PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποιητής τάσης σε μοτέρ



πανος τουρ
28-02-13, 22:56
Καλησπέρα! Μου ζήτησαν να συνδέσω ένα σταθεροποιητή τάσης σε μοτερ μονοφασικό 1,1 KW. Ο σταθεροποιητής είναι 1500 VA και σηκώνει στην έξοδο ρεύμα 6,8Α. Επειδή φοβάμαι μήπως καεί στην εκκίνηση ξέρει κανείς να μου πει αν έχουν κάποιο ασφαλιστικό οι σταθεροποιητές που να τους προστατεύει απ΄τα μεγάλα ρεύματα εκκίνησης των μοτερ;

xinoulis
02-03-13, 20:55
Οι σταθεροποιητες τασης εχουν μια αφλαλεια αναλογα με τα VA τους η οποια ειναι συνηθως ακαριαια (γυαλακι 20χ50).Στα χαρακτηρησηκα τους αναφερουν τα ορια της τασης που μπορουν να διορθωσουν και τι ρευμα αντεχουν για πιο χρονο .Αυτος που εβαλες ειναι 1500VA αλλα πρεπει να δεις ποσα W μπορει να δωσει.Πιστευω επειδι ειναι οριακα δεν εχει πολυ ζωη.

πανος τουρ
01-04-13, 22:59
Οι σταθεροποιητες τασης εχουν μια αφλαλεια αναλογα με τα VA τους η οποια ειναι συνηθως ακαριαια (γυαλακι 20χ50).Στα χαρακτηρησηκα τους αναφερουν τα ορια της τασης που μπορουν να διορθωσουν και τι ρευμα αντεχουν για πιο χρονο .Αυτος που εβαλες ειναι 1500VA αλλα πρεπει να δεις ποσα W μπορει να δωσει.Πιστευω επειδι ειναι οριακα δεν εχει πολυ ζωη.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά δεν τον συνέδεσα και πρότεινα ένα μεγαλύτερο γιατί φοβήθηκα αυτό ακριβώς που ανέφερες.

sakis
02-04-13, 08:58
Αληθεια τι ακριβως νοημα θα εχει αυτη η πρακτικη ? Που θα προστατευσει ο σταθεροποιητης το μοτερ ? ειναι ο σταθεροποιητης σου σχεδιασμενος να οδηγει επαγωγικα φορτια ? ( προφανως οχι ) Τι ακριβως προσπαθεις να προστατευσεις βαζωντας σταθεροποιητη?

Κατα 99% προσεγγιζεις το θεμα με λαθος τροπο

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
02-04-13, 23:47
καλησπερα εχω εναν παρομοιο για τις αντλιες 1000 βα (βενζιναδικο) και ξαφνικα παρουσιασε προβλημα (αντικατασταθηκε εγγηηση) και εβαλαν 2000, ποσω μαλων σε μοτερ που εχει αποτομα ρευματα εκινησης .εαν επιτρεπεται σε τι χρησιμευει το μοτερ τι εργω πραγματοποιει?