PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες περί PLC



acmilangr
01-03-13, 01:22
Καλησπέρα σας

αγόρασα πρόσφατα ενα πλυντήριο αυτ/των (βούρτσα).

Καταφέραμε να το συνδέσουμε αλλα το PLC συμπεριφέρεται κάπως παράξενα...Στην αρχή δεν άνοιγε μία έξοδο με αποτέλεσμα να μην σηκώνεται η κάθετη βούρτσα. μετά ξαφνικά λύθηκε το πρόβλημα, σήμερα ξαφνικά και ενώ τελείωνε το πρόγραμμα πλυσίματος ξανα άρχιζε να δουλεύει απο την αρχή! μετά απο λίγη ώρα έστρωσε και αυτό και τώρα δουλεύι μια χαρά!...

το PLC ειναι μάρκας FATEC. Στην εταιρεία κατασκευής του πλυντηρίου (ελληνικής ειναι) μου είπαν να τους στείλω το PLC πίσω και αν θα χρειαστεί να το αναπρογραμματίσουν το ίδιο η ένα καινούργιο (σε περίπτωση που έχει πρόβλημα το υπάρχον) θα πληρώσω ενα αρκετά μεγάλο ποσό....
επειδή οι καιροί ειναι δύσκολοι θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις περί PLC μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε

1) ο προγραμματισμός τους ειναι παρόμοιος με αυτόν ενός PIC/ATMEL; η μήπως γίνεται να με κάποιον τρόπο να κάνω download το πρόγραμμα και να το στείλω upload σε ένα καινούργιο PLC; επειδή δεν έχω ιδέα απο PLC ρωτάω....και κάποιος μου είπε κάτι τέτοιο

2) Απο το εργοστάσιο Μου είπαν πως μπορεί να έχει πρόβλημα κάποια έξοδο. συμβαίνει συχνά αυτό; δοκίμασα να το ανοίξω το PLC και είδα ότι έχει μικρά ρελέ στις εξόδους του. μπορώ να κάνω κάτι ;επίσης μου είπαν πως μπορεί να χαθεί ενα μέρος του κώδικα. γίνεται αυτό;δεν μου κόλησε καθόλου

3)πρόσεξα ότι εσωτερικά αποτελείται απο 2-3pcb αποσπόμενα. το ένα απο ότι κατάλαβα εχει το πρόγραμμα με την μπαταρία και το άλλο τα ρελέ με άλλα τσιπάκια (πρέπει να ειναι και mosfets). λέτε να έχω ελπίδες να πάρω αυτό που θέλω μόνο και να το βάλω σε ένα καινούργιο PLC;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

αλπινιστης
01-03-13, 03:32
Μπορει ανετα να ειναι φθορα του ρελε, ή φθορα του (ή των) αισθητηρα(ων) που η εντολη τους οδηγει στην δημιουργια της αντιστοιχης εξοδου. Θα σε βοηθησουν τα LED που δειχνουν ποτε ενεργοποιητε η συγκεκριμενη εξοδος. Εαν αναβει το LED και δεν εχεις εξοδο τοτε φταιει το ρελε 95% και 5% το PLC(Δεν μπορω να αποκλεισω τελειως αλλη hardwarικη βλαβη). Αν χρειαστεις την FATEK θα την βρεις στην Χιου και Σφακιων κοντα στο σταθμο Λαρισης. Συνεργαστηκα καποιες φορες μαζι τους και ειναι αρκετα καλοι και σωστοι.

sotron1
01-03-13, 08:51
Κατ αρχάς θα πρέπει να έχεις το αντίστοιχο πρόγραμμα τις Fatec και θα πρέπει να έχεις το καλώδιο προγραμματισμού . Κάθε εταιρία έχει το δικό τις πρόγραμμα και καλώδιο. Εάν τα βρεις αυτά, τότε θα μπορεί να επικοινωνήσεις με το PLC και να δεις τι συμβαίνει, αφού βέβαια δεν είναι κλειδωμένο το πρόγραμμα. Έτσι για αρχή αυτά.
Δες τι εξόδους, εάν έχει λεντάκι και ανάβει και δεν κάνει κάτι αυτή η έξοδος, θα έχει πρόβλημα το ρελαί , βρες τρόπο να τα αλλάξεις.

vasilllis
01-03-13, 09:40
Αν οπτικα ειναι ενταξει το ρελε ,εγω θα κοιταζα τι υπαρχει μετα.Εν αναγκη δες αν υπαρχει καποια αλλη εξοδο ωστε να χρησιμοποιηθει αυτη(με επαναπρογραμματισμο).

