PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα BSOD



selectronic
16-02-13, 09:01
Κύριοι τα φώτα σας αν έχετε την καλοσύνη...

Χτες εγκατέστησα ένα παιχνίδι στο PC (Sins of a Solar Empire: Rebellion), όλα καλά, το παιχνίδι παίζει. Πιο μετά (και μετά από restart), εκεί που έκανα βόλτες στον Firefox (18.0.2), τσουπ BSOD!
Restart, chkdsk στους δύο σκληρούς (άλλα δύο restart), full scan με το Malwarebytes' Anti-Malware και το Avast, τίποτα ύποπτο (ούτε καν false positive στο, ε, "custom" εκτελέσιμο του παιχνιδιού). Μετά από μερικές ώρες και πάνω που θα έκλεινα το PC, με το που πατάω το "x" να κλείσω τον Firefox, πάλι BSOD!

Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα, άρα κάτι με την εγκατάσταση του παιχνιδιού το χάλασε... Να πω ότι το παιχνίδι πέρασε επίσης (αναγκαστικά) Directx και Visual C++, ίσως κάτι εκεί να έγινε.

Δεν θα μου φαινόταν τόσο περίεργο να περάσω κάτι και μόλις πάω να το τρέξω να κολλάει, αλλά το παιχνίδι να παίζει και σε άσχετες (?) στιγμές να μου πετάει BSOD, δεν το καταλαβαίνω.
Δεν ξέρω αν ο Firefox έχει να κάνει κάτι με αυτό ("χάλασε" κάτι στην C++ και ο Firefox φορτώνει κάτι από εκεί?).

Πάντως μετά την δεύτερη BSOD έκανα Restore ακριβώς πριν περάσω το παιχνίδι, για να σιγουρευτώ ότι αυτό έκανε την ζημιά. Δεν με νοιάζει το παιχνίδι, απλώς προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε.

Είναι ακόμα πολύ νωρίς για να πω ότι την γλίτωσα με το Restore, γι' αυτό και ζητάω την βοήθειά σας.
Υπάρχει κάποιος που να ξέρει από debug? Το μόνο που είδα εγώ στο minidump είναι το ntkrnlpa.exe, που είναι των Windows (και όχι κάτι από Sins ή Directx ή C++)...

Ανεβάζω το minidump και μία screenshot από το Blue Screen Viewer, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Thanks in advance :001_smile:
41499

troller_coaster
16-02-13, 14:02
Ας ξεκαθαρίσουμε. Τα BSOD δημιουργούνται ΜΟΝΟ από unhandled exceptions σε kernel mode. Σε πιο απλά ελληνικά, όποτε συμβαίνει κάτι τέτοιο, υπάρχει πρόβλημα που εντοπίζεται σε κάποιον driver. Αυτό μπορεί π.χ. να συμβεί όταν ένας driver παραλάβει "αναπάντεχα" δεδομένα από προβληματικό (ή buggy) hardware και τον οδηγήσει σε exception, από bug στον ίδιο τον driver ή και από συνδυασμό των αιτίων αυτών. Αν υποθέσουμε ότι το hardware σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα, είναι πιθανό η νέα έκδοση του DirectX να έφερε στην επιφάνεια κάποιο bug. Θα σου συνιστούσα, για αρχή, να ενημερώσεις τους drivers της κάρτας γραφικών και ήχου.

Δυστυχώς το dump που έστειλες δεν μπορώ να το ανοίξω με το visual studio που έχω. Αν εμφανιστεί και πάλι BSOD, τράβηξέ τη μια φώτο για να τη δούμε ή σημείωσε όλα τα module names. Μπορεί να υπάρχει ήδη αυτή η πληροφορία στο Event Log του συστήματος, αλλά δεν είμαι καθόλου βέβαιος.

selectronic
17-02-13, 01:06
Πριν λίγο είχα πάλι BSOD:angry:
Άρα το Restore δεν έκανε δουλειά (δεν μπορεί να αλλάξει τα αρχεία που εγκαταστάθηκαν αλλά αλλάζει το registry).

Δοκίμασα το WhoCrashed, αυτή το φορά το πρόβλημα φαίνεται να είναι ένα .sys του Comodo Firewall, στο οποίο δεν άλλαξα κάτι πρόσφατά...

