PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατανάλωση ΔΕΗ



valantis315
07-03-13, 15:21
Καλησπέρα σας. Μένω σε πολυκατοικία και η μέση κατανάλωση στο 4μηνο είναι 2100 KWh με αποτέλεσμα η ΔΕΗ να έρχεται αρκετα φουσκωμένη. Περίπου 500 ευρω το 4μηνο.
Η χρήση που γίνετε είναι περιορισμένη ενδεικτικά:
Χρήση θερμοσίφωνα ~ 1 ώρα την εβδομάδα (Λόγω Ηλιακού - Boiler)
1 Notebook ~15 ώρες την ημέρα
1 PC ~4 ώρες την ημέρα
1 TV ~5 ώρες την ημέρα
Ενυδρείο με φίλτρο και θερμοστάτη ~24ώρες/μέρα
Και τα υπόλοιπα (λαμπες, πλυντηρια, σίδερα, φουρνος κτλ) όπως κάθε τριμελής οικογένεια σε σπίτι 110 τμ.

Το ερώτημα μου είναι: Δικαιολογείτε τόσο υψηλή κατανάλωση για αυτές τις συσκευές που σας περιέγραψα παραπάνω;; Το ροτάω διότι ακριβως το απο κατω διαμέρισμα ίδιο σε τετραγωνικά έκαψε ακριβως τα ίδια με 6 θερμοπομπούς που είχε όλο τον χειμώνα.

Υπάρχει περίπτωση να έχει το σπίτι μου κάποια διαρροή και ποιος είναι ο τρόπος για να το ελέγξω αυτο; Υπάρχει κάποιο μηχανημα ώστε να εντοπίσω την ενεργοβόρα συσκευή στον σπίτι μου;

Φώναξα ηλεκτρολόγο και μου είπε πως η εγκατασταση του σπιτιού είναι μαυρα χάλια απο θέμα οργάνωσης και θέλει 1000 ευρώ για να την στρωσει. Επειδή δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος! :001_rolleyes:

kanivallos
07-03-13, 15:43
Καταρχήν τσεκάρεις με το λογαριασμό (εκκαθαριστικό) της ΔΕΗ αν συμφωνούν οι μονάδες που αναγράφει με το ρολόι σου?
Εάν ναι, τότε τσέκαρε αν κάποιος σου "κλέβει" ρεύμα. Κατέβασε 2-3 φορές (τη μία οπωσδήποτε βράδυ) σε ακανόνιστες ώρες το γενικό στο σπίτι σου και δες αν κινείται ο δείκτης του ρολογιού σου.

manolena
07-03-13, 15:49
Για να κάνεις έναν εμπεριστατωμένο έλεγχο κατανάλωσης, θα πρέπει να καταστρώσεις ένα σχέδιο με αρκετές σημειώσεις και λίγους υπολογισμούς,
με επιπρόσθετη προεραιτική βοήθεια απο ένα σχετικά φθηνό μετρητή κατανάλωσης (Watt-hour meter) πρίζας:

Θα πρέπει να βρείς απο τα αναγραφόμενα σε αυτές τις συσκευές στοιχεία την κατανάλωση ισχύος ανα ώρα λειτουργίας. Για παράδειγμα, μια λάμπα
φωτισμού, αναγράφει την καταναλισκόμενη ισχύ στο κέλυφος (π.χ. 80W). Πολλαπλασιασμένη επι τις ώρες λειτουργίας, αποδίδει τις Wxh (βατ-ώρες)
τις οποίες αν αναγάγεις στο τιμολόγιο της ΔΕΗ, θα βγάλεις το κόστος. Αυτό πρέπει να γίνει γιά όλες τις "υπο έλεγχο" συσκευές (τηλεόραση, πλυντήριο,
σίδερο, φούρνος) με βάση τις ταμπέλες που διαθέτουν (γιατί όλα διαθέτουν). Για συσκευές που δεν μπορείς να έχεις τέτοια πληροφορία, μπορείς
να χρησιμοποιήσεις τον μετρητή κατανάλωσης. Λίγη υπομονή και καταγραφή της παρατήρησης χρειάζεται.

Ένα άλλο θέμα είναι ο υπάλληλος της καταμέτρησης. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στο ρολόϊ, αφήνει μια ειδοποίηση και την δεύτερη φορά
που δεν θα μπορέσει να μετρήσει, βάζει μια αυθαίρετη τιμή, σχετική με τον μέσο όρο των προηγουμένων. Πολλές φορές, το παρακάνει. Μπορείς και ο ίδιος να
δώσεις την μέτρηση παίρνοντας σε ένα τηλέφωνο που θα βρείς στο λογαριασμό σου.

