PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με γραμμη τηλεφωνου...



psixakias
10-03-13, 01:14
Χαιρεται παιδες νεος στο forum και νεος γενικα.

Λοιπον να η ιστορια μου.

Καιρο τωρα ειχα θεμα με την γραμμη μου. Ειχα θορυβο και παράσιτα στο τηλεφωνο. Πηρα και μου ειπαν να ρθει τεχνικος αλλα επειδη την βρισκω να ψαχνω διαφορα, το αφησα για να το κοιταξω, και βολευομουν με το ιντερνετ που ειχα μιας και αυτο με ενοιαζε.
Ψαχνωντας λοιπον τελευταια αποφασισα να παρω απο την κεντρικη πριζα τηλεφωνου το ζευγος καλωδιων που ερχεται απο εξω και να απομονωσω/ακυρωσω την καλωδιωση του σπιτιου ωστε να δω αν εχω θεμα μεσα στο σπιτι. Συνδεσα λοιπον την πριζα κατευθειαν με το ζευγος που ερχεται απο έξω και βουαλα τα παρασιτα εξαφανιστηκαν. Μη θελοντας να εχω τηλ γτ δν το χρειαζομαι, συνεδεσα κατευθεινα το ρουτερ και ειχα το ιντερνετ μου κανονικα και 1000 φορες καλυτερα απο πριν.
Μια μερα των ημερων ομως ειχα διακοπες και ταχυτητες οτι να ναι και αποφασιζω να ξαναπαρω στην εταιρεια. Βγαζω ρουτερ βαζω τηλεφωνο και παιρνω αλλα παρατηρησα οτι εχει μεινει καποιος θορυβος ενα βουητο. Το ιδιο μου λεει και ο τυπας απο την εξυπηρετηση. Κανει μετρησεις και μου λεει οτι ολα ειναι νορμαλ απο τασεις και ιστοριες και δεν εχεις θεμα στη γραμμη οσο μπορω να δω απο δω. ΜΟΝΟ καποια τιμη ειναι λιγο ανεβασμενη αλλα σε νορμαλ πλαισια. Τι και πως δν μου ειπε παραπανω. Και μου λεει παλι οτι πρεπει να ρθει τεχνικος. Του λεω οτι θα το σκεφτω και το κλεινωωωω.

Παιζω παλι με την πριζα. Εχω κοψει ενα καλωδιο τηλεφωνου και συνδεσα το ζευγος κατευθειαν μπας και φταει η πριζα αλλα τπτ.

Και εκει συνειδητοποιω οτι ενω ειναι τα καλωδια συνδεδεμενα αν πιασω ενα απο τα δυο ,ανεξαρτητα ποιο, και το πιεσω με τα δαχτυλα το βουητο χανεται και η γραμμη ειναι πεντακαθαρη. Επιπροσθετα ενω καμια ωρα το ρουτερ παλευε να μπει στο ιντερνετ οταν το συνδεσα και κρατουσα το καλωδιο μπηκε στα μπαμ ! ( Να διευκρινίσω οτι ή το τηλεφωνο ειχα ή το ρουτερ ποτε και τα δυο )

Ε το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι οτι το γειωνω με καποιον τροπο. Οποτε ακριβως διπλα εχοντας μια πριζα ρευματος λεω θα το γειωσω πανω τις ετσι για λιγο να δω αμα θα δουλεψει.

Περνω ενα καλωδιο το ενωνω με μια απο τις 2 ενωσεις του τηλεφωνου εκει που τα χα γυμνα και το αλλο το παιρνω ξεβιδωνω την βιδα απο την πριζα το τυλιγω γυρο τις και ξαναβιδωνω... ΤΠΤ! το ιδιο βουητο και η γραμμη δουλευε βεβαια αλλα με το βουητο.

Πηρα ενα κατσαβιδι λοιπον και το κρατησα απο το πλαστικο πανω μερος και το ακουμπησα στην βιδα της πριζας. Καμια αλλαγη. Το βουητο βουητο.

Το παιρνω και το κραταω αυτη τη φορα απο το μεταλικο μερος και το ακουμπαω. Η γραμμη πιο καθαρη απο ποτε!!!

Οποτε εβαλα στο μυαλο μου οτι παιζει παιχνιδι ΚΑΙ η αντισταση του σωματος μου περα απο την γηωση.

Μεχρι εκει απο κει και περα δν εχω σκεφτει κατι για αυτο με εφερε ο δρομος απο δω :001_tt2: .