Η εγκατάσταση των Win αυτή παίζει εδώ και περίπου 3 χρόνια, το Avast μπήκε την πρώτη μέρα, το Comodo πριν από περίπου 2 χρόνια! Δεν νομίζω το Comodo να φταίει...

Άκη δεν έχω Warning ή Error στα Event Logs, έψαξα τα πάντα κοντά στην ώρα του BSOD... Drivers VGA έχω του 5/2012 και δεν είχα ποτέ θέμα, κάρτας ήχου (SB Audigy) τους τελευταίους που έβγαλε (7/2009), ούτε εκεί ποτέ θέμα.
Επίσης να πω ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι το είχα εγκατεστημένο και πιο παλιά και όλα ok, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν η εγκατάσταση που έβαλα τώρα είναι ίδια με την παλιά...:001_rolleyes:

Έχω πλήρες backup του C: (Acronis) 40 ημερών και μπορώ να γυρίσω το PC εκεί εύκολα, δεν έχω αλλάξει πολλά. Να κάνω αυτό (εύκολη και γρήγορη λύση) ή να προσπαθήσω να το παλέψω για να δώ τι πήγε στραβά (αβέβαιου αποτελέσματος και πιθανώς χρονοβόρα/επίπονη λύση)?

Απλώς με τρώει η περιέργεια τι σκ@$% πείραξε αυτή η εγκατάσταση του Sins!
41515

Spiroslouis
17-02-13, 01:57
Δοκίμασε να δεις με το hard disk sentinel μήπως ο σκληρός έχει αρχίσει να τα τινάζει τα πέταλα. Όλο αυτό δηλαδή να προήλθε μετά την εγκατάσταση και αφού μετακινήθηκαν αρκετά αρχεία (και σε swap place) πάνω στον δίσκο να έχεις πρόβλημα.

selectronic
17-02-13, 02:35
Σωστή σκέψη, αλλά το έχω τσεκάρει.

Ο δίσκος είναι SSD και τον έχω τσεκάρει με πολλά προγράμματα, όλα καλά:
Πάντα έχω health 100%, τίποτα στο SMART, ποτέ θέμα με chkdsk...

Θα κάνω restore με το Acronis, μόνο για να σιγουρέψω 100% ότι κάτι στην εγκατάσταση του Sins έκανε την ζημιά και ότι δεν έχω θέμα με σκληρό/μνήμη/virus/μικρά ρόζ πλασματάκια που μου τρώνε σιγα-σιγά την μητρική...

kontras
17-02-13, 03:59
Τα windows φίλε μου είναι γνήσια? Σε ρωτάω γτ το χω συναντήσει αρκετές φορές αυτό το φαινόμενο και εφταιγε η έκδοση που είχε το μηχάνημα (πειρατική RC). Αν ισχύει αυτό τότε μόνο με clean format σώζεσαι το restore δεν θα κάνει τπτ. Αν είναι κράτα μια φωτό απο την BSOD και googlare το μνμ που θα σου βγάλεi γτ χωρίς αυτό δεν μπορούμε να προβλέψουμε και πολλά....

selectronic
17-02-13, 04:46
Περί της αυθεντικότητας του λογισμικού μου..... ουδέν σχόλιον!:001_rolleyes:
(δεν έχω θέμα στο να κάνω σχόλιο, απλά δεν είμαι 1000% σίγουρος για τους κανόνες αυτού του forum:wiink:)

Πάντως RC δεν είναι, και όπως είπα και πιο πάνω τα Windows αυτά παίζουν 3 χρόνια χωρίς θέμα! Αν μόλις τα είχα περάσει και μου κάνανε κουλά, ok αλλά αυτή δεν είναι η περίπτωση. Δυστυχώς screenshot της BSOD δεν έχω γιατί ήταν (default) το autorestart on...

Πάντως τώρα γράφω μετά από το Acronis Restore, και θα δούμε την διαγωγή του PC από εδώ και πέρα. Θα το αφήσω να κάνει και ένα οκτάωρο memtest πριν πέσω για ύπνο, έτσι για σιγουριά.

selectronic
17-02-13, 08:21
Αρχ!&%@...
41518

Πάμε για RMA...

troller_coaster
18-02-13, 03:08
Μήπως ηρθε η ώρα να σουτάρεις το Comodo και γενικά όλη τη μούργα με τα firewall, στα οποία πάει ο κάθε κινέζος και γράφει drivers; Μην κάνεις format. Δοκίμασε να πετάξεις τη μούργα. Το μοναδικό firewall που έχει την αξιοπρέπεια να χρησιμοποιεί το native API του Windows Firewall είναι το Windows7FirewallControl. Επίσης, η μοναδική ανάγκη για firewall που υπάρχει σε συστήματα πίσω από έναν οικιακό router είναι για application control, δηλαδή να ρυθμιζει το ποιες εφαρμογές επιτρέπεται να έχουν access στο δίκτυο και ποιες όχι.

