PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργό Προβλημα με τις μπαταριες μολίβδου (Express)



andreas122
14-03-13, 12:46
Λοιπων έχω κάτι 3ς μπαταρίες μολίβδου 12v 12ah .(η γνωστές).

Αυτές η μπαταρίες ενω φορτίζονται σωστά 13.3v δεν φαίνετε να δίνουν αρκετό ρευμα για να δουλέψει η συσκευή, (ηλεκτρικό κιτ ποδηλάτου).
τα βολτ δεν ειναι πεσμένα πανε μέχρι στα 12.6 δεν ξερω γιατι συμβένει αυτό.
το χειρότερο ειναι οτι δεν μπορώ να αποδείξω οτι η μπαταρίες ειναι πεσμενες γιατι θα μου πουν οτι αφου τα βολτ ειναι εντάξει τοτε οι μπαταρίες ειναι μια χαρά.
ναι αλλα δεν ειναι μια χαρά, μετα απο λίγο δεν δίνουν επαρκές ρευμα, η τουλάχιστον έτσι νομίζω.
(ενοείτε οτι δεν ταλεπορισα τις μπαταριες, κα ενοείτε οτι θα επρεπε να δουλέυανε).

επίσεις εχω και μία αλλη τεράστια απορεία!!!
αυτα τα ηλεκτρικά κιτ ποδηλατων λενε οτι ειναι 250W, ομος το controler απάνω γράφει 15Α!
12v * 3 = 36v (αν και στην πραγματικοτιτα ειναι 13.3 * 3 = 39.9) ... (αλλα έστω οτι ειναι 12)
που συμένει 36v * 16Α = 576W, τι παίζει εδώ; τελικά ποσα watt ειναι;
παίρνει 16A ? ή 36v/250w = 6.95A?

εξιγίστε μου λίγο τι συμβένει με τις μπαταρίες και τα watt-amber.
Όταν θα δόσω τις μπαταρίες στο καταστιμα επιδή έχουν εγγυση, θελω να ειμαι διαβασμένος, για να ξέρω τι λέω.
ευχαριστω :)

Κυριακίδης
14-03-13, 13:39
τελικά ποσα watt ειναι; παίρνει 16A ? ή 36v/250w = 6.95A?
Λογικά τόσο πρέπει να παίρνει όπως αναφέρεις ,6.95A ..... αλλά στο δικό μου ηλεκτρικό σκούτερ (έχει ένδειξη πτώσης τάσης / έντασης μπαταρίας) . Όταν είμαι σε ευθεία δρόμο η ένδειξη δεν μου δείχνει "πτώση" .. όταν όμως συναντήσει κάποιες ανηφόρες τότε η πτώση στην ένδειξη είναι τραγική ... που λογικά είναι ναι μεν "ενδεικτική " πτώση τάσης μπαταρίας αλλά με περισσότερα αμπέρ. Ίσως και αυτός ο λόγος στον κοντρόλλερ για τα περισσότερα (παραπάνω) αμπέρ.


ναι αλλα δεν ειναι μια χαρά, μετα απο λίγο δεν δίνουν επαρκές ρευμα, η τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Δηλαδή? για πόσο "μετά από λίγο"? ... Στην αρχή με φρέσκες μπαταρίες δείχνει να σπρώχνει φυσιολογικά και δυνατά ? και μετά από πόσο χρόνο εξασθενίζουν οι μπαταρίες? ή πόσα χιλιόμετρα? (γιατί τουλάχιστον εγώ την κατάσταση της μπαταρίας την καταλαβαίνω από προηγούμενες βόλτες που έχω κάνει και από τις τωρινές βόλτες σε σύγκριση για το πότε η μπαταρία μου δεν πάει καλά)..

andreas122
14-03-13, 14:29
μετά απο 1 χιλιομετρο (λίγα μονο τετραγονα) σταματάει η τροφοδοσία του μοτερ, και ξανα ανοιγει και ξανα κλείνει.
σαν να μην του φτάνει το ρευμα και κλείνει, και μετα ξανα ανοιγει, και ξανα κλείνει καθε 2 δευτερόλεπτο, μετα απο αλλα 500μέτρα ανοιγει και ξανα κλείνει για ποιο πολύ ώρα, που ειναι αδήνατη η χρήση του, και γενικά φαίνετε η αδηναμία του.

