PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματισμός - διακοπή ρεύματος με φωτοκύτταρο



anameni lyxnia
17-02-13, 04:01
Γεια σας. Θέλω να χρησιμοποιήσω ένα φωτοκύτταρο ή ανιχνευτή κίνησης, για την αντίστροφη λειτουργία από το συνηθισμένο. Δηλαδή ανιχνεύοντας κίνηση θα κόβει το ρεύμα από ένα πολύπριζο (στο οποίο έχω τα φώτα). Ρωτώντας μου είπαν ότι πέρα από τον ανιχνευτή κίνσης χρειάζομαι και ένα ρελέ ισχύος και κάποιους διακόπτες(?). Μπορείτε να μου πείτε αν αυτό που θέλω να κάνω είναι δυνατό και πώς θα το υλοποιήσω;

Ευχαριστώ.

lelek
17-02-13, 06:46
Προφανώς αυτό που θέλεις γίνεται αγοράζοντας ένα ρελέ κατάλληλων χαρακτηριστικών στοιχείων το οποίο θα οπλίζει από την ανίχνευση έστω π.χ. 2 λεπτά (θα ανάβανε τα φώτα).

Εσύ όμως τα φώτα θα τα δώσεις μέσα από μία Ν.C. επαφή του ρελέ οπότε και όταν είναι οπλισμένο το ρελέ από την ανίχνευση για 2 λεπτά η επαφή αυτή θα ανοίγει....

Όταν περάσει ο χρόνος των 2 λεπτών (εντολή ανιχνευτή) το ρελέ θα επανέρχεται στην κανονική του κατάσταση (η επαφή Ν.C. θα είναι κλειστή) και τα φώτα θα ανάβουν και πάλι....

leosedf
17-02-13, 14:56
Μεταφέρθηκε στους αυτοματισμούς.

anameni lyxnia
17-02-13, 18:33
ευχαριστώ για την απάντηση. Η επαφή αυτή είναι ενσωματωμένη στο ρελέ ή είναι ξεχωριστό στοιχείο;

xampos
17-02-13, 19:20
μέσα σρο ρελέ ειναι αυτή η επαφή θα π'αρεις ένα ρελε με επαφή NC στην ισχύ που θες.

anameni lyxnia
18-02-13, 06:12
Θα μπορούσα να πάρω κάτι τέτοιο http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17554&cat=525&page=1 και να αντιστρέψω την λειτουργία του;