PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με Blacklight



mistakos
26-02-13, 17:27
Καλησπέρα στο forum

Θα ήθελα τα φώτα σας.. χεχε.. καθώς με τα ηλεκτρολογικά είμαι σχετικά νέος.

Θέλω να φτιάξω ένα φωτιστικό για το ταβάνι μου. Αυτό θέλω να περιέχει και ένα blacklight. Έχω ήδη το blacklight το οποίο το συνδέω στην πρίζα, αλλά θα προτιμούσα να το ανάβω κατά βούληση με τον διακόπτη του τοίχου. Η πρίζα του balast του blacklight είναι σούκο. Από ότι ξέρω, σούκο σημαίνει και γείωση. Τα καλώδια που βγαίνουν στην οροφή, στο σημείο που θέλω να το εγκαταστήσω, δεν έχουν τρίτο καλώδιο (κίτρινο), οπότε υποθέτω ότι δεν έχει γείωση (βασικά έχει 4 γιατί είναι διπλός διακόπτης.. άρα θα είχε 5 αν είχε γείωση σωστά?).

Αυτό το οποίο θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Αν δεν συνδέσω γείωση με το balast, θα πάθει κάτι το blacklight; υπάρχει περίπτωση να καεί;

Έχω παρατηρήσει σε λάμπες φθορίου που δεν βάζουν γείωση και θεωρώ ότι και το blacklight λειτουργεί σαν μια τέτοια λάμπα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα λοιπόν;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.. :)

Magneto
26-02-13, 20:00
Μην ανησυχεις Νικο την γειωση την βαζουν στο σκαφακι και δεν ειναι απαραιτητη.
Και εγω μια λαμπα φθοριου εχω κρεμασμενη στον γατζο της οροφης και συνδεδεμενο με τα 2 καλωδια της παροχης.
Λειτουργει κανονικα

mixalis1988
26-02-13, 20:52
Απαραιτητη δεν ειναι για την λειτουργια του φωτιστικου αλλα ειναι απολυτως απαραιτητη για την προστασια του χρηστη της εγκαταστασης απο ηλεκτροπληξια σε περιπτωση σφαλματος.

Dragonborn
26-02-13, 23:07
Πολύ σωστά Μιχάλη. Κάθε συσκευή με εκτεθειμένα μεταλλικά μέρη πρέπει να γειώνεται, εκτός από ειδικές περιπτώσεις πιστοποιημένων συσκευών με διπλή μόνωση.

george Mp
26-02-13, 23:13
Αν ο διακοπτης οπως λες ειναι διπλος και εχει τεσσερα καλωδια στην οροφη μαλλον εχει και γειωση γιατι λογικα εχεις ενα καλωδιο κοινο για ουδετερο τα δυο που ερχονται απο το διακοπτη και σου περισευει ενα.

mistakos
26-02-13, 23:58
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

Επόμενη ερώτηση λοιπόν (σας είπα ότι είμαι ολίγον αρχάριος):
Πως θα καταλάβω ποιο είναι το ουδέτερο και ποιο η γείωση; το ουδέτερο έχει ρεύμα που μπορείς να το δεις με ένα ηλεκτρολογικό κατσαβίδι;

Επίσης, σε άλλο σημείο του ταβανιού έχει πάλι διπλό διακόπτη και υπάρχουν 5 καλώδια. Το ένα είναι κίτρινο (νομίζω έχει και πράσινο) το οποίο φαντάζομαι είναι γείωση. Στο προαναφερθέν σημείο δεν έχει αυτό το κίτρινο καλώδιο για να μπορώ να το ξεχωρίσω.

johnnyb
27-02-13, 00:24
Δεν εχει γειωση ο διακοπτης και τα απλα κυκλωματα φωτισμου ως συνηθως ,το κιτρινοπρασινο δε σημαινει απαραιτητα γειωση, συχνα χρησιμοποιειται απο ηλεκτρολογους σαν επιστροφη ή στα κυκλωματα Ale retour που εχουν πολλους αγωγους , ο ουδετερος δεν εχει ταση ,στα ταβανια δεν υπαρχουν συνηθως διακοπτες και τα ηλεκτρολογικα δεν κανουν για αρχαριους οπως διαφορα κιτ αρχαριων για ηλεκτρονικους οπου μπορει να πειραματιστει καποιος μακρια απο τα 220V.
Καλυτερα αστο το φωτακι στην πριζα ή φωναξε καποιον που γνωριζει.

Dragonborn
27-02-13, 06:32
το κιτρινοπρασινο δε σημαινει απαραιτητα γειωση, συχνα χρησιμοποιειται απο ηλεκτρολογους σαν επιστροφη ή στα κυκλωματα Ale retour που εχουν πολλους αγωγους Πράγμα που απαγορεύεται δια ροπάλου, και για προφανείς λόγους (παρ. 514.3.1).

mistakos
27-02-13, 10:05
Johnny ο διακόπτης δεν είναι στο ταβάνι προφανώς.. είναι στον τοίχο.

Μάλιστα.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα κοιτάξω να δω μήπως μπορέσω να φέρω έναν ηλεκτρολόγο να το κοιτάξει και να μου πει αν μπορώ να το κάνω. Αλλιώς θα τραβήξω μεγαλύτερα καλώδια προς τις πρίζες μέσα σε κανάλια.