PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για καμερα



stinger
17-03-13, 21:41
πριν μερες μου εδωσε ενας φιλος 2 καμερες plettac fac830 οι οποιες στο πισω μερος τους εχουν μια εξοδο bnc..μια d-sub 15 pin εισοδο και μια vga εισοδο παλι...
λογικα αυτες παιρνουν τροφοδοσια μεσα απο το d-sub κονεκτορα που συνδεεται με υπολογιστη απο οτι καταλαβαινω..
επειδη δεν μου εχει τυχει παλι τετοια καμερα μπορω να δωσω τροφοδοσια μεσα απο τον κονεκτορα και να παρω την εικονα απο το bnc??
δεν εχει αλλο τροπο η καμερα να παρει τροφοδοσια απο οτι βλεπω

plouf
17-03-13, 23:50
καταρχην το 9πιν Dsub ΔΕΝ ειναι vga ισως ειναι σειριακο για ελενψο.

μετα χωρις μανουαλ και μονο με αυτο που δειχνεις ακρη δεν βγαινει ! αν πραγματι δεν παρελειψες καποιοα υποδοχη απο πλαι κτλ.. και ΔΕΝ εχεις μανυαλ πρεπει να ανοιξεις πλακετα και να βγαλεις ακρη, κατι που ισως να ειναι δυσκολο πολυ

stinger
17-03-13, 23:56
ειναι 15 pin d-sub η κατω και 9 πιν η πανω...οχι δεν εχει καποια αλλη υποδοχη..μονο αυτες τις θυρες...δεν μου εχει ξανατυχει τετοια καμερα γιαυτο ρωταω τι μπορει να γινει..αν δεν βρω ακρη τοτε θα αναγκαστω να ανοιξω πλακετα

nestoras
18-03-13, 01:22
Το 15πινο βύσμα ΔΕΝ είναι VGA. Το VGA έχει 3 σειρές ακίδων...
Το πάνω βύσμα είναι κατά 99% σειριακό...
Μόνο με manual θα βγει άκρη ή αν κάποιος συνάδελφος έχει ξαναεγκαταστήσει κάτι παρόμοιο...
Ρίξε μια ματιά και στο brochure:
http://www.plettac-security.co.uk/pdfdownloads/FAC_IR_e.pdf

stinger
18-03-13, 01:28
εψαξα κι εγω στο ιντερνετ αλλα δεν μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες για την συνδεση των θυρων πισω...το pdf το εχω δει...
εχει εξοδο bnc για εικονα αλλα το προβλημα μου ειναι πως δεν μπορω να τις δωσω τροφοδοσια ρευματος διοτι την παιρνει απο καποιο πιν απο τις 2 θυρες
εχω την εντυπωση πως η κατω θυρα ειναι για ptz control...

stinger
19-03-13, 19:54
μετα απο ψαξιμο βρηκα πως χρειαζεται ειδικο τροφοδοτικο για να παιξει..η υποδοχη d-sub ειναι για την τροφοδοσια ενω η απο πανω ειναι για συνδεση με υπολογιστη...το προβλημα ειναι πως δεν μπορω να βρω το εν λογω τροφοδοτικο..αν εχει δουλεψει καποιος αναλογη καμερα μου λεει

turist
19-03-13, 20:22
Αν την ανοίξεις δε θα βγάλεις άκρη με την τροφοδοσία?

Το τροφοδοτικό της πρέπει να είναι αυτό

Power supply SN 830 i H.XG 05-03
Input voltage 230 V AC +6%/-15%; 50-60 Hz
Output 20 V DC ±2 V (max. 400 mA) via 15 pin D-Sub connector
Power requirement max. 15 W
Operating temperature -20° C … +55° C
Protection class Protection class II
Weight, gross/net 0.65 kg/0.6 kg
Dimensions, gross/net (l x w x h) 264 x 68 x 60 mm/96 x 63 x 50 mm

stinger
19-03-13, 22:04
ναι το τροφοδοτικο ειναι αυτο...την ανοιξα και εκει πελαγωσα περισσοτερο...δεν μπορεις να βαλεις χερι ΠΟΥΘΕΝΑ....ειναι ενας ολοκληρος ηλεκτρονικος υπολογιστης..θα την ξαναανοιξω και θα βαλω φωτογραφια να την δειτε..μιλαμε για 4 πλακετες η μια πανω στην αλλη που ενωνονται με φυσες
το προβλημα ειναι απο ερευνα εκανα οτι δεν μπορω να βρω αυτο το τροφοδοτικο για να δω ποια pin βγαζουν την ταση που θελω