GeorgeVita
07-03-13, 15:52
... η μέση κατανάλωση στο 4μηνο είναι 2100 KWh ...
Ο πρώτος στόχος σου είναι να μην ξεπερνάς τις 2000KWh στο 4μηνο και ο πιθανός 2ος να μην περνάς τις 1600KWh. Είναι τα δύο σημεία που "καίνε" σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της ΔΕΗ: http://www.dei.gr/Default.aspx?id=5094&nt=18&lang=1

Η μικρή μείωση (εφόσον δεν υπάρχει ρευματοκλοπή ή λάθος καταμέτρηση), μπορεί να γίνει με:
- χρονοδιακόπτης στο ηλεκτρικό θερμοσίφωνο (λ.χ. 15' και αν είναι κρύο πατάμε άλλη μία φορά)
- ρύθμιση της τηλεόρασης στο "εξοικονόμηση ενέργειας" (αν είναι LCD), αλλιώς αγοράζουμε μια με χαμηλή κατανάλωση
- LCD οθόνη στο PC
- 2-3 λίτρα λιγότερο νερό στο ενυδρείο, ίσως και 0.5°C χαμηλότερα (ρώτα ειδικό για τα ψάρια σου)
- τοποθέτηση μικρότερων λαμπτήρων στα πολύφωτα, dimmer, λάμπες οικονομίας εκεί που ανάβουν >5 ώρες την ημέρα
- ...

Λίγες μέρες πριν γίνει η καταμέτρηση κάνε έναν έλεγχο μόνος σου (στο λογ/σμό αναγράφεται η ημερομηνία).

manolena
07-03-13, 15:55
...Φώναξα ηλεκτρολόγο και μου είπε πως η εγκατασταση του σπιτιού είναι μαυρα χάλια απο θέμα οργάνωσης και θέλει 1000 ευρώ για να την στρωσει. Επειδή δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος! :001_rolleyes:...

Ο ηλεκτρολόγος είναι φίλος ή συγγενής σου; Αν δεν είναι, πες του οτι αν βγάλεις μόνος άκρη με αυτά που σου προτείνουμε εδώ, το μηνιάτικο που θέλει να του δώσεις να το φάει ασπιρίνες... Έλεος... Όπου σε πιάσουν για να βγάλουν τα σπασμένα; Άκου 1000 ευρώ...

valantis315
07-03-13, 16:07
Για αρχή σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια και απαντώ:

Καταρχήν τσεκάρεις με το λογαριασμό (εκκαθαριστικό) της ΔΕΗ αν συμφωνούν οι μονάδες που αναγράφει με το ρολόι σου?
Εάν ναι, τότε τσέκαρε αν κάποιος σου "κλέβει" ρεύμα. Κατέβασε 2-3 φορές (τη μία οπωσδήποτε βράδυ) σε ακανόνιστες ώρες το γενικό στο σπίτι σου και δες αν κινείται ο δείκτης του ρολογιού σου.
Οι μονάδες συμφωνούν. Έχω δοκιμάσει να κλείσω τον γενικό και δεν γυρνάει το ρολόι. Φοβάμαι μήπως όμως κλείνοντας τον γενικό διακόπτω και την διαρροή/υποκλοπή (που δεν νομίζω να υποκλέπτει κάποιος)

valantis315
07-03-13, 16:10
Για να κάνεις έναν εμπεριστατωμένο έλεγχο κατανάλωσης, θα πρέπει να καταστρώσεις ένα σχέδιο με αρκετές σημειώσεις και λίγους υπολογισμούς,
με επιπρόσθετη προεραιτική βοήθεια απο ένα σχετικά φθηνό μετρητή κατανάλωσης (Watt-hour meter) πρίζας:

Θα πρέπει να βρείς απο τα αναγραφόμενα σε αυτές τις συσκευές στοιχεία την κατανάλωση ισχύος ανα ώρα λειτουργίας. Για παράδειγμα, μια λάμπα
φωτισμού, αναγράφει την καταναλισκόμενη ισχύ στο κέλυφος (π.χ. 80W). Πολλαπλασιασμένη επι τις ώρες λειτουργίας, αποδίδει τις Wxh (βατ-ώρες)
τις οποίες αν αναγάγεις στο τιμολόγιο της ΔΕΗ, θα βγάλεις το κόστος. Αυτό πρέπει να γίνει γιά όλες τις "υπο έλεγχο" συσκευές (τηλεόραση, πλυντήριο,
σίδερο, φούρνος) με βάση τις ταμπέλες που διαθέτουν (γιατί όλα διαθέτουν). Για συσκευές που δεν μπορείς να έχεις τέτοια πληροφορία, μπορείς
να χρησιμοποιήσεις τον μετρητή κατανάλωσης. Λίγη υπομονή και καταγραφή της παρατήρησης χρειάζεται.