SRF
01-03-13, 11:43
Πάρε και μια ιδεά για τις τιμές πάντως των συγκεκριμένων συσκευών και των περιφερειακών τους (και προγραμμάτων τους)
www.seapraha.cz/prices/Pricelist-FATEK-EUR.pdf

Το πρόγραμμα στα PLC δεν είναι σαν να προγραμματίζεις μΕ, αλλά σαφώς απλούστερο! Ανάλογα βέβαια και την διαχειριστική δυνατότητα που έχει δώσει ο κατασκευαστής μέσω του λειτουργικού του περιβάλλοντος! Νομίζω δεν θα έπρεπε να σε δυσκολέψει αφού αν θυμάμαι καλά ασχολείσαι με μΕ.

electron
01-03-13, 11:53
H βασική διαφορά των Plc είναι ότι η παρουσίαση του προγράμματος μπορεί να παρασταθεί σε μορφή Ladder, FBD ή STL. Η πρώτη παριστά τις λούπες του προγράμματος με ανοιχτές ή κλειστές επαφές, η δεύτερη με την μορφή λογικών πυλών κλπ, ενώ η τελευταία ομοιάζει αρκετά με την γλώσσα των μΕ και ειδικότερα θυμίζει αρκετά την assembly.
Συνεπώς αν όπως προαναφέρθηκε, έχεις το κατάλληλο λογισμικό και καλώδιο επικοινώνιας, μπορείς σχετικά εύκολα, να κάνεις διάγνωση ενός προβλήματος ή ακόμα να προβείς σε κάποια αλλαγή.

acmilangr
01-03-13, 12:32
τα led πέρνουν ρεύμα μετά απο το ρελέ η πρίν;

electron
01-03-13, 13:40
Συνήθως πρίν.

STALKER IX
01-03-13, 13:46
Το καλυτερο που εχεις να κανεις πριν αρχισεις να διαβαζεις το προγραμμα ειναι να τσεκαρεις τις συνδεσεις σου(συσφιξεις κλεμμες κτλ) και μετα να δεις
πως συμπεριφερεται το μηχανημα κατα την λειτουργεια του μηπως εντοπισεις πχ καποιο φωτοκυτταρο που "παιζει¨" καποιο τερματοδιακοπτη που δεν εχει
ρυθμιστει καλα δηλαδη καποια "εισοδο" δεν βλεπει και στην "κανει".......

sotron1
01-03-13, 16:36
Φίλε μου σαν software δεν παρουσιάζει πρόβλημα, εγώ λέω να βρεις έναν καλό ηλεκτρολόγο να σού βρει το πρόβλημα , να κατέχει λίγο από αυτοματισμούς.

sotron1
01-03-13, 16:37
Το καλυτερο που εχεις να κανεις πριν αρχισεις να διαβαζεις το προγραμμα ειναι να τσεκαρεις τις συνδεσεις σου(συσφιξεις κλεμμες κτλ) και μετα να δεις
πως συμπεριφερεται το μηχανημα κατα την λειτουργεια του μηπως εντοπισεις πχ καποιο φωτοκυτταρο που "παιζει¨" καποιο τερματοδιακοπτη που δεν εχει
ρυθμιστει καλα δηλαδη καποια "εισοδο" δεν βλεπει και στην "κανει".......

Συμφωνώ και εγώ.

acmilangr
01-03-13, 22:44
πλέον μετά απο πολλές δοκιμές δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αν προκύψει κάτι θα επανέλθω

acmilangr
05-03-13, 21:46
Καλησπέρα.

Όπως έχω ξαναπεί έχω αγοράσει ενα πλυντήριο αυτ/των.

Αφού έχω λύσει προηγούμενα προβλήματα έχω τώρα ενα πρόβλημα με τον επιτηρητή έντασης.