Τα φωτα σας λοιπον. (Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου αλλα ντο να φταω ...)

giannis - IKARIA
10-03-13, 01:26
Φίλε Γρηγόρη καλός όρισες στο φόρουμ μας

sakhs75
10-03-13, 01:31
[QUOTE=psixakias;587930]Χαιρεται παιδες νεος στο forum και νεος γενικα.

Λοιπον να η ιστορια μου.

Καιρο τωρα ειχα θεμα με την γραμμη μου. Ειχα θορυβο και παράσιτα στο τηλεφωνο. Πηρα και μου ειπαν να ρθει τεχνικος αλλα επειδη την βρισκω να ψαχνω διαφορα, το αφησα για να το κοιταξω, και βολευομουν με το ιντερνετ που ειχα μιας και αυτο με ενοιαζε.
Ψαχνωντας λοιπον τελευταια αποφασισα να παρω απο την κεντρικη πριζα τηλεφωνου το ζευγος καλωδιων που ερχεται απο εξω και να απομονωσω/ακυρωσω την καλωδιωση του σπιτιου ωστε να δω αν εχω θεμα μεσα στο σπιτι. Συνδεσα λοιπον την πριζα κατευθειαν με το ζευγος που ερχεται απο έξω και βουαλα τα παρασιτα εξαφανιστηκαν. Μη θελοντας να εχω τηλ γτ δν το χρειαζομαι, συνεδεσα κατευθεινα το ρουτερ και ειχα το ιντερνετ μου κανονικα και 1000 φορες καλυτερα απο πριν.
Μια μερα των ημερων ομως ειχα διακοπες και ταχυτητες οτι να ναι και αποφασιζω να ξαναπαρω στην εταιρεια. Βγαζω ρουτερ βαζω τηλεφωνο και παιρνω αλλα παρατηρησα οτι εχει μεινει καποιος θορυβος ενα βουητο. Το ιδιο μου λεει και ο τυπας απο την εξυπηρετηση. Κανει μετρησεις και μου λεει οτι ολα ειναι νορμαλ απο τασεις και ιστοριες και δεν εχεις θεμα στη γραμμη οσο μπορω να δω απο δω. ΜΟΝΟ καποια τιμη ειναι λιγο ανεβασμενη αλλα σε νορμαλ πλαισια. Τι και πως δν μου ειπε παραπανω. Και μου λεει παλι οτι πρεπει να ρθει τεχνικος. Του λεω οτι θα το σκεφτω και το κλεινωωωω.

Παιζω παλι με την πριζα. Εχω κοψει ενα καλωδιο τηλεφωνου και συνδεσα το ζευγος κατευθειαν μπας και φταει η πριζα αλλα τπτ.

Και εκει συνειδητοποιω οτι ενω ειναι τα καλωδια συνδεδεμενα αν πιασω ενα απο τα δυο ,ανεξαρτητα ποιο, και το πιεσω με τα δαχτυλα το βουητο χανεται και η γραμμη ειναι πεντακαθαρη. Επιπροσθετα ενω καμια ωρα το ρουτερ παλευε να μπει στο ιντερνετ οταν το συνδεσα και κρατουσα το καλωδιο μπηκε στα μπαμ ! ( Να διευκρινίσω οτι ή το τηλεφωνο ειχα ή το ρουτερ ποτε και τα δυο )

Ε το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι οτι το γειωνω με καποιον τροπο. Οποτε ακριβως διπλα εχοντας μια πριζα ρευματος λεω θα το γειωσω πανω τις ετσι για λιγο να δω αμα θα δουλεψει.

Περνω ενα καλωδιο το ενωνω με μια απο τις 2 ενωσεις του τηλεφωνου εκει που τα χα γυμνα και το αλλο το παιρνω ξεβιδωνω την βιδα απο την πριζα το τυλιγω γυρο τις και ξαναβιδωνω... ΤΠΤ! το ιδιο βουητο και η γραμμη δουλευε βεβαια αλλα με το βουητο.

Πηρα ενα κατσαβιδι λοιπον και το κρατησα απο το πλαστικο πανω μερος και το ακουμπησα στην βιδα της πριζας. Καμια αλλαγη. Το βουητο βουητο.

Το παιρνω και το κραταω αυτη τη φορα απο το μεταλικο μερος και το ακουμπαω. Η γραμμη πιο καθαρη απο ποτε!!!

Οποτε εβαλα στο μυαλο μου οτι παιζει παιχνιδι ΚΑΙ η αντισταση του σωματος μου περα απο την γηωση.

