PDA

Επιστροφή στο Forum : απορια



haris tart
09-03-13, 12:20
πως μπορω να μετρησω ταση απο ηλεκτρονικο μ/τ 230-12V;

makatas
09-03-13, 12:36
Με πολύμετρο στο AC στο δευτερεύον.
Αν έχει μεσαία λήψη μετράς τη μεσαία με τις 2 ακραίες. Αν δεν έχει μετράς μεταξύ των 2 που έχει.

haris tart
09-03-13, 12:51
ρωταω για ηλεκτρονικο μ/τ 230V ac-12V ac. εχω λοιπον δοκιμασει 10 διαφορετικα οργανα και κανενα δεν μου μετραει απο METREL MD 9225 μεχρι φθινο-απλο TELE..

makatas
09-03-13, 12:56
Ωπς συγνώμη μου διέφυγε το "ηλεκτρονικός"
Για περίμενε να απαντήσεις κάποιος γνώστης.

bababoulas
09-03-13, 13:42
Φίλε μου καλησπέρα, χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά, έχω την εντύπωση πως η έξοδος τέτοιου τύπου μετασχηματιστών είναι υψηλής συχνότητας, της τάξεως των 20 με 50 KHz.
Έτσι χρειάζεσαι ένα TRMS βολτόμετρο το οποίο να "μπορεί" να μετρήσει σε αυτές τις συχνότητες. Το METREL MD 9225 αν δεις το datasheet του θα δεις πως μπορεί να μετρήσει σε AC τάσεις από 50Hz ~ 400Hz.
Με κάθε επιφύλαξη..

FILMAN
11-03-13, 14:39
Ούτε με τα πολύμετρα του Κυριάκου δεν μπορείς... Θέλεις παλμογράφο, όπου θα δεις μια πολύ διεστραμμένη κυματομορφή εξόδου.

herctrap
11-03-13, 14:56
ίσως να θες και φορτίο

JOUN
11-03-13, 22:29
Παλιοτερα το γραφαν επανω τωρα οχι..Θελεις ενα φορτιο τουλαχιστον 20W ωστε να γινει η κυματομορφη κατι σαν ημιτονο το οποιο μπορεις να μετρησεις..
Επισης να ξερεις οτι αν βαλεις φορτιο μικροτερο δεν θα δουλευει σωστα,θα αναβοσβυνει.

Bρηκα ενα και το τραβηξα φωτο..Το γραφει και επανω W 20-100.Παντως τα αποφευγω παση θυσια γιατι ειναι θεμα χρονου να χαλασουν..

Επειδη ειχα ευκαιρια δες τι δειχνει το πολυμετρο και τι δειχνει ο παλμογραφος,καμμια σχεση..

giwrgosss
11-03-13, 23:36
νομίζω οτι και τώρα το γράφει επάνω το φορτίο σωστής λειτουργιας του ... σου λέει απο 20 μέχρι 60w η 100 έως 200w ανάλογα τ μάρκες ... πιστεύω οτι αυτό που εχει ο φίλος το γραφει κιολας επάνω ... σίγουρο είναι οτι θα το μετρήσεις υπο φορτίο γιατί και άλλα 10 πολυμετρα να βάλεις δεν νομίζω να σου βγάλουν τίποτα ...


υσ
Το METREL MD 9225 αν δεις το datasheet του θα δεις πως μπορεί να μετρήσει σε AC τάσεις από 50Hz ~ 400Hz. μα καλά βρε σαχλαμάρες :lool: τώρα που θέλουμε να μας απαντήσει ο πολυμετρολογος κυριακος σε κάτι τον πετάξατε όξω , τσ τσ τσ άτιμη κοινωνία που μας έφερες :001_tt2: οχι τίποτα αλλά μετά από ενα χρόνο ... μπορεί να ασχολείται με τσιμέντα ...

lepouras
12-03-13, 04:28
αλλά μετά από ενα χρόνο ... μπορεί να ασχολείται με τσιμέντα ...

λυπάμαι τα φορουμ τον οικοδόμων τότε:lool:

FILMAN
12-03-13, 12:27
Παλιοτερα το γραφαν επανω τωρα οχι..Θελεις ενα φορτιο τουλαχιστον 20W ωστε να γινει η κυματομορφη κατι σαν ημιτονο το οποιο μπορεις να μετρησεις..
Επισης να ξερεις οτι αν βαλεις φορτιο μικροτερο δεν θα δουλευει σωστα,θα αναβοσβυνει.

Bρηκα ενα και το τραβηξα φωτο..Το γραφει και επανω W 20-100.Παντως τα αποφευγω παση θυσια γιατι ειναι θεμα χρονου να χαλασουν..

Επειδη ειχα ευκαιρια δες τι δειχνει το πολυμετρο και τι δειχνει ο παλμογραφος,καμμια σχεση..
Είσαι τυχερός Ιούνιε που σου βγάζει τετράγωνο. Εγώ που είχα δοκιμάσει έναν, όχι τετράγωνο, ούτε καν περιοδική κυματομορφή δεν έβγαζε. Και πώς να βγάζει άλλωστε αφού μέσα δεν είχε πυκνωτή εξομάλυνσης, οπότε γύρω από το 0 του ημιτόνου των 220 σταματούσε να δουλεύει...

JOUN
12-03-13, 14:03
Ειπαμε παιρνουν ενα καλης ποιοτητας και βγαζουν-βγαζουν εξαρτηματα μεχρι να σταματησει να δουλευει.Μολις γινει αυτο ξαναβαζουν το τελευταιο που εβγαλαν και ... ετοιμος με το ελαχιστο δυνατο κοστος..
Σε καμμια περιπτωση δεν τα βαζω, αυτο ηταν ενος πελατη που ξεμεινε..Εχω αλλαξει δεκαδες ηλεκτρονικους(με ηλεκτρομηχανικους φυσικα)..

FILMAN
12-03-13, 14:06
Δε βαριέσαι, όλοι έχουν υπέρ και κατά... Και οι συμβατικοί ζεσταίνονται και τρίζουν... Μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα θορύβου σε ψευδοροφές...

vasilllis
13-03-13, 10:10
:confused1: :confused1: :confused1:

Για αυτο οταν πηγα να του βαλω μια γεφυρουλα να το ανορθοσω για κατι ledοταινειες εκανα το σπιτι τσικνοπεμπτη???