Ένα άλλο θέμα είναι ο υπάλληλος της καταμέτρησης. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στο ρολόϊ, αφήνει μια ειδοποίηση και την δεύτερη φορά
που δεν θα μπορέσει να μετρήσει, βάζει μια αυθαίρετη τιμή, σχετική με τον μέσο όρο των προηγουμένων. Πολλές φορές, το παρακάνει. Μπορείς και ο ίδιος να
δώσεις την μέτρηση παίρνοντας σε ένα τηλέφωνο που θα βρείς στο λογαριασμό σου.
Έχω κάνει ελέγχους με μετρητή όπως μου προτείνεις, τίποτα περίεργο στην μπρίζες και συσκευες που μπορεσα να ελέγξω. Το πρόβλημα είναι για τις "βαριές" συσκευές. Την ηλεκτρική κουζίνα - θερμοσίφωνα - βραστίρα κτλ δεν μπορώ να τα ελέγξω διότι 1ον δεν εχουν μπρίζα και 2ον ο μετρητής γράφει πάνω οτι ελέγχει μέχρι κάποια watt νομίζω 300W.
Η προσβαση στο ρολόι είναι ελεύθερη και η αναγραφές σωστες.

valantis315
07-03-13, 16:11
Ο ηλεκτρολόγος είναι φίλος ή συγγενής σου; Αν δεν είναι, πες του οτι αν βγάλεις μόνος άκρη με αυτά που σου προτείνουμε εδώ, το μηνιάτικο που θέλει να του δώσεις να το φάει ασπιρίνες... Έλεος... Όπου σε πιάσουν για να βγάλουν τα σπασμένα; Άκου 1000 ευρώ...
Για να μήν εκθέσω τον ανθρωπο μου ζήτησε αυτα τα χρήματα όχι μονο για να μου νοικοκυρέψει την εγκατάσταση αλλα και να βγάλει σχεδια και να υπογράψει την εκθεση που ζητάει η ΔΕΗ για νυχτερινό ρεύμα.

valantis315
07-03-13, 16:20
Ο πρώτος στόχος σου είναι να μην ξεπερνάς τις 2000KWh στο 4μηνο και ο πιθανός 2ος να μην περνάς τις 1600KWh. Είναι τα δύο σημεία που "καίνε" σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της ΔΕΗ: http://www.dei.gr/Default.aspx?id=5094&nt=18&lang=1

Η μικρή μείωση (εφόσον δεν υπάρχει ρευματοκλοπή ή λάθος καταμέτρηση), μπορεί να γίνει με:
- χρονοδιακόπτης στο ηλεκτρικό θερμοσίφωνο (λ.χ. 15' και αν είναι κρύο πατάμε άλλη μία φορά)
- ρύθμιση της τηλεόρασης στο "εξοικονόμηση ενέργειας" (αν είναι LCD), αλλιώς αγοράζουμε μια με χαμηλή κατανάλωση
- LCD οθόνη στο PC
- 2-3 λίτρα λιγότερο νερό στο ενυδρείο, ίσως και 0.5°C χαμηλότερα (ρώτα ειδικό για τα ψάρια σου)
- τοποθέτηση μικρότερων λαμπτήρων στα πολύφωτα, dimmer, λάμπες οικονομίας εκεί που ανάβουν >5 ώρες την ημέρα
- ...

