PDA

Επιστροφή στο Forum : Σϋνδεση χονοδιακόπτη σε θερμοσίφωνα



pas2007
17-02-13, 23:50
Καλησπέρα.

Θέλω να συνδέσω ένα μηχανικό χρονοδιακόπτη μόνο για διακοπή λειτουργείας του θερμοσίφωνα πχ. μετά από 15 ή 30 λεπτά και θέλω να μάθω το εξής.

Στον πίνακα υπάρχει μια ασφάλεια μονοπολική των 20Α στην οποία συνδέεται ο θερμοσίφωνας (είναι παλιά η εγκατάσταση) και ο πίνακας δεν έχει πολύ χώρο.

Τι είναι επιτρεπτό να γίνει? Να αντικατασταθεί η παλία ασφάλεια με ένα ρελέ των ίδιων αμπέρ για ωμικό φορτίο και να συνδεθεί στον χρονοδιακόπτη ή επιτρέπεται να συνδέσω τον χρονοδιακόπτη στην παλιά ασφάλεια?

Αν μπορείτε να μου δώσετε και κάποιες πληροφορίες για τα ύλικά θα ήταν πολύ καλά.

Ευχαριστώ.

lelek
17-02-13, 23:56
Η λύση με το ρελέ καλύτερη μου ακούγεται...

Περίμενε και άλλες απαντήσεις...

xampos
18-02-13, 00:12
Για δες και αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54889&highlight=%E8%E5%F1%EC%EF%F3%DF%F6%F9%ED%E1)

nikknikk4
18-02-13, 00:23
Καλησπέρα.

Θέλω να συνδέσω ένα μηχανικό χρονοδιακόπτη μόνο για διακοπή λειτουργείας του θερμοσίφωνα πχ. μετά από 15 ή 30 λεπτά και θέλω να μάθω το εξής.

Στον πίνακα υπάρχει μια ασφάλεια μονοπολική των 20Α στην οποία συνδέεται ο θερμοσίφωνας (είναι παλιά η εγκατάσταση) και ο πίνακας δεν έχει πολύ χώρο.

Τι είναι επιτρεπτό να γίνει? Να αντικατασταθεί η παλία ασφάλεια με ένα ρελέ των ίδιων αμπέρ για ωμικό φορτίο και να συνδεθεί στον χρονοδιακόπτη ή επιτρέπεται να συνδέσω τον χρονοδιακόπτη στην παλιά ασφάλεια?

Αν μπορείτε να μου δώσετε και κάποιες πληροφορίες για τα ύλικά θα ήταν πολύ καλά.

Ευχαριστώ.
Να φωνάξεις – καλέσεις ένα επαγγελματία ηλεκτρολόγο !

Billisfx
18-02-13, 00:25
Εφοσων δεν εχεις χωρο στο πινακα και το εξωτερικο πινακακι ειναι μονοδρομος θα σε συμβουλευα να βγαλεις την παλια ασφαλεια και να κανεις τα εξεις:Να παρεις ενα εξωτερικο πινακακι 8 θεσεων,1 ασφαλειοδιακοπτη 10Α για να ασφαλισεις τη παροχη του χρονοδιακοπτη,εναν διπολικο ασφαλειοδιακοπτη 20Α (να κοβεις και ουδετερο) για να ασφαλισεις τον θερμοσιφωνο και εναν ρελε διπολικο 220v που θα περνει εντολη απ'τον χροδιακοπτη και θα δινει ρευμα στον θερμοσιφωνο απ'την 20αρα ασφαλεια.

Υ.Γ Ελπιζω να εχεις γνωσεις για την συνδεσμολογια αλλιως ξαναγραψε για διευκρισεις για να μην εχουμε δυσαρεστα.Στην χειροτερη παρε ηλεκτρολογο.

nikknikk4
18-02-13, 00:41
Εφοσων δεν εχεις χωρο στο πινακα και το εξωτερικο πινακακι ειναι μονοδρομος θα σε συμβουλευα να βγαλεις την παλια ασφαλεια και να κανεις τα εξεις:Να παρεις ενα εξωτερικο πινακακι 8 θεσεων,1 ασφαλειοδιακοπτη 10Α για να ασφαλισεις τη παροχη του χρονοδιακοπτη,εναν διπολικο ασφαλειοδιακοπτη 20Α (να κοβεις και ουδετερο) για να ασφαλισεις τον θερμοσιφωνο και εναν ρελε διπολικο 220v που θα περνει εντολη απ'τον χροδιακοπτη και θα δινει ρευμα στον θερμοσιφωνο απ'την 20αρα ασφαλεια.

