PDA

Επιστροφή στο Forum : Μόνωση καλωδίου



xampos
20-02-13, 00:25
4159041591Στο μπαλκόνι έχω μία προέκταση η οποία ήταν για τον λέβητα αλλά τελικά την χρησιμοποίησα για να βάλω ένα μάτι κουζινας 1500W το οποίο δουλέυει σχεδόν καθημερινά εδώ και περιπου 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Το καλώδιο αυτό είναι 3Χ1,5mm^2 και ασφαλίζεται με 10 ασφάλεια καμπύλης Β. Σημερα παρατηρησα μια περίεργη μαυρίλα στον μανδύα του καλωδίο σε δύο σημεία και αμέσως σκεφτηκα ότι ωφείλεται σε κάποια υπερφόρτιση του καλωδίου αλλά μετα υπολογισα ότι το ονομαστικό ρευμα λειτουργίας του ηλεκτρικού ματιού είναι περίπου 6,5Α στην μεγιστη ισχύ του ενώ το μεγιστο επιτερεπόμενο ρεύμα του καλωδίου είναι κοντά στα 14Α σε εξωτερικό χώρο. Την γνώμη σας παρακαλώ για το θέμα.

Phatt
20-02-13, 00:33
Κατα τη γνωμη μου ο μονος τροπος για να σιγουρεψεις αν ειναι απο μεσα, ειναι να το κοψεις, και μετα φυσικα να το αλλαξεις.
Εκτιμηση μου ειναι οτι το σημαδι αυτο εγινε απο εξωγενεις παραγοντες του περιβαλλοντος, καιρια φαινομενα και λοιπα.

Κυριακίδης
20-02-13, 01:26
Αν αποκλείσουμε εξωτερικούς παράγοντες . μπορεί από παλιότερα να ταλαιπώρησαν από απροσεξία το καλώδιο ή το πάτησαν αιφνίδια με κάτι και το στρεβλώσανε με αποτέλεσμα να σπάσουν ή να κοπούν κάποια σύρματα στο εσωτερικό του με αποτέλεσμα να μην είναι τελικά 1,5mm^2 καλώδιο αλλά μικρότερης πραγματικής διαμέτρου.
Όπως ακριβώς γίνεται στα ηλεκτρικά σίδερα σιδερώματος που από την συχνή χρήση στην άκρη και κοντά της συσκευής ταλαιπωρείται τσακίζει το καλώδιο . και πάντα σκάνε και καίγονται στο ίδιο σημείο που ταλαιπωρήθηκε.

BooM
06-03-13, 23:25
Υπαρχει περίπτωση να το είχες βυρήνες ποτέ?δηλαδη σαν μαζεμένη προέκταση?αν ναι τότε άπλωσε το...