Μεχρι εκει απο κει και περα δν εχω σκεφτει κατι για αυτο με εφερε ο δρομος απο δω :001_tt2: .

Τα φωτα σας λοιπον. (Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου αλλα ντο να φταω ...)[/Q

Αυτο που που θα λυσει το προβλημα σου ειναι ενα φιλτρο σαν αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.532073 θα το συνδεσεις στην πριζα του τηλεφωνου και επειτα το σπλιτερ που χωριζει το ρουτερ και το τηλεφωνο

BooM
10-03-13, 01:33
καλησπερα,
το καλωδιο που ερχεται απο έξω μέχρι και τη πρίζα του τηλεφώνου σου εχει γύρω γύρω , κάτω απο την μόνωση, κάποια θωράκιση(μπλενταζ)?

psixakias
10-03-13, 16:39
δεν ξερω ακριβως αν καταλαβα την ερωτηση ΒοοΜ. Παντως μεσα στην πριζα το καλωδιο που ερχεται μεσα απο τον τοιχο ειναι ενα πιο χοντρο καλωδιο που μεσα εχει τα 4 μικροτερα και ενα τελειως γυμνο. Συνολο 5. Και μεσα δεν φαινεται να εχει κτ τετοιο που αναφερεις. Μονο το νορμαλ πλαστικο γυρω γυρω.

psixakias
10-03-13, 23:22
sakhs75 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=51029) δοκιμασα το φιλτρο που ειπες αλλα δεν εγινε κατι ... Επισης δοκιμασα να φορεσω παντοφλες και να το πιασω το κυκλωμα με το χερι και παρατηρησα οτι βελτιωνεται η γραμμη κι αλλο.

Κατεληξα με το φτωχο μου το μυαλο οτι πρεπει ναι μεν να γειωθει αλλα απο την αλλη θελει και μια αντισταση ...

Το τι το πως και το γιατι δεν εχω καταλαβει ακομη...

Περιμενω τις γνωμες σας με ανυπομονησια ...

mtzag
11-03-13, 15:05
μπορει να θελει επαγωγικη ή χωριτικη και οχι γραμικη αντισταση δηλαδη πηνειο ή πυκνωτη.
Ξυλωσε το cat3 καλωδιο και βαλε cat6

psixakias
11-03-13, 22:09
mtzag θα θελα να μου πεις λεπτομερειες για το τι και πως. Ποιο ειναι το cat3 ποιο το cat6. Τι να συνδεσω που ?

Το μονο που βρηκα αν ειναι αυτο ειναι οτι το cat6 ειναι το ethernet που λεμε ???

mtzag
12-03-13, 00:48
Το cat3 ειναι αυτο με τα 4 καλωδια + 1 γυμνο και το cat6 ειναι αυτο για το ethernet

vasilllis
12-03-13, 08:35
sakhs75 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=51029) δοκιμασα το φιλτρο που ειπες αλλα δεν εγινε κατι ... Επισης δοκιμασα να φορεσω παντοφλες και να το πιασω το κυκλωμα με το χερι και παρατηρησα οτι βελτιωνεται η γραμμη κι αλλο.

Κατεληξα με το φτωχο μου το μυαλο οτι πρεπει ναι μεν να γειωθει αλλα απο την αλλη θελει και μια αντισταση ...

Το τι το πως και το γιατι δεν εχω καταλαβει ακομη...

Περιμενω τις γνωμες σας με ανυπομονησια ...
συτο που μου ερχεται στο μυαλο εινια θορυβος.Μπορεις να συνδεσεις το ροθτερ στο κουτι του οτε κατω στην εισοδο?η να τραβηξεις ενα προχειρο καλωδιο?μηπως το τηλφωνικο τρεχει με ρευματων καλωδια και δημιουργει αυτα τα προβληματα.

psixakias
12-03-13, 19:11
Στο κουτι εχω ευκολη προσβαση. Αμα ψαξω και βρω τη γραμμη και δεν εχει θορυβο σημαίνει οτι εχω προβλημα στην γραμμη απο κει και μετα. Η ευκολη λυση ειναι να καταργησω την ειδη υπαρχουσα γραμμη και να τραβηξω εξωτερικη. Η οχι ?

Αν ναι να χρησημοποιησω cat6 οπως ειπε παραπανω o mtzag ? Ποσα μετρα μου επιτρεπονται χωρις απωλειες? Θα ζητησω cat6 για εξωτερικο χωρο ?