Υ.Γ Ελπιζω να εχεις γνωσεις για την συνδεσμολογια αλλιως ξαναγραψε για διευκρισεις για να μην εχουμε δυσαρεστα.Στην χειροτερη παρε ηλεκτρολογο.

Και στην καλύτερη παπά ?

lelek
18-02-13, 00:56
Θα τρελλαθώ με αυτά που ακούω εδώ μέσα....



ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ Σ


χαχαχαααχ πες τα ρε νικνικ ναι παπά !!!!!!!!

pas2007
18-02-13, 01:06
οκ σωστα τα ειχα σχεδιασει
Ευχαριστω Billisfx (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=60994)

Billisfx
18-02-13, 13:30
ΔΕΝ νομιζω να προσβαλα κανεναν οποτε θα παρακαλουσα να μιλαμε καλητερα κρυμενοι απο ενα Η/Υ γιατι δεν ειναι μαγκια.Νομιζα οτι στο site βοηθαμε και μοιραζομαστε τις γνωσεις μας με αλλους.Ειναι ανεφικτο να ζηταμε πτυχια αδειες ηλεκτολογου σε οποιον ρωταει αλλιως θα πρεπει να αλλαξουν οι οροι του site.Με ολοι την καλη μου διαθεση εδωσα καποιες πληροφοριες που μπορεις με λιγο ψαξιμο να τις βρεις στο νετ ισως και λανθασμενες αλλα τουλαχιστον εδω ειναι ανοιχτες και κρινονται.Εγραψα για την υπευθηνοτητα του θεματος και ο καθενας πρεπει να πραττει υπευθηνα.Με στοιχειωδει γνωσεις ο φιλος θα μπορουσε να γλιτωσει τα 150 ευρο που θα εδινε σε εναν ηλεκτρολογο και αυτο με ικανοποιει γιατι και αυτος ειναι ο σκοπος του site με αυτα που διαβασα αλλιως κανε επιθεσεις σε ολο το site και στο howtofixit.Γι'αυτο θα παρακαλουσα να προσεχουμε τι γραφουμε.

xsterg
18-02-13, 20:01
θα παραθεσω και εγω την δικη μου αποψη.
η καλυτερη λυση ειναι η αλλαγη πινακα. ολα καινουργια. καταλαβαινω οτι αυτο που λεω οτι εχει κοστος. εχει και φασαρια. επιπροσθετα θα πρεπει να μεινει το σπιτι χωρις ρευμα για αρκετες ωρες. πιθανον να χρειαστει και βαψιμο ο τοιχος. αυτη ομως θα ηταν η ιδανικοτερη λυση.
η αμεσως επομενη ειναι η τοποθετηση ενος εξωτερικου πλαστικου πινακα με πορτακι οπου μεσα θα φιλοξενει την διπλη αυτοματη ασφαλεια, το ενδεικτικο λαμπακι, τον χρονοδιακοπτη και το ρελλε. βρισκω περιττη την τοποθετηση εξτρα ασφαλειας για το φορτιο του χρονοδιακοπτη, αφου μπορει να τροφοδοτηθει μετα απο καποια αυτοματη ασφαλεια του κυριως πινακα. προσοχη με τις καλωδιωσεις. να ειναι ικανης διατομης γιατι το φορτιο του θερμοσιφωνα ειναι αρκετα μεγαλο.
καταλαβαινω οτι το σπιτι οπου θα τοποθετηθει το κυκλωμα αυτο οτι μπορει να ειναι νοικιασμενο και δεν μπορεις και δεν θες να αλλαξεις ολοκληρο τον πινακα.

lelek
19-02-13, 11:09
ΔΕΝ νομιζω να προσβαλα κανεναν οποτε θα παρακαλουσα να μιλαμε καλητερα κρυμενοι απο ενα Η/Υ γιατι δεν ειναι μαγκια.Νομιζα οτι στο site βοηθαμε και μοιραζομαστε τις γνωσεις μας με αλλους.Ειναι ανεφικτο να ζηταμε πτυχια αδειες ηλεκτολογου σε οποιον ρωταει αλλιως θα πρεπει να αλλαξουν οι οροι του site.Με ολοι την καλη μου διαθεση εδωσα καποιες πληροφοριες που μπορεις με λιγο ψαξιμο να τις βρεις στο νετ ισως και λανθασμενες αλλα τουλαχιστον εδω ειναι ανοιχτες και κρινονται.Εγραψα για την υπευθηνοτητα του θεματος και ο καθενας πρεπει να πραττει υπευθηνα.Με στοιχειωδει γνωσεις ο φιλος θα μπορουσε να γλιτωσει τα 150 ευρο που θα εδινε σε εναν ηλεκτρολογο και αυτο με ικανοποιει γιατι και αυτος ειναι ο σκοπος του site με αυτα που διαβασα αλλιως κανε επιθεσεις σε ολο το site και στο howtofixit.Γι'αυτο θα παρακαλουσα να προσεχουμε τι γραφουμε.