Λίγες μέρες πριν γίνει η καταμέτρηση κάνε έναν έλεγχο μόνος σου (στο λογ/σμό αναγράφεται η ημερομηνία).
Το γνωρίζω αλλα πραγματικά κάνω οικονομία στο ρεύμα γιατι τα θεωρώ πεταμένα λεφτα. Γνωρίζω την αλλαγη της κλίμακας πάνω απο τις 2000kw αλλα πραγματικά είμαι πεπισμένος πως κάτι περιεργο γίνετε. Αλλα και να δώσω 1000 ευρω δεν τα χω για ηλεκτρολόγο!
Για χρονοδιακόπτη στον θερμοσίφωνα δεν το έχω δει ποτε.. θα το κοιταξω!
Είναι στην εξοικονόμηση ενέργειας ακι η tv και τα pc μου. Το ενυδρείο δεν επιδέχεται αλλαγες στην θερμοκρασία για την σωστη του λειτουργία.
Το μόνο λάθος που εχω σπίτι που μπορω να αντιληφθώ είναι οι λάμπες που είναι παλαιού τύπου και όχι εξοικονόμησης. Αλλα πάλι μου φαίνονται πολλές 2000 kw / 4 μηνο απο λάμπες. Υπαρχει κάποιος άλλο τρόπος για έλεγχο εαν υπάρχει διαρροή απο κάποια συσκευή; Δηλαδή εάν πάρω ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και υπαρχει διαρροή απο την κουζίνα εστω και αν ειναι μικρή θα μου το δείξει;

kanivallos
07-03-13, 16:30
Μπορεί να είναι χαλασμένος ο μετρητής σου. Ειδοποιείς το τεχνικό τμήμα της ΔΕΗ να τσεκάρει το ρολόι σου, αλλά αν είναι κανονικό πληρώνεις νομίζω την επίσκεψη. Πάρε τηλέφωνο να δεις αν και πόσο τη χρεώνουν.

gkouk
07-03-13, 16:45
Ο ηλεκτρολόγος είναι φίλος ή συγγενής σου; Αν δεν είναι, πες του οτι αν βγάλεις μόνος άκρη με αυτά που σου προτείνουμε εδώ, το μηνιάτικο που θέλει να του δώσεις να το φάει ασπιρίνες... Έλεος... Όπου σε πιάσουν για να βγάλουν τα σπασμένα; Άκου 1000 ευρώ...

Γιατί καταδικάζεις καποιον, με τέτοια ευκολία, χωρις να ξέρεις ακριβός τι εχει πει και τι ακριβός χρεώνει???
Μπορεί ο άνθρωπος να υπολογίζει να αλλαξει πίνακα, μπορεί να αλλάξει καλωδιώσεις, μπορεί η δουλειά να διαρκέσει κάποιες μέρες, μπορεί... μπορεί...
μπορει... μπορεί να είναι απατεώνας αλλά μπορεί και να μην είναι!!!!
Μην κατακρίνουμε τοσο εύκολα την δουλειά κάποιου ή και τον ιδιο χωρίς να ξέρουμε ακριβός την όλη κατάσταση!!!
Το λεω γιατί μου έχει τύχει και ειναι πολύ άδικο!!!

manolena
07-03-13, 16:59
Κι εμένα μου έχει τύχει και είναι εντελώς άδικο. Αλλά στο άλλο 50% που αναφέρεσαι


... μπορεί να είναι απατεώνας ...

Άρα, με τον ίδιο τρόπο που εσύ εξανίστασαι για το άδικο, εξανίσταμαι κι εγώ. Είμαστε λοιπόν μοιρασμένοι, έχουμε το ίδιο δικαίωμα να φωνάζουμε.
Δεν έχω σκοπό να προσβάλω επ' ουδενί καθώς πρέπει ανθρώπους και επαγγελματίες. Αν χρειάζεται για τα αυτονόητα να δίνουμε επεξηγήσεις, τι να πώ...

Κυριακίδης
07-03-13, 19:55
Αν μπορείς βγάλε 2-3 φωτογραφίες την "χάλια" εγκατάσταση που σου ανέφερε ο ηλεκτρολόγος ή πες μας περιληπτικά τι σου είπε και τι βρήκε "χάλια" .

Επίσης θα ήθελα να μάθω το ενυδρείο πόσο μεγάλο είναι? και με τι αντίσταση (Watt) λειτουργεί ? Όχι ότι ρίχνω πολλές "ευθύνες" σε αυτό για την υπερβολική κατανάλωση αλλά στο 4 μηνο προβλέπω να είναι πολύ σημαντικός παράγοντας.


(μέσος όρος 2100Kwh ) και 500 ευρώ το 4 μηνο δεν βγαίνει ... τι εννοείς 500 ευρώ αξία ρεύματος? ή μικτά + πάγια. Με λίγα λόγια πες την Αξία ρεύματος στο 4 μηνο.

JOUN
07-03-13, 20:30
Συγγνωμη δηλαδη..απο ποτε μια "χαλια" εγκατασταση ανεβαζει την καταναλωση;;Δηλαδη επειδη ειναι χαλια και εχει ας πουμε πινακα "κουβαρι" διατομες καλωδιων μικροτερες του επιτρεπτου,χαλια γειωση,ελλειψη ρελε διαφυγης κλπ κλπ.. και τι εγινε;
Ολα αυτα ειναι πολυ επικινδυνα, ειναι σοβαρο θεμα ασφαλειας,αλλα την καταναλωση ΔΕΝ την αυξανουν σε καμμια περιπτωση..

