PDA

Επιστροφή στο Forum : αποροφητηρας otto



fm344
09-03-13, 00:29
καλησπερα.
αγορασα εναν αποροφητηρα otto.
ηρθε ο μαστορας να τον ενωση και αναβε μονο το φως.ακουγονταν ενας φορυβος στο μοτερ,αλλα το fan δεν δουλευε.
ηρθε την αλλη μερα ,και μου ειπε,πως αλλαξε πυκνοτη.
ξεκινηση τον αποροφητηρα και οντος δουλευει,αλλα κανει πολυ φορυβο.με κλειστα παραθυρα και πορτες,ακουγετε και εξω απο το σπιτι,με την 1 ταχυτητα να δουλευει(μεσα στο σπιτι δεν ακους ουτε το κινητο να χτυπα που ειναι διπλα σου,αμα βαλω την 3 ταχυτηα,ακουγεται,σαν να δουλευει κινητητας αεροπλανου)
τι μπορει να φταιει?
επισης,αυτο που παρατητησα,ειναι πως οταν τον σβυνω,κανει 30 δευτερολεπτα να σταματηση το μοτερ(δηλ.κλεινονταν το ρευμα,το μοτερ,για να σταματηση θελει 30 δευτερα,ενω σε αλλους απορροφητηρες,λιγοτερο χρονο)
εχει σχεση ο πυκνοτης?
θα ερθουν απο την εταιρεια να το κοιταξουν(αγνωστο το ποτε)επιδη ειναι στην εγκυηση,αλλα αν γνωριζη καπιος τι φταει,ας μου πει.

primeras
09-03-13, 00:48
Έχω έναν απορροφητήρα που όταν δούλευε σηκωνόταν το σπίτι στον αέρα.
Έψαχνα για κενά στα ρουλεμάν των πτερυγίων ή στους άξονες των μοτέρ, αλλά τίποτα, όλα ήταν καλά.
Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάλαβα ότι όπου είχε εσωτερικές επαφές επιφανειών η συσκευή -προφανώς λόγω φτηνής κατασκευής- έκανε συντονισμό. Έβαλα παντού για μόνωση κομμάτια από το φίλτρο του απορροφητήρα και ησύχασα.

Ένας λοιπόν πιστοποιημένος λόγος θορύβου μπορεί να είναι αυτός.

Για το ότι αργεί να σταματήσει δεν νομίζω να είναι πρόβλημα, αλλά περίμενε λίγο να σου απαντήσουν οι ειδικοί.

primeras
09-03-13, 01:37
Ρε φίλε Ντένη κι εδώ και στο How to fix it θέμα;
Δεν μου πέφτει λόγος αλλά νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό αυτό που κάνεις, αφού τα ίδια άτομα θα σου απαντήσουν.
Τραβάς "πόρους" χωρίς λόγο... δεν νομίζεις;

Φιλικά ε;

Κυριακίδης
09-03-13, 01:56
Ρε φίλε Ντένη κι εδώ και στο How to fix it θέμα;

Δεν βαριέσαι .... μπορεί ο Ντένης να νομίζει ότι από το How to fix it ... θα πάρει καλύτερη "προσφορά" σχέσης τιμής από εμάς.

Ή μπορεί να διάβασε πολλές φορές το βιβλίο με τίτλο ... "" Όλοι για έναν ... ή ένας για όλους "" ..