Την μαγκιά που την είδες δε κατάλαβα.... τί να πω... τέλος πάντων.. διάβαζε λίγο καλύτερα αυτά που γράφεις για "την χειρότερη φώναξε ηλεκτρολόγο"

Δηλαδή η λογική σου μας λέει: Κάνε τις δοκιμές σου και εάν δε μπορέσεις και δε σε κάψει και το ρεύμα ε τότε ναι φώναξε ηλεκτρολόγο...

Billisfx
19-02-13, 13:55
Μαλλον εσυ δν διαβαζεις καλα.Στην χειροτερη σημαινει οτι αν δεν καταλαβαινεις την συνδεσμολογια η ακομα καψει καμια ασφαλεια η το ρελε παρε ηλεκτρολογο.Τωρα αν θεωρητε οποιον ρωταει κατι τοσο βλακα ωστε να δουλεψει με ρευμα στον πινακα χωρις να λαβει υποψιν του τις προειδοποιησεις τοτε δν θα πρεπε να μιλαμε εδω για 220v η ηλεκτρολογικα που δουλευουν με 220v.
Οποτε λιγο ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣ με αυτα που γραφετε.

vasilllis
19-02-13, 15:14
δηλαδη τι προτεινεται??
να μην δινονται συμβουλες?
να γινει το φορουμ ενας χρυσος οδηγος στυλ: ψαχνω ηλεκτρολογο να φτιαξω τον θερμοσιφωνα ,και οι ενδιαφερομενοι να απαντανε?
Να μην υπαρχουν καθολου θεματα με τασεις ανω τον 50v ??
Nα καταθεσουμε αδειες και πτυχια ωστε να μιλαει ο καθενας με βαση την ειδικοτητα του?
Επειδη θεωρω οτι ειναι ενα φορουμ ανταλλαγης αποψεων και γνωσεων ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ προς ΟΛΟΥΣ καλυτερα θα ηταν πιστευω οποιος θελει να βοηθησει να βοηθαει,αλλιως μην το διαβαζει καν.

nikknikk4
19-02-13, 18:17
δηλαδη τι προτεινεται??
να μην δινονται συμβουλες?
να γινει το φορουμ ενας χρυσος οδηγος στυλ: ψαχνω ηλεκτρολογο να φτιαξω τον θερμοσιφωνα ,και οι ενδιαφερομενοι να απαντανε?
Να μην υπαρχουν καθολου θεματα με τασεις ανω τον 50v ??
Nα καταθεσουμε αδειες και πτυχια ωστε να μιλαει ο καθενας με βαση την ειδικοτητα του?
Επειδη θεωρω οτι ειναι ενα φορουμ ανταλλαγης αποψεων και γνωσεων ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ προς ΟΛΟΥΣ καλυτερα θα ηταν πιστευω οποιος θελει να βοηθησει να βοηθαει,αλλιως μην το διαβαζει καν.

εδω στο post #12 ... αλλα λες...!

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68616&p=581140&viewfull=1#post581140 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68616&p=581140&viewfull=1#post581140)

Billisfx
19-02-13, 19:28
Δεν διαφωνω στο λινκ που εβαλες που ειπε κιολας το παλικαρι οτι ηταν ανιδεος.Εγω εδωσα τα υλικα και ειπα τι πρεπει να γινει χωρις διαγραμματα,για κατι σωστο στο προβλημα που ειχε ασχετα αν το εκανε αυτος η καποιος ηλεκτρολογος.Δεν τον οθησα να το κανει μονος του γι'αυτο κ θεωρισα αδικη την "επιθεση" στο προσωπο μου.

vasilllis
20-02-13, 20:28
εδω στο post #12 ... αλλα λες...!

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68616&p=581140&viewfull=1#post581140 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68616&p=581140&viewfull=1#post581140)

Ενταξει με επιασες.ελεγα αλλα,απαγορευεται?
Το ξανασκεφτηκα και ειδα οτι δεν ειναι σωστο,πιο σωστο θεωρω να προσπερναω ενα θεμα που βλεπω οτι αυτος που το ανοιγει ειναι ανιδεος.
Μιας και ομως μου την λες,απαντησε μου και στα ερωτηματα που εθεσα,μπορει να με πεισεις οτι ορθα τα λες και εγω λαθος.

Φιλικα παντα.

nikknikk4
21-02-13, 03:30
Ενταξει με επιασες.ελεγα αλλα,απαγορευεται?
Το ξανασκεφτηκα και ειδα οτι δεν ειναι σωστο,πιο σωστο θεωρω να προσπερναω ενα θεμα που βλεπω οτι αυτος που το ανοιγει ειναι ανιδεος.
Μιας και ομως μου την λες,απαντησε μου και στα ερωτηματα που εθεσα,μπορει να με πεισεις οτι ορθα τα λες και εγω λαθος.

Φιλικα παντα.
Και την επόμενη εβδομάδα πάλι άλλα ,μπορει να λες επειδή το ξανασκέφτηκες !

όχι δεν απαγορεύεται !

θα σου απαντήσω κάποια από τις επόμενες βδομάδες –μήνες γιατί μπορει να τα ξανασκεφτείς και να λες παλι άλλα ... αφού δεν απαγορεύεται κιόλας !
Μην απαντώ κάθε βδομάδα .
Φιλικά πάντα.

vasilllis
21-02-13, 09:52
Και την επόμενη εβδομάδα πάλι άλλα ,μπορει να λες επειδή το ξανασκέφτηκες !

όχι δεν απαγορεύεται !

θα σου απαντήσω κάποια από τις επόμενες βδομάδες –μήνες γιατί μπορει να τα ξανασκεφτείς και να λες παλι άλλα ... αφού δεν απαγορεύεται κιόλας !
Μην απαντώ κάθε βδομάδα .
Φιλικά πάντα.

kαλημερα
δεν καταλαβαινω τι ακοριβως θελεις να πεις.
Αλλα παλι κοιτας να μου την πεις αντιι να προτεινεις καποια ιδεα για το πως πρεπει να συμπεριφερομαστε.

jimnaf
24-02-13, 01:25
kαλημερα
δεν καταλαβαινω τι ακοριβως θελεις να πεις.
Αλλα παλι κοιτας να μου την πεις αντιι να προτεινεις καποια ιδεα για το πως πρεπει να συμπεριφερομαστε.

Αφού έχει απαντήσει ο άνθρωπος ρε παλικάρι …………..ανίδεος = φώναξε ηλεκτρολόγο……
τι παραπάνω να πει δηλαδή , να του κάνει μαθήματα ηλεκτρολογίας ………και αν δεν είναι κάλος μαθητής να πάει να σκοτωθεί………

vasilllis
24-02-13, 09:12
Αφού έχει απαντήσει ο άνθρωπος ρε παλικάρι …………..ανίδεος = φώναξε ηλεκτρολόγο……
τι παραπάνω να πει δηλαδή , να του κάνει μαθήματα ηλεκτρολογίας ………και αν δεν είναι κάλος μαθητής να πάει να σκοτωθεί………
Καλημερα.
Δεν ηταν ακριβως αυτα τα ερωτηματα μου. :)

jimnaf
25-02-13, 00:41
Καλησπέρα.

Θέλω να συνδέσω ένα μηχανικό χρονοδιακόπτη μόνο για διακοπή λειτουργείας του θερμοσίφωνα πχ. μετά από 15 ή 30 λεπτά και θέλω να μάθω το εξής.

Στον πίνακα υπάρχει μια ασφάλεια μονοπολική των 20Α στην οποία συνδέεται ο θερμοσίφωνας (είναι παλιά η εγκατάσταση) και ο πίνακας δεν έχει πολύ χώρο.

Τι είναι επιτρεπτό να γίνει? Να αντικατασταθεί η παλία ασφάλεια με ένα ρελέ των ίδιων αμπέρ για ωμικό φορτίο και να συνδεθεί στον χρονοδιακόπτη ή επιτρέπεται να συνδέσω τον χρονοδιακόπτη στην παλιά ασφάλεια?

Αν μπορείτε να μου δώσετε και κάποιες πληροφορίες για τα ύλικά θα ήταν πολύ καλά.

Ευχαριστώ.

Έτσι και αλλιώς χώρο δεν γλιτώνεις είτε με παλιά είτε μα νέα ασφάλεια.
Βαλε μια καινούργια να είσαι σίγουρος και από εκεί και μετά ψάξε τον μικρότερο χρονοδιακόπτη μια και δεν έχεις χώρο.
Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ξέρεις τι κάνεις, αν υπάρχει ρόλος διαφυγής κλπ.