Το πλυντήριο δουλεύει ως εξής:
έχει 5 πλακέτες (επιτηρητές έντασης), μία για κάθε βούρτσα (το πλυντήριο ειναι 5βουρτσο). κάθε βούρτσα έχει ένα ηλεκτρομοτέρ τριφασικό. Η μία η φάση απο κάθε μοτέρ περνάει μέσα απο την πλακέτα που την ελένχει.
η πλακέτα αυτή επιβλέπει την ένταση της φάσης και αν ξεπεράσει το "όριο" τότε κλείνει ένα ρελέ και έτσι δίνει στο PLC εντολή να σηκωθεί (αν ειναι η οριζόντια βούρτσα) η να ανοίξει (αν ειναι η κάθετη βούρτσα).
η ρύθμιση της ευαισθησίας ("όριο") ρυθμίζεται απο ενα μικρό trimmer που έχει. το trimmer αυτό πέρνει πολές στροφές με το κατσαβίδι, και δεν "τελιώνει" ποτέ.
να σημειώσω πως οι πλακέτες τροφοδοτούνται απο τάση 24V

Ανα 2 μέρες περίπου ξαφνικά ή ρύθμιση "χαλάει" και γίνονται πολύ ευαίσθητες, έτσι κάθε φορά γυρνάω την βίδα κατα μισή εως και μία στροφή. Κάτι που δεν είναι φυσιολογικό.

απο τις 5 πλακέτες οι 2 έχουν μόνιμα το ίδιο πρόβλημα
έχετε καμιά συμβουλή;

george Mp
05-03-13, 22:00
Ελεγξε τοις επαφες ολες μη τυχον καποιες ειναι λιγο λασκαρισμενες, απο την παροχη μεχρι επανω στα μοτερ.

acmilangr
05-03-13, 22:04
Ελεγξε τοις επαφες ολες μη τυχον καποιες ειναι λιγο λασκαρισμενες, απο την παροχη μεχρι επανω στα μοτερ.

Ναι αλλά να έχουν πρόβλημα και στα 2 τα μοτέρ;!!

αλπινιστης
06-03-13, 04:08
Ειναι καινουργιο το πλυντηριο?
Γιατι αν ειναι μεταχει, θα σου κανω 2 ερωτησεις:
1. Απο ποτε εχουν να συντηρηθουν τα μοτερ? (καθαρισμος + ελεγχος + αλλαγη ρουλεμαν) Σε ενα τετοιο "βρωμικο" περιβαλλον, καλο θα ειναι να συντηρουνται καθε 1-2 χρονια.
2. Δεν αλλαζεις θεση στις δυο προβληματικες πλακετες με τις δυο συμμετρικες τους? ---> Αν εχουν βλαβη οι πλακετες, θα συνεχισουν να την εμφανιζουν. (Αλλαξε ποτενσιομετρα αρχικα). Εαν δεν εχουν βλαβη οι πλακετες αλλα τα μοτερ, τοτε η βλαβη θα εμφανιστει στις νεες πλακετες που εβαλες στην θεση των προβληματικων.

vasilllis
06-03-13, 23:01
Καλησπέρα.

Όπως έχω ξαναπεί έχω αγοράσει ενα πλυντήριο αυτ/των.

Αφού έχω λύσει προηγούμενα προβλήματα έχω τώρα ενα πρόβλημα με τον επιτηρητή έντασης.

Το πλυντήριο δουλεύει ως εξής:
έχει 5 πλακέτες (επιτηρητές έντασης), μία για κάθε βούρτσα (το πλυντήριο ειναι 5βουρτσο). κάθε βούρτσα έχει ένα ηλεκτρομοτέρ τριφασικό. Η μία η φάση απο κάθε μοτέρ περνάει μέσα απο την πλακέτα που την ελένχει.
η πλακέτα αυτή επιβλέπει την ένταση της φάσης και αν ξεπεράσει το "όριο" τότε κλείνει ένα ρελέ και έτσι δίνει στο PLC εντολή να σηκωθεί (αν ειναι η οριζόντια βούρτσα) η να ανοίξει (αν ειναι η κάθετη βούρτσα).
η ρύθμιση της ευαισθησίας ("όριο") ρυθμίζεται απο ενα μικρό trimmer που έχει. το trimmer αυτό πέρνει πολές στροφές με το κατσαβίδι, και δεν "τελιώνει" ποτέ.
να σημειώσω πως οι πλακέτες τροφοδοτούνται απο τάση 24V

Ανα 2 μέρες περίπου ξαφνικά ή ρύθμιση "χαλάει" και γίνονται πολύ ευαίσθητες, έτσι κάθε φορά γυρνάω την βίδα κατα μισή εως και μία στροφή. Κάτι που δεν είναι φυσιολογικό.

απο τις 5 πλακέτες οι 2 έχουν μόνιμα το ίδιο πρόβλημα
έχετε καμιά συμβουλή;

φανταζομαι οτι χαλαει η ρυθμιση της ευαισθησιας καθε διημερο και οχι καθε διημερο το μοτερ τραβαει 2-3 Α παραπανω.Οι πλακετες ειναι χυμα η μεσα σε κουτι καποιας εταιριας?Υπαρχει παντως στο εμποριο επιτηρητης εντασης,να αντικαταστησεις εναν τουλαχιστον να δοκιμασεις.

sotron1
06-03-13, 23:45
Αρκετές πληροφορίες έχεις από τα παιδιά που σου είπαν τι να κάνεις.
Τώρα το παιχνίδι είναι πάνω σου, να παίξεις και να μας πεις τι έγινε ;

acmilangr
09-03-13, 16:09
φανταζομαι οτι χαλαει η ρυθμιση της ευαισθησιας καθε διημερο και οχι καθε διημερο το μοτερ τραβαει 2-3 Α παραπανω.Οι πλακετες ειναι χυμα η μεσα σε κουτι καποιας εταιριας?Υπαρχει παντως στο εμποριο επιτηρητης εντασης,να αντικαταστησεις εναν τουλαχιστον να δοκιμασεις.

Οι πλακέτες ειναι χύμα. πιασμένες απλά σε κάτι πλαστικά.

το πλυντήριο ειναι μεταχειρισμένο. Συντήρηση δεν το έκανα λόγω καιρού δεν μπόρεσα. Αύριο θα το κάνω.
αφού το κάνω θα κάνω δοκιμές αν συνεχίσει θα αλάξω τις πλακέτες

μου έκανε εντύπωση το trimmer. πέρνει απυρες στροφές και απο τις 2 πλευρές. και η αρχή και το τέλος του ειναι πολές στροφές. μπορεί και πάνω απο 10

electron
09-03-13, 16:37
Θωμά αν τα τριμερ γυρνάνε όπως λες τρελά, τότε σίγουρα τους έχουν βγάλει τα μάτια από το γύρισμα. Κανονικά τα πολύστροφα τρίμερ είναι 10στροφα. Πιθανόν αν αντικαταστήσεις όλα τα τρίμερ, οι πλακέτες δεν θα έχουν άλλο πρόβλημα.

Samios60
09-03-13, 18:34
Φιλε Θωμα στα PLC το ποιο σπανιο πραγμα ειναι να 'χαλασει' το software ....πρωτα κοιτα τους εξω παραγοντες αισθητηρες,limit switch,rele,....αν αυτα ειναι σωστα δες την τροφοδοσια σου να ειναι σωστη εχω δει plc να τρελενονται με χαλασμενο τροφοτικο και τελος δες την γειωση αν το plc ειναι με γαλβανικη απομονωση εχει καλως αν οχι και εχει φυγει καμμια γειωση τοτε θα εχεις προβλημα .......αν ολα αυτα ειναι οκ εεε τοτε αλαξε το plc ..οσο για το προγραμα αν δεν εχεις ασχοληθει μην βαλεις χερι ειδικα αν εχει αναλογικα σηματα ......καλη τυχη

acmilangr
09-03-13, 20:54
Φιλε Θωμα στα PLC το ποιο σπανιο πραγμα ειναι να 'χαλασει' το software ....πρωτα κοιτα τους εξω παραγοντες αισθητηρες,limit switch,rele,....αν αυτα ειναι σωστα δες την τροφοδοσια σου να ειναι σωστη εχω δει plc να τρελενονται με χαλασμενο τροφοτικο και τελος δες την γειωση αν το plc ειναι με γαλβανικη απομονωση εχει καλως αν οχι και εχει φυγει καμμια γειωση τοτε θα εχεις προβλημα .......αν ολα αυτα ειναι οκ εεε τοτε αλαξε το plc ..οσο για το προγραμα αν δεν εχεις ασχοληθει μην βαλεις χερι ειδικα αν εχει αναλογικα σηματα ......καλη τυχη

φίλε μου πλέον δεν έχω πρόβλημα με το PLC απλά ο admin ένωσε το θέμα μου με το προηγούμενο!