αυτες η μπαταριες που εχω τωρα ειναι στα 12.6 και κάνουν το ίδιο και μαλιστα ποιο συχνά.

εν συντομία γινετε το εξείς:
της φορτίζω, βγένω λίγα τετραγονα και κλείνει το ποδηλατο για 2 δευτερολεπτα, μετα ξανα ανοιγει για 1 δευτερολεπτο ξανα κλείνει.
ταση: 12.6 οταν ειναι κλείστο, και 12.3 οταν λειτουργει, ειναι παραξενο γιατι τα βολτ της μπαταρίες δεν εχουν πέσει.
και φισικά πηγένει στα 12.6 αρκετα γρηγορα, απο 13.3 που ειναι οταν ειναι φορτίσμένες η μπαταρίες.

rama
14-03-13, 14:39
Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό αν οι μπαταρίες είχαν μείνει καιρό στο ράφι πριν χρησιμοποιηθούν, ή συστηματικά τις εκφορτίζεις βαθειά, ή δεν φορτίζονται επαρκώς μετά τη χρήση τους.
Αν έχεις τη δυνατότητα, άστες για αρκετό καιρό πάνω στο φορτιστή τους, και δες αν θα βελτιωθεί η συμπεριφορά τους. Ακόμα καλύτερα πήγαινέ τες σε κάποιο ηλεκτρολογείο να σου τις βάλει σε βεβιασμένη φόρτιση με υψηλή ένταση. Αν αναφέρεις τα συμπτώματα θα καταλάβει ο ηλεκτρολόγος τι χρειάζεται να κάνει.

EDIT από ότι διάβασα στο τελευταίο μήνυμά σου, μάλλον τις εκφορτίζεις πολύ και τις ψοφάς. Προσπάθησε να μην τις χρησιμοποιείς όταν καταλάβεις οτι έχουν χάσει την πλήρη δύναμή τους, και να τις φορτίζεις πολύ καλά μετά από κάθε χρήση

Κυριακίδης
14-03-13, 14:44
Δεν είμαι ειδικός σε αυτά .. αλλά σαν να μου φαίνεται ότι υπάρχει "αστοχία" πιθανόν στο κοντρόλ .. πέρα από τις μπαταρίες. Αν έχει εγγύηση δώσε τα πίσω να τα δουν . Μπορεί να υπάρχει και ελάττωμα στο μοτέρ και στα "ρουφάει όλα" . Τι να πω αν δεν γίνουν μετρήσεις στα διάφορα σημεία π.χ. πόσα αμπέρ τραβάει ανά πάσα στιγμή κτλ


μετά απο 1 χιλιομετρο (λίγα μονο τετραγονα) σταματάει η τροφοδοσία του μοτερ, και ξανα ανοιγει και ξανα κλείνει.
Το παραπάνω μου το κάνει όταν ταυτόχρονα με το γκάζι πατήσω και το φρένο . Όπου αποδεσμεύει αυτόματα το μοτέρ για αυτονόητους λόγους (δεν πιστεύω κάποια αστοχία κατά κει?)


μετα απο αλλα 500μέτρα ανοιγει και ξανα κλείνει για ποιο πολύ ώρα, που ειναι αδήνατη η χρήση του,
Στο παραπάνω μπορεί να είναι και αστοχία στο κοντρόλ .. ή μπορεί να έχει κάποια προστασία για να προστατεύσει το όλο σύστημα όταν ζορίζεται (δεν έχουμε και οδηγίες από το συγκεκριμένο κιτ που πήρες).