Και τελος το cat6 εχει μεσα 4 χρωματα και το καθενα εχει ακομα ενα σαν ζευγος του. Ποια συνδεσμολογια θα ακολουθησω?

vasilllis
13-03-13, 09:04
Στο κουτι εχω ευκολη προσβαση. Αμα ψαξω και βρω τη γραμμη και δεν εχει θορυβο σημαίνει οτι εχω προβλημα στην γραμμη απο κει και μετα. Η ευκολη λυση ειναι να καταργησω την ειδη υπαρχουσα γραμμη και να τραβηξω εξωτερικη. Η οχι ?

Αν ναι να χρησημοποιησω cat6 οπως ειπε παραπανω o mtzag ? Ποσα μετρα μου επιτρεπονται χωρις απωλειες? Θα ζητησω cat6 για εξωτερικο χωρο ?

Και τελος το cat6 εχει μεσα 4 χρωματα και το καθενα εχει ακομα ενα σαν ζευγος του. Ποια συνδεσμολογια θα ακολουθησω?

κανε την εξωτερικη να δοκιμασεις και αν βρεθει λυση προχωρας οπως σ αρεσει(εσωτερικη-εξωτερικη) cat5 η 6 ειναι αδιαφορο για τηλεφωνια.Σιγουρα καλυτερο το 6.Απωλειες θα εχεις και για την ενωση,και για καθε ενωση και για καθε μετρο(για αυτο αλλωστε αν εχεις ακουσει οσο πιο κοντα στο κεντρο του οτε τοσο πιο γρηγορη συνδεση)
Απο χρωματα χρησιμοποιεις οποιο σου αρεσει.Παρε ενα οποιοδηποτε ζευγαρι.
Εγω παλι αν και τραβηγμενο,ας μας πει και ενας αλλος φιλος την γνωμη του,θα εβαζα με θωρακιση καλωδιο.Σιγουρα δεν ειναι βιομηχανια σιγουρα τα 10μ δεν θα κανουν την διαφορα,αλλα τουλαχιστον αν ο θορυβος προερχεται απο το σπιτι σου θα εξαληφθει.

info@kalarakis.com
13-03-13, 13:08
To θόρυβο μέσα στο καλώδιο το προκαλεί συνήθως ένας μ/τ που περνά το καλώδιο δίπλα του Δες για φωτιστικά δίπλα στο καλώδιο σου, ή το μ/τ του θυροτηλέφωνου
Συνήθως στο cat 5 ή 6 χρησιμοποιούμε το μπλε ζευγάρι για την τηλεφωνία Πορτοκαλί και πράσινο για τα δεδομένα και το καφέ για τροφοδοσία (poe)
Θωρακισμένο δεν θα συνιστούσα γιατί η απόσταση είναι μικρή Αν όμως το πάρει Fcat5 τότε να το γειώσεις μόνο από το ένα άκρο

psixakias
22-03-13, 16:14
Ευχαριστω κατ αρχην για τις απαντησεις...

Θελω διευκρινίσεις ομως :P

Πρωτον θα το κανω εξωτερικα. Και ειναι καποια μετρα ωστε να γινει σωστα. Αφου θα ειναι σε εξωτερικο χωρο θα ζητησω καλωδιο για εξωτερικο χωρο? Κι αν αποφασισω με θωρακιση θα ζητησω καλωδιο για εξωτερικο χωρο συν θωρακιση ?

Δευτερον μεσα τα καλωδια αυτα εχουν 4 χρωματα και το καθενα απο ενα ζευγαρι. Αν διαλεξω εγω το πορτοκαλι ας πουμε. Θα χρησημοποιησω το ενα πορτοκαλι και το ζευγος του και τελος ?

Και τελος ο info@kalarakis.com ειπε να το γειωσω μονο απο την μια πλευρα.

Πρωτη ερωτηση αν παρω δλδ καποια αλλο θωρακισμενο θελει γειωμα και απο της δυο πλευρες ? Αυτο εννοεις ?
Και γενικα πειτε μου τι παιζει με τις γειωσεις αν γινεται... Τι θελει γειωμα που να το γειωσω και τα λοιπα....

