρι τραβάω ρε ; Το ότι μπαίνει ο κάθε άσχετος και αραδιάζει π@@ριες χωρίς να σκεφτεί και χωρίς να ξέρει το αντικείμενο. Π.χ. μπαίνει κάποιος εδώ και διαβάζει το πετυχημένο σου πόστ για τις 2 ονομαστικές τάσεις :blink: του τυλίγματος δλδ έλεος... Και προφανώς έχω πρόβλημα με αυτό γτ από την στιγμή, που εδώ και κανα 2χρόνια έχουν αποχωρήσει κάποια σοβαρά άτομα και γνώστες ηλεκτρονικών/ηλεκτρολογίας από το φόρουμ βλέπουμε ένα κάρο απαντήσεις από άσχετους που το μόνο που προσφέρουν είναι σύγχηση.

Και για να είμαι όν τόπικ, vector control για να εφαρμόσεις/σχεδιάσεις πρέπει να είσαι τουλάχιστον μηχανικός στην Mitsubishi ξέρωγώ. VC κάνουν οι VFDs (inverters εν Ελλάδι) αντί για την κλασσική ρύθμιση μέσω της V/f.

arkoudiaris
17-02-13, 14:08
Και για να είμαι όν τόπικ, vector control για να εφαρμόσεις/σχεδιάσεις πρέπει να είσαι τουλάχιστον μηχανικός στην Mitsubishi ξέρωγώ. VC κάνουν οι VFDs (inverters εν Ελλάδι) αντί για την κλασσική ρύθμιση μέσω της V/f.

περνα απο εμπ καμια μερα να δεις space vector control σε pmsm να σου φυγει το κεφαλι:001_tt2:

αυτο το λεω γιατι διεκρινα καποια υπεραπλουστευση που δεν αξιζουν τα πανεπιστημια της χωρας:wiink:

Μανος Μ
17-02-13, 14:10
Σε ολλα τα τριφασικα μοτερ ο κατασκευαστης μας λέει οτι για να αποδωσει το μοτερ την ισχυ του θα τροφοδοτηθη στο τριγωνο με 380v η αστερα με 660v .
Εμεις εκμεταλευομαστε τον αστερα τροφοδοτοντας 380 αντι των 660 για να εχουμε χαμηλο ρευμα εκινισης ωστε να μη επειρεαστη η λειτουργεια αλων ηλ/ων στο ιδιο δυκτιο
Ρυθμιση στροφων στα ασυχρονα τριφασικα γινεται μονο με inverter .

rch
17-02-13, 14:56
περνα απο εμπ καμια μερα να δεις space vector control σε pmsm να σου φυγει το κεφαλι:001_tt2:

αυτο το λεω γιατι διεκρινα καποια υπεραπλουστευση που δεν αξιζουν τα πανεπιστημια της χωρας:wiink:

Ουάου μου φυγε και η ωμοπλάτη μαζί... Τώρα που διέκρινες να υποβαθμίζω τα πανέ, σ αυτό το νήμα τουλάχιστον ,δεν ξέρω αλλά όποιος έχει την μύγα... Anyway το ΕΜΠ το θεωρώ αξιόλογο ίδρυμα αλλά μην τρελένεσαι δεν συγκρίνεται με ιδρύματα του εξωτερικού. Τέλος το όφτόπικ.

Ηλιας Α
17-02-13, 15:07
Ποιός περιέγραψε αυτούς τους παράγοντες; ΓΤ εγω το μόνο που είδα είναι απαντήσεις του στύλ : το μοτέρ σε αστέρα θα καεί.

Τί εννοείς τί ζόρι τραβάω ρε ; Το ότι μπαίνει ο κάθε άσχετος και αραδιάζει π@@ριες χωρίς να σκεφτεί και χωρίς να ξέρει το αντικείμενο. Π.χ. μπαίνει κάποιος εδώ και διαβάζει το πετυχημένο σου πόστ για τις 2 ονομαστικές τάσεις :blink: του τυλίγματος δλδ έλεος... Και προφανώς έχω πρόβλημα με αυτό γτ από την στιγμή, που εδώ και κανα 2χρόνια έχουν αποχωρήσει κάποια σοβαρά άτομα και γνώστες ηλεκτρονικών/ηλεκτρολογίας από το φόρουμ βλέπουμε ένα κάρο απαντήσεις από άσχετους που το μόνο που προσφέρουν είναι σύγχηση.

Και για να είμαι όν τόπικ, vector control για να εφαρμόσεις/σχεδιάσεις πρέπει να είσαι τουλάχιστον μηχανικός στην Mitsubishi ξέρωγώ. VC κάνουν οι VFDs (inverters εν Ελλάδι) αντί για την κλασσική ρύθμιση μέσω της V/f.
<< Π.χ. μπαίνει κάποιος εδώ και διαβάζει το πετυχημένο σου πόστ για τις 2 ονομαστικές τάσεις του τυλίγματος δλδ έλεος...>>
Για ποιο ποστ πως λες;

Ηλιας Α
17-02-13, 15:16
Σε ολλα τα τριφασικα μοτερ ο κατασκευαστης μας λέει οτι για να αποδωσει το μοτερ την ισχυ του θα τροφοδοτηθη στο τριγωνο με 380v η αστερα με 660v .
Εμεις εκμεταλευομαστε τον αστερα τροφοδοτοντας 380 αντι των 660 για να εχουμε χαμηλο ρευμα εκινισης ωστε να μη επειρεαστη η λειτουργεια αλων ηλ/ων στο ιδιο δυκτιο
Ρυθμιση στροφων στα ασυχρονα τριφασικα γινεται μονο με inverter .