Σε ένα σύστημα πρέπει να υπάρχουν οι ελάχιστοι δυνατοί drivers (αλλά όχι λιγότεροι).

http://www.youtube.com/watch?v=vRmBbiqN7-A

Δεν έχω πρόθεση να διατυπώσω πολιτική άποψη. Με εκφράζει, όμως, η οργή του Λεβέντη για όσους προγραμματίζουν εμπορικά χωρίς να γνωρίζουν επαρκώς το άθλημα. Αν μπορούσα να παρέμβω στον ήχο, θα τον άλλαζα ως: "Όλη η μούργα σε αυτούς που γράφουν firewall drivers! Τα καθιζήματα!"

selectronic
18-02-13, 03:27
Φίλε Άκη δεν είμαι εξπέρ στο θέμα των firewall και μπορεί αυτά που γράφεις να ισχύουν, αλλά δύο χρόνια που είχα περασμένο το Comodo (και δούλευε η RAM), δεν είχα πρόβλημα. Το θεωρώ χρήσιμο για να μπορείς να μπλοκάρεις την πρόσβαση στο ίντερνετ σε όποιες εφαρμογές θες, και για να βλέπεις πια εφαρμογή και πότε προσπαθεί να το κάνει (όπως είπες κι εσύ). Δεν είναι "βαρύ", οπότε δεν βλέπω τον λόγο να το βγάλω...
Format δεν θα κάνω, γιατί όπως είπα έχω το Acronis backup και είμαι μια χαρά.
(Θεϊκό το βίντεο με τον Λεβέντη, είχα να το δω χρόνια!)



Και για να να είναι "πλήρες" αυτό το thread:

Τελικά είναι από την μνήμη το πρόβλημα. Απλός έτυχε να πεθάνει το simακι πάνω που πέρασα και το παιχνίδι και με μπέρδεψε...

Συγκεκριμένα το μηχάνημα είχε πάνω 2x2GB (Corsair XMS3 1333MHz) σε dual channel, και το ένα simακι παρέδωσε το πνεύμα.
Τώρα άφησα το ένα πάνω και παίζω με 2GB RAM μια χαρά και έκανα αίτηση στην Corsair για RMA.

Ευχαριστώ όλους όσους διάβασαν/πόσταραν στο θέμα!:001_smile:

ΥΓ
Θα γράψω και πως θα πάει το RMA, αν και μάλλον θα χρειαστεί να στείλω και τα δύο simακια πίσω, άρα θα μείνω χωρίς PC.

troller_coaster
18-02-13, 03:33
Ούτε κι εγώ είμαι ειδικός σε θέματα firewall. Προσπαθώ να έχω εγκατεστημένους τους ελάχιστους δυνατούς drivers, γιατί η ποιότητα του software, ειδικότερα αυτού που έχει να κάνει με κατασκευαστές hardware, έχει πέσει κατακόρυφα τα τελευταία χρόνια.

Πρόβλημα στη RAM είναι λογικό να οδηγεί σε "αλλόκοτη" συμπεριφορά. Ευτυχώς, λύθυκε. :-)

kontras
18-02-13, 11:24
Περί της αυθεντικότητας του λογισμικού μου..... ουδέν σχόλιον!:001_rolleyes:
(δεν έχω θέμα στο να κάνω σχόλιο, απλά δεν είμαι 1000% σίγουρος για τους κανόνες αυτού του forum:wiink:)

Πάντως RC δεν είναι, και όπως είπα και πιο πάνω τα Windows αυτά παίζουν 3 χρόνια χωρίς θέμα! Αν μόλις τα είχα περάσει και μου κάνανε κουλά, ok αλλά αυτή δεν είναι η περίπτωση. Δυστυχώς screenshot της BSOD δεν έχω γιατί ήταν (default) το autorestart on...