μολίς η τάση εφτανε τα 10v η 9.8 που ειναι λογικό γιατι η μπαταριες ειχαν πεθανει.
36 βολτ είναι η μπαταρίες σου εννοείται σε σειρά ... που πότε και πως βλέπεις "ζωντανά" ότι εκείνη την στιγμή οι μπαταρίες σου έφτασαν 10 βολτ?

andreas122
14-03-13, 15:10
Λοιπων ας αφυσουμε τις μπαταριες μετα τα 10volt. ειναι κατι παλιες που δεν της εχω τώρα, μηλάμε για αυτές που έχω τώρα, και ποτε δεν πηγαν κατο απο 12. παντα της φορτιζα, δεν της ξεζουμίζω, απλα εχει ανηφόρες το σπίτι μου, τι να κάνουμε; για αυτό το πείρα.

36 βολτ είναι η μπαταρίες σου εννοείται σε σειρά ... που πότε και πως βλέπεις "ζωντανά" ότι εκείνη την στιγμή οι μπαταρίες σου έφτασαν 10 βολτ?
αυτές δεν εφτασαν ποτε τα 10βολτ ουτε τα 11!!!
εχω ενα βολτομετρο μονιμος συνδεμένο σε μία μπαταρία, το οποια μαλιστα το έχω βάλει στο τιμονι, και το βλέπω ταυτόχρονα οταν οδηγώ. το κιτ δεν μου δεν λέει ποσο μπαταρια εχει για αυτό εχω βάλει αυτό, μαλιστα εχω και διακόπτη, για να κλείνω το βολτμετρο, και να μην ξοδέυει της μπαταρίες.

ειναι περιεργο που ειναι στα 12.6 και δεν δίνει πολύ ρευμα.
και οταν ρώτισα στο καταστιμα για τις μπαταριες, τους ειπα του βολτ που ειναι 13.3-> 12.6, και αμέσος μου λένε οτι δεν φτένε η μπαταρίες, (αντε να βγάλεις ακρη τώρα).

Υπάρχει κανενας τρόπος να ελενξω αν η μπαταρίες ειναι εντάξει; δεν θελω απλος να τις ξεφορτίζω με 0.5 η 1 αμπερ. θελω να της ξεφορτίζω με 7 αμπερ, ωστε να προσομιόσω την κατασταση του ποδήλατου. πως θα το κάνω αυτό; pls help, πρεπει με κάποιο τροπο να μάθω αν φτένε η μπαταρίες η το κιτ.


Το παραπάνω μου το κάνει όταν ταυτόχρονα με το γκάζι πατήσω και το φρένο . Όπου αποδεσμεύει αυτόματα το μοτέρ για αυτονόητους λόγους (δεν πιστεύω κάποια αστοχία κατά κει?) δεν νομίζω, το κάνει συγκεκριμένα σε σιγκεκριμένα χρονικά διαστίματα.

andreas122
14-03-13, 15:30
Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό αν οι μπαταρίες είχαν μείνει καιρό στο ράφι πριν χρησιμοποιηθούν, ή συστηματικά τις εκφορτίζεις βαθειά, ή δεν φορτίζονται επαρκώς μετά τη χρήση τους.
Αν έχεις τη δυνατότητα, άστες για αρκετό καιρό πάνω στο φορτιστή τους, και δες αν θα βελτιωθεί η συμπεριφορά τους. Ακόμα καλύτερα πήγαινέ τες σε κάποιο ηλεκτρολογείο να σου τις βάλει σε βεβιασμένη φόρτιση με υψηλή ένταση. Αν αναφέρεις τα συμπτώματα θα καταλάβει ο ηλεκτρολόγος τι χρειάζεται να κάνει.