ΕΕΕΕυχαριστω...

psixakias
24-03-13, 03:05
42418

Παρτε και μια μετρηση με 2-3 erros παραπανω...

gkouk
24-03-13, 10:21
Tα προβλήματα που επηρεάζουν το καλώδιο του τηλ. συνήθως είναι, τα επαγωγικά ρεύματα, οταν τρέχει κοντά σε ισχυρά ρευματα (γεν. παροχη, ηλεκ. κουζινα κτλ) και οι υγρασίες και όλα οσα συνεπάγονται από αυτές (οξυδομενες ενώσεις κτλ). Το UTP το θεωρω ακαταληλο για εξωτερικο χωρο, γιατι καποια στιγμή περνει υγρασία και δημιουργεί προβλήματα ...
Για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο (..και μεχρι στιγμης το εχω.. σε αυτό το θέμα )για παροχη ΟΤΕ αυστηρα καλωδιο για εξωτ. χωρο "PET" που δεν παθαινει τιποτα ποτε!! Εχει πολυ καλη μονωση για υγρασιες και αρκετα καλη θωρακιση για επαγωγικα! και το κοστος ειναι γελοίο..
Μια αλλη λυση ειναι UTP αμφιγρου (μαύρο) αλλα εχει μονο 4 ζευγαρια.. (δεν ξερω αν βγαινει με περισοτερα)
Το ολο θεμα ειναι να εντοπισεις σε πιο σημειο ειναι το πρόβλημα. είναι στην παροχή του οτε απο το μποξακι ως το πρώτη τηλ. πριζα? ή υπαρχει μεσα στο σπιτι, στις επικοινωνιες απο πριζα σε πριζα? και βασικα πως ειναι περασμενη η καλωδιοση? ειναι απο πριζα σε πριζα(λουπ)? η ακτινωτα (ολες οι πριζες τερματιζουν σε ενα σημειο)?

psixakias
24-03-13, 17:16
gkouk κοιτα τι παιζει... κατ αρχην αρχισα κι εγω να υποπτευομαι το επαγωγικο φαινομενο. Γτ χθες. απο τις 6 το απογευμα μεχτι τις 3 το πρωι . εγραψε κοντα στις 100 αποσυνδεσεις. Απο κει και περα μεχρι τωρα που ειναι 5 το απογευμα δεν εχει αποσυνδεθει. Αν το βραδακι αρχισει παλι καταληγουμε στα ρευματα.

Υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ειναι περασμαενα ολα μαζι οτε και ρευματα γτ οι χελωνες και ο κατανεμητης ειναι ακριβως διπλα διπλα.

Τωρα αυτο που λες για τις πριζες δεν ξερω να σου απαντησω. Εχω μια κεντρικη πριζα που εχει μεσα 2 τετραδες καλωδια. Η μια ειναι η γραμμη που ερχεται απο έξω και συνδεοντας τα 2 απο την μια τετραδα με τα αλλα δυο απο την αλλη περνουν γραμμη και ολες οι αλλες πριζες οι οποιες εχουν μονο μια τετραδα απο πισω τους.

Το θεμα ειναι οτι κατηργησα την γραμμη μεσα στο σπιτι και κανω δοκιμες απο την γραμμη που ερχεται απο εξω.

Για την ακριβεια ειχα οπως θα διαβασες ενα θορυβο στο τηλ. Και ειπα να κανω ελεγχο συνδεοντας ρουτερ κατεθειαν στον κατανεμητη.
Το εβαλα ολα καλα σταθερη ταχυτητα καλες μετρησεις καμια αποσυνδεση.

Ξανασυνδεοντας παλι την γραμμη οπως ηταν προσωρινα, μεχρι να κανω εξωτερικη, ο θορυβος εξαλείφθηκε Και οι ταχυτητες και πανω στο σπιτι πολυ καλες και οι μετρησεις.

Ε και νομιζα οτι απλα δεν καθοτανε καλα πανω στην ρεγκλετα ολο αυτον τον καιρο ενα απο τα καλωδια.

Αλλα χθες το βραδυ παλι αποσυνδεσεις οπως εγραψα. Απο θορυβο καθαρισα τελειως αλλα η γραμμη εχει ακομα προβλημα. Περιμενω το βραδυ να δω τι θα γινει και μετα θα αφησω ρουτερ στον κατανεμητη βραδυ να δω αν θα στρωσει.


Αν καταληξω σε εξωτερικη γραμμη ειπα να βαλω αυτο του τυπου καλωδιο (http://www.nsys.gr/el/cat5e-direct-burial-outdoor-ftp-cable.html) . Δεν συμφωνεις? Θεωρεις το κοστος ασκοπο. Γτ ειπα αν κανω κτ να το κανω οσο πιο καλα μπορω...