PDA

Επιστροφή στο Forum : Και όμως σήμερα έκανα την πρώτη εκπομπή ως ράδιο φάρος… με το hi hi…



SV1HAG
08-03-13, 22:03
Σήμερα το απόγευμα στην συχνότητα των 20 Μ, έκανα την πρώτη μου πετυχημένη εκπομπή ως ράδιο φάρος σε mode PSK31 με το callsing μου. Το πρόγραμμα που κατασκεύασα αντεπεξήλθε στις προσδοκίες μου.Δεν είναι απλό project αλλά σύνθετο οι δυσκολίες είναι περισσότερες στο software και λιγότερο στο hardware . Το hardware αποτελείτε από ένα πομποδέκτη , έναν υπολογιστή , ένα interface σύνδεσης πομποδέκτη υπολογιστή και μια μονάδα αισθητήρων οι οποίοι αναγιγνώσκονται από ένα pic το οποίο με την σειρά του θα μεταδίδει τα δεδομένα τους στον υπολογιστή και ο υπολογιστής στον πομποδέκτη όπου με την σειρά του ο πομποδέκτης θα εκπέμπει τα δεδομένα σε διαμόρφωση PSK31 . Το πρόγραμμα το έχω γράψει έτσι που να λειτουργεί ο φάρος χωρίς την παρουσία ανθρώπου , έχω μεριμνήσει να επαναλειτουργεί μετά από διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος καθώς και την διακοπή εκπομπής και κλείσιμο του πομποδέκτη εάν τα swr είναι περισσότερα από 1,3:1 π.χ. όταν για κάποιον λόγο κοπεί η κεραία , καθώς και ό έλεγχος του φάρου από απομακρυσμένο υπολογιστή με όλες τις δυνατότητες εκπομπής δηλαδή αλλαγή συχνότητας , ισχύος ,συντονισμός κεραίας . Στην σημερινή δοκιμή η μονάδα των αισθητήρων ήταν από προσομοιωτή όταν θα τελειώσω την κατασκευή της μονάδας θα κάνω παρουσίαση.
41990


http://www.youtube.com/watch?v=7SEJVzPKmhs

SV1HAG
09-03-13, 12:23
To Radio Beacon εκπέμπει δοκιμαστικά από χθες και ώρα 23:00 στην συχνότητα 14100 , έχει κλείσει 12 ώρες λειτουργίας χωρίς κανένα πρόβλημα. Και ο SV1ELI μου έστειλε και ένα ραπόρτο αποκωδικοποίησης του spot του ραδιοφάρου.
41998