<< Σε ολλα τα τριφασικα μοτερ ο κατασκευαστης μας λέει οτι για να αποδωσει το μοτερ την ισχυ του θα τροφοδοτηθη στο τριγωνο με 380v η αστερα με 660v .>>
Στο συγκεκριμένο ναι, αλλά μην το γενικεύομε γιατί υπάρχουν και τριφασικοί
Δ/Υ 220/380

gkouk
17-02-13, 16:47
Σε ολλα τα τριφασικα μοτερ ο κατασκευαστης μας λέει οτι για να αποδωσει το μοτερ την ισχυ του θα τροφοδοτηθη στο τριγωνο με 380v η αστερα με 660v .
Εμεις εκμεταλευομαστε τον αστερα τροφοδοτοντας 380 αντι των 660 για να εχουμε χαμηλο ρευμα εκινισης ωστε να μη επειρεαστη η λειτουργεια αλων ηλ/ων στο ιδιο δυκτιο
Ρυθμιση στροφων στα ασυχρονα τριφασικα γινεται μονο με inverter .

Συμφωνω!
Το ερωτημα που εχω τωρα εγω ειναι αν απο Δ το γυρισω Υ για δευτερολεπτα ή 1-2 λεπτα θα εχει προβλημα? Αφου το μοτερ λειτουργει αρκετα κατω απο την ονομαστικη ενταση δηλ. με 4-5Α και Ιον=18Α

Μανος Μ
17-02-13, 17:05
Συμφωνω!
Το ερωτημα που εχω τωρα εγω ειναι αν απο Δ το γυρισω Υ για δευτερολεπτα ή 1-2 λεπτα θα εχει προβλημα? Αφου το μοτερ λειτουργει αρκετα κατω απο την ονομαστικη ενταση δηλ. με 4-5Α και Ιον=18Α

κανε αμπερομετρηση εαν δεν υπερβαινει το ρευμα αστερα δεν θα εχει προβλημα

Μανος Μ
17-02-13, 17:10
<< Σε ολλα τα τριφασικα μοτερ ο κατασκευαστης μας λέει οτι για να αποδωσει το μοτερ την ισχυ του θα τροφοδοτηθη στο τριγωνο με 380v η αστερα με 660v .>>
Στο συγκεκριμένο ναι, αλλά μην το γενικεύομε γιατί υπάρχουν και τριφασικοί
Δ/Υ 220/380

Μιλαμε για το συγκεκριμενο μοτερ
οι τασεις ειναι 110 /220-220/380-380 /660 ----- και οτι αλο θελουμε επι ριζα 3

gkouk
17-02-13, 17:32
κανε αμπερομετρηση εαν δεν υπερβαινει το ρευμα αστερα δεν θα εχει προβλημα

Το εχω κανει ηδη! για αυτο εδωσα και αυτες τις τιμες. Αυτη την εντυπωση εχω και εγω (αλλα δεν ημουν σιγουρος). Αρα συμφωνουμε οτι δεν θα εχω προβλημα!!
:biggrin:

rch
17-02-13, 19:02
Το εχω κανει ηδη! για αυτο εδωσα και αυτες τις τιμες. Αυτη την εντυπωση εχω και εγω (αλλα δεν ημουν σιγουρος). Αρα συμφωνουμε οτι δεν θα εχω προβλημα!!
:biggrin:

Δεν ναι έτσι ρε μπζηλέ. Δεδομένου ότι με αυτήν την συνδεσμολογία έχεις το 1/3 περίπου της ροπής που σου προσφέρει ο κινητήρας, πρέπει να προσέχεις την ροπή του φορτίου σου να μην ξεπεράσει την ροπή ανατροπής του κινητήρα γτ θα stall-άρει ο ρότορας --> θα τριπάρει η μηχανή και πάπαλα.

Ηλιας Α
17-02-13, 20:01
Το εχω κανει ηδη! για αυτο εδωσα και αυτες τις τιμες. Αυτη την εντυπωση εχω και εγω (αλλα δεν ημουν σιγουρος). Αρα συμφωνουμε οτι δεν θα εχω προβλημα!!
:biggrin:
<<κανε αμπερομετρηση εαν δεν υπερβαινει το ρευμα αστερα δεν θα εχει προβλημα >>
<<Το εχω κανει ηδη! για αυτο εδωσα και αυτες τις τιμες. Αυτη την εντυπωση εχω και εγω (αλλα δεν ημουν σιγουρος). Αρα συμφωνουμε οτι δεν θα εχω προβλημα!!>>

Γιάννη όπως περιγράφεις την κατάσταση δε θα έχεις πρόβλημα, αλλά σε τι θα σε εξυπηρετήσει η λειτουργία σε Υ, ή μάλλον τι νομίζεις ότι σε τι θα σε εξυπηρετήσει;.