Πάντως τώρα γράφω μετά από το Acronis Restore, και θα δούμε την διαγωγή του PC από εδώ και πέρα. Θα το αφήσω να κάνει και ένα οκτάωρο memtest πριν πέσω για ύπνο, έτσι για σιγουριά.

Κάνεις μεγάλο λάθος σε αυτό που λές γιατί προφανώς δεν σου έχει τύχει. Το θέμα είναι πολυσυζητημένο και αν ψάξεις στο ιντερνετ σίγουρα θα το βρεις. Αν είναι θα ψάξω λινκ και θα σου στείλω. Όταν την είχα πάθει πρώτη φορά τα ίδια έλεγα και εγώ και είχα λιώσει άπειρες ώρες στο pc για να βρώ τι έφταιγε. (μέχρι και καινούργιο σκληρό είχα αγοράσει) Το πρόβλημα εμφανίζεται σε εύλογο χρονικό διάστημα (2 με 4 χρόνια) και έχει σχέση με τους όρους χρήσης της συγκεκριμένης έκδοσης. Μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα "έληγε" και σε υποχρέωνε να κάνεις επανεγκατάσταση λειτουργικού. Γι αυτό που σου λέω είμαι 1000% σίγουρος πιστεψέ με είχα κάνει τρελή αναζήτηση τότε καθώς η μία περίπτωση ήταν προσωπικού υπολογιστή του αφεντικού μου. Χαίρομαι που κατάφερες να βρεις πόρισμα αλλά δεν δέχομαι από κανέναν να μην μου απάντάει γιατί θεώρεί ότι λέω χαζομάρες πόσο μάλλον στην περίπτωση που προσπαθώ να βοηθήσω. Πόσο μάλλον να μου λέει ότι δεν μου απαντάει γιατί σέβεται τους κανόνες του φόρουμ. Τέλος απανεργοποίησε το autorestart. Δεν πρέπει κανείς να το έχει on και κατά την γνώμη μου έπρεπε να είναι απενεργοποιημένο απο προεπιλογή.

selectronic
18-02-13, 12:31
Κάνεις μεγάλο λάθος σε αυτό που λές γιατί προφανώς δεν σου έχει τύχει. Το θέμα είναι πολυσυζητημένο και αν ψάξεις στο ιντερνετ σίγουρα θα το βρεις. Αν είναι θα ψάξω λινκ και θα σου στείλω. Όταν την είχα πάθει πρώτη φορά τα ίδια έλεγα και εγώ και είχα λιώσει άπειρες ώρες στο pc για να βρώ τι έφταιγε. (μέχρι και καινούργιο σκληρό είχα αγοράσει) Το πρόβλημα εμφανίζεται σε εύλογο χρονικό διάστημα (2 με 4 χρόνια) και έχει σχέση με τους όρους χρήσης της συγκεκριμένης έκδοσης. Μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα "έληγε" και σε υποχρέωνε να κάνεις επανεγκατάσταση λειτουργικού. Γι αυτό που σου λέω είμαι 1000% σίγουρος πιστεψέ με είχα κάνει τρελή αναζήτηση τότε καθώς η μία περίπτωση ήταν προσωπικού υπολογιστή του αφεντικού μου. Χαίρομαι που κατάφερες να βρεις πόρισμα αλλά δεν δέχομαι από κανέναν να μην μου απάντάει γιατί θεώρεί ότι λέω χαζομάρες πόσο μάλλον στην περίπτωση που προσπαθώ να βοηθήσω. Πόσο μάλλον να μου λέει ότι δεν μου απαντάει γιατί σέβεται τους κανόνες του φόρουμ. Τέλος απανεργοποίησε το autorestart. Δεν πρέπει κανείς να το έχει on και κατά την γνώμη μου έπρεπε να είναι απενεργοποιημένο απο προεπιλογή.

Ποιός σε κατηγόρησε για χαζομάρες???

Και νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να πιάσεις το υπονοούμενο στην απάντηση που έγραψα, αλλά εφόσον δεν το δέχεσαι και από κανέναν, ορίστε:

Δεν είναι αυθεντικά τα Windows!

Επί του προβλήματος που αναφέρεις πάντως, να πω ότι το μόνο αυθεντικό λειτουργικό που είχα ποτέ ήταν το DOS 3.2 που μου δώσαν μαζί με τον 8088 (όντως ποτέ δεν είχα BSOD με αυτό)...