Επειδη φανταζομαι οτι ο μετρητης σου γραφει τα δικα του, ο μονος τροπος να βγεις απο την απορια ειναι να παρεις ενα ηλεκτρολογο να σου βαλει μετρητη καταναλωσης (http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=387&products_id=3779) ΜΕΣΑ στον πινακα ο οποιος θα μετραει τις συνολικες καταναλωσεις σου.
Ετσι θα μπορεις αμεσα να κανεις συγκριση με τον μετρητη της ΔΕΗ και να πραξεις αναλογα.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
07-03-13, 22:45
Καλησπερα ειμαι σχεδων πεπισμενος οτι αν βαλεις τα βατ ολων τον συσκευων σου θα βρεις την καταναλοση.Τωρα οσο αφορα μετρητες δεη (εχω κανει 3 οκταμηνα) οταν ο μετρητησ εχει προπορεια γραφει παραπανο δεν λενε τιποτα ειναι οκ οταν ειναι εχει οπισθοπορεια (χανουν)τοτε σου βαζουν καινουριο βεβαια ας ερθει και καπιος με το προτυπο και βλεπουμε εχο δει ατομα σε εξοχικο να κλενε 4000 ε ηρθε ο λογαριασμος δεν εχει τι ποτα το ρολοισας κυρια μου απαντηση τεχνικου μονιμου στο τελος παραδεχτηκαν το λαθος μετα απο μετρηση με το προτυπο παρουσια δηκηγορου οπου δεν μπορουσαν να κουνιθουν και πολυ αυτα.

PCMan
09-03-13, 00:31
Καλησπερα ειμαι σχεδων πεπισμενος οτι αν βαλεις τα βατ ολων τον συσκευων σου θα βρεις την καταναλοση.Τωρα οσο αφορα μετρητες δεη (εχω κανει 3 οκταμηνα) οταν ο μετρητησ εχει προπορεια γραφει παραπανο δεν λενε τιποτα ειναι οκ οταν ειναι εχει οπισθοπορεια (χανουν)τοτε σου βαζουν καινουριο βεβαια ας ερθει και καπιος με το προτυπο και βλεπουμε εχο δει ατομα σε εξοχικο να κλενε 4000 ε ηρθε ο λογαριασμος δεν εχει τι ποτα το ρολοισας κυρια μου απαντηση τεχνικου μονιμου στο τελος παραδεχτηκαν το λαθος μετα απο μετρηση με το προτυπο παρουσια δηκηγορου οπου δεν μπορουσαν να κουνιθουν και πολυ αυτα.


http://www.gnomikologikon.gr/greek-language-tips.html#axzz2MzPZbItJ

Pxelectric
09-03-13, 09:02
Εγώ λόγο εμπειρίας θα σε συμβούλευα με ανοικτό τον γενικό διακόπτη της οικίας σου να βγάλεις απο τις πρίζες όλες τις καταναλώσεις, να κλείσεις τον διακόπτη της κουζίνας γιατί έχει ενδεικτικό, όπως και του θερμοσίφωνα και να ελέγξεις αν περιστρέφεται ο δίσκος του μετρητή σου. Τώρα για να ελεγχθεί η εγκατάσταση θα πρέπει με ειδικό όργανο να μετρηθούν οι μονώσεις των καλωδίων από όλες τις απολήξεις να διαπιστωθεί αν όντος υπάρχει κάποια διαρροή καλωδίων. Το ποσό των 1000€ είναι υπερβολικό για τους παραπάνω ελέγχους ακόμη και για το πιστοποιητικό για το νυκτερινό μιας και το κόστος του κυμαίνεται από 80€ ως 150€ αν κάνει πραγματικά έλεγχο στην εγκατάσταση.

xifias
09-03-13, 12:29
ακουω να λετε για διαρροη καλωδιων..πως γινεται να υπαρχει διαρροη κ να τη μετραει το ρολοι ως καταναλωση?καταρχην το σπιτι δεν εχει ρελε διαφυγης?προς τα που διαρρεει αυτο το ρευμα λοιπον κ απο που?

κ δευτερον αυτο με το "ο πινακας σου θελει μαζεμα ειναι οτι ναναι" μου θυμιζει το "βρηκαμε παπα θα θαψουμε 5-6"