EDIT από ότι διάβασα στο τελευταίο μήνυμά σου, μάλλον τις εκφορτίζεις πολύ και τις ψοφάς. Προσπάθησε να μην τις χρησιμοποιείς όταν καταλάβεις οτι έχουν χάσει την πλήρη δύναμή τους, και να τις φορτίζεις πολύ καλά μετά από κάθε χρήση

οχι, αυτο συνεβισε σε παλιες μπαταρίες, που και πάλι δεν είχα παει ποτέ μακρια, αυτες που εχω τώρα τις προσεχω παρα πολύ.
βεβιασμένη φόρτιση με υψηλή ένταση;;;

Κυριακίδης
14-03-13, 16:00
Να αναφέρω και (ντοκουμέντο) που μου έχει συμβεί ... (στο να με κάνει να νομίζω ότι καπούτιασαν οι μπαταρίες ενώ τελικά ήταν μια χαρά)

Επειδή χρησιμοποιώ έναν μετρητή ρεύματος που μετράει βολτ/ αμπερ/ κιλοβατώρες κτλ

Μου έχει συμβεί να ήταν από τον φορτιστή το πρόβλημα ... ενώ το βοηθητικό λαμπάκι του από κόκκινο (άδεια) περίμενα να γίνει πράσινο κτλ ... με πρόδωσε και το κατάλαβα με άλλη διαδικασία.
είμαι στον 3 φορτιστή τώρα.!!!
Μην το παραλείψουμε και αυτό ... μην βασίζεσαι ούτε σε μέτρηση των βολτ ούτε και στα λαμπάκια του φορτιστή σου. δοκίμασε να τις φορτίσης με κάτι άλλο για πολλές ώρες και ξαναδοκίμασε.

andreas122
14-03-13, 16:08
είμαι στον 3 φορτιστή τώρα.!!!
δλδ;

οι μπαταρίες ειναι φορτίσμένες οταν έχουν 13.3 βολτ.
και εμένα εχει αυτο το λαμπακι ο φορτιστης, αλλα οταν τον βγάζω πάντα βλέπω τα βολτ (τα βλέπω θελω-δεν θέλω γιατι ειναι μπρόστα μου).
και ειναι 14 γίνονται αμέσος 13.3 επομένος;
παντος ειναι και πολύ πηθανων να έχουν προβλημα ο φορτιστής,
αν η μπαταρίες χρειαζονται απλο μετασχιματιστή κάπου στα 15v - 2a τοτε μπορώ να της φορτόσω μία-μία, αν πάλι θελουν κάποιο ιδιετερο κυκλομα τοτε δεν έχω.

ξέρει ή μήπος ξερει κανεις αν μπορω να φορτόσω της μπαταριες μολίβδου με απλο μεταχριματιστή 14v η 15v με 2A (αυτων που φορτίζουμε της μπαταρίες μηχανικι-αυτοκίνιτου), (ειναι γνωστο οτι φορτιστεις παντα δινει παραπάνω απο 12v οταν φορτίζει).
???

rama
14-03-13, 16:27
Αντρέα, τα volt λένε τη μισή αλήθεια. Σου λένε πόσο έχει φορτίσει το τμήμα της μπαταρίας που είναι ζωντανό και συμμετέχει στη χημική διαδικασία. Αν το ζωντανό αυτό τμήμα έχει μικρύνει για διάφορους λόγους, τότε τα νούμερα δείχνουν καλά αλλά η μπαταρία δεν έχει επαρκή χωρητικότητα. Ψάξε για θειίκωση ή sulphation / sulfation στο google για να υποψιαστείς κάποια πράγματα.
Επιμένω οτι χρειάζεται να φορτίσεις τη μπαταρία για μεγάλο χρονικό διάστημα, και αν υπάρχει η δυνατότητα και σε υψηλή ένταση για μικρά διαστήματα. Στη μπαταρία πάνω γράφει το voltage που ταιριάζει για να φορτιστεί ο συγκεκριμένος τύπος μπαταρίας (και είναι λίγο υψηλότερος από τις μπαταρίες αυτοκινήτων). Κάτι προς τα 14,5V-15V είναι κατάλληλο. Μη τις λυπάσαι, δώσ' τους ρεύμα να ξυπνήσουν. Αν είναι καινούργιες, μπορούν να επανέλθουν.
Να ελέγξεις επίσης την περίπτωση η μία από τις 3 μπαταρίες σου να είναι χάλια, ενώ οι άλλες δύο τα πάνε καλύτερα. Μέτρησε την τάση σε κάθε μία ξεχωριστά για να δείς αποκλίσεις.

genesis
14-03-13, 16:41
Σωστές οι συμβουλές του Άγγελου.

Να ελέγξεις επίσης την περίπτωση η μία από τις 3 μπαταρίες σου να είναι χάλια, ενώ οι άλλες δύο τα πάνε καλύτερα. Μέτρησε την τάση σε κάθε μία ξεχωριστά για να δείς αποκλίσεις.
Ειδικά αυτ'ο φρόντισε να το κάνεις υπό φορτίο, δηλαδή να είναι σε σειρά συνδεδεμένες οι μπαταρίες και να υπάρχει μια σταθερή κατανάλωση, π.χ. 3 λάμπες αυτοκινήτου 12βολτες που θα έχεις συνδέσει επίσης σε σειρά. Αν υπάρχει απόκλιση μεγαλύτερη από 0,3 - 0,4V υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης πες μας κάποια πράγματα για τις μπαταρίες, ποιος είναι ο ακριβής τύπος, πόσο καιρό τις έχεις, για΄πόσο περίπου λειτούργησαν σωστά, κλπ.

andreas122
14-03-13, 17:49
Να ελέγξεις επίσης την περίπτωση η μία από τις 3 μπαταρίες σου να είναι χάλια, ενώ οι άλλες δύο τα πάνε καλύτερα. Μέτρησε την τάση σε κάθε μία ξεχωριστά για να δείς αποκλίσεις.
( 13,3 13,4 13,1 )

Υποψην οτι τις έχω βγάλει τις μπαταρίες εδω 5 μέρες, δεν έχει νοημα κουβαλαω μπαταρίες-βαρος χωρίς λογο).


Επιμένω οτι χρειάζεται να φορτίσεις τη μπαταρία για μεγάλο χρονικό διάστημα, και αν υπάρχει η δυνατότητα και σε υψηλή ένταση για μικρά διαστήματα.

υψηλή ενταση; ποση ενταση; τι εργαλειο χρειαζομαι;;;, για μικρα διαστίματα; ποσο μικρά;

Χαρακτιριστικά μπαταρίας, τα λέω μήπος βοηθίσουν:
AGM
(τύπος gel)
12V 12AH 20HR
cycle use 14.4 15v
το καταστιμα που τις δίνει, της δίνει ειδικά για ηλεκτρκικό ποδήλατο.
stand-by use 13.6 13.8
initial current less than 3.6A
do not short circuit
SEAL LEAD ACID (=SLA BATTARIES)
τις έχω μονο 5 μηνες, μονο 2 μηνες λειτούργισαν σωστα, και δεν έχω εξανλίσει τελειως ποτε, πιστέυω ούτε καν τα μισά απο 12ah δεν έχω ξοδέψει.

andreas122
14-03-13, 20:10
υψηλή ενταση; ποση ενταση; τι εργαλειο χρειαζομαι;;;, για μικρα διαστίματα; ποσο μικρά;

andrewsweet4
14-03-13, 20:55
Ισως να λεω βλακειες, αλλα το γεγονος του οτι μπορει να ζοριζεται ο κοντρολερ και να κοβει απο μονος του το μοτερ το σκεφτηκατε? Συνηθως εχουν προστασιες απο υπερενταση-μεγαλη εκφορτιση μπαταριας-θερμικη προστασια. Οταν "κοβει" το μοτερ σου οπως λες για μερικα δευτερολεπτα, δοκιμασε να πιασεις τις μπαταριες και τον κοντρολερ να δεις αν ζεστενονται. Ζεστη μπαταρια σημαινει μεγαλη εσωτερικη αντισταση, κατι που οταν τις εχεις συνδεδεμενες σε σειρα ειναι πολυ κακο. Ζεστος κοντρολερ σημαινει οτι δεν αντεχει το ρευμα που παιρναει απο μεσα του (αυτο το συμπτωμα που κοβει για λιγο και επανερχεται κτλ μου κανει για συστημα προστασιας του κοντρολερ). Επισης κοιταξε αν ο κοντρολερ εχει καποια ρυθμιση οπως π.χ.dip switches που εχει να κανει με το τι μπαταριες εχεις συνδεδεμενες πανω του. Αν π.χ. ο κοντρολερ νομιζει οτι τον δουλευεις με μπαταριες λιθιου lipo, ειναι πολυ φυσιολογικο κατω απο καποια ταση να "κοβει" γιατι αατου του ειδους οι μπαταριες κατω απο καποια ταση καταστρεφονται ;)

andreas122
14-03-13, 21:17
δεν διαφονω στο οτι πρεπει να την προστατυει, αλλα σε αυτην περιπτοση δεν πρεπει γινετε τοσο γρήγορα, διοτι μου καθιστα αχριστή την συσκευη.

andrewsweet4
14-03-13, 21:19
γιαυτο σε ρωταω αν υπαρχει καποια ρυθμιση για την ταση αποκοπης της μπαταριας.. Κοιταξε στο εγχειριδιο οδηγιων αν εχει

andreas122
14-03-13, 21:26
αυτο ακριβός σκεφτόμουν, ειναι σχεδων σίγουρο οτι κάτι τέτοιο συμβένει, αυτο δεν συνεβενε οταν η μπαταρίες ηταν καινούργες.
που συμενει οτι η μπαταριες ειναι χαλασμένες, αρα έχουν προβλημα, Θα κιτάξω το controler να δω αν έχει καποια τέτοια ριθμιση.

andreas122
14-03-13, 21:37
ερωτιση express:
Tι καλόδια χρειάζονται;;; μήπος το καλόδια εγιναν ακαταλιλα μειοντας το ρευμα προς το μοτερ;;; (και φαίνετε οταν πέφτουν λίγο η μπαταρίες)
πείτε μου λίγο όποιος ξέρει τι καλόδια χρειάζομαι. γιατι μερικά καλόδια έχουν φθαρθει ελαχιστα σε μερικά σιμειά, μηπος φτέει αυτο, αν και δεν νομίζω.
αμα βάλω σκέτη κολιση θα αντέξει το ρευμα η κολιση; 17Α(max) 36-40V.

genesis
14-03-13, 21:40
Η απόκλιση στη τάση που μετράς είναι σημαντική αλλά θα πρέπει να δεις τις συμβαίνει όταν εκφορτίζονται. Τότε είναι σημαντική η τάση τους.
Θα πρέπει να συνδέσεις ένα φορτίο και να μετρήσεις τότε την τάση κάθε μίας.

Οι μπαταρίες που περιγράφεις είναι ενδεχομένως κατάλληλες για χρήση σε UPS και έχουν κάποιες δυνατότητες "βαθιάς εκφόρτισης" τις οποίες μάλλον τις έχεις εξαντλήσει ήδη.
Αν κοστίζουν γύρω στα 30 - 40 ευρώ η κάθε μία, πρόκειται για μπαταρίες που δεν έχουν πάνω από περίπου 100 - 150 κύκλους βαθιάς εκφόρτισης.
Τους κύκλους αυτούς μάλλον τους έχεις εξαντλήσει ήδη και τα συμπτώματα που έχεις είναι τα κλασικά συμπτώματα μιας "τελειωμένης" μπαταρίας.

Τι μπορείς να κάνεις για να βελτιωθούν λίγο, αν και πιστεύω ότι δεν έχουν πολλές ελπίδες...
1. Εφόσον παρατηρείς διαφορά στην τάσης τους (κατά την εκφόρτιση), σύνδεσέ τις και τις 3 μαζί παράλληλα και άφησέ τις συνδεδεμένες για τουλάχιστον ένα 24ωρο ώστε να εξισωθούν όσο γίνεται.
2. Από τα χαρακτηριστικά που γράφουν πάνω τους θα πρέπει να τις φορτίζεις μέχρι τα 14,5V τουλάχιστον, αφού η χρήση που κάνεις είναι "cycle use".

Αν δεν δεις προκοπή και τελικά αποφασίσεις να τις αλλάξεις μην πάρεις ίδιες....θα φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα.
Χρειάζεσαι μπαταρίες βαθιάς εκφόρτισης με μεγάλη αντοχή σε κύκλους (πάνω από 400 @80%D.O.D.) οι οποίες κοστίζουν αρκετά ακριβότερα αλλά κρατάνε πολύ περισσότερο.

andreas122
14-03-13, 22:18
1. Εφόσον παρατηρείς διαφορά στην τάσης τους (κατά την εκφόρτιση), σύνδεσέ τις και τις 3 μαζί παράλληλα και άφησέ τις συνδεδεμένες για τουλάχιστον ένα 24ωρο ώστε να εξισωθούν όσο γίνεται.
2. Από τα χαρακτηριστικά που γράφουν πάνω τους θα πρέπει να τις φορτίζεις μέχρι τα 14,5V τουλάχιστον, αφού η χρήση που κάνεις είναι "cycle use".
ναι στα 14.5 ειναι οταν έχει φορτίσει. οταν το λειτουργό πάει 13.3 και οταν σταματάνε παει 12.6
(ασχετο: είχα και κάτι ίδιες ποιο πριν, και αυτες τελιωσαν γρηγορα!!! αλλα τα βολτ ηταν 11-10v).

ε, θα'νε γύρο στις 5μήνες (μπορεί και 100φορτίσεις) κάπου εκει θα ειναι.

και κάτι άλλο:
Το καταστιμα λέει οτι κρατανε 2χρονια (600 κυκλους) !! δεν ξέρω τι παίζει, μου φαίνετε περιεργο!

vasilllis
15-03-13, 19:00
ναι στα 14.5 ειναι οταν έχει φορτίσει. οταν το λειτουργό πάει 13.3 και οταν σταματάνε παει 12.6
(ασχετο: είχα και κάτι ίδιες ποιο πριν, και αυτες τελιωσαν γρηγορα!!! αλλα τα βολτ ηταν 11-10v).

ε, θα'νε γύρο στις 5μήνες (μπορεί και 100φορτίσεις) κάπου εκει θα ειναι.

και κάτι άλλο:
Το καταστιμα λέει οτι κρατανε 2χρονια (600 κυκλους) !! δεν ξέρω τι παίζει, μου φαίνετε περιεργο!

Αφου ψαχνεσαι τοσο δες αν μπορεις να μετρησεις την ταση τους οταν σου κανει το προβλημα.
Καθε μια μπαταρια ξεχωριστα με ενα βολτομετρο .φανταζομαι καποια θα χανει την ταση της στα φορτια ή θα ανοιγει το κυκλωμα της απο κομμενη πλακα.

Nightkeeper
15-03-13, 20:12
Μετα απο πολλες αποτυχημενες αγορες μπαταριων SLA (και πολλα χιλιομετρα για αντικαταστασεις),καταληξα σε αυτο:
http://www.actmeters.com/GOLD%20PLUS.php
Πολλοι εμποροι πουλαν παλιες 'η και αχρηστες μπαταριες με αποτελεσμα να τρεχεις και να μη φτανης.
Aν εχεις κοντα σου καποιον με τετοιο ή παρομοιο οργανο να της δει,τοτε θα βγαλεις συμπερασμα για την κατασταση τους.

info@kalarakis.com
15-03-13, 22:44
Για το controller
Συνήθως ο κατασκευαστής δίνει εκλεκτή με διπλάσια ή τριπλάσια ισχύ από αυτή που λέει το μοτέρ
Είπες ότι έχεις 250W /36V Αυτό σημαίνει ένα ρεύμα λειτουργίας περίπου 7Α.
Στην εκκίνηση όμως μπορεί να ζητήσει το μοτέρ και 15.
Το δικό μου είναι 250W /24V και στην εκκίνηση θέλει περίπου 25Α.
Άμα πάρει στροφές πέφτει.

Το καλώδιο πρέπει να είναι τουλάχιστον 3 με 5

γιατί σου κόβει
Όλοι οι εκλεκτές δεν αφήνουν τις μπαταρίες να πέσουν κάτω από τα 11.8 Στιγμιαία βλέπει πτώση και κόβει Μόλις δει ξανά την σωστή τάση, ξεκινά πάλι
Η πτώση τάσης γίνεται γιατί οι μπαταρίες δεν μπορούν να δώσουν γρήγορα το ρεύμα που ζητά το μοτέρ
Στην αρχή που ήταν οκ μπορούσαν να δίνουν ρεύμα γρήγορα τώρα το δίνουν σιγά σιγά. Έχουν δηλαδή χαλάσει
Μπορεί να γράφουν 12V12Ah αλλα για πόση ώρα μπορούν να σου δίνουν σταθερά 12Α
Μπορεί το εξωτερικό περίβλημα να είναι το ίδιο για την 12V12Ah αλλά μέσα το ενεργό υλικό να είναι λίγο ώστε να μπορεί να δίνει ρεύμα για 15 λεπτα (στην αρχή) μετά που χαλά μόνο για 5 λεπτά κοκ
Οι μπαταρίες στο ποδήλατο παθαίνουν ότι στο αυτοκίνητο με τη μίζα. (μεγάλα ρεύματα για μικρό χρόνο π.χ 450Α για 5sec)
Στο ποδήλατο την πηγαίνεις συνέχεια με μεγάλα ρεύματα (και δεν έχεις και δυναμό όπως στο αμάξι)
για το λόγο αυτό θα δεις ότι στο εξωτερικό βάζουν τύπου LIPO ή κάτι αντίστοιχο ΟΧΙ όμως μολύβδου.
To πιο πιθανό είναι να σου έχουν δώσει λάθος τύπο μπαταρίας. μάλλον πιστεύουν ότι μπαταρία βάλεις καλή είναι
Να πας σε κατάστημα που πουλά μόνο μπαταρίες και πες τους γιατί δουλεία τις θέλεις
"Να κρατάς μαζί σου νερό, να ζητήσεις καρέκλα, και ανεμιστήρα" και μετά να σου πουν τη τιμή

80ε κάνει η 12v/10Ah και θα βγάζει τουλάχιστον 35 χιλ απόσταση

Και επειδή βαρέθηκα να πληρώνω μπαταρίες Και η πιο πάνω δεν θα κρατήσει περισσότερο από 9 μήνες συνεχής λειτουργίας
Έφτιαξα το παρακάτω
Όταν βάλω το μοτερ μπροστά πηγαίνω με την 1,2,3 ταχύτητα.
Μέσα στο κουτί είναι όλα τα ηλεκτρονικά και οι μπαταριές μολύβδου
42199


************ Τώρα είμαι 128 κιλά και το ποδήλατο 16
το προηγούμενο με το μοτέρ στο τροχό ειναι 35 (οι μπαταρίες 25)
το προηγούμενο το πουλώ 300ε όπως είναι 1000W /48V

42200