PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροη στον θερμοσιφωνα.



bchris
07-03-13, 12:59
Καλημερα σας.

Θυμηθηκα σημερα κατι που μου ειχε κανει εντυπωση πολυ παλια και ειπα να σας ρωτησω, μηπως αποφυγουμε κανα δραμα.

Λοιπον: Καποιο καλοκαιρι ὴ Πασχα, ειχα παει σε ενα εξοχικο στην Ζακυθο. Οταν λοιπον εκανα μπανιο, παρατηρησα οτι οπου ειχα ανοιχτη πληγη στο σωμα μου, απο κανα κουνουπι ή κανα γδαρσιμο, ενοιωθα να με "τσιμπαει" το ρευμα. Εννοειται με κλειστο θερμοσιφωνα.

Ο ηλεκτρολογος τοτε ειχε πει οτι ειναι μια "ψιλο-διαρροη" λογω της υγρασιας και της παλαιοτητας της εγκαταστασης και οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Εσεις τι λετε?

Τρελος Επιστημονας...
07-03-13, 13:28
Χρήστο, επέτρεψέ μου να ΣΠΑΜ-άρω στο thread σου... ΤΡΕΧΟΥΝΕ ΝΕΡΑ.... :001_tt2:


http://www.youtube.com/watch?v=ERsDzMwVIkI


Λίγο γέλιο και χιούμορ ΔΕΝ βλάπτει τη σημερινή εποχή!!!! :lool:

lcharal
07-03-13, 13:33
Καλημέρα Χρήστο! Το φαινόμενο αυτό που μας λες, δεν ξέρω αν έχει σχέση με τις πληγές στο σώμα του ανθρώπου.
Αυτό που ξέρω όμως, είναι ότι όταν η υδραυλική εγκατάσταση είναι μεταλλική, με χαλκοσολήνες κλπ, ο ηλεκτρολόγος υποχρεούται για τη δημιουργία ισοδυναμικής γείωσης, και αυτό διότι, μεταξύ του κρύου σωλήνα και του ζεστού, λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας που υπάρχει, αναπτύσσεται διαφορά δυναμικού.

Τώρα στην περίπτωσή σου, αν το εξοχικό είναι πολύ παλιό, είναι πολυ πιθανόν να συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, λόγω μη ύπαρξης της ισοδυναμικής γείωσης.

bchris
07-03-13, 13:59
Ευχαριστω.

Οσο για τις πληγες, αμα το σκεφτεις ειναι λογικο μιας και το μεγαλυτερο μερος της αντιστασης ειναι λογω του δερματος.
οπου δεν υπαρχει δερμα λοιπον, η αντισταση ειναι κατα πολυ μικροτερη.
Γι αυτο και ενω πιανουμε μια μπαταρια 9V με τα χερια δεν καταλαβαινουμε τιποτα, ενω αμα την ακουμπησουμε στην γλωσσα μας "τσιμπαει".

Εγω θελω να μαθω αν ειναι αυτο επικινδυνο για τους ανθρωπους που κανουν μπανιο εκει.
Να το πω, αμα ειναι, πριν γινει κανεις καρβουνο...

lcharal
07-03-13, 14:06
Σε κάθε περίπτωση θέλει έλεγχο για τη διαπίστωση του προβλήματος. Πάντως, δε νομίζω να είναι διαρροή ρεύματος, αφού όπως είχες πει ο διακόπτης του θερμοσίφωνα ήταν κλειστός, δηλαδή δεν δούλευε εκείνη την ώρα ο θερμοσίφωνας. Εγώ, πάντα προσωπική μου άποψη, θα έλεγχα για το φαινόμενο που προανέφερα παραπάνω. Αν ισχύει αυτό, δεν είναι επικίνδυνο, αλλά ενοχλητικό. Δεν θα σκοτωθεί κάποιος από αυτά τα ρεύματα δηλαδή.
Όμως ξαναλέω, θα πρέπει να το ελέγξει κάποιος που να κατέχει το άθλημα. Βρες ένα ηλεκτρολόγο που να μην βαριέται, και θα σου βρει τη λύση

yanis
08-03-13, 16:15
Ο ηλεκτρολογος τοτε ειχε πει οτι ειναι μια "ψιλο-διαρροη" λογω της υγρασιας και της παλαιοτητας της εγκαταστασης και οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

διαρροή απο πού? απο ποιο σημείο?

xampos
08-03-13, 18:14
Πάντως ρήξε και μια ματιά σε όλους τους ουδετέρους και ένα καλό σφήξιμο στον πίνακα και όπου αλλού μπορεις και αν συνεχίζει φώναξε την δεή να σφίξει τον ουδέτερο και στο μετρητή αλλά και στην κολώνα.

bchris
08-03-13, 19:24
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.
Τωρα οπως ειπα και πριν στο σπιτι αυτο πηγαινω στη χαση και στη φεξη...

Οψομεθα