PDA

Επιστροφή στο Forum : TM-D710 digirepeater



sv6hef
18-02-13, 21:16
Καλησπερα εχω το kenwood τοTM D710 Και το εχω digirepeater περναει σταθμους αλλα παρα πολλους δεν τους περναει, ξερει καποιος καποια ρυθμηση για να περναει πιο πολλους καποιο διαφορετικο path!!

sv6hef
19-02-13, 19:19
Καλησπερα εχω το kenwood τοTM D710 Και το εχω digirepeater περναει σταθμους αλλα παρα πολλους δεν τους περναει, ξερει καποιος καποια ρυθμηση για να περναει πιο πολλους καποιο διαφορετικο path!!

το path που εχω ειναι wide2-2

gxry
21-02-13, 19:32
Στο APRS ως κληρονομιά από το PACKET RADIO χρησιμοποιείται (-ούνταν) γενικά η τεχνική του source routing δηλαδή ο αποστολέας προσδιορίζει τη διαδρομή από την οποία θα περάσει το πακέτο του (frame).
Το πακέτο έχει ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ (callsign-ssid), ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ (π.χ. APRS ή APDU65 ή κάτι ανάλογο) και προσδιορίζει με τη σειρά τους ενδιάμεσους κόμβους από τους οποίους θα περάσει.
π.χ. SV2DOF-6 > APDU65 VIA RELAY, WIDE3-2
SV2DOF-6 : source callsign-ssid
APDU65 : destination callsign
RELAY, WIDE3-2 : PATH
Στο PR τα destination και path θα ήταν πραγματικά callsign-ssid. Στο APRS όμως το destination (δεν απευθύνεται κάπου συγκεκριμένα) είναι δηλωτικό του εξοπλισμού ή του λογισμικού το οποίο παράγει το συγκεκριμένο frame και το path ψευδώνυμα (aliases) ενδιάμεσων κόμβων γιατί είναι απίθανο να γνωρίζουμε πάντα τα πραγματικά callsigns.
Έτσι τα RELAY, WIDE, στην περίπτωσή μας είναι aliases των ενδιάμεσων digipeater. Ένας digipeater για να κάνει digi το συγκεκριμένο πακέτο θα πρέπει είτε αυτό να απευθύνεται πρώτα στο callsign του (το οποίο έχει οριστεί με το MYCALL) ή το RELAY να έχει οριστεί ως ALIAS του συγκεκριμένου.
Μελέτησε επίσης και τις ρυθμίσεις UIDIGI, UIFLOOD, UITRACE και ALIAS για τον πομποδέκτη σου (digipeater).
Το επιτυχές digipeating εξαρτάται όχι μόνο από τις δικές σου ρυθμίσεις αλλά και από την ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ορθή επιλογή PATH από τους άλλους χρήστες. (To PATH ορίζεται στα πακέτα των άλλων χρηστών.)
Ό,τι κάνεις κάνε το προσεκτικά για να μην πλημμυρίσεις πακέτα (UI-FRAMES) τον αέρα.

73

sv6hef
23-02-13, 20:34
Ευχαριστω πολυ που απαντησες, ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν εξαρτατε απο μενα αλλα οταν τελειωνει το path δεν μπορει να κανει αναματαδοση το digi αρα παραμενει οπως ειναι